Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 63

- Φίλτρανση: 2.80 λίτρα, μπλε σφουγγάρι, 650 ml Sera Siporax και το υπόλοιπο τύρφη Fluval

- Ιστορικό: τρέχει από 21 Απριλίου

- Ψάρια: 8 Neon Tetra

- Ρουτίνες: Τάισμα μία φορά την ημέρα, αλλαγή κάθε δέκα μέρες, βρύσης και απιονισμένο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,3

- KH:10

- GH:18

- ΝΗ3/NH4:0 mg/l

- ΝΟ2 :0 mg/l

- ΝΟ3 : σχεδόν 0 mg/l

- Θερμοκρασία: 26,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera, API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά: Θερμόμετρο

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Neon Tetra

- Ιστορικό Ψαριού: Τα ψάρια τα προμηθεύτηκα από τοπικό pet shop, όταν τα έβαλα στο ενυδρείο τρία από αυτά είχανε λίγο τριμμένες ουρές, κάτι το οποίο δεν με ανησύχησε γιατί θεώρηση πως είναι κάποια δαγκώματα. Παρά κάποια θεραπεία που έκανα δεν υποχώρησαν. Πριν λίγες μέρες παρατήρησα ένα άλλα Νeon να παρουσιάζει στο σώμα του σημεία αποχρωματισμού (γίνεται γκρίζο σε μερικά σημεία του σώματος) καθώς επίσης κι ένα ακόμη, ένα λευκό εξόγκωμα- ''σπυρί'' λίγο πάνω από την ουρά, σκέφτηκα πως ίσως είναι Fungus αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω τέτοια θεραπεία αν δεν είμαι 100% σίγουρος..

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Όλα τα ψάρια δείχνουν φυσιολογικά, κολυμπάνε, τρώνε, και αναπνέουν κανονικά. Υπάρχει διάθεση για κυνήγι απ΄όλα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Melafix, Pimafix για 7 ημέρες, Ektozon για τρεις. To Ektozon χρησιμοποιείται και σε κάθε αλλαγή προληπτικά.

-Δοσολογία: Όπως έγραφαν οι οδηγίες για θεραπεία στα λίτρα μου.

-Χρόνος Χρήσης: 7 μέρες.

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. P6040197.jpg

2. P6040187.jpg

3. P6040186-1.jpg

4. P6040178.jpg

Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ κοντινές αλλά πιστεύω να μπορέσετε να διακρίνετε αυτά που περιγράφω παραπάνω.

Σ΄αυτές τις φωτογραφίες φαίνονται τα ψάρια με τα τριμμένα πτερύγια και αυτό με το λευκό εξόγκωμα.

Αυτό με τα σημάδια αποχρωματισμού δεν μπόρεσα να το βγάλω, πιθανώς αργότερα.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία μέσα σε όλο το ενυδρείο με Baktopur Direct. Να προμηθευτείς επίσης άνθρακα και βιταμίνες. Μέρος ή ολόκληρη η βιολογία σου θα χαλάσει οπότε να είσαι προετοιμασμένος για ενίσχυση βακτηρίων του φίλτρου σου μετά την θεραπεία!

Φουλ οξυγόνωση κατά τη διάρκεια της θεραπείας!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα έχω όλα κι είμαι έτοιμος αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Κι εσένα για Fungus σου μοιάζει αυτό το λευκό εξόγκωμα?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα έχω όλα κι είμαι έτοιμος αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Κι εσένα για Fungus σου μοιάζει αυτό το λευκό εξόγκωμα?

Σπυράκι είπες... Όχι χνούδι... Αυτό μας οδηγεί στην λογική βακτηριακής και όχι παρασιτικής ασθένειας. Να ξέρεις πως γενικώς πως τα Neon είναι ευαίσθητα ψαράκια και αυτή η ευαισθησία μεγαλώνει όσο δεν τα έχεις σε ιδανικές συνθήκες.

pH, kH, gH είναι πολύ υψηλά γι'αυτά τα ψάρια!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Link to comment
Share on other sites

Μετα τη θεραπεια που εκανες... ειδες βλεπτιωση η κατευθειαν χειροτερεψε??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φάση βελτίωσης των συνθηκών του ενυδρείου, ρίχνω τις τιμές μου σιγά σιγά, να τονίσω εδώ πως από ΄κει που τα πήρα, τα διατηρούσαν σε συνθήκες νερού βρύσης, ph γύρω στο 8+ και σκληρότητες αντίστοιχα υψηλές.

