Jump to content

Αναπαραγωγή μονομάχων και ανάπτυξη μωρών


Wind-sa

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω...σε τι ηλικία θα μπορέσω να τα βάλω στο καινούριο μεγάλο ενυδρείο?

Όταν γίνουν ψάρια* πλέον (θέλουν 3-4 εβδομάδες) μπορείς να κάνεις ομαλές μετακινήσεις, αλλά πάντα με ίδιες συνθήκες στην ποιότητα νερού

Αυτό που πρέπει να προσέξεις περισσότερο απ'όλα είναι να κρατάς ίδιες τις συνθήκες και να υπάρχει ΠΑΝΤΑ τροφή μέσα στο ενυδρείο για τα μικρά. Οι αλλαγές νερού που θα κάνεις εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες (φυτά, φίλτρανση, σαλιγκάρια, ποσότητα μικρών...). Βρες μία χρυσή τομή όπου φυσικά η αμμωνία και τα ΝΟ2 θα είναι μηδενικά και τα ΝΟ3 κάτω του 20-30.

* Τώρα είναι απλά σπόροι :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σας ευχαριστω πολύ για καλά σας λόγια.

Οι "σπόροι" μου σήμερα φαίνονται ακόμα πιο μεγάλα απότι ήτανε χτες...δοκιμάσανε σήμερα για πρώτη φορα τροφή ΤetraMini Junior... 4 μικρά τα είδα να την τρώνε...τα αλλα δεν ξέρω αν φάγανε...πάντως είμαι σίγουρη ότι στο ενυδρειακι έχει πολύ τροφή και μικροσκοπικά πλάσματα... φοβάμαι μονο να μη γίνει βάλτος ))))

Το νερό εξαφανίζεται γρήγορα με τη ζεστη...έτσι τους έβαλα σήμερα 600ml φρέσκο νερό ίδιας θερμοκρασίας (27 βαθμούς)...

Να σας ρωτήσω...

1) για το καλοκαίρι πρέπει να πάρο το ανεμιστηράκι για ενυδρείο? Να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από 30 βαθμούς? έτσι?

Όταν γίνουν ψάρια* πλέον (θέλουν 3-4 εβδομάδες) μπορείς να κάνεις ομαλές μετακινήσεις, αλλά πάντα με ίδιες συνθήκες στην ποιότητα νερού

2) το ενυδρείο είναι μισό γεμάτο...δηλαδή 5 λίτρα νερό έχει τώρα... μέσα γύρο στα 10 μωρά...δυο μεγάλα φυτά...θα είναι ένταξη να ζούνε σε 5 λίτρα νερό για 3-4 εβδομάδες?

3) Να βάλλω 2 Ampularies???

4) Και τι tests για NO2 και NO3 θα μου συστήσετε??? (κατά προτίμηση οικονομικά).

Σας ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

. Βρες μία χρυσή τομή όπου φυσικά η αμμωνία και τα ΝΟ2 θα είναι μηδενικά και τα ΝΟ3 κάτω του 20-30.

Τα νιτρικα ΝΟ3 ειναι κι αυτα πολυ βλαβερα στο γονο των ψαριων.

Οσο πιο κοντα στο μηδεν και τα ΝΟ3, μηδεν ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απαντήστε παρακαλώ στις ερωτήσεις μου πιο πάνω.... please...

Σήμερα κλείσαμε μια εβδομάδα από τι στιγμή που τα ψαράκια μου κάνανε αυγά...

Οι ψείρες μου τρώνε την Artemia και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα :buttrock:))

dsc06814j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω...

1) για το καλοκαίρι πρέπει να πάρο το ανεμιστηράκι για ενυδρείο? Να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από 30 βαθμούς? έτσι?

2) το ενυδρείο είναι μισό γεμάτο...δηλαδή 5 λίτρα νερό έχει τώρα... μέσα γύρο στα 10 μωρά...δυο μεγάλα φυτά...θα είναι ένταξη να ζούνε σε 5 λίτρα νερό για 3-4 εβδομάδες?

3) Να βάλλω 2 Ampularies???

