Jump to content

Kataskeyi Enidriou


George manthos

Recommended Posts

Geia sas,

Tha ithela tin boitheia sas.

Ftiaxno ena enidrio me ta exis xaraktiristika:

Gyala:

80cmX80cmX50cm =300 ltr peripoy

Ta tzamia tha einai 15mm ta plaina kolimena me lampa opos mou eipe o tzamas kai troxismena. Meta prepei na balo silikoni mono gia tin monosi giati opos mou eipe to kolima pou kanei einai poly anthektiko alla oxi sto nero.

O patos tha einai dyo tzamia 10mm ekasto to pano tha einai psimeno to kato oxi, kai that mou anoixei 5 trypes (4 gia filtra kai 1 gia apoxetefsi).

Gia filtra tha xrisimopoiiso 2X Eheim professionell Thermointervall 2329

xero tha rotisete ti psaria tha balo. Den xero akomi alla thelo na ftiaxo kati kalo.

Gia fos psachno na balo kati se led RGB oste na exo olo to eyros xromatos exei kaneis kati na proteinei.

sto pano meros to eydriou thelo na balo ena sindrivani kai ta nera na pefton apo to filtro me syntribani sto enydrio

opoiadipote symbouli gia ta parapano tha itan xrisimi

Eyxaristo

George Manthos

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα σου ακούγεται πολύ ωραία και ελπίζω να πάνε όλα καλά στην κατασκευή!

Νομίζω όμως ότι τα τζάμια είναι μικρά σε πάχος και θα χρειαστείς 20ρια!

Θα σου πούνε στα σίγουρα οι έμπειροι στις κατασκευές!

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια σου είναι πολύ χοντρά και δεν υπάρχει κανείς λόγος για να χρησιμοποιήσεις τέτοια. Εκτοξεύεις την τιμή τσάμπα!

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το κόλλημα. Δεν βρίσκω λόγο για κόλληση λάμπας. Σκέτη σιλικόνη και μόνος σου. Είναι εύκολο σχετικά, αρκεί να κόψεις σωστά τα τζάμια και να τα καταφέρνεις λίγο με τα μαστορέματα.

10άρι τζάμι είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ! Μιλάμε για 300 λίτρα. Εχω κάνει τρίμετρο 500άρι με 10άρια και είναι γαϊδούρι αντοχής. Δεν έχεις πρόβλημα.

Σχετικά με τις τρύπες: εγώ δεν θα έκανα ποτέ τρύπες σε τζάμια ενυδρείου, ότι πάχος και να είχαν, ότι και να ήταν... Εγώ όμως! Που είμαι υπερβολικός.

Η τρύπα αδυνατίζει πάρα πολύ το τζάμι. Και φαντάσου οι 5..! Και μάλιστα στον πάτο (αν κατάλαβα καλά), που έχεις τις μεγαλύτερες και περισσότερες δυνάμεις!

Εγώ θα έκανα και ένα φίλτρο μέσα (στη μια γωνιά, να ρίχνει το νερό διαγώνια, γιατί είναι τετράγωνο), τύπου Αμβούργου με ένα απλό κυκλοφορητή, μπλε σφουγγάρι και μερικά υλικά και έτσι θα είχα φτηνό & μεγάλο ενυδρείο, με εξαιρετικό φιλτράρισμα, που δεν θα χρειαζόταν σέρβις φιλτραρίσματος για πολλά χρόνια!

Ξανασκέψου το...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια σου είναι πολύ χοντρά και δεν υπάρχει κανείς λόγος για να χρησιμοποιήσεις τέτοια. Εκτοξεύεις την τιμή τσάμπα!

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το κόλλημα. Δεν βρίσκω λόγο για κόλληση λάμπας. Σκέτη σιλικόνη και μόνος σου. Είναι εύκολο σχετικά, αρκεί να κόψεις σωστά τα τζάμια και να τα καταφέρνεις λίγο με τα μαστορέματα.

10άρι τζάμι είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ! Μιλάμε για 300 λίτρα. Εχω κάνει τρίμετρο 500άρι με 10άρια και είναι γαϊδούρι αντοχής. Δεν έχεις πρόβλημα.

Σχετικά με τις τρύπες: εγώ δεν θα έκανα ποτέ τρύπες σε τζάμια ενυδρείου, ότι πάχος και να είχαν, ότι και να ήταν... Εγώ όμως! Που είμαι υπερβολικός.

Η τρύπα αδυνατίζει πάρα πολύ το τζάμι. Και φαντάσου οι 5..! Και μάλιστα στον πάτο (αν κατάλαβα καλά), που έχεις τις μεγαλύτερες και περισσότερες δυνάμεις!

