Jump to content

νεος δισκας!!


konstantinos 808

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους......επειδή έχω ψαχτεί τώρα τελευταία να ξεκινήσω να στήνω ένα dyi ΔΙΣΚΑΔΙΚΟ,είδα από διάφορες πληροφορίες ότι οι δίσκοι και σε θέμα ποιότητας νερού αλλά και ΧΩΡΟΥ και συνθηκών είναι περίπλοκοι και ότι όλοι αυτοί οι παράμετροι θα πρέπει να είναι ακριβείς!!!ΙΣΧΥΕΙ????

επιπλέον ένα ζευγάρι η με 2-3 δίσκους θεωρείται κοπάδι???

και η συμβίωσή είναι πάντα ειρηνική μεταξύ τούς η υπάρχουν απώλειες????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι οι τιμες πρεπει να ειναι σταθερες γιατι ειναι ευαισθητα ψαρια.Επισης μετα απο συζητηση με τους συνχομπιστες καταλαβα οτι οι δισκοι θελουν το λιγοτερο 180 λιτρα.

Κοπαδι στους δισκους θεωρειται πανω απο 4-5 ατομα.Τωρα τι ενυδρειο σκεφτεσαι να φτιαξεις για να σε βοηθησουμε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους......επειδή έχω ψαχτεί τώρα τελευταία να ξεκινήσω να στήνω ένα dyi ΔΙΣΚΑΔΙΚΟ,είδα από διάφορες πληροφορίες ότι οι δίσκοι και σε θέμα ποιότητας νερού αλλά και ΧΩΡΟΥ και συνθηκών είναι περίπλοκοι και ότι όλοι αυτοί οι παράμετροι θα πρέπει να είναι ακριβείς!!!ΙΣΧΥΕΙ????

επιπλέον ένα ζευγάρι η με 2-3 δίσκους θεωρείται κοπάδι???

και η συμβίωσή είναι πάντα ειρηνική μεταξύ τούς η υπάρχουν απώλειες????

αφου θα ειναι φτιαχτο το ενυδρειο δωσε 70 ποντους υψος και θα με θυμηθεις και σε θεμα λιτρων 300+ (για 5 -6 δισκους ) εαν εχεις σκοπο για ποιο πολλους κανε μεγαλυτερο ενυδρειο (οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο )

περιπλοκοι δεν ειναι οι δισκοι , οι δισκοι ξερουν τι θελουν , οι δισκαδες δεν ξερουν τι θελουν :bowdown:

οι παραμετροι θα πρεπει να ειναι σταθεροι και σε θεματα ποιοτητας νερου και σε θεματα θερμοκρασιας για να αποφυγεις στρεςς και τυχον ασθενειες που μπορει να βγουν ητε απο την ποιοτητα του νερου ητε απ στρεςς .

το ζευγαρι ειναι ζευγαρι :thumbup:

κοπαδι για μενα ειναι 5+ δισκοι

απωλειες εαν ολα ειναι οκ στο ενυδρειο σου δεν υπαρχουν ( τις περισσοτερες φορες )

διεκδικηση χωρο - συντροφου υπαρχει στα περισσοτερα ψαρια (αρα και στους δισκους ) οποτε μπορει να εχεις καποιους τσαμπουκαδες .

αφου κανεις φτιαχτο ενυδρειο μην ξεχασεις να φτιαξεις και σαμπ για να βαλεις οσο το περισσοτερο βιολογια μπορεις , Οι δισκοι θα το εκτιμησουν

Καλη αρχη και οτι αλλο θες εδω ειμαστε

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, το α και το ω στους δισκους ειναι το καθαρο νερο.

Τα λιτρα ειναι σχετικα με το τι θελει καποιος, την εμπειρια που εχει, καθως

και κατα ποσο ειναι διατεθημενος να τρεξει. Εσυ ποσα λιτρα ενυδρειο εισαι

διατεθημενος να φτιαξεις?

Οι συνθηκες σχετικα με τις μετρησεις διαφερουν αναφορικα με το ph, σκληροτητες

εννοωντας οτι αλλες συνθηκες θες για μεγαλωμα αλλες για συντηρηση μεγαλων, αλλες για ζευγαρι,

ειδικα κατα την περιοδο αναπαραγωγης.

