Jump to content

φιλτρο και οξυγονο


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!! οι αποριες μου συνεχιζονται....

επειδη λεμε ολοι οτι τα βακτηρια χρειαζονται αρκετο οξυγονο και στο ενυδρειο συνηθως παιρνουν αυτο το οξυγονο με την κυκλοφορια του νερου, θα μπορουσαμε με καποιο τροπο να αυξησουμε το οξυγονο που παει στα βακτηρια?

πχ σε ενα εσωτερικο φιλτρο επειδη αν βαλουμε αεραντλια ειτε απο κατω ακριβως, ειτε το σωληνακι εξοδου της αεραντλιας στην εισοδο του φιλτρου κινδυνευει πολυ σοβαρα να καει το φιλτρο, γτ θα ειναι σχεδον σαν να δουλευει εξω απο το νερο....μηπως θα μπορουσαμε να βαλουμε στην αρχη της φιλτρανσης των υλικων μας μια ταμπλετα οξυγονου?(καπου διαβασα οτι υπαρχουν τετοιες αν και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε!)

ευχαριστω για το χρονο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ροη του νερου μεσω της αντλιας του φιλτρου (αν λειτουργει σωστα και δεν εχει βουλωσει το φιλτρο), θα δινει οσο οξυγονο χρειαζονται τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη του νερου μεσω της αντλιας του φιλτρου (αν λειτουργει σωστα και δεν εχει βουλωσει το φιλτρο), θα δινει οσο οξυγονο χρειαζονται τα βακτηρια.

:)

Επισης οι ταμπλετες οξυγονου δεν ειναι γι'αυτη τη δουλεια :(

Link to comment
Share on other sites

:( ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

επίσης και μια αεραντλία καλή θα σου δώσει αρκετή ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ και ΟΞΥΓΟΝΟ.....καλή συνεχεία!!! :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!! ναι θα εβαζα και μαλιστα θα λειτουργουσε βραδυ για να μην τρωω το διοξειδιο απο τα φυτα την ωρα της φωτοσυνθεσης, αλλα δυστυχως αυτη που εχω ειναι αρκετα δυνατη και παρολη την αεροπετρα που ειναι και μεγαλη...δεν ....μου κανει το ενυδρειο μανταρα, γτ εχω και επιφανειακο γυτο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!! ναι θα εβαζα και μαλιστα θα λειτουργουσε βραδυ για να μην τρωω το διοξειδιο απο τα φυτα την ωρα της φωτοσυνθεσης, αλλα δυστυχως αυτη που εχω ειναι αρκετα δυνατη και παρολη την αεροπετρα που ειναι και μεγαλη...δεν ....μου κανει το ενυδρειο μανταρα, γτ εχω και επιφανειακο γυτο...

εγώ θα σου πρότεινα να την έχεις μέρα νύχτα.....με μια ξυλοπετρα ώστε να έχεις ψιλές φουσκάλες και να μν έχεις πρόβλημα στην επιφάνεια......ευχαριστώ πολύ.... :(

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα να την έχεις μέρα νύχτα.....με μια ξυλοπετρα ώστε να έχεις ψιλές φουσκάλες και να μν έχεις πρόβλημα στην επιφάνεια......ευχαριστώ πολύ.... :(

σε ευχαριστω :):D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω :(:)

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...