Jump to content

Γαριδοενυδρείο


Recommended Posts

Αυτο ειναι ενα 20λιτρο ενυδρειο με Red cherry shrimps, Zebra nerite snail, Anentoma helena, Gyraulus acronicus, Physa acuta και ποιος ξερει τι αλλο μικροσκοπικο ζωντανο.

Στο βιντεο εχω μολις ριξει κατεψυγμενα bloodworms με μια σταγονα βιταμινη.

Γινεται μαχη και αν εχετε καλα ματια (ιδιως στο 2ο και 3ο βιντεο) θα δειτε και κατι ψειρες νεογεννητες red cherry που βγαινουν να παρουν μεζε.

(Στο πρωτο βιντεο νομιζω οτι θελουν να παιξουν σχοινακι :bowdown:)

.....

.....

Νεο βιντεο εχει και παρακατω

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα Σπύρο... Φοβερά.. Μπράβο !! Μπράβο πραγματικά!!!!

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απολαυστικα βιντεακια ! πανεμορφο χρωμα στις red cherry. Με συνεχη επιλογη παει για αποικια sakura !!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με συνεχη επιλογη παει για αποικια sakura !!! :bowdown:

Πες μου κατι γι αυτο αν και δεν ενδιαφερομια για επιλεκτικη αναπαρωγη οσο για σωστη ανανεωση του αιματος στην αποικια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αρκει οταν ερθει η ωρα να χαρισεις, να κρατησεις λιγα απο τα πιο εντονα κοκκινα αρσενικα. Και μονο αυτο ειναι ικανο σε βαθος χρονου να σου δωσει τις πιο κοκκινες red cherry που μπορεις να φανταστεις και να διατηρησει σε υψηλη ποιοτητα την αποικια. Νεο αιμα , μετα απο χρονια και παλι μονο αν δεις περιεργα χρωματα (εμφανιση του αγριου γονιδιου).

Τα αρσενικα ειναι το κλειδι παντως.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες οι γαριδουλες σου!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και οι γαρίδες σου κούκλες ! :bowdown:

Μια ερώτηση το φυτό δεξιά πως το λένε ?

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφες... τα μικρα εχουν πλακα - ισα που διακρινονται :bowdown:

Το "θαμνακι" τί φυτο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Άψογο !!!! πόσο καιρό έκανε να γίνει έτσι θεριό ?

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο Σπύρο!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άψογο !!!! πόσο καιρό έκανε να γίνει έτσι θεριό ?

3 μηνες αλλα χωρις τιποτα (απο φως μια 7w οικονομιας και λιπασμα ... τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σπύρο !

Δεν τους έχω δώσει ποτέ bloodworms ! Αύριο θα το κάνω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σπύρο !

Δεν τους έχω δώσει ποτέ bloodworms ! Αύριο θα το κάνω :bowdown:

Παιδια με μετρο τα bloodworms ! Δεν τους κανει καλο και επιπλεον δεν εχει αμεση σχεση με το χρωμα τους. Μια φορα καθε 10-14 μερες ειναι αρκετο σαν συμπληρωμα.

Κυριως φυτικη τροφη και το καλυτερο ειναι η σπιρουλινα για βαθυ κοκκινο χρωμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με μετρο τα bloodworms ! Δεν τους κανει καλο και επιπλεον δεν εχει αμεση σχεση με το χρωμα τους. Μια φορα καθε 10-14 μερες ειναι αρκετο σαν συμπληρωμα.

Κυριως φυτικη τροφη και το καλυτερο ειναι η σπιρουλινα για βαθυ κοκκινο χρωμα :bowdown:

:bowdown:

Eιναι λαθος να περασει απο το βiντεο οτι ταιζω συχνα bloodworms.

Πρωτη φορα εδωσα, αλλα μου εκανε εντυπωση η ορεξη τους για κρεας και τις τραβηξα βιντεο.

Δινω εμφαση στη φυτικη τροφη αλλα κραταω τη φιλοσοφια "ποικιλια στη διατροφη" και στις γαριδες.

Οι βασικες τροφες που τους δινω περιεχουν σπιρουλινα (μικρα κομματια απο καλες ταμπλετες αλγοφαγων ψαριων και mini granules forte σπιρουλινας) και nano sticks για γαριδες.

Εκτος αυτων τους δινω αραια, τροφη για θαλλασινα με βασικα συστατικα το σκορδο και τη Spirulina αλλα και πρωτεινη και επισης και μια υγρη τροφη που ειναι ακομα και για ταισμα σε plankton cultures, artemia salina, ασπόνδυλα, ψαρια θαλλασας και γλυκου νερου.

Καπου καπου θα ριξω και λιγο καλης ποιοτητας τριμμενο φυλλαρακι, ελαχιστα granules για δισκους ή corydοras κλπ

Ααα εριξα και ελαχιστα grindal καποια στιγμη αλλα δεν ειδα τι επεγιναν.

Πολυ φαι μιλαμε :bowdown:

Δεν εχω απωλειες παντως και τα βλεπω καλυτερα με την πλουσια διατροφη, τις συχνες αλλαγες νερου (δυο την εβδομαδα) και τη χαμηλη (για την εποχη) θερμοκρασια 23-24C (pH 7.3 tds 160)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το φυτο δεξια ειναι Spiky moss και ξεκινησε ετσιQ

Το καημενο... καθολου δεν μεγαλωσε...

Πολύ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεο βιντεο απο Κυριακατικο οικογενειακο δειπνο.

(αυτη τη φορα ειχαμε λαχανικα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φάση έχουν..

Μπράβο Σπύρο για την φροντίδα που τους παρέχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Σπύρο !! :buttrock::hysterical::)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φάση έχουν..

Μπράβο Σπύρο για την φροντίδα που τους παρέχεις!!!

Απροβληματιστο και ευκολο ενυδρειακι ειναι Τζιμη.

Στην αρχη και μεχρι να στρωσει και να βρω τις ισορροπιες του ηθελε προσοχη γιατι ειχε ασταθεια

Ειχα βαλει (εκτος απο τους λαθρεπιβατες Physa acuta, Gyraulus acronicus) ενα μεγαλο σαλιγγαρι applesnail και τραβαγε ολα τα ανθρακικα με αποτελεσμα να πεφτει το πεχα.

Εχω και μαλακο με χαμηλο πεχα στη βρυση και το προβλημα οξυνοταν.

Εβγαλα το applesnail και εβαλα στη θεση του 2 Zebra nerite συν 2 Anentoma helena να ελεγχουν τον πλυθησμο των λαθρεπιβατων και ταυτοχρονα εβαλα μια πετρα (τη μαρμαροπετρα που ειναι κατω απο τη Moss) που ανεβαζει λιγο τις σκληροτητες.

Βρηκε την ισορροπια του.

Αυτα που λεγαμε οτι στα χερια ενος νεου μπορει να μην ειναι ευκολο.

ΥΓ Φωτισμος ενα σποτακι με μια λαμπα οικονομιας 7W :)

Δεν εχω δει πιο υγειης και καθαρες απο bba ανουμπιες (οπως και τα αλλα φυτα java fern και spiky moss)

Σαν ψευτικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε.. Δύσκολο ζωντανό η γαρίδα όπως και να το κάνουμε...Τα έχω δώσει όλα εγώ για τις bamboo ..Κάτω από πολύ δύσκολες παραμέτρους...

Παρατήρησα όμως ότι όσο πιο ώριμο για την γαρίδα......

μπορεί να την έχεις βασίλισσα στα φυτά στις παραμέτρους και όμως πάλι να την χάσεις!

Πρέπει να υπάρχουν τροφές παντού βακτήρια κρυψώνες.. Βρωμίτσα! :) Ωριμό ενυδρείο..

Καταπληκτική δουλειά έκανες.. Φοβερή δουλειά..

Νιώθεις πάντως διαφορετικά όταν επιβιώνει στο τόπο σου ένα τόσο δύσκολο ζωντανό (μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο ευαίσθητο είναι)

Πολύ καλή δουλειά! Επίσης δίνεις βάση στην διατροφή τους.. Πόσο σημαντικό για τις γαρίδες....

Και εγώ με λάμπα οικονομίας και αν και εμφάνισα ελάχιστη άλγη στην anubia οι λαθρεπιβάτες την τσάκισαν.. Την γυαλίζουν καθημερινά..

ΥΓ: Θέλω και εγώ anatoma helena το παράκαναν οι ατιμοι λαθρεπιβάτες..!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα ειναι το κλειδι παντως.. :thumbup:

Εχεις καποια παραδειγματα σε φωτο απο "καλα" και "κακα" αρσενικα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ολες οι φωτογραφιες μου ειναι ακομα μεσα στον παλιο μου υπολογιστη και δεν βρηκα χρονο να τις μεταφερω.

Ομως ειναι απλο και δεν νομιζω οτι χρειαζεται οπτικο παραδειγμα.

Οταν αποφασισουμε να κανουμε επιλογη για να βελτιωσουμε ή εστω να κρατησουμε σταθερο το εντονο κοκκινο χρωμα, επιλεγουμε να κρατησουμε λιγα απο τα πιο χρωματιστα αρσενικα. Δευτερευοντως κραταταμε φυσικα και τις κοκκινες θηλυκιες δινοντας αυτες που δεν ειναι τοσο συμπαγες το χρωμα. Καλο ειναι οταν το κανουμε αυτο να εχουμε μια μεγαλη αποικια ηδη και απο αυτη να κρατησουμε ενα 10-20 % του αρχικου πληθυσμου που θα παει για επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Ο λογος που τα αρσενικα ειναι πιο σημαντικα, ειναι οτι ενα αρσενικο θα ζευγαρωσει με πολλες θηλυκιες στη διαρκεια της ζωης του με αποτελεσμα να διαδωσει τα γονιδια του κοκκινου χρωματος που επιδιωκουμε, γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...