Jump to content

Σκεψεις για λιμνη....


Geosid

Recommended Posts

Θα χρειαστω την βοηθεια των εμπειροτερων σε θεματα λιμνης ....

Εχω μια αυλη οπου εχει ενα παρτερι σε σχημα Γαμα .

Ειχα στο μυαλο μου να φαρδυνω το παρτερι οσο μπορω και να εκανα μια λιμνη σε σχημα Γαμα αλλα μου τα χαλασε το βαθος και καποιες ψιλολεπτομερειες οσων αφορα το τι υπαρχει κατω απο το σπιτι λογο του οτι ειναι παλια η οικοδομη , επειτα απο σκεψη ειπα αντι να κανω ολο το παρτερι λιμνη μπορω να κανω μονο την γωνια με μια καμπιλη προς τα εξω .

οι διαστασεις ειναι 1.50 χ 1.10 χ 60-70 εντελως χοντρικα ...

Ξερει κανεις να χτιζει ? τουβλα και τα σχετικα θα τα βρω , το χτισημο με φρεναρει καπως...

post-16924-1276195002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα χρειαστω την βοηθεια των εμπειροτερων σε θεματα λιμνης ....

Εχω μια αυλη οπου εχει ενα παρτερι σε σχημα Γαμα .

Ειχα στο μυαλο μου να φαρδυνω το παρτερι οσο μπορω και να εκανα μια λιμνη σε σχημα Γαμα αλλα μου τα χαλασε το βαθος και καποιες ψιλολεπτομερειες οσων αφορα το τι υπαρχει κατω απο το σπιτι λογο του οτι ειναι παλια η οικοδομη , επειτα απο σκεψη ειπα αντι να κανω ολο το παρτερι λιμνη μπορω να κανω μονο την γωνια με μια καμπιλη προς τα εξω .

οι διαστασεις ειναι 1.50 χ 1.10 χ 60-70 εντελως χοντρικα ...

Ξερει κανεις να χτιζει ? τουβλα και τα σχετικα θα τα βρω , το χτισημο με φρεναρει καπως...

Θα μπορουσες να κανεις ενα Π απο τουβλα στις διαστασεις που σε βολευει και στο κενο να βαλεις ενα ενυδρειο σε αντιστοιχες διαστασεις χονευτο,ετσι θα φενεται χτιστο με φατσα απο τζαμι αντι να μπαινεις στη διαδικασια να κανεις μονωσεις σε τσιμεντα και να κολας τουβλα με τζαμι για προσοψη.

Αν δεν θες να βλεπεις απο το πλαι και θες μονο απο πανω,αγοραζεις μια πλαστικη δεξαμενη σαν λεκανη και τη χτιζεις περιμετρικα για να τη κρυψεις σαν χτιστο σιντριβανι.

Αυτο ομως που θα επρεπε να σε προβληματιζει και σε περιοριζει αρκετα ειναι οτι ειναι εξωτερικου χωρου οποτε μονο χρυσοψαρα μπορεις να βαλεις.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να κανεις ενα Π απο τουβλα στις διαστασεις που σε βολευει και στο κενο να βαλεις ενα ενυδρειο σε αντιστοιχες διαστασεις χονευτο,ετσι θα φενεται χτιστο με φατσα απο τζαμι αντι να μπαινεις στη διαδικασια να κανεις μονωσεις σε τσιμεντα και να κολας τουβλα με τζαμι για προσοψη.

Αν δεν θες να βλεπεις απο το πλαι και θες μονο απο πανω,αγοραζεις μια πλαστικη δεξαμενη σαν λεκανη και τη χτιζεις περιμετρικα για να τη κρυψεις σαν χτιστο σιντριβανι.

Αυτο ομως που θα επρεπε να σε προβληματιζει και σε περιοριζει αρκετα ειναι οτι ειναι εξωτερικου χωρου οποτε μονο χρυσοψαρα μπορεις να βαλεις.

