Jump to content

Δισκομωρακια Snakeskin


Γιωργος guppy

Recommended Posts

Σημερα πηρα στα χερια μου εξι μωρα απο την τελευταια γεννα του Νικου (ReBeLos).Τα μωρα ειναι 3 μηνων και εχουν γεννηθει στις 12/4/2010.Οι γονεις ειναι :Daimond Snakeskin θηλυκο και Blue Snakeskin αρσενικο.Οριστε και μερικες φοτο απο τον αρσενικο με τα μωρα :post-9558-1278711073_thumb.jpg

post-9558-1278711141_thumb.jpg

Τα μωρα βρισκονται σε να 120λ με 2 φιλτρα ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο φιλτρο συγκεκριμενα το eheim ecco pro 2232.Στο βυθο υπαρχει ασπρη αμμο(charat 6).Στο ενυδρειο υπαρχει μεσα μονο ενα ξυλο.

Το ενυδρειο εχει ph 6.8.Οι αλλαγες γυνονται απο οσμοσι.Τα ψαρακια προσαρμοστηκαν για 1:30 ωρα περιπου.Μολις μπηκαν αμεσως κρυφτηκαν κατω απο το φιλτρο .Μετα απο ενα 30ωρο ξεθαρεψαν λιγο και βγηκαν σε ολο το ενυδρειο.Ταιστηκαν το βραδυ με τροφη Tropical Astacolor δεν εφαγαν και πολυ απλως τσιμπησαν και αρχισαν το κυνηγητο.

Θα μπουν και φωτογραφιες απο τα μωρα και θα σας ενημερωνω για την αναπτυξη τους. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιωργο σου ευχομαι να σου γινουν δισκοπιατελες τα μικρα σου (αν και εγω που σε γνωρισα το εχω σιγουρο).

Περιμενουμε φωτος απο το ενυδρειο σου και φυσικα απο τα μικρα και ενημερωση οποτε μπορεις με την εξελιξη τους.

Προχωρα δυνατος...

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Γιωργο με τα υπέροχα μωρα σου.Ειχα την τυχη να δω και αυτα απο κοντα!Περιμενουμε πολλες φωτο απο τα καμαρια σου.Να μας κρατας ενημερους :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σου ευχομαι να σου γινουν δισκοπιατελες τα μικρα σου (αν και εγω που σε γνωρισα το εχω σιγουρο).

Περιμενουμε φωτος απο το ενυδρειο σου και φυσικα απο τα μικρα και ενημερωση οποτε μπορεις με την εξελιξη τους.

Προχωρα δυνατος...

Δυστηχως οπως σου ειπα και απο κοντα θα λειψω στην κατασκηνωση.Εδωσα στον πατερα μου ενα μπλοκακι με ωστε να γραφει τι ταισε αλλαγες τα παντα εκει και το κυριοτερο ημερομηνια.Μολις γυρισω θα ποσταρω οσα εχει γραψει εδω με πολλες φωτογραφιες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εισαι απιθανος..... Απλα :thumbup: . Εχεις και καλο βοηθο..... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο μεγάλωμα Γιωργάρα!Να τα χαίρεσαι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι φιλαρακο και να μεγαλωσουν να γινουν τερατα-δισκονια!!

αν και δεν αμφιβαλω αν κρινω απο που τα πηρες!

περιμενουμε ολοι τις ενημερωσεις σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλες χαρες να εχεις με τα δισκακια σου γιωργο και παντα υγειεστατα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να δειτε το μπλε στα δισκακια. :thumbup::P:hysterical: Βαζω και αλλες φοτο.... :hysterical:

post-9558-1278745035_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα είναι και με γεμάτο το στομάχι απο ότι βλέπω.Να τα χαίρεσαι και να τα δείς μεγάλα και υγιή

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω αλλη μια ριζα .Τι λετε χρειαζετε ε?????

Να τα χαίρεσαι τα δισκάκια σου!

Δυο παρατηρησούλες... 1τον ναι να βάλεις άλλη μια μικρή ριζούλα και από την άλλη μεριά (μικρή όμως σαν αυτή που έχεις) και δεύτερον ξήλωσε τη μισή άμμο γιατί έχεις βάλει πάρα πολύ και σου τρώει λίτρα!

