Jump to content

Σταθμημετρο


nikoloutso

Recommended Posts

Ψαροκαμμμμμμενοι....

Επειδή θα ντυσω τη βαση του ενυδρείου μου με ξύλο και δε θα έχω άμεση οπτικη προσβση στο sumb, εδω και καιρο σκεφτομουν εναν τροπο για να γνωριζω αν σε τι κατασταση βρισκεται η σταθμη του τελευταιου διαμερίσματος, και να αναπληρωσω ή οχι.

Δυστηχως ΔΕΝ εχω βαλει αυτοματη αναπληρωση κατευθειαν από την Α/Ο γιατι ειναι σε μεγαλη αποσταση και ΔΕ θελω σωληνακια να περνανε μεσα στο σπιτι.

Έτσι λοιπον κατεφυγα στην αγορα σταθμημετρου ή αλλιως level Alarm.

Ειχα κατι συγκεκριμενο στο μυαλό μου... και κοιτωντας στο νετ επεσα σε αυτό το οποίο το παρελαβα χθες... και ειναι οπως ακριβως το ηθελα.

Σας παραθέστω το λινκ.

Σε μερικες μερες θα το δειτε τοποθετημενο και στο επιπλο του ενυδρειου.

Μπορει να ειναι κινεζος.. αλλα ειναι επώνυμος κινεζος...BOYU :thumbup:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=STRK:MEWAX:IT

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά έχω δυο απ αυτά... ένα στο δοχείο συλλογής νερού Α/Ο στο μπάνιο, και ένα στο δοχείο αναπλήρωσης/προετοιμασίας που και εγώ όπως και εσύ δεν έχω οπτική επαφή.

Σαν σκέψη για την λειτουργικότητα είναι πολύ καλή, αλλά η σκέψη από την πράξη διαφέρει !!!! Δεν είναι αξιόπιστα και από τις 10 φορές που θα λειτουργήσουν οι 5 είναι λανθασμένες. Χτυπάνε όποτε τους καπνίσει !!!

Τώρα αν τύχαινε ελαττωματικά και τα δυο που έχω ... αυτό είναι άλλο καπέλο !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά έχω δυο απ αυτά... ε΄να στο δοχείο συλλογής νερού Α/Ο στο μπάνιο, και ένα στο δοχείο αναπλήρωσης/προετοιμασίας που και εγώ όπως και εσύ δεν έχεις οπτική επαφή.

Σαν σκέψη για την λειτουργικότητα είναι πολύ καλή, αλλά η σκέψη από την πράξη διαφέρει !!!! Δεν είναι αξιόπιστα και από τις 10 φορές που θα λειτουργήσουν οι 5 είναι λανθασμένες. Χτυπάνε όποτε τους καπνίσει !!!

Τώρα αν τύχαινε ελαττωματικά και τα δυο που έχω ... αυτό είναι άλλο καπέλο !!!

Το δοκιμαζα όλο το βραδι... :bowdown:

Θα δουμε απο θεμα λειτουγριας στη χρηση.

Από κοστος το πήρα κατω απο 5€.

Απλα επειδη τυγχανει να χρησημοποιω και στη δουλεια μου σταθμημετρα....

ειναι πολυ απλη η αρχη λειτουργιας του οργανου και λογικα ΔΕ θα δημιουργησει προβλημα.

Το μονο που με βαζει σε σκεψεις ειναι η βεντουζα που μπορει να ξεκολλησει... οποτε με βλεπω να βαζω σιλικονι...

Η χρηση θα δείξει!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά έχω δυο απ αυτά... ε΄να στο δοχείο συλλογής νερού Α/Ο στο μπάνιο, και ένα στο δοχείο αναπλήρωσης/προετοιμασίας που και εγώ όπως και εσύ δεν έχεις οπτική επαφή.

Σαν σκέψη για την λειτουργικότητα είναι πολύ καλή, αλλά η σκέψη από την πράξη διαφέρει !!!! Δεν είναι αξιόπιστα και από τις 10 φορές που θα λειτουργήσουν οι 5 είναι λανθασμένες. Χτυπάνε όποτε τους καπνίσει !!!

Τώρα αν τύχαινε ελαττωματικά και τα δυο που έχω ... αυτό είναι άλλο καπέλο !!!

:thumbup:

Προσφατα επεσε στα χερια μου και εμενα ενα BOYU level alarm και εκανε οτι νανε,μια δουλευε μια δεν δουλευε,βαραγε χωρις λογο και πολλες φορες εκει που νομιζα οτι το εφτοιαξα βαραγε μετα απο 10 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Προσφατα επεσε στα χερια μου και εμενα ενα BOYU level alarm και εκανε οτι νανε,μια δουλευε μια δεν δουλευε,βαραγε χωρις λογο και πολλες φορες εκει που νομιζα οτι το εφτοιαξα βαραγε μετα απο 10 λεπτα.

Τι βαραγε και γιατι??

Οταν χτυπαει... αναβει και το αντιστοιχο λαμπακι.... παντα υπαρχει εξηγηση για ολα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι βεντούζες είναι για πέταμα... εγώ τις αντικατέστησα από την πρώτη στιγμή.

Ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι οι ακροδέκτες των αισθητήρων έχουν πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους και συνήθως παραμένουν επάνω τους σταγόνες νερού π.χ. από εξάτμιση, με αποτέλεσμα να χτυπάει συναγερμός χωρίς λόγο.

Το ίδιο συμβαίνει και κατά το άδειασμα του δοχείου... αυτά παραμένουν υγρά !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ανοιγεις μια τρυπα, χαμηλα στο σαμπ και στο επιπλο και να βγαλεις ενα σωληνακι σε καθετη κατευθυνση? πρεπει να φωναζει? αφου καθε μερα και ολη μερα στο ενυδρειο εισαι!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι βεντούζες είναι για πέταμα... εγώ τις αντικατέστησα από την πρώτη στιγμή.

Ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι οι ακροδέκτες των αισθητήρων έχουν πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους και συνήθως παραμένουν επάνω τους σταγόνες νερού π.χ. από εξάτμιση, με αποτέλεσμα να χτυπάει συναγερμός χωρίς λόγο.

Γιαυτο ρωτησα και το θωμα... το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι απο την εξατμηση.... το high δλδ.

Αν και το LOW βαραει οποτε θελει ακομα και οταν ειναι μεσα στο νερο... τοτε πραγματικα εχουμε προβλημα.

Για αρχη.. για 1 μηνα δλδ θα δοκιμαστει με παντα ανοιχο το επιπλο.

Και αν δω οτι λειτουργει σωστα τοτε θα κλεισει αλλιως... παμε σε αλλη αγορα.

Αλλωστε η τιμη του επιτρεπει δοκιμη και πεταμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια τρύπα στο sub και στο έπιπλο δεν είναι πάντα εφικτό όμως...

Τέτοιες κατασκευές είναι έξυπνες και πρακτικές λύσεις... αρκεί να δουλεύουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ανοιγεις μια τρυπα, χαμηλα στο σαμπ και στο επιπλο και να βγαλεις ενα σωληνακι σε καθετη κατευθυνση? πρεπει να φωναζει? αφου καθε μερα και ολη μερα στο ενυδρειο εισαι!!! :bowdown:

Δυστυχώς Θαναση απο εβδομαδα θα ειμαι σπιτι 1 φορα την εβδομαδα... και οχι καθε μερα....

Οσο για τρυπα στο samb... ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που έχω με το μέλος KATIR είναι να κατασκευαστεί ένα τέτοιο σύστημα... αξιόπιστο φυσικά και να γίνει η παρουσίαση του μέσα από το φόρουμ.

Επίσης έχει και η TUNZE τέτοιο σύστημα.... αλλά ακριβό.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εαν το προβλημα ειναι οι σταγονες η η υγρασια που πιθανος μενουν στις επαφες τοτε ΙΣΩΣ η λυση να ειναι δυο φλοτερακια, ειναι πολυ απλη η λειτουργια τους. Εχουν δυο καλωδια που λειτουργουν σαν διακοπτης, αφου τα συνδεσεις στο καταλληλο υψος συνδεεις ενα led, ενα buzzer και ενα τροφοδοτικο και εισαι ετοιμος. Λενε οτι αντεχουν μεχει 0,5Α φορτιο, για μεγαλυτερο θα βαλεις ρελε ισχυος, αλλα πρακτικα μια μικρη δοσομετρικη αντλιουλα πχ tunze ειναι οκ.

Θα τα βρεις σαν Liquid Water Level Sensor Horizontal στο ebay. Για τεχνικα χαρακτηριστικα κοιτα παρακατω

http://www.sureelectronics.net/goods.php?id=687

1220608229283689176.jpg

1257522535716696860.jpg

1220608229736724890.jpg

Να το κανω μια συντομη παρουσιαση;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Τι βαραγε και γιατι??

Οταν χτυπαει... αναβει και το αντιστοιχο λαμπακι.... παντα υπαρχει εξηγηση για ολα...

Το κρατουσα με το χερι με τους αισθητηρες καθετα και δοκιμαζα να κατεβασω το high σε περιπτωση πλημυρας,δοκιμαζα να ανεβασω το low για να τεσταρω την απολεια νερου και εκανε οτι νανε,το εκλεινα το ανοιγα δουλευε,μετα απο 10 λεπτα βαραγε αλλες φορες το high αλλες φορες το low ενω ηταν ακινητο πλεον.

Δοκιμασα να αντιστρεψω τους αισθητηρες μηπως ειναι αντιστροφες οι ενδειξεις τιποτα.

Εβγαλα τις μπαταριες τις ξαναβαλα τιποτα τα ιδια.

Αντικατεστησα τις μπαταριες με αλλες παλι τιποτα.

Εβγαλα το καλωδιο και το ξαναεβαλα πολλες φορες παλι τα ιδια χωρις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Να το κανω μια συντομη παρουσιαση;

Θέλει και ρώτημα... εννοείς τρόπο κατασκευής φαντάζομαι...

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Θωμα.... με καλυψες. :bowdown:

Παναγιωτη... γιατι παντα κανουμε δυσκολη τη ζωή μας??? :thumbup:

Ακομα και σε αυτό ρελε ισχύος?? :bowdown:

Νομιζω οτι ορισμενες φορες ειμαστε υπερβολικοι!!!

Αυτο το φλοτερακι μπορει να αντικαταστησει το φλοτερ του boyu...

Το κοστος ΔΕ μας ειπες απο ολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εαν το προβλημα ειναι οι σταγονες η η υγρασια που πιθανος μενουν στις επαφες τοτε ΙΣΩΣ η λυση να ειναι δυο φλοτερακια, ειναι πολυ απλη η λειτουργια τους. Εχουν δυο καλωδια που λειτουργουν σαν διακοπτης, αφου τα συνδεσεις στο καταλληλο υψος συνδεεις ενα led, ενα buzzer και ενα τροφοδοτικο και εισαι ετοιμος. Λενε οτι αντεχουν μεχει 0,5Α φορτιο, για μεγαλυτερο θα βαλεις ρελε ισχυος, αλλα πρακτικα μια μικρη δοσομετρικη αντλιουλα πχ tunze ειναι οκ.

Θα τα βρεις σαν Liquid Water Level Sensor Horizontal στο ebay. Για τεχνικα χαρακτηριστικα κοιτα παρακατω

http://www.sureelectronics.net/goods.php?id=687

Να το κανω μια συντομη παρουσιαση;

Πολυ ωραιο και πολυ εξυπνο αλλα τιθεται το ερωτημα:

Tι γινετε σε μια διακοπη ρευματος που μπορει να εχουμε προβλημα και αυτο δουλευει με ρευμα;

Yπαρχει τροπος να το κανουμε με μπαταρια ;

Αν οχι τοτε ισως θα πρεπει να μπει σε UPS εφοσον το UPS υπαρχει ηδη και χρισημοποιειτε και για τις αντλιες η' αλλες συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές κατασκευές με τα φλοτεράκια που αναφέρει ο orc.

Μπορού να κάνουν ότι φανταστείς.

Τα θεωρώ κατά 99.99% αξιόπιστα.

ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΧΗ. Επειδή είναι σε άμεση επαφή με το νερο ΟΧΙ 220 Volt. Μόνο 12 ή 24.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ειναι οσο το βρισκεις στο ebay η στο sure electornics (προσοχη στο κοστος των μεταφορικων). Το ρελε ισχυος το θες ΜΟΝΟ εαν σκοπευεις να βαλεις φορτιου που χρειαζεται πανω απο 0,5Α. Συνηθως θελεις να βαλεις ενα λαμπακι, ενα μπαζερακι (ενα ηχειο ειναι που κανει θορυβο) για οπτικη και ηχητικη ενδειξη, αυτα θα δουλευουν για αρκετους μηνες και με μια 9V μπαταρια, για ρευμα δεν τιθεται θεμα. Καποιες φορες θα θελεις να δωσεις ρευμα σε μια μικρη αντλιουλα για να στειλει λιγο νερο εως οτου ερθει η σταθμη στο επιθυμιτο σημειο. Με μια μικρη αντλια με ισχυ μικροτερη απο 115W εχεις πολλες επιλογες. Για καταναλωσεις πανω απο 0,5Α τοτε ναι, θελεις ρελε ισχυος.