Φυσικα νιτρικα, αμμωνια μηδενικα οπως σε ολα τα ειδη.

Λεγοντας ζσευγαρι εννοεις μεγαλα ηλικιακα ψαρια αρα πιστοποιημενα.

Αυτο ειναι ενα επιπλεον κοστος οπως γνωριζεις φανταζομαι.

Με ζευγαρι και αλλα ατομα μεσα ξεχνας την ηρεμια.

Καλυτερα να ξεκινησεις με ενα κοπαδακι 5+ ατομων, για εμενα 7 ειναι καλυτερα,

οποτε μεγαλωνοντας τα μπορει να σου βγει και ζευγαρι.

Μεχρι τοτε θα εχεις μια σχετικη πειρα.

Απωλειες θα υπαρξουν αν οι συνθηκες δεν ειναι σωστες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια λιγότερο τεχνική άποψη, οι δίσκοι είναι ιδιαίτερα ψάρια και χρειάζεται μια σειρά από παραδοχές και πράγματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν.

ΝΑΙ είναι ιδαίτερα και δύσκολα ψάρια και ας λένε όλοι πως δεν είναι... και αυτό γιατί πολύ απλά όλοι θεωρούν default όλες αυτές τις παραδοχές. (και εγώ μαζί τους).

Οστόσο ως επιλογή ενασχόλησης είναι Number 1, θα δεις πράματα που με ότι αλλο και να ασχοληθείς (στο γλυκό) δεν νομίζω πως θα τα συνατήσεις αλλού.

Τελειώνοντας, η ανταμοιβή που θα πάρεις από ένα καλό τελικό αποτέλεσμα αποσβένει τον επιπλέον χρόνο, χρήματα, αγχος, διάβασμα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

αφου θα ειναι φτιαχτο το ενυδρειο δωσε 70 ποντους υψος και θα με θυμηθεις και σε θεμα λιτρων 300+ (για 5 -6 δισκους ) εαν εχεις σκοπο για ποιο πολλους κανε μεγαλυτερο ενυδρειο (οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο )

περιπλοκοι δεν ειναι οι δισκοι , οι δισκοι ξερουν τι θελουν , οι δισκαδες δεν ξερουν τι θελουν :bowdown:

οι παραμετροι θα πρεπει να ειναι σταθεροι και σε θεματα ποιοτητας νερου και σε θεματα θερμοκρασιας για να αποφυγεις στρεςς και τυχον ασθενειες που μπορει να βγουν ητε απο την ποιοτητα του νερου ητε απ στρεςς .

το ζευγαρι ειναι ζευγαρι :thumbup:

κοπαδι για μενα ειναι 5+ δισκοι

απωλειες εαν ολα ειναι οκ στο ενυδρειο σου δεν υπαρχουν ( τις περισσοτερες φορες )

διεκδικηση χωρο - συντροφου υπαρχει στα περισσοτερα ψαρια (αρα και στους δισκους ) οποτε μπορει να εχεις καποιους τσαμπουκαδες .

αφου κανεις φτιαχτο ενυδρειο μην ξεχασεις να φτιαξεις και σαμπ για να βαλεις οσο το περισσοτερο βιολογια μπορεις , Οι δισκοι θα το εκτιμησουν

Καλη αρχη και οτι αλλο θες εδω ειμαστε

Kαλημερα, το α και το ω στους δισκους ειναι το καθαρο νερο.

Τα λιτρα ειναι σχετικα με το τι θελει καποιος, την εμπειρια που εχει, καθως

και κατα ποσο ειναι διατεθημενος να τρεξει. Εσυ ποσα λιτρα ενυδρειο εισαι

διατεθημενος να φτιαξεις?

Οι συνθηκες σχετικα με τις μετρησεις διαφερουν αναφορικα με το ph, σκληροτητες

εννοωντας οτι αλλες συνθηκες θες για μεγαλωμα αλλες για συντηρηση μεγαλων, αλλες για ζευγαρι,

ειδικα κατα την περιοδο αναπαραγωγης.

Φυσικα νιτρικα, αμμωνια μηδενικα οπως σε ολα τα ειδη.