Σχετικά με την εικόνα τους μετά την θεραπεία, αυτή παρέμεινε αμετάβλητη, ούτε βελτίωση αλλά ούτε κι επιδείνωση.

Link to comment
Share on other sites

Που βρισκόμαστε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν λίγο αλεξιπτωτιστής αυτές τις μέρες (hit and run) στο ΑΖ λόγω δουλειάς αλλά, η συντηρητική θεραπεία συνεχιζόταν κανονικά (για επτά ήμερες), με Melafix, μέχρι να καταφτάσει η φαρμακευτική βοήθεια! Σήμερα έβαλα και την τελευταία δόση και παράλληλα έφτασε το δέμα με το Furan 2 που παρήγγειλα από ενυδρειακό e-shop. Αύριο κάνω μία αλλαγή (ή να βάλω άνθρακα για μία ημέρα) ώστε να φύγει ποσότητα του Melafix και αρχίζω κανονικά θεραπεία με Furan 2 όπως επεξηγεί ο κύριος Σπύρος σ΄αυτό το post . Η δοσολογία είναι 1 φακελάκι ανά 38lt εγώ με τα σχεδόν 50lt καθαρά θα βάλω 1 φακελάκι + 1/3.

Υ.Γ. Να σημειώσω εδώ πως μετά την 7ήμερη, νέα θεραπεία με Melafix, φαίνονται σημάδια βελτίωσης. Το λευκό ''σπυρί'' έχει σχεδόν υποχωρήσει και το fin rot δείχνει καλύτερα. Μόνο ο αποχρωματισμός του ενός Νέον δεν έχει υποχωρήσει καθόλου.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Να σημειώσω εδώ πως μετά την 7ήμερη, νέα θεραπεία με Melafix, φαίνονται σημάδια βελτίωσης. Το λευκό ''σπυρί'' έχει σχεδόν υποχωρήσει και το fin rot δείχνει καλύτερα. Μόνο ο αποχρωματισμός του ενός Νέον δεν έχει υποχωρήσει καθόλου.

Από τη στιγμή που βλέπεις βελτίωση γιατί να αλλάξεις αγωγή ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Μelafix είναι κυρίως φυτικής προέλευσης και με πιο ήπια δράση, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το Furan 2 για να εξοντώσω εντελώς τη μόλυνση. Γνώμης είναι να ξεκινήσω από την αρχή νέο κύκλο θεραπείας 7 ημερών με Melafix; Όσον΄αφορά τον αποχρωματισμό ο οποίος επιμένει τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το furan δεν ειναι ασπιρινη.

Εγω αν εβλεπα με το μελαφιξ που ειναι ηπιο να γινεται δουλεια θα συνεχιζα.

Ιδιως αν μου το προτεινε και ο συντονιστης της κατηγοριας :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω νέο κύκλο 7 ημερών με Melafix. Ο αποχρωματισμός λέτε να υποχωρήσει;

Πληροφοριακά, γνωρίζουμε τις αντενδείξεις του Furan, υπάρχουν καταγεγραμμένες μαρτυρίες μετά από θεραπεία;

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Αύριο τελειώνει και η δεύτερη εβδομάδα-σερί θεραπεία με Melafix.

Τα πτερύγια έχουν βελτιωθεί σε ικανοποιητικό βαθμό αλλά έχει σταματήσει η ανάρρωση τους.

Το ''σπυρί'' του ενός Neon έχει σχεδόν υποχωρήσει και απλά αχνοφαίνεται σαν σημάδι.

Το μόνο σύμπτωμα το οποίο δεν δείχνει να συγκινείται από τη θεραπεία είναι ο αποχρωματισμούς του ενός ψαριού. Για ποίο λόγω να επιμένει, σε τι οφείλεται? Μήπως είναι μυκητιακής φύσης? Να κάνω θεραπεία με Pimafix για 7 ημέρες?

Ποία η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία καθαρή να δούμε και εμείς .

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύτηκα εδώ και δύο μέρες να βγάλω τις φωτογραφίες, λόγω της συνεχούς κίνησης των ψαριών και της όχι πολύ καλής ανάλυσης της μηχανής μου. Ελπίζω αυτές που θα ανεβάσω να βοηθάνε αλλά πιστεύω πως πολύ δύσκολα θα βγουν καθαρότερες.