δεν με νοιαζει να φαινεται απο τα πλαγια , θελω οσο μπορω παραπανω λιτρα οποτε πρεπει να σκεφτω και να δω ποσο διαθεσιμο βαθος - υψος εχω , με την πλαστικη δεξαμενη θα περιοριστω στα λιτρα μιας και η δεξαμενη δεν θα εχει το σχημα που θελω να δωσω εγω στην λιμνη για να κερδισω λιτρα . για να βαλω αλλο ενυδρειο χωνευτο παλι δεν παιζει γιατι χανω σε λιτρα , σκοπος για τη δημιουργια της λιμνης ειναι τα λιτρα οσο γινεται περισσοτερα .Και θα βαλω χρυσοψαρα μεσα :thumbup: Η αναλογα τα λιτρα που θα βγει σε τελικη φαση μπορει να μπουν Κοι

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει να φαινεται απο τα πλαγια , θελω οσο μπορω παραπανω λιτρα οποτε πρεπει να σκεφτω και να δω ποσο διαθεσιμο βαθος - υψος εχω , με την πλαστικη δεξαμενη θα περιοριστω στα λιτρα μιας και η δεξαμενη δεν θα εχει το σχημα που θελω να δωσω εγω στην λιμνη για να κερδισω λιτρα . για να βαλω αλλο ενυδρειο χωνευτο παλι δεν παιζει γιατι χανω σε λιτρα , σκοπος για τη δημιουργια της λιμνης ειναι τα λιτρα οσο γινεται περισσοτερα .Και θα βαλω χρυσοψαρα μεσα :thumbup: Η αναλογα τα λιτρα που θα βγει σε τελικη φαση μπορει να μπουν Κοι

Αν βαλεις ενα ενυδρειο και το χτισεις περιμετρικα με τουβλα εχεις πολλα πλεονεκτηματα,ειτε ειναι 150χ110χ70 απο τουβλα ειτε ειναι 150χ110χ70 απο τζαμι τα ιδια λιτρα ειναι.

Γλιτωνεις τις μονωσεις και το liner που ειναι μπελας και ευκολα για αστοχια κατασκευης, και με το ιδιο και λιγοτερο κοστος κολλας ενα ενυδρειο στα μετρα σου.

Kατι τετοιο λεω:

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

στο τζαμι ομως δεν μπορω να κανω την καμπυλη που θελω για να κερδισω λιτρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στο τζαμι ομως δεν μπορω να κανω την καμπυλη που θελω για να κερδισω λιτρα :thumbup:

Oι διαστασεις που εδωσες με μπερδεψαν,εδωσες 3 διαστασεις μηκος,πλατος,υψος και εβγαλα το συμπερασμα οτι θα ειναι παραλληλογραμμη.

Τοτε πας μονο σε χτιστη με μονωσεις liner και φανουροπιτες για στεγανοποιηση :bowdown:

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να τη χαρεις και να τη παρουσιασεις.

Link to comment
Share on other sites

ποσο βαθος θα εχει κατω απο το εδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι προκειται για κ;ατι που θα ειναι εξω... στο πατωμα... με παιδακια να κανουν ποδηλατο... να κλωστανε μπαλα...

ΔΕ συστηνω γυαλί!!!

Μπορεις να το κανει με YTONG γιωργο!!!

Το συστηνω ανεπιφυλακτα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι προκειται για κ;ατι που θα ειναι εξω... στο πατωμα... με παιδακια να κανουν ποδηλατο... να κλωστανε μπαλα...

ΔΕ συστηνω γυαλί!!!

Μπορεις να το κανει με YTONG γιωργο!!!

Το συστηνω ανεπιφυλακτα!! :thumbup:

Φιλε nikoloutso το γυαλι εξωτερικα θα ειχε τουβλα,αποκλειεται η μπαλα να γκρεμισει τα τουβλα για να φτασει στο τζαμι και να το σπασει.