Λεγοντας ζσευγαρι εννοεις μεγαλα ηλικιακα ψαρια αρα πιστοποιημενα.

Αυτο ειναι ενα επιπλεον κοστος οπως γνωριζεις φανταζομαι.

Με ζευγαρι και αλλα ατομα μεσα ξεχνας την ηρεμια.

Καλυτερα να ξεκινησεις με ενα κοπαδακι 5+ ατομων, για εμενα 7 ειναι καλυτερα,

οποτε μεγαλωνοντας τα μπορει να σου βγει και ζευγαρι.

Μεχρι τοτε θα εχεις μια σχετικη πειρα.

Απωλειες θα υπαρξουν αν οι συνθηκες δεν ειναι σωστες. :bowdown:

καταρχήν καλησπέρα........διάβασα προσεκτικά και ΤΙΣ δυο απαντήσεις οι οποίες προέρχονται από δυο έμπυρους ανθρώπους....η πρώτη μου δείχνει κάπως πιο χαλαρά τα πράγματα σε σχέση με την δεύτερη......

θέλω να ρωτήσω το θέμα τού χώρου το οποίο με ανησυχεί....είναι ότι θα τούς πάρω σχετικά μικρούς οπότε εκείνοι θα αναπτυχθούν και το ερώτημα θα είναι θα μου επαρκούν τα 400 λίτρα που σκέφτομαι να φτιάξω για 6 δίσκους(με ενσωματωμένο sump)?????

σε τι μέγεθος προτείνεται να τούς πάρω????και γιατί???

σε περίπτωση που πάρω 4 για το ενυδρείο μου θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα για το στήσιμο ενός κοπαδιού(δν είναι κοπάδι???)???και αργότερα αν προσθέσω κι άλλους???(όσο να ΕΙΝΑΙ κοστίζουν αρκετά από τα άλλα ψάρια.....για απώλειες) :hysterical::hysterical:

αν σε περιπτωση το νερο μαλακωσει υπερβολικα πολυ κατω απο 5 για τι σκεφτομαι να ωαλω πολλεσ ριζεσ και φυλλα....θα ειναι κακο???

διαστασεισ 1,50*40*60

ευχαριστω για τισ απαντησεισ σασ.......

Link to comment
Share on other sites

Μια λιγότερο τεχνική άποψη, οι δίσκοι είναι ιδιαίτερα ψάρια και χρειάζεται μια σειρά από παραδοχές και πράγματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν.

ΝΑΙ είναι ιδαίτερα και δύσκολα ψάρια και ας λένε όλοι πως δεν είναι... και αυτό γιατί πολύ απλά όλοι θεωρούν default όλες αυτές τις παραδοχές. (και εγώ μαζί τους).

Οστόσο ως επιλογή ενασχόλησης είναι Number 1, θα δεις πράματα που με ότι αλλο και να ασχοληθείς (στο γλυκό) δεν νομίζω πως θα τα συνατήσεις αλλού.

Τελειώνοντας, η ανταμοιβή που θα πάρεις από ένα καλό τελικό αποτέλεσμα αποσβένει τον επιπλέον χρόνο, χρήματα, αγχος, διάβασμα κλπ..

:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλησπέρα........διάβασα προσεκτικά και ΤΙΣ δυο απαντήσεις οι οποίες προέρχονται από δυο έμπυρους ανθρώπους....η πρώτη μου δείχνει κάπως πιο χαλαρά τα πράγματα σε σχέση με την δεύτερη......

θέλω να ρωτήσω το θέμα τού χώρου το οποίο με ανησυχεί....είναι ότι θα τούς πάρω σχετικά μικρούς οπότε εκείνοι θα αναπτυχθούν και το ερώτημα θα είναι θα μου επαρκούν τα 400 λίτρα που σκέφτομαι να φτιάξω για 6 δίσκους(με ενσωματωμένο sump)?????

σε τι μέγεθος προτείνεται να τούς πάρω????και γιατί???

σε περίπτωση που πάρω 4 για το ενυδρείο μου θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα για το στήσιμο ενός κοπαδιού(δν είναι κοπάδι???)???και αργότερα αν προσθέσω κι άλλους???(όσο να ΕΙΝΑΙ κοστίζουν αρκετά από τα άλλα ψάρια.....για απώλειες) :bowdown::hysterical:

αν σε περιπτωση το νερο μαλακωσει υπερβολικα πολυ κατω απο 5 για τι σκεφτομαι να ωαλω πολλεσ ριζεσ και φυλλα....θα ειναι κακο???

διαστασεισ 1,50*40*60

ευχαριστω για τισ απαντησεισ σασ.......

Ο Βασιλης ειναι εμπειρος , εγω ειμαι και θα ειμαι αρχαριος :bowdown: ισως για αυτο τα βλεπω ποιο χαλαρα τα πραγματα εγω.

το να παρεις μικρα ψαρια εχει τα υπερ εχει και τα κατα

ενα απο τα υπερ ειναι το κοστος ( αλλη τιμη εχει ενα ψαρι 5 ποντους και αλλη τιμη ενα ψαρι 10 ποντους )

ενα κατα ειναι οτι οσο ποιο μικρο το ψαρι τοσο ποιο πολλες πιθανοτητες εχεις για καποια ασθενεια λογο αντισωματων και τα σχετικα

εγω προσωπικα πηρα μικρα ψαρια .

για να μαλακωσει το νερο και να πεσει κατω του 5 μονο με τις ριζες το βλεπω καπως δυσκολο , θα χρειαστεις οσμοση .

βαζοντας πολλες ριζες μειωνεις χωρο στο ενυδρειο σου για να κινηθουν τα ψαρια

αφου θα ειναι φτιαχτο αντι για 1.50-40-60 γιατι δεν το κανεις 1.50-50-70 ( οπως ειναι το δικο μου ) ? απο θεμα κοστους δεν νομιζω να εχει τρελη διαφορα .

για το κοπαδι ειμαι καθετος σε αυτο που λεω 5+ :thumbup: καλο θα ειναι τα δισκακια να μπουνε ολα μαζι μεσα και οχι 4 σημερα και ενα την αλλη βδομαδα .

400 λιτρα φτανουν αυτο με το ενσωματομενο σαμπ δεν μπορω να στο απαντησω .

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασιλης ειναι εμπειρος , εγω ειμαι και θα ειμαι αρχαριος :bowdown: ισως για αυτο τα βλεπω ποιο χαλαρα τα πραγματα εγω.

το να παρεις μικρα ψαρια εχει τα υπερ εχει και τα κατα

ενα απο τα υπερ ειναι το κοστος ( αλλη τιμη εχει ενα ψαρι 5 ποντους και αλλη τιμη ενα ψαρι 10 ποντους )

ενα κατα ειναι οτι οσο ποιο μικρο το ψαρι τοσο ποιο πολλες πιθανοτητες εχεις για καποια ασθενεια λογο αντισωματων και τα σχετικα

εγω προσωπικα πηρα μικρα ψαρια .

για να μαλακωσει το νερο και να πεσει κατω του 5 μονο με τις ριζες το βλεπω καπως δυσκολο , θα χρειαστεις οσμοση .

βαζοντας πολλες ριζες μειωνεις χωρο στο ενυδρειο σου για να κινηθουν τα ψαρια

αφου θα ειναι φτιαχτο αντι για 1.50-40-60 γιατι δεν το κανεις 1.50-50-70 ( οπως ειναι το δικο μου ) ? απο θεμα κοστους δεν νομιζω να εχει τρελη διαφορα .

για το κοπαδι ειμαι καθετος σε αυτο που λεω 5+ :thumbup: καλο θα ειναι τα δισκακια να μπουνε ολα μαζι μεσα και οχι 4 σημερα και ενα την αλλη βδομαδα .

400 λιτρα φτανουν αυτο με το ενσωματομενο σαμπ δεν μπορω να στο απαντησω .

Τα bold δεν ισχυουν. Μπορει να βαλει ψαρια οσα θελει και οποτε θελει. Δεν υπαρχει κανενας κανονας να μπουν ολα μαζι την ιδια μερα. Ποτε δεν το εκανα και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα.

Κατα τα υπολοιπα αν φτιαξεις καθαρα 400 λιτρα μπορεις να βαλεις κααι 7-8 δισκους χωρις προβλημα κατα την δικη μου αποψη.

Το παν ειναι το νερο σου να ειναι σωστο.

Αλλαγες οποτε πρεπει και οσμωση για μενα παλι επιβαλεται. Ολα θα στα καθορισουν οι μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω αστοχη την προταση του Γιωργου να μπουν ολα μαζι μια και θα ενκλιματιστουν

γρηγοροτερα. Στην αντιθετη περιπτωση ενα σωστο setup θα σε βγαλλει απο τη δυσκολη θεση.

Περα απο αυτα στην 1η περιπτωση εχεις ψαρια απο ενα εκτροφεα που ζουν στο ιδιο νερο

και ειναι υπερ. Στην 2η ειναι δεν ειναι απο τον ιδιο εκτροφεα τα νεα θα μπουν καραντινα

οποτε επιπλεον κοπος, και θα πρεπει να τσεκαρεις οχι τι μπορει να μεταφερουν αυτα αλλα και

τι θα υπαρχει ΙΜΟ στο δικο σου ενυδρειο. Παντως ολα γινοντε.

Θα σου προτεινα δισκακια μεγεθους 7cm για αρχη λογω καλυτερου ανοσοποιητικου απο

οτι στα 4.(σωμα εννοω παντα)

Ο αριθμος εξαρταται οπως λει και ο Νικος απο τα καθαρα λιτρα καθως και τη φιλτρανση,

ρουτινες κλπ. :thumbup:

Υ.Γ. Στα 400 καθαρα με 7 ατομα εισαι super για ολη τους τη ζωη και πιο χαλαρος. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στο χερι του καθενος ειναι να στρωσει τα ψαρια του και να ταιριαξουν αρμονικα.

Επιμενω οτι δεν χρειαζεται αν καποιου δεν του αρεσει, να παρει μια κουτα με ιδιους δισκους απο εναν εκτροφεα.

Καποιοι θελουν να εχουν το δικαιωμα της επιλογης οπως και εγω.

Δεν θεωρω οτι ρισκαρει καποιος αν παρει απο διαφορα καταστηματα τα ψαρια που του αρεσουν περνωντας τα μια σωστη καραντινα πριν μπουν στο main tank.

Καραντινα θα χρειασθει ετσι και αλλιως.

Κοπος δεν υπαρχει. Εκτος αν δεν το κανουμε για χομπυ.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι Νικο και εγω αυτο κανω.

Απο την αλλη ομως ξερεις οτι υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι οταν τα ψαρια

προερχοντε απο διαφορετικους εκτροφεις, ειδικοτερα οταν μιλαμε για

Γερμανους και Ασιατες. Αυτο το τονιζουν και οι ιδιοι οι εκτροφεις.

(Ζευγαρι οπως και το δικο σου 1+1 ειχα και εγω) :thumbup:

Αρα ενας νεος πρεπει να κινηθει λιγο προσεκτικα αρχικα.

Κοπος σαφως και δεν υπαρχει στο χομπυ το αναφερω μεταφορικα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα bold δεν ισχυουν. Μπορει να βαλει ψαρια οσα θελει και οποτε θελει. Δεν υπαρχει κανενας κανονας να μπουν ολα μαζι την ιδια μερα. Ποτε δεν το εκανα και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα.

Κατα τα υπολοιπα αν φτιαξεις καθαρα 400 λιτρα μπορεις να βαλεις κααι 7-8 δισκους χωρις προβλημα κατα την δικη μου αποψη.

Το παν ειναι το νερο σου να ειναι σωστο.

Αλλαγες οποτε πρεπει και οσμωση για μενα παλι επιβαλεται. Ολα θα στα καθορισουν οι μετρησεις σου.

Δεν θεωρω αστοχη την προταση του Γιωργου να μπουν ολα μαζι μια και θα ενκλιματιστουν

γρηγοροτερα. Στην αντιθετη περιπτωση ενα σωστο setup θα σε βγαλλει απο τη δυσκολη θεση.