P6220098.jpg

P6220088.jpg

Σ΄αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται το Neon με τον αποχρωματισμό σε μεγάλο μέρος του σώματός του. Φαίνεται και η αλλοίωση της γαλάζιας γραμμής που υπάρχει κατά μήκος του σώματος των Neon Tetra. Σ΄αυτά τα σημεία έχει πάρει ένα θαμπό γκρίζο χρώμα.

Βάζω και δύο φωτογραφίες με ψάρια στα οποία φαίνεται το ''φαγωμένο'' πτερύγιο. Δεν έχει υποχωρήσει εντελώς μετά την θεραπεία, αλλά δεν δείχνει και να έχει χειροτερέψει. Είναι λίγο τριμμένο και λευκό σ΄αυτό το σημείο.

P6220136.jpg

P6220128.jpg

Τα ψάρια συνεχίζουν να δείχνουν ζωηρά με μεγάλη όρεξη για φαγητό και συνεχή κίνηση. Ελπίζω να βοήθησαν οι πληροφορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες και βελτίωση συνθηκών διαβίωσης .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου είκοσι ημέρες ταΐζω σε κύρια βάση κατεψυγμένο Bloodworm και Artemia και κάθε 7-8 μέρες εμποτίζω την αποξηραμένη τροφή με βιταμίνες σε υγρή μορφή. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Στις 22/06 σταμάτησε η θεραπεία με Melafix, έκανα 25% αλλαγή νερού κι έβαλα άνθρακα για 24 ώρες.

Σήμερα παρατήρησα σε δύο Neon ότι εμφάνισαν ένα λευκό στίγμα, σαν κόκκος άμμου, στο κάτω χείλος τους και η κατάσταση των πτερυγίων επιδεινώθηκε ραγδαία μέσα σε μία μέρα.

Να ξεκινήσω κάποια άλλη θεραπεία?

Ποία η γνώμη σας?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες και βελτίωση συνθηκών διαβίωσης .

Tα κάνεις αυτά ;

Σήμερα παρατήρησα σε δύο Neon ότι εμφάνισαν ένα λευκό στίγμα, σαν κόκκος άμμου, στο κάτω χείλος τους και η κατάσταση των πτερυγίων επιδεινώθηκε ραγδαία μέσα σε μία μέρα.

Να ξεκινήσω κάποια άλλη θεραπεία?

Φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Το Ph και οι σκληρότητες έπεσαν, η θερμοκρασία παίζει λίγο λόγω καλοκαιριού

αλλά δεν ξεπερνάει τους 27,5 C, την κατεβάζω με ανεμιστηράκια.

Η διατροφή τους δεν έχει αλλάξει.

Δύο φορές την μέρα, μια κατεψυγμένη μία αποξηραμένη και μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες στην τροφή.

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να φωτογραφηθεί το σημείο του προβλήματος,

είναι πολύ μικρό για να εστιάσει ο φακός μου και εκτός αυτού κινούνται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα λευκά στίγματα στο στόμα των ψαριών έχουν όγκο, δηλαδή δεν είναι κάτι επιδερμικό,

έχουν μέγεθος κόκκου άμμου και δείχνουν προς το παρόν, σκληρά κι όχι με χνουδωτή υφή.

Τα πτερύγια ενώ έδειχναν τριμμένα με μικρές απώλειες, τώρα τους λείπουν κομμάτια της τάξεως

του 1/3 της ουράς και σε άλλο τα 2/3 του εδρικού πτερυγίου.

Ελπίζω να βοηθάει η περιγραφή μου μιας και φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο ένα ψάρι έχει καταστραφεί πάνω από το 85% της ουράς του. Υπάρχει κάποια θεραπεία να ξεκινήσω γιατί η ασθένεια εξακολουθεί να προχωράει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

χρονια τωρα κι εγω προσπαθουσα με φαρμακα κτλ, οταν εβλεπα καποια ασθενεια... μιλαμε για χρημα, αλλα και αγχος...

Μετα απο χρονια εμπειριας στο χομπυ, ενα μπορω να πω, αν και πολλοι θα διαφωνησουν... Οταν βλεπεις σε καποιο ψαρακι ασθενεια, κατ'ευθειαν(!!!) εξω απο το ενυδρειο! Ειδικα αν δεν σε πειραζει και ειναι ψαρακι που δεν κοστιζει ακριβα... αν θελεις να ασχοληθεις και δεν σε πειραζει να ξοδευεις και χρημα, και να κανεις τις διαφορες δοκιμες, κτλ, να εχεις ενα αλλο μικρο ενυδρειο "νοσοκομειο" και να κανεις εκει τα πειραματα σου...