Νικο πιστευω οτι εχεις την ψυχωση του ρελε ισχυος. Ειναι σπανια ψυχικη ασθενια, μεχρι στιγμης εχει παρατηρηθει ενας ψαροκαμμμμενος με τα συμπτωματα, ΕΣΥ. Περαστικα σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές κατασκευές με τα φλοτεράκια που αναφέρει ο orc.

Μπορού να κάνουν ότι φανταστείς.

Τα θεωρώ κατά 99.99% αξιόπιστα.

ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΧΗ. Επειδή είναι σε άμεση επαφή με το νερο ΟΧΙ 220 Volt. Μόνο 12 ή 24.

Έχεις κάνει μήπως καμιά παρουσίαση με τρόπο κατασκευής μπας και ανοίξουμε λίγο τα στραβά μας ώστε να έχουμε κάτι δοκιμασμένο και αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και πολυ εξυπνο αλλα τιθεται το ερωτημα:

Tι γινετε σε μια διακοπη ρευματος που μπορει να εχουμε προβλημα και αυτο δουλευει με ρευμα;

Yπαρχει τροπος να το κανουμε με μπαταρια ;

Αν οχι τοτε ισως θα πρεπει να μπει σε UPS εφοσον το UPS υπαρχει ηδη και χρισημοποιειτε και για τις αντλιες η' αλλες συσκευες.

Εν μερη το εγραψα και πιο πανω. Αλλα ας το ξαναγραψω πιο καθαρα. Εαν θες να βαλεις ενα LED η/και ενα buzzer τοτε ναι, με μια 9V μπαταρια θα λειτουργησει για αρκετους μηνες, μην πω χρονια. Εαν θες να λειτουργησεις αντλια, εαν αυτη λειτουργει με 9V τοτε παλι ναι θα λειτουργησει, αλλα σαφως μικροτερο χρονικο διαστημα. Εαν θες να λειτουργησεις οτιδηποτε θελει 230V τοτε ειτε εχεις UPS η περιμενεις το ρευμα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 230V ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΟΣΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη...

αναφέρεσαι στο level alarm ...."βάλε αυτό, βάλε εκείνο... και είσαι έτοιμος" λες και γνωρίζουμε όλοι από τέτοιου είδους κατασκευές...

Που να το βάλω.. στο skimmer ή στο εξωτερικό φίλτρο !!! :bowdown::bowdown::hysterical:

:thumbup: Άνοιξε μας λίγο τα μάτια και εσύ με μια παρουσίαση της κατασκευής !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ειναι οσο το βρισκεις στο ebay η στο sure electornics (προσοχη στο κοστος των μεταφορικων). Το ρελε ισχυος το θες ΜΟΝΟ εαν σκοπευεις να βαλεις φορτιου που χρειαζεται πανω απο 0,5Α. Συνηθως θελεις να βαλεις ενα λαμπακι, ενα μπαζερακι (ενα ηχειο ειναι που κανει θορυβο) για οπτικη και ηχητικη ενδειξη, αυτα θα δουλευουν για αρκετους μηνες και με μια 9V μπαταρια, για ρευμα δεν τιθεται θεμα. Καποιες φορες θα θελεις να δωσεις ρευμα σε μια μικρη αντλιουλα για να στειλει λιγο νερο εως οτου ερθει η σταθμη στο επιθυμιτο σημειο. Με μια μικρη αντλια με ισχυ μικροτερη απο 115W εχεις πολλες επιλογες. Για καταναλωσεις πανω απο 0,5Α τοτε ναι, θελεις ρελε ισχυος.

Νικο πιστευω οτι εχεις την ψυχωση του ρελε ισχυος. Ειναι σπανια ψυχικη ασθενια, μεχρι στιγμης εχει παρατηρηθει ενας ψαροκαμμμμενος με τα συμπτωματα, ΕΣΥ. Περαστικα σου. :thumbup:

Τα 115W ειναι υπεραρκετα αν υποθεσουμε οτι 115-120W ειναι μια αντλια σιντριβανιου με 10000 λιτρα/ωρα τοτε μια αντλια 1000-3000 λιτρα/ωρα χρειαζεται τα μισα και λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη...

αναφέρεσαι στο level alarm ...."βάλε αυτό, βάλε εκείνο... και είσαι έτοιμος" λες και γνωρίζουμε όλοι από τέτοιου είδους κατασκευές...

Που να το βάλω.. στο skimmer ή στο εξωτερικό φίλτρο !!! :bowdown::bowdown::hysterical:

:thumbup: Άνοιξε μας λίγο τα μάτια και εσύ με μια παρουσίαση της κατασκευής !!!

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...