Jump to content

Μεθοδος stripping ?


Recommended Posts

δεν λεω δεν ειναι οτι καλυτερο αφου στρεσαρετε η μανα αλλα εχουμε 100% ολα τα μικρα... για δειτε αυτο

συμφωνείτε με αυτην την μεθοδο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σακη η μεθοδος stripping προκαλει πολυ στρες στο θηλυκό και ειναι πολυ πιθανο να τρωει τα αυγά μετα στις επομενες γέννες!

Καλό θα είναι να αφηνουμε την θηλυκιά να αφησει τα μικρά μονη της!!

Αν μεταφέρεις εγκαιρα την μητερα σε μικροτερο ενυδρείο μπορείς να έχεις πάλι ολα τα μικρά κ με λιγοτερο στρες!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάκη αν και η μέθοδος συναντάται πολύ σε χομπίστες κυρίως της Αμερικής, εγώ είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτήν τη διαδικασία για τους λόγους που ανέφερε ήδη ο Κώστας. Προτιμώ τα πράγματα στο ενυδρείο να κυλάνε φυσικά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σακη η μεθοδος stripping προκαλει πολυ στρες στο θηλυκό και ειναι πολυ πιθανο να τρωει τα αυγά μετα στις επομενες γέννες!

Καλό θα είναι να αφηνουμε την θηλυκιά να αφησει τα μικρά μονη της!!

Αν μεταφέρεις εγκαιρα την μητερα σε μικροτερο ενυδρείο μπορείς να έχεις πάλι ολα τα μικρά κ με λιγοτερο στρες!

Πολύ σωστά :D

Link to comment
Share on other sites

Απομακρύνοντας στοπατοεπωάζοντα θηλυκά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42366

Ωρίστε είδες είναι αργά και ξεχνάμε :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτως αντιθετος με την μεθοδο Stripping...

Ο σκοπος του χομπι μας ειναι να διατηρουμε τα ψαρια μας οσο ειναι το δυνατον σε καλυτερες συνθηκες,ωστε να ζησουν μια αξιοπρεπεστατη ζωη...Κανοντας αυτην την μεθοδο,βασανιζουμε ενα ψαρι με μονο σκοπο την διατηριση ολων των νεογνων.Ετσι κατα την γνωμη μου το χομπι χανει την αξια του αφου ουτε τα ψαρια μας θα νιωθουν ανετα αλλα ουτε προσπαθουμε στο ελαχιστο να προσομοιωσουμε την φυση...Στην φυση θα ζησουν τα δυνατοτερα,οποτε ας αφησουμε την φυση να δουμε πως θα τα καταφερει..:D

:D

Link to comment
Share on other sites

ας αφησουμε την φυση λοιπον να κανει την δουλεια της, θα δω στης πρωτες γεννες αν θα τα καταφέρουν και αν οχι μετα θα προσπαθω να βάζω τα θυλικα σε αλλο ενυδριο προς το τελος της γένας

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος του χομπι μας ειναι να διατηρουμε τα ψαρια μας οσο ειναι το δυνατον σε καλυτερες συνθηκες,ωστε να ζησουν μια αξιοπρεπεστατη ζωη...Κανοντας αυτην την μεθοδο,βασανιζουμε ενα ψαρι με μονο σκοπο την διατηριση ολων των νεογνων.Ετσι κατα την γνωμη μου το χομπι χανει την αξια του αφου ουτε τα ψαρια μας θα νιωθουν ανετα αλλα ουτε προσπαθουμε στο ελαχιστο να προσομοιωσουμε την φυση...Στην φυση θα ζησουν τα δυνατοτερα,οποτε ας αφησουμε την φυση να δουμε πως θα τα καταφερει..smile.gif

συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...