Περα απο αυτα στην 1η περιπτωση εχεις ψαρια απο ενα εκτροφεα που ζουν στο ιδιο νερο

και ειναι υπερ. Στην 2η ειναι δεν ειναι απο τον ιδιο εκτροφεα τα νεα θα μπουν καραντινα

οποτε επιπλεον κοπος, και θα πρεπει να τσεκαρεις οχι τι μπορει να μεταφερουν αυτα αλλα και

τι θα υπαρχει ΙΜΟ στο δικο σου ενυδρειο. Παντως ολα γινοντε.

Θα σου προτεινα δισκακια μεγεθους 7cm για αρχη λογω καλυτερου ανοσοποιητικου απο

οτι στα 4.(σωμα εννοω παντα)

Ο αριθμος εξαρταται οπως λει και ο Νικος απο τα καθαρα λιτρα καθως και τη φιλτρανση,

ρουτινες κλπ. :thumbup:

Υ.Γ. Στα 400 καθαρα με 7 ατομα εισαι super για ολη τους τη ζωη και πιο χαλαρος. :hysterical:

Στο χερι του καθενος ειναι να στρωσει τα ψαρια του και να ταιριαξουν αρμονικα.

Επιμενω οτι δεν χρειαζεται αν καποιου δεν του αρεσει, να παρει μια κουτα με ιδιους δισκους απο εναν εκτροφεα.

Καποιοι θελουν να εχουν το δικαιωμα της επιλογης οπως και εγω.

Δεν θεωρω οτι ρισκαρει καποιος αν παρει απο διαφορα καταστηματα τα ψαρια που του αρεσουν περνωντας τα μια σωστη καραντινα πριν μπουν στο main tank.

Καραντινα θα χρειασθει ετσι και αλλιως.

Κοπος δεν υπαρχει. Εκτος αν δεν το κανουμε για χομπυ.

Συμφωνοι Νικο και εγω αυτο κανω.

Απο την αλλη ομως ξερεις οτι υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι οταν τα ψαρια

προερχοντε απο διαφορετικους εκτροφεις, ειδικοτερα οταν μιλαμε για

Γερμανους και Ασιατες. Αυτο το τονιζουν και οι ιδιοι οι εκτροφεις.

(Ζευγαρι οπως και το δικο σου 1+1 ειχα και εγω) :bowdown:

Αρα ενας νεος πρεπει να κινηθει λιγο προσεκτικα αρχικα.

Κοπος σαφως και δεν υπαρχει στο χομπυ το αναφερω μεταφορικα. :bowdown:

παιδιά επειδή διάβασα προσεχτικά τις απαντήσεις σας μου γεννήθηκαν καπιεσ απορίες...........αρχικά δεν μπορούμε να κρίνουμε τις εκτροφές και από που προέρχονται από ΟΠΟΥ και αν προέρχονται διότι τα ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ έχουν σε καλύτερες συνθήκες τα ψάρια τούς ενώ αφτοι που τα παραλαμβάνουν(πετ και εισαγωγής.....)τα έχουν σε αντίξοες συνθήκες μαζί με άλλων συνθηκών ψάρια........όχι όλοι βεβαία!!!!

τότε πως μπορώ να έχω έναν υγειη δίσκο???άλλωστε κοστίζουν.......

τα λίτρα είναι σχετικά ΓΙΑΤΙ σε 400 λίτρα θέλω να βάλω 4 δίσκους μόνο(π.χ)ασχέτως με την φιλτρανση(όχι υποτιθέμενο κοπάδι).......δεν θα επιβιώσουν????και αν αυτά τα ψάρια μπουν σταδιακά???

σε πιοθσ τομείς πρέπει να είμαι πιο προσεκτικός και σε πιουσ πιο χαλαρός????

οι δίσκοι δεν είναι όλοι ίδιοι γονιδιακά????απλά αλλάζουν τα χρώματα τούς και η μορφολογία τούς???

αυτό είναι πρόβλημα για την επιλογή των δίσκων και της συμβατότητας τούς μέσα στο ενυδρείο???

επιπλέον στην φύση τούς παρέχεται όσμωσης ???οι ΕΧΟΥΝ συνηθίσει σε καπιεσ τιμές (συνθήκες) που έχουν δημιουργηθεί από το περιβάλλον,εγώ γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσω όσμωση??

