Jump to content

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 300 λιτρων


maruska

Recommended Posts

Γεια σε ολους!!! Είμαι ένα φρεσκότατο μελος και εχω αναγκη τη βοηθεια σας!! :bowdown: .....Εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρων ειναι ολοκαίνουριο και δε ξερω τι να το κανω.....θελω οπωσδήποτε να παρω ψαρακια και περισσοτερο θελω να παρω Παγκάσιους αλλα αν το ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο σας παρακαλω προτεινετε μου εσεις κατι και μαζι με το ψαρι που θα μου προτείνεται αν γίνετε πείτε μου και την διακόσμησή που θέλουν τα ψάρια...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ!!! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες φιλε μου.

Τα ψαρια που αναφερεις γινονται τεραστια και δεν κανουν για ενυδρειο.Κακως τα εισαγουν κιολας.

Ριξε μια ματια ΕΔΩ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Kαλως την συντοπίτισσα!!!

Τα λιτρα σου θα τα ηθελαν πολλοι εδω μεσα,μαζι και εγω, οποτε εχεις πολλες επιλογες στο θεμα ζωντανων που θελεις να φιλοξενησεις!!!

Ρειξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων που υπαρχουν στο φορουμ και γενικα στο google και οτι σε αρεσει το συζηταμε!!!

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεμας.Πρωτα επελεξε ηπειρο,και ολα θα τα βρεις εδω μεσα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη παρεα μας,

Το pangasius ειναι το ψαρακι κραχτης σε πολλα petshop, το φερνουν το βλεπεις λες τι ωραιο καρχαριακι(γιατι μοιαζει πολυ,γατοψαρο ειναι),και οχι μονο στο προτινουν σε 80-100 λιτρα αλλα σου λενε να βαλεις και 3-4 γιατι δεν θα νιωθει ωραια μονο του.

Στους 6 μηνες εχει φαει οτι ψαρι χωραει στο στομα του και στον 1 χρονο εχει γινει 30-40cm και ψαχνεις να το δωσεις γιατι πλεον δεν χωραει στο ενυδρειο και απο νευρικοτητα κουτουλαει με δυναμη στα τζαμια.

Μπορεις να ψαξεις στις αγγελιες και να δεις αρκετους που τα πουλανε η' τα χαριζουν,γιατι παρασυρθηκαν και εκαναν το λαθος πανω στην αγνοια τους και στη παραπληροφορηση του pet shop.

Εγω θα σου προτινα να διαλεξεις καποια ευκολα ψαρια για ξεκινημα,με λιγες απαιτησεις και μεγαλες ανοχες.

Πχ πολλα μικρα ψαρακια σε κοπαδια και φυτα,επιλογες εχεις αρκετες.

Το δικο μου ξεκινημα σε αυτο το παρα πολυ ωραιο χομπι ηταν ενα 300λιτρο με κιχλιδες αμερικης.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε σκέφτομαι να βαλω ενα απο το δυο είδη που μου αρεσουν πολυ.........Νεον τετρα ή ψαρια clown...ποια απο τα 2 μου προτείνετε? :/

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φαση γιατι δεν βλεπεις κατι σε ζωοτοκα που τους αρεσει και το σκληρο νερο που εχουμε θεσσαλονικη θα εχεις και γεννες ειναι και ομορφα

Link to comment
Share on other sites

Για τις κιχλιδες αμερικης που αναφερατε πιο πανω ειναι ωραια ψαρια αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολα στη προσοχη??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για τις κιχλιδες αμερικης που αναφερατε πιο πανω ειναι ωραια ψαρια αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολα στη προσοχη??? :bowdown:

αγαπητη μου φιλη,ολα τα ψαρια και οι υδροβιοι οργανισμοι,χριζουν ιδιαιτερης προσοχης αλλα και παρατηρησης μας.

αυτο που πρεπει ειναι να διαβασεις,να ασχοληθεις με το τι ακριβως σε ενδιαφερει και σου αρεσει.

υπαρχουν εκατονταδες αρθρα αλλα και υλικο μεσα σε ποστ για να βρεις αυτο που ψαχνεις.

με το να κανεις για καθε ειδος και απο μια ερωτηση,περισσοτερο θα μπερδευτεις ισως απο τις πολλες απαντησεις παρα θα καταλαβεις το τι ακριβως σου αρεσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone :bowdown:

Για το νερο που εχεις στην πολη σου και για το μεγεθος του ενυδρειου σου, θα αξιζε να στησεις ενα αφρικανικο ενυδρειο.

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να προσεξεις μερικα πραγμτακια που πανω σε αυτα θα σε βοηθησουν οι αφρικανοι του ΑΖ.

Δες το ποστ #2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...