Εγώ θα έκανα και ένα φίλτρο μέσα (στη μια γωνιά, να ρίχνει το νερό διαγώνια, γιατί είναι τετράγωνο), τύπου Αμβούργου με ένα απλό κυκλοφορητή, μπλε σφουγγάρι και μερικά υλικά και έτσι θα είχα φτηνό & μεγάλο ενυδρείο, με εξαιρετικό φιλτράρισμα, που δεν θα χρειαζόταν σέρβις φιλτραρίσματος για πολλά χρόνια!

Pls ligi boitheia gia to typoy Amvourgou pou anafereis den exo idea

kai se efxaristo gia tis plirofories

oso gia to kolima tha mou parei 40 euro more giayto to skeftome

Ξανασκέψου το...

31038[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Το "κόλλημα με λάμπα" δεν κάνει για ενυδρεία κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν αφήνει τη σιλικόνη να πάει εκεί που πρέπει. Δεν το συνιστώ, να το αποφύγεις. Με τα 40 ευρώ, φτιάχνεις και ένα βοηθητικό 60λιτρο για καραντίνα κλπ.

Το φίλτρο Αμβούργου δεν το καθαρίζεις ΠΟΤΕ και δεν ξαναασχολείσαι από τη στιγμή που θα στρώσει! (με την προϋπόθεση ότι είναι σωστό). Ξέρω ενυδρείο 400 λίτρα που δουλεύει 3 χρόνια περίπου και δεν έχει βάλει χέρι ποτέ και για κανένα λόγο ο ιδιοκτήτης, στο φίλτρο! Ασε που κατ' εμέ κάνει την καλύτερη φίλτρανση.

Και γλυτώνεις και ένα σκασμό λεφτά...

Ενα τέτοιο ενυδρείο DIY, χωρίς έπιπλο και με ΟΛΑ μέσα, άντε να φτάσει τα 300 ευρώ (με καπάκι και λάμπες)...

* Είδα τον πίνακα που έδωσε με το λινκ ο kouzman και κατά τη γνώμη μου, είναι υπερβολικός. Ισως να εννοεί χωρίς κόντρες, αλλά και πάλι τα πάχη που δίνει είναι τεράστια. Απο την δική μου εμπειρία (13 DIY ενυδρεία) θα πω ότι δεν χρειάζονται τέτοια πάχη. Μπορείς να έχεις καλό & ασφαλές αποτέλεσμα με μικρότερα τζάμια.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φιλόξενε εν μέρει έχεις δίκιο.

Με καλές κόντρες και πιο λεπτά να είναι τα τζάμια αντέχουν την πίεση του νερού.

Ο λόγος που βάζουμε πιο χοντρό τζάμι είναι όμως για να αποφύγουμε την κακιά ώρα.

Π.χ Ένα παιδάκι την ώρα που πίνει το γαλατάκι του στην κούπα να του ρθει να την κοπανήσει πάνω στο ενυδρείο.

Η βαστάει ενα κέρμα και το κοπανάει πανω στο ενυδρείο.

Δε θέλει και πολύ.

Μπορεί το 8αρι με κόντρες να κρατάει τα λίτρα σου αλλά θα σπάσει ή θα ραγίσει πιο εύκολα απο ότι το 10 η το 12.

Επομένως είναι στην κρίση του καθενός να πληρώσει λιγότερα λόγω πάχους γυαλιού ή περισσότερα και να χει το κεφάλι του ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτράρισμα σου είπα τη γνώμη μου. Αμβούργο. Για τα ΕΗΕΙΜ, μάλλον θα πρέπει να στα αξιολογήσουν άλλοι.

Στο θέμα του φωτισμού, πρώτα θα πρέπει να αποφασίσεις τι θα βάλεις μέσα από πλευράς ψαριών (άλλο φως οι δίσκοι, άλλο τα γκάππυς, άλλο οι ταγκανίκες), πως θα το κάνεις από πλευράς φυτών (χωρίς ή με φυτά, χαμηλών ή υψηλών απαιτήσεων κλπ), για να μπορέσει κάποιος σχετικός να σου δώσει συμβουλή ή γνώμη.

Σχηματοποίησέ το πρώτα στο μυαλό σου και μετά ξεκινάς να το στήνεις, ανάλογα με τις ανάγκες ψαριών και φυτών.

Στο θέμα του συντριβανιού, θα σου έλεγα καλή ιδέα - εντυπωσιακή - αλλά με πολλούς περιορισμούς σε πολλά. Δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο. Απλά εξέτασε όλες τις παραμέτρους πρώτα. Φαντάσου το στημένο με τα ψάρια και τα φυτά και σκέψου διεξοδικά, πιθανά προβλήματα λειτουργίας και λειτουργικότητας...

Υ.Σ.: Αν μπορείς να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί γίνεται φοβερά κουραστικό το διάβασμα των μηνυμάτων σου... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...