4) Και τι tests για NO2 και NO3 θα μου συστήσετε??? (κατά προτίμηση οικονομικά).

Σας ευχαριστώ πολύ.

1) Δεν θεωρώ απαραίτητο στα λίτρα σου να πάρεις ανεμιστηράκια. Αρκεί να μεταφέρεις το δοχείο με τα ψάρια σε σκιερό και δροσερό μέρος του σπιτιού. Δεν πιστεύω όλο το σπίτι να έχει θερμοκρασία άνω των 27-28 βαθμών...

2) Όσο λιγότερα λίτρα έχεις, τόσο δυσκολότερο είναι να ελέγξεις και να προσέξεις τις παραμέτρους του νερού. Αν το πάρουμε "ψυχρά", τότε άνετα μέσα σε 5 λίτρα μπορείς να διατηρήσεις αυτά τα ψάρια για 3-4 εβδομάδες (ίσως και περισσότερο). Πρακτικά όμως θα πρέπει να προσέξεις πολύ τις παραμέτρους του νερού σου και κυρίως τα ταξικά ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και φυσικά τα ΝΟ3.

3) Θα έλεγα να βάλεις 2-3 από τα λεγόμενα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Αν δεν έχεις βάλε ένα μόνο Apple snail (Ampularia)

4) Για ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 μπορείς να πάρεις καρτέλες (στικς). Γενικώς τα στικς δεν είναι ακριβείας, αλλά είναι φτηνά και αυτό που σε νοιάζει θα το δεις. Δηλαδή αν σου δείξουν πχ τιμή 1 τότε μπορεί να είναι 1 αλλά μπορεί να είναι και 3. Το σίγουρο είναι ότι εσύ θα θες τιμή 0 οπότε θα πρέπει να κάνεις κάτι. Αποκλείεται να έχεις μηδέν και να σου δείξουν ότι έχει 1 ή 2 κλπ. Για ΝΟ3 καλό είναι να πάρεις κάποιο υγρό (πχ Tetra, Sera, Api κλπ). Γενικώς να κοιτάξεις να ανήκουν σε κάποια εταιρία γνωστή στα ενυδρειακά προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ψείρες μου τρώνε την Artemia και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα :buttrock:))

Πόσα είδη τροφής έχεις σπίτι σου? Εγώ αυτό που κάνω είναι να παίρνω όλες τις τροφές μου (φυλλαράκια, ταμπλέτες, granules κλπ), να τα βάζω στο μίξερ και να φτιάχνω μία σκόνη. 1-2 φορές την εβδομάδα, πριν την ρίξω στο ενυδρείο, ποτίζω την ποσότητα που θα ταΐσω με βιταμίνες.

Έτσι προσφέρεις ποικιλία τροφής και δεν "κακομαθαίνεις" και τα μικρά.

Το μόνο πρόβλημα στην τροφή που σου λέω, είναι ότι πρέπει να κάνεις πολύ προσεχτικές κινήσεις και να ταΐζεις τόσο όσο... και καθόλου παραπάνω, γιατί υπάρχει κίνδυνος να περισσέψει τροφή και να σηκώνεις αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι δυσκολο να βαλεις ενα ανεμηστηρακι, αν δεις τα σκουρα με τη θερμοκρασια.

Καλο ειναι να υπαρχει και να μη τρεχεις τελευταια ωρα.

Παιρνεις ενα ανεμιστηρακι για PC, κοβεις τα περιττα καλωδια και βισματα και συνδεεις το συν και το πλην με ενα τροφοδοτικο πολλαπλης τασης 3-12V (απο καταστημα με ηλεκτρονικα) για να μπορεις να χαμηλωνεις τις στροφες και να ρυθμιζεις ετσι ωστε να μην πεφτει πολυ η θερμοκρασια στο ενυδρειο. Για ενα ανεμηστηρακι, το τροφοδοτικο 350-500mA ειναι αρκετο.

Για μικρο ενυδρειο ενα 40-60mm θα ειναι μια χαρα

Το στηριγμα μπορει να ειναι και προχειρο.