Αλλιως, εξω το ψαρι, και τελος...

Δυστυχως, μονο ετσι θα σωσεις τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

χρονια τωρα κι εγω προσπαθουσα με φαρμακα κτλ, οταν εβλεπα καποια ασθενεια... μιλαμε για χρημα, αλλα και αγχος...

Μετα απο χρονια εμπειριας στο χομπυ, ενα μπορω να πω, αν και πολλοι θα διαφωνησουν... Οταν βλεπεις σε καποιο ψαρακι ασθενεια, κατ'ευθειαν(!!!) εξω απο το ενυδρειο! Ειδικα αν δεν σε πειραζει και ειναι ψαρακι που δεν κοστιζει ακριβα... αν θελεις να ασχοληθεις και δεν σε πειραζει να ξοδευεις και χρημα, και να κανεις τις διαφορες δοκιμες, κτλ, να εχεις ενα αλλο μικρο ενυδρειο "νοσοκομειο" και να κανεις εκει τα πειραματα σου...

Αλλιως, εξω το ψαρι, και τελος...

Δυστυχως, μονο ετσι θα σωσεις τα υπολοιπα...

Θα έλεγα οτι η άποψη σου είναι λίγο ισοπεδωτική.Σίγουρα συμφωνούμε στο ενυδρείο νοσοκομείο.

Αλλά εγώ θα θέσω ενα ερώτημα και να παρακαλέσω τους φίλους που ασχολούνται ιδιαίτερα με την αντιμετώπιση των ασθενειών να μας απαντήσουν.

Σε ενά ενυδρείο φιλοξενώ ψάρια και παρουσιάζεται μια ασθένεια μεταδοτική δεν θα πρέπει να αποστειρώσω όλο το ενυδρείο δίνοντας θεραπεία ,δηλαδή με λίγα λόγια αν όπως αναφέρεις θανατώσεις το ψαράκι θα λύσεις το πρόβλημα του ενυδρείου σου;

Αυτές τις σκέψεις κάνω και θα περιμένουμε τους πιο ειδικούς

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

χρονια τωρα κι εγω προσπαθουσα με φαρμακα κτλ, οταν εβλεπα καποια ασθενεια... μιλαμε για χρημα, αλλα και αγχος...

Μετα απο χρονια εμπειριας στο χομπυ, ενα μπορω να πω, αν και πολλοι θα διαφωνησουν... Οταν βλεπεις σε καποιο ψαρακι ασθενεια, κατ'ευθειαν(!!!) εξω απο το ενυδρειο! Ειδικα αν δεν σε πειραζει και ειναι ψαρακι που δεν κοστιζει ακριβα... αν θελεις να ασχοληθεις και δεν σε πειραζει να ξοδευεις και χρημα, και να κανεις τις διαφορες δοκιμες, κτλ, να εχεις ενα αλλο μικρο ενυδρειο "νοσοκομειο" και να κανεις εκει τα πειραματα σου...

Αλλιως, εξω το ψαρι, και τελος...

Δυστυχως, μονο ετσι θα σωσεις τα υπολοιπα...

Προφανώς τα χρόνια εμπειρίας που αναφέρεις αξιοποιήθηκαν λάθος και σε χρίζουν ακατάλληλο για να δίνεις συμβουλές ΚΥΡΙΩΣ στον τομέα των ασθενειών. Μία πολύ πρόχειρη ματιά να ρίξεις εδώ μέσα, θα δεις ότι έχουμε μεγάλα ποσοστά επιτυχίας αντιμετώπισης ασθενειών.

Όσον αφορά το αν κάποιο ψάρι είναι ακριβό ή όχι και η αντικατάστασή του... Είσαι ακριβώς αυτό που εγώ ονομάζω λάθος χομπίστας. Σαν να λέμε ότι ο καλός χομπίστας έχει ακριβά ψάρια κ.ο.κ.... Να τα μετράμε όλα με το χρήμα δηλαδή!

Ενημερώνω πως δεν θα επιτρέψω να συνεχιστή αυτή η κουβέντα εδώ μέσα και ότι άσχετο με την αρχική δημοσίευση, από δω και πέρα θα διαγραφεί. Αν θέλει οποιοσδήποτε να συνεχίσει την κουβέντα, ας ανοίξει νέο θέμα στην σχετική κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...