ευχαριστώ πολύ..... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Μην μιλαμε γενικα γιατι ολοι δεν ειναι ιδιοι,(αντιπροσωποι) υπαρχουν πολλοι σωστοι

επαγγελματιες. Καποιοι φερνουν μονο ασιατες η μονο γερμανους η και τα δυο ισως αλλα

τηρουν τους κανονες (καραντινα).

Το πως επιλεγεις δες λιγο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40654

Τωρα για τα εκτροφεια μην παιρνεις ορκο για ολα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Μην μιλαμε γενικα γιατι ολοι δεν ειναι ιδιοι,(αντιπροσωποι) υπαρχουν πολλοι σωστοι

επαγγελματιες. Καποιοι φερνουν μονο ασιατες η μονο γερμανους η και τα δυο ισως αλλα

τηρουν τους κανονες (καραντινα).

Το πως επιλεγεις δες λιγο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40654

Τωρα για τα εκτροφεια μην παιρνεις ορκο για ολα. :thumbup:

από επάνω λέω ότι δεν είναι όλοι ίδιοι που φέρνουν.......απλά είναι πολύ περίπλοκη η επιλογή γιατί πότε δεν χερεισ από που,πως θα έρθουν και τι θα αντιμετωπίσεις!!!!ειδικά για έναν πρωτάρη όπως εγώ...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και το οτι τηρουν καραντινα σημαινει οτι δεν

θα εχεις προβλημα κατα 90% γιατι οτι ειναι

θα το εχουν αντιμετωπισει ηδη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και το οτι τηρουν καραντινα σημαινει οτι δεν

θα εχεις προβλημα κατα 90% γιατι οτι ειναι

θα το εχουν αντιμετωπισει ηδη :bowdown:

ολοι κανουν την διαδικασια τησ καραντηνασ???,αυτο ειναι το πιο καιριο ερωτημα??? :hysterical::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να τους αναφερω. :thumbup:

Εγω απο δυο που αγοραζω το κανουν σιγουρα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να τους αναφερω. :bowdown:

Εγω απο δυο που αγοραζω το κανουν σιγουρα. :bowdown:

δεν θα ηταν καλο να γνωριζοθμε ποιοι ειναι,για τα ΜΕΛΗ που αρχίζουν τώρα και θέλουν να κάνουν σωστές επιλογές και να μν έχουν απώλειες????αν γίνεται μέσω του forum και χωρίς να υπάρξει πρόβλημα!!!! :thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να επικοινωνησεις με τα καταστηματα στην κατηγορια τους ρωτοντας απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να επικοινωνησεις με τα καταστηματα στην κατηγορια τους ρωτοντας απευθειας.

οκ ευχαριστώ πολύ....για την βοήθειά σας!!!!οτι χρειαστω θα σασ ζαλισω ξανα :thumbup::bowdown:

άντε να δούμε τι θα καταφέρουμε???

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ....για την βοήθειά σας!!!!οτι χρειαστω θα σασ ζαλισω ξανα :thumbup::bowdown:

άντε να δούμε τι θα καταφέρουμε???

οποτε θες εδω θα ειμαστε. Δεν ζαλισες κανεναν. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Niko να ρωτησει τα καταστηματα εαν βαζουν τα ψαρια που πουλανε σε καραντινα ?

Πιστευεις οτι θα βγει ενας καταστηματαρχης να πει οτι δεν περναει τα ψαρια του απο καραντινα ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Niko να ρωτησει τα καταστηματα εαν βαζουν τα ψαρια που πουλανε σε καραντινα ?

Πιστευεις οτι θα βγει ενας καταστηματαρχης να πει οτι δεν περναει τα ψαρια του απο καραντινα ? :thumbup:

Γιωργο η κατηγορια επικοινωνιας των καταστηματων ειναι γιαυτη την δουλεια.

Απο κει και περα αν λενε αληθεια η οχι δεν θα το κρινουμε εδω ουτε θα το συζητησουμε αλλα ουτε θα το εξετασουμε.

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω φιλε μου .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43006

υπαρχουν και αλλοι απλα το συγκεκριμενο καταστημα το εχει κανει ανακοινωση , ρωτα στην κατηγορια με τα καταστηματα .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...