Αν δεν μπορει να γινει κατι τετοιο :

th_027.jpg

σιγουρα μπορει να γινει κατι τετοιο :

th_650f905d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

,...στα μωρά ταΐζω τώρα την Artemia και τροφή για μωρά ΤετραΜινι Junior... έχω και γρανουλες για μεγάλους μονομάχους. Να τα κάνω σκόνη κι αυτά?

Όσο για τη ποσότητα της τροφής...μάλλον τα έχω παρατραβήξει ήδη...τα πρώτα δυο ταΐσματα τους έριξα υπερβολικά... τώρα πρέπει να προσπαθήσω να καθαρίσω το βυθό...

Αύριο-Μεθαύριο θα πάρο τα testς και θα δω τι θα δείξουν...Και πάλι σε ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις ενα ανεμιστηρακι για PC, κοβεις τα περιττα καλωδια και βισματα και συνδεεις το συν και το πλην με ενα τροφοδοτικο πολλαπλης τασης 3-12V (απο καταστημα με ηλεκτρονικα) για να μπορεις να χαμηλωνεις τις στροφες και να ρυθμιζεις ετσι ωστε να μην πεφτει πολυ η θερμοκρασια στο ενυδρειο. Για ενα ανεμηστηρακι, το τροφοδοτικο 350-500mA ειναι αρκετο.

:buttrock:)) Δέλτα, Λίγο δύσκολο το βλέπω να ασχολούμαι εγώ (γυναίκα) με συν και πλην, ηλεκτρικά και καλώδια :blush:))

Πάντως ευχαριστω, θα το έχω υπόψιν μου ))))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα διαφωνήσω με την ιδέα "ανεμιστηράκι σε 5 λίτρα". Η μεταβολή της σκληρότητας του νερού που μπορεί να συμβεί σε αυτά τα λίτρα μέσα σε λίγες ώρες λόγο λειτουργίας ανεμιστήρα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα μικρά. Όχι πως δεν γίνεται, αλλά πρέπει να έχεις συνεχώς το νου σου και να έχεις έτοιμο νεράκι από αντίστροφη όσμωση ή από απιονισμένο νερό.

Πάντως αν θες να βάλεις ανεμιστηράκι όλο και κάποιος θα μπορεί να σε βοηθήσει. Αυτό που σου είπε ο Σπύρος είναι πάρα πολύ απλό σαν κατασκευή και μπορεί να γίνει ακόμα και "στο πόδι". Αν πάρεις τα όλα υλικά και τα φέρεις στην μηνιαία συνάντηση του Ιουνίου, η συνδεσμολογία είναι υπόθεση 5 λεπτών.

Από κει και πέρα είναι στη κρίση σου :buttrock:

ΥΓ1: Για ποικιλία, μπορείς να πάρεις 4-5 granules των ενήλικων μονομάχων, να τα βάλεις μέσα σε μία χαρτοπετσέτα και με ένα σφυράκι να τα θρηματίσεις.

ΥΓ2: Την περισσευούμενη τροφή καλό είναι να την απομακρύνεις μέσα στην πρώτη ώρα που βλέπεις ότι δεν την τρώνε. Τα σαλιγκάρια πάντως θα σε βοηθήσουν πολύ σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2 σαλιγκάρια στα μωρά....καθαρίσανε άμεσος το βυθό...όμως αφήνουν πολλά δικά τους περιττώματα... να τα μαζέψω με το συφονο?

Τα μωρά δεν θέλουν να φάνε τη τροφή Tetra Mini Junior... και της σπασμένες γρανουλες δεν ακουμπάνε... Δηλαδή 1-2 μωρά θα τα τσιμπήσουνε δυο φορες κι τέλος... Τρώνε μονο την αρτέμια.

Είναι τώρα 11 ημερών...

...μεγαλώνουν πολύ γρήγορα κοιτάξτε κι μονοι σας...

dsc06876x.jpgdsc06869p.jpg

dsc06873d.jpg

dsc06868oh.jpg

dsc06867.jpg

Αυτές άσπρες τελίτσες πρέπει να είναι οι νάυπλιες αρτέμιας που αντανακλούν το φως από το φλας στο στομάχι τον μικρών.....με γυμνό μάτι δεν φαίνονται...