Στο μονο μερος που θα μπορουσε να σπασει θα ηταν η ορατη πλευρα που την αποκλεισαμε γιατι δεν θα υπαρχει ορατη πλευρα.

Οπως και το τζαμι το αποκλεισαμε λογο καμπυλης που δεν ειχε αναφερθει.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Kαλή ιδέα για το YTONG, όπως και αλφαμπλοκ.

Θα έλεγα και λάινερ από μέσα για στεγανοποιήσει και μωνωση υλικού με το νερό, για τυχόν διαφυγή χημικών..

Δες όμως το κόστος γιατί λάινερ πάει στα 120ευρο.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nikoloutso το γυαλι εξωτερικα θα ειχε τουβλα,αποκλειεται η μπαλα να γκρεμισει τα τουβλα για να φτασει στο τζαμι και να το σπασει.

Στο μονο μερος που θα μπορουσε να σπασει θα ηταν η ορατη πλευρα που την αποκλεισαμε γιατι δεν θα υπαρχει ορατη πλευρα.

Οπως και το τζαμι το αποκλεισαμε λογο καμπυλης που δεν ειχε αναφερθει.

Δηλαδή τζάμι και γύρω γύρω τούβλα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τζάμι και γύρω γύρω τούβλα? :thumbup:

Tουβλα στις διαστασεις που μπορουμε maximum σαν ενα παρτερι,εσωτερικα 1 στρωση μονωσης απο αφρολεξ η' φενιζολ με 1cm κενο πριν τα τουβλα για τη περιπτωση σεισμου και μετα ενυδρειο απο τζαμι.

Το τζαμι με λιγα λογια δεν θα φενεται καθολου και δεν θα εχει επαφη απο εξωτερικους παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Tουβλα στις διαστασεις που μπορουμε maximum σαν ενα παρτερι,εσωτερικα 1 στρωση μονωσης απο αφρολεξ η' φενιζολ με 1cm κενο πριν τα τουβλα για τη περιπτωση σεισμου και μετα ενυδρειο απο τζαμι.

Το τζαμι με λιγα λογια δεν θα φενεται καθολου και δεν θα εχει επαφη απο εξωτερικους παραγοντες.

Γιατί να βάλεις τζάμι?

Υπάρχει το λάινερ για αυτό τον λόγο...

Υ.Σ. Οτι βαθος μπορουμε Σπυρο, αλλα απο 50cm και κατω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις τζάμι?

Υπάρχει το λάινερ για αυτό τον λόγο...

Υ.Σ. Οτι βαθος μπορουμε Σπυρο, αλλα απο 50cm και κατω :thumbup:

Στις διαστασεις που αναφερθηκαν με τζαμι θα ηταν κατι ευκολο με διαρκεια ζωης και χωρις ταλεπορια μονωσης.

Σαν ενα ενυδρειο με επενδυση ξυλου αλλα αντι για ξυλο θα ειχε τουβλα.

Αν γινει αποκλειστικα χτιστο θα πρεπει να γινει μονωση στο τσιμεντο και να μπει liner.

Ξερεις ποσες μονωσεις απετυχαν και κατεληξαν σε πλημυρα και υγρασιες γιατι μια τρυπουλα εχανε λιγο νερο και ηταν αργα για επισκευη;

Τα υλικα μονωσης ειναι 100% καταλληλα για ψαρια χωρις καμια αμφιβολια;

Γιατι για τα τζαμια ειμαστε σιγουροι εδω και πολλα χρονια.

Το liner πιστευω οτι ειναι απαρετητο μονο σε μεγαλου μεγεθους λιμνες και αποτελει μονοδρομος χωρις εναλακτικη.

Το κοστος των υλικων μονωσης και του liner(εφοσον ειναι τελεια και δεν χρειαστει επισκευη κατοπιν εορτης με νερα και ψαρια μεσα) ανερχοντε στη τιμη οσο 2-3 ενυδρεια με τζαμι.

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να συζηταμε αλλο για το τζαμι εφοσον ο φιλος μας μιλησε για καμπυλες και ξεκαθαρισε οτι δεν θελει να εχει και τη προσοψη ορατη(κατι που δεν γινετε με liner).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Θωμα...

Απλα επισημανα κι εγω μερικους λόγους που ΔΕΝ πρεπει να μπει εμφανες γυαλι.

ΠΑνο...

Το αλφαμπλοκ και το υτονγκ ειναι σχεδον το ιδιο.. αλλα απο άλλη εταιρεια!

Εγω ειμαι της αποψης χτιστό και όχι τζαμινο... :thumbup:

ΔΕΝ εχω δοκιμασει τις σιλικονη την ενυδρειακη σε τετοια συνθηκη κσι ΔΕΝ ξερω πω; θα αντιδρασει θαμενη στο χωμα!!

Το λαινερ ειναι δοκιμασμενο.

Εχω δει να μονωνονουν εκατονταδες τετραγωνοκα μετρα με λαινερ χωρις την παραμικρη τριιπουλα.. και σε μεγαλα εργοαταξια (ΜΕΤΡΟ) που εκει κι αν υπαρχει θεμα τρυπας απο χρηση!!!

Αν το λαινερ ειναι σωστο.. ΔΕΝ εχει καμια τρυπα. :bowdown:

Σιγουρα θωμα μου εχεις ασχοληθει και εχεις διαβασει πολλα περισσοτερα για τις λιμνες απο μενα... αλλα ασε με για το λαινερ να εχω καλυτερη αποψη και απο θεμα χρησης. :bowdown:

Τελος... γυαλι θα εβαζα ΜΟΝΟ εαν ηθελα μια πλευρα να τη βλεπω...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Θωμα...

Απλα επισημανα κι εγω μερικους λόγους που ΔΕΝ πρεπει να μπει εμφανες γυαλι.

ΠΑνο...

Το αλφαμπλοκ και το υτονγκ ειναι σχεδον το ιδιο.. αλλα απο άλλη εταιρεια!

Εγω ειμαι της αποψης χτιστό και όχι τζαμινο... :bowdown:

ΔΕΝ εχω δοκιμασει τις σιλικονη την ενυδρειακη σε τετοια συνθηκη κσι ΔΕΝ ξερω πω; θα αντιδρασει θαμενη στο χωμα!!

Το λαινερ ειναι δοκιμασμενο.

Εχω δει να μονωνονουν εκατονταδες τετραγωνοκα μετρα με λαινερ χωρις την παραμικρη τριιπουλα.. και σε μεγαλα εργοαταξια (ΜΕΤΡΟ) που εκει κι αν υπαρχει θεμα τρυπας απο χρηση!!!

Αν το λαινερ ειναι σωστο.. ΔΕΝ εχει καμια τρυπα. :bowdown:

Σιγουρα θωμα μου εχεις ασχοληθει και εχεις διαβασει πολλα περισσοτερα για τις λιμνες απο μενα... αλλα ασε με για το λαινερ να εχω καλυτερη αποψη και απο θεμα χρησης. :hysterical:

Τελος... γυαλι θα εβαζα ΜΟΝΟ εαν ηθελα μια πλευρα να τη βλεπω...

Αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν παιδια και με μια μπαλα μπορει να κανουν ζημια τοτε και μεσα στο σπιτι με ενα νορμαλ ενυδρειο η ιδια ζημια θα γινει(εγω επαιζα μπαλα και μπασκετ και μεσα στο σπιτι). :thumbup:

Οταν ειπα για μονωση και διαρροες δεν αναφερθηκα στο λινερ αλλα και σε αλλα υλικα που μονωνουν το τσιμεντο και μετα βαζουν το liner.

Eπισης η ιδεα μου για τζαμι ειχε σαν προυποθεση παραλληλογραμμο σχημα και μια πλευρα ορατη.

Οποτε στο μυαλο μου απεκλισα το liner και σκεφτηκα οτι ειναι καλυτερο να βαλεις 4 τζαμια κρυβοντας τα 3 με τουβλα παρα να γκρεμιζεις να σκαβεις να χτιζεις να μονωνεις και να κολας τζαμι με τσιμεντο και μεταλικο διαδρομο στηριξης για το τζαμι.

Τελος δεν θα χρειαζοταν να σπασει τα πατομα της αυλης(που απο κατω δεν ξερουμε καν τι εχει μπορει να ειναι και 5 μετρα κενο σαν αχτιστο υπογειο)και δεν θα χρειαζοταν να σκαβει για μερες και να κουβαλαει μπαζα σε τσουβαλια.

Ολη η δουλεια θα ηταν ενα απογευματακι χτισιμο και 4-5 μερες αναμονη να κοπουν και να κολησουν τα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος των υλικων μονωσης και του liner(εφοσον ειναι τελεια και δεν χρειαστει επισκευη κατοπιν εορτης με νερα και ψαρια μεσα) ανερχοντε στη τιμη οσο 2-3 ενυδρεια με τζαμι.

Αμφιβάλω γιατί εμένα μου κόστισε 120ε μαζι με το γεωυφασμα, έχεις βάσιμες πληροφορίες (πχ λινκ) για αυτά?

Τα τζάμια + σιλικόνη, την όποια καίει ο ήλιος με τον καιρό, θα πάει περισσότερο.

Οπότε πιστεύω χτίσιμο, μόνωση, λάινερ και τέλος.

Πιο φτηνή λύση και αξιόπιστη :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Θωμα... το ιδιο λεμε!!! :thumbup:

Γιωργο... θα σου πω εγω τι εχει κατω απο το μωσαικο. Εχει φοθρο. Δηλαδη κατα 80% και ενω ΔΕΝ ξερω το σπιτι σου πως ειναι, απλα τυγχάνει να γνωριζω λιγο και την περιοχη σου αλλα και το πως ηταν πριν καμια 15ετια τα πραγματα εκει.... θεωρω πως εχει παλιο βοθρο... σημερα δλδ αν ανοιξεις θα βρεις κενο.

Αυτο που εγραψα το εγραψα με απλη σκεψη και όχι με αποδειξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλω γιατί εμένα μου κόστισε 120ε μαζι με το γεωυφασμα, έχεις βάσιμες πληροφορίες (πχ λινκ) για αυτά?

Τα τζάμια + σιλικόνη, την όποια καίει ο ήλιος με τον καιρό, θα πάει περισσότερο.

Οπότε πιστεύω χτίσιμο, μόνωση, λάινερ και τέλος.

Πιο φτηνή λύση και αξιόπιστη :bowdown:

Για να γινει σωστη δουλεια θα πρεπει το τσιμεντο να ειναι μονωμενο χωρις να εχει διαρροες, με καποια υλικα οπου αυτα τα υλικα θα πρεπει να ειναι και φιλικα για τα ψαρια και οχι μιξ χημειας, και να μην εξαρτατε μονο απο το liner.

Liner δεν εχω αγορασει αλλα τα ποσα που εχω ακουσει ειναι απο 200ευρω και πανω.

Αλλα τοσα περιπου στοιχιζει και η μονωση χοντρικα,αρα μιλαμε για 400-500 ευρω.

Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου οταν ελεγα για ορατη πλευρα:

Θωμα... το ιδιο λεμε!!! :thumbup:

Γιωργο... θα σου πω εγω τι εχει κατω απο το μωσαικο. Εχει φοθρο. Δηλαδη κατα 80% και ενω ΔΕΝ ξερω το σπιτι σου πως ειναι, απλα τυγχάνει να γνωριζω λιγο και την περιοχη σου αλλα και το πως ηταν πριν καμια 15ετια τα πραγματα εκει.... θεωρω πως εχει παλιο βοθρο... σημερα δλδ αν ανοιξεις θα βρεις κενο.

Αυτο που εγραψα το εγραψα με απλη σκεψη και όχι με αποδειξεις!!!

:hysterical:

Αρα λοιπον αν σκαψει και εστω και 10% να ειναι βοθρος απο κατω που θα πατησουν 1.5-2 τονοι σε τοσο μικρη επιφανεια;

Mηπως πρεπει να παει σε υπεργια ; :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Θωμα... το ιδιο λεμε!!! :bowdown:

Γιωργο... θα σου πω εγω τι εχει κατω απο το μωσαικο. Εχει φοθρο. Δηλαδη κατα 80% και ενω ΔΕΝ ξερω το σπιτι σου πως ειναι, απλα τυγχάνει να γνωριζω λιγο και την περιοχη σου αλλα και το πως ηταν πριν καμια 15ετια τα πραγματα εκει.... θεωρω πως εχει παλιο βοθρο... σημερα δλδ αν ανοιξεις θα βρεις κενο.

Αυτο που εγραψα το εγραψα με απλη σκεψη και όχι με αποδειξεις!!!

αυτο μου ειπε και ο πατερας μου ....

θυματε λεει οταν φτιαχνανε το σπιτι οτι εχει βοθρο απο κατω και οτι εδω και 50 χρονια δεν εχει γεμησει ποτε , οποτε κατι πρεπει να παιζει .... για αυτο και δεν θελω να το ριξω και τοσο στο σκαψιμο για να μην βγουν οι αμαρτιες του παρελθοντος στην επιφανεια ..... :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε καποιος να μου πει κοστος για utong καθως και ποσες πλακες θα χρειαστω περιπου ?

καποιο λινκ για liner?

και γενικοτερα καποιο λινκ για τα υλικα θα βοηθησε .

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου ειπε και ο πατερας μου ....

θυματε λεει οταν φτιαχνανε το σπιτι οτι εχει βοθρο απο κατω και οτι εδω και 50 χρονια δεν εχει γεμησει ποτε , οποτε κατι πρεπει να παιζει .... για αυτο και δεν θελω να το ριξω και τοσο στο σκαψιμο για να μην βγουν οι αμαρτιες του παρελθοντος στην επιφανεια ..... :thumbup::bowdown:

Ειδες..... καλα το καταλαβα.... απο μια φωτογραφια. :bowdown:

ΔΕΝ υφισταται πλεον ενεργος ο βοθρος γιατι υπαρχει αποχετευτηκο συστημα στην περιοχη σου. Γιαυτο πληρωνεις ΕΥΔΑΠ... οχι μονο για υδρευση αλλα και αποχετευση.

Λοιπον... καταρχην να πουμε οτι ΔΕ θα πέσει μονο τσιμεντο.

Θα πεσει μπετό με λεπτο κοκκομετρια, δηλαδη μονο με άμμο.

Εχω προσβαση σε μπετο μειωμενης υδατοπερατότητας. Με ενα λαινερ απο πανω αρκει.

Πες του πανου να σου πει απο που το πηρε.

Απο και και περα για YTONG θα πρεπει πρωτα να δουμε διαστασεις κλπ για να δουμε ποσα κομματια θα χρειαστεις.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

ερχεσαι που ερχεσαι Αιγαλεω , περνα ενα απογευμα απο το σπιτι να δεις και να μου πεις , τουβλα δεν κανουν για αυτη τη δουλεια ?

Link to comment
Share on other sites

ερχεσαι που ερχεσαι Αιγαλεω , περνα ενα απογευμα απο το σπιτι να δεις και να μου πεις , τουβλα δεν κανουν για αυτη τη δουλεια ?

Κανουν, απλα το YTONG ειναι πιο ελεφρη και εχει πιο μεγαλη διασταση με αποτελεσμα να χρειαστεις λιγότερα.

Επισεις ειναι και πολυ καλό θερμομονοτικο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...