Jump to content

ΜΙΑ ΙΔΕΑ


lykawn

Recommended Posts

Μια ιδεα που μου εδωσε ο Husky_Jim αλλα με αλλο υλικο δεν ξερω αν κανει ο πυλος για ενυδρειακη χρηση και δεν ειναι και τοσο φτιαξτο μονος σου μια και η πρωτη προσπαθεια με πυλο απο το πλαισιο ηταν αποτυχια μιας και με ενα φουρνακι τοσο δα δεν ψηνετε :wootwoot: θελει καπου 1000 βαθμους και αρκετο χρονο ετσι πηγα σε ενα κεραμοπλαστειο και ζητησα να μου φτιαξει αυτο που ειχα στο μυαλο μου εγω παντος ενα το εβαλα μεσα κανενα προβλημα ως τωρα.

post-1337-1152820270.jpg

post-1337-1152820511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πηλό για διάφορες κατασκευές στο ενυδρείο μας. Για αυτό άλλωστε βλέπουμε συχνά σε LFS να πωλούνται διάφορα πήλινα.

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι να είναι καθαρός πηλός χωρίς διάφορα πρόσθετα όπως έλαια, κτλ. Και φυσικά αφού ολοκληρώσουμε την κατασκευή μας θα πρέπει να μείνει να στεγνώσει και μετά να ψηθεί σε κλίβανο σε πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Προσοχή στο εμπόρια θα βρείτε πηλό χειροτεχνίας που μπορεί να ψηθεί σε χαμηλή θερμοκρασία όπως στον φούρνο του σπιτιού. Αυτός ο πηλός ΔΕΝ κάνει για ενυδρειακή χρήση γιατί μέσα σε λίγες ώρες θα έχει φουσκώσει και θα αρχίσει να αποσυντίθεται μέσα στο νερό. Ακόμα και να περαστεί με βερνίκι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Για αυτό αν θελήσετε να αυτοσχεδιάσετε τότε ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΗΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμενος πυλος ειναι καθαρος και ηταν το πρωτο που ρωτησα. Οσον αφορα τους πυλους για χειροτεχνιας το ειδα και εγω οσο και να τον ψησεις με την επαφη με το νερο χαλαει. Παντος τα κριμπ που εχω καθως και ενα πλεκο την καταβρηκαν με τις φωλιες :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φαίνονται οι κατασκευές σου Φίλε lykawn!

Δέχεσαι παραγγελίες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλ του κεραμοποιου που μου τα εφτιαξε ειναι λιγο εξω απο τα Σπατα.Εγω του ειπα πως τα φανταζομουν και σε 10 λεπτα τα ειχε φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

6 euro εκαστο λιγο αλμυρο αλλα τι να κανουμε πρεπει να παρεχουμε το καλυτερο στους ψαριδες μας. Το θεμα ειναι οτι μπορεις να φτιαξεις σχεδον τα παντα π.χ πετρες οι οποιες θα ειναι κουθφιες εσωτερικα με αποτελεσμα να ειναι πιο ελαφρες απο την μια και να ειναι ακριβος οπως τις θελουμε σε μεγεθος και σχημα απο την αλλη και με τις σπηλιες που θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη, 6 ευρώ δεν είναι και τόσο άσχημα. Νομίζω ότι τα αξίζουν γιατί είναι πραγματικά ωραία.

Αν ήταν και πιο σκουρο χρώμα ή αν σκουρήνουν μέσα στο ενυδρείο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω αυτο ειναι το πιο σκουρο απο εκει και περα πας σε βαψιματα και κατα την αποψη μου δεν λεει μια και μου αρεσουν τα αυθεντικα υλικα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...