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

αρτεμια κατεψυγμενη ετοιμη πηρες?

Link to comment
Share on other sites

αρτεμια κατεψυγμενη ετοιμη πηρες?

όχι, ζωντανά... αγοράζω τα αυγά της αρτεμιας OCEAN Nutrition ή SERA.... και τα μεγαλώνω εγώ στα πλαστικά μπουκάλια...

Πολα μπραβο για την επιτυχεια σου μεχρι εδω...

Ευχαριστώ πολυ...

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

αρτεμια κατεψυγμενη ετοιμη πηρες?

Η κατεψυγμενη (τουλαχιστον αυτη που ξερω εγω) δεν ειναι artemia naupli δλδ νεοεκκολαφθεισα, η οποια εχει ολη τη θρεπτικη αξια.

Επισης δεν ειναι τοσο μικρη η κατεψυγμενη (οχι νεοεκκολαφθεισα) που να χωραει στο στομα του γονου, αναλογα και το ειδος ψαριου, εδω μιλαμε μιλαμε για μικρο γονο.

Link to comment
Share on other sites

Η κατεψυγμενη (τουλαχιστον αυτη που ξερω εγω) δεν ειναι artemia naupli δλδ νεοεκκολαφθεισα, η οποια εχει ολη τη θρεπτικη αξια.

Επισης δεν ειναι τοσο μικρη η κατεψυγμενη (οχι νεοεκκολαφθεισα) που να χωραει στο στομα του γονου, αναλογα και το ειδος ψαριου, εδω μιλαμε μιλαμε για μικρο γονο.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παντως πολυ καλη δουλεια!! να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι :blush::buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο κι πάλι...

σε 20-25 μέρες θα αρχίζουν να μοιάζουν σιγά-σιγά στους γονείς τους...

ελπίζω θα φτάσω ως εκεί χωρίς προβλήματα...

Και θα προλάβω στρώσω το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου.Εμενα δεν τρωνε ακομα artemia και ας ειναι μεγαλυτερα απο τα δικα σου αλλα θα τρωνε κατι υπαρχουν πολλα μεσα στο ενυδρειο σκουληκια και παραπολυ αλγη μα παρα πολυ.Καταφερα και αλλη μια αναπαραγωγη. :buttrock::blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου.Εμενα δεν τρωνε ακομα artemia και ας ειναι μεγαλυτερα απο τα δικα σου αλλα θα τρωνε κατι υπαρχουν πολλα μεσα στο ενυδρειο σκουληκια και παραπολυ αλγη μα παρα πολυ.Καταφερα και αλλη μια αναπαραγωγη. :buttrock::blush:

Ευχαριστω.

Κι εσένα μπράβο σου για τι δεύτερη αναπαραγωγή Γιώργο!!! Τα δικά μου είναι ήδη έτοιμα και τρελαίνονται όταν βλέπουν ο ένας την άλλη... όμως δεν θα κάνω δεύτερη αναπαραγωγή επειδή δεν έχω αλλα ενυδρεία ούτε μεγάλες γυάλες... Μόλις θα είναι έτοιμο το ενυδρείο που φτιάχνω θα βάλλω τα μωρά μέσα και μετά ίσος θα κάνω άλλη μια προσπάθεια...

Όσο για την αρτέμια...έχω ακούσει ότι τα μωρά μεγαλώνουν πολύ πιο γρήγορα αν τρώνε ναουπλιες της αρτεμιας... ίσος σε λίγο τα μωρά μου θα ξεπεράσουν τα δικά σου στο μέγεθος??? χα-χα-χα ))))) πλακα κάνω...)))

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο μεγάλα μωρά έχουνε φτάσει στα 7 mm...τα πιο μικρά 5 mm... :D

Link to comment
Share on other sites

13 ημερες....

φοτορεπορτάζ μετά το τάισμα )))

13days.jpg

13days3.jpg

13days2.jpg

13days1.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα σου τα σπανε!!! φτου σκορδα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...