Μην χαλάσεις χρήματα για διακόσμηση κτλ γιαυτό το ενυδρείο γιατί έτσι και αλλιώς σε μερικούς μήνες θα δεις οτι θα πρέπει να τα πας σε μεγαλύτερο. :thumbup:

Μπράβο για την προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο να σου ζησουν,και να γινουν σαν φρισμπυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι τα δισκάκια σου!

Δυο παρατηρησούλες... 1τον ναι να βάλεις άλλη μια μικρή ριζούλα και από την άλλη μεριά (μικρή όμως σαν αυτή που έχεις) και δεύτερον ξήλωσε τη μισή άμμο γιατί έχεις βάλει πάρα πολύ και σου τρώει λίτρα!

Μην χαλάσεις χρήματα για διακόσμηση κτλ γιαυτό το ενυδρείο γιατί έτσι και αλλιώς σε μερικούς μήνες θα δεις οτι θα πρέπει να τα πας σε μεγαλύτερο. :thumbup:

Μπράβο για την προσπάθεια!

Μολις πηρα μια ριζα .Θα την βαλω αριστερα ωστε να αφησω ελευθερο χωρο για κολυμπι. :P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 6 φορες την ημερα.Απο τροφες πηρα:Tropical D-50 PLUS,

Tropical Discus Gran,

Tropical Astacolor,

Tropical D-ALLIO PLUS,

Tropical D-VITAL PLUS,

TropicalD-ALLIO TABIN,

Tropical Astabin,

Tropical Regular,

Tropical Spirulina Forte with 36% Algae

Κατεψυγμενες τροφες: Mysis

Bloodworms

DiscusFood

Το βραδακι μετα το τελευταιο ταισμα θα πω τι τροφες ταισα . :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

10/7/2010

Τα ψαρακια δεν εχουν προσαρμοστει ακομα ταιστηκαν 6 φορες οι ωρες ειναι 8-11-14-17-20-23

επαισε ποικοιλια απο τροφες.Δεν πολυ εφαγαν τσιμπησαν λιγο και αμεσως αρχισαν το κυνηγητο .Το νερο το σκουρηνα με το νεο υγρο που εχει φερει ο Νινταλ.Εκανα μια αλλαγη 40 λιτρα απο οσμοσι.Το ph απο 7.0-7.2 κατεβηκε στο 6,8 με 6,6 :thumbup:

Υ.Γ Αυριο φευγω για κατασκηνωση εχω βαλει στην ταιστρα της sera αναμυχτα απο ολες τι τροφες ,τις 6 ωρες που εχω γραψει πανω θα πεφτει τροφη.Ο πατερας μου θα προσεχει τα μικρα και θα κανει τις καθημερινς αλλαγες.Του εχω δωσει οπως ειπα στην πρωτη σελιδα ενα τετρα διο οπου θα παρακολουθει τα ψαρια και οτι κανει θα το γραφει εκει.Θα του δειξω πως να τα γραφει εδω και θα ενημερωνεστε μεχρι να γυρισω.

Link to comment
Share on other sites

10/7/2010

Τα ψαρακια δεν εχουν προσαρμοστει ακομα ταιστηκαν 6 φορες οι ωρες ειναι 8-11-14-17-20-23

επαισε ποικοιλια απο τροφες.Δεν πολυ εφαγαν τσιμπησαν λιγο και αμεσως αρχισαν το κυνηγητο .Το νερο το σκουρηνα με το νεο υγρο που εχει φερει ο Νινταλ.Εκανα μια αλλαγη 40 λιτρα απο οσμοσι.Το ph απο 7.0-7.2 κατεβηκε στο 6,8 με 6,6 :thumbup:

Υ.Γ Αυριο φευγω για κατασκηνωση εχω βαλει στην ταιστρα της sera αναμυχτα απο ολες τι τροφες ,τις 6 ωρες που εχω γραψει πανω θα πεφτει τροφη.Ο πατερας μου θα προσεχει τα μικρα και θα κανει τις καθημερινς αλλαγες.Του εχω δωσει οπως ειπα στην πρωτη σελιδα ενα τετρα διο οπου θα παρακολουθει τα ψαρια και οτι κανει θα το γραφει εκει.Θα του δειξω πως να τα γραφει εδω και θα ενημερωνεστε μεχρι να γυρισω.

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ :P:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να γινονται και μετρησεις καλου κακου (ιδιως τωρα στην αρχη) με τοση μασα που πεφτει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...