Jump to content

Προφιλτρο και ανθρακα για χρηση αντι για αντιχλωριο


Guest orck

Recommended Posts

Θα ηθελα να μου απαντησετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω ενα προφιλτρο και φιλτρο ανθρακα (χωρις οσμωση η DI) για να αφαιρω απο το νερο της βρυσης μου το χλωριο και τις χλωραμινες.

Εαν αυτο ισχυει, ποια φιλτρα πρεπει να αγορασω (ποσα μικρα θελω, ποιον ανθρακα, σωληνακια κλπ) για ποσα λιτρα θα μπορεσει το συγκεκριμενο συστημα να αφαιρεσει το χλωριο και τις χλωραμινες απο το νερο βρυσης μου; Καθε ποτε θα χρειαστω να αλλαξω τα φιλτρα.

Θελω προταση για συγκεκριμενο προιον (με γνωμωνα την καλυτερη αποδοση, δηλαδη προτιμω να πληρωσω 20€ για 10.000 λιτρα νερου απο το να πληρωσω 10€ για 5.000 λιτρα νερου).

Ευχαριστω πολυ.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου απαντησετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω ενα προφιλτρο και φιλτρο ανθρακα (χωρις οσμωση η DI) για να αφαιρω απο το νερο της βρυσης μου το χλωριο και τις χλωραμινες.

Εαν αυτο ισχυει, ποια φιλτρα πρεπει να αγορασω (ποσα μικρα θελω, ποιον ανθρακα, σωληνακια κλπ) για ποσα λιτρα θα μπορεσει το συγκεκριμενο συστημα να αφαιρεσει το χλωριο και τις χλωραμινες απο το νερο βρυσης μου; Καθε ποτε θα χρειαστω να αλλαξω τα φιλτρα.

Θελω προταση για συγκεκριμενο προιον (με γνωμωνα την καλυτερη αποδοση, δηλαδη προτιμω να πληρωσω 20€ για 10.000 λιτρα νερου απο το να πληρωσω 10€ για 5.000 λιτρα νερου).

Ευχαριστω πολυ.

Φίλε μου όσο για το χλώριο αρκεί να εξατμιστεί εντως 24 ωρών ενώ για την χλωραμινη περίπου μια εβδομάδα. Να φανταστής ένα μεγάλο μερίδιο συν χομπιστων δεν χρησιμοποιούν καθόλου πρόσθετα σκευάσματα στις αλλαγές νερού. Όπως και να έχει δεν πιστεύω να μπορείς να αντικαταστήσεις το αντιχλωριο κάθε αυτού με κάποιο φίλτρο. Ο άνθρακας πάλι δεσμεύει ιχνοστοιχεία χρήσιμα για το οικοσύστημα μας ενώ το αντιχλωριο για ενυδρεία περιέχουν και ουσίες χρήσιμες για την εξωτερική βλέννα των ψαριών. Από την άλλη όσοι έχουν ΑΟ πάλι δεν χρησιμοποιούν αντιχλωριο αλλά επηρεάζονται οι τιμές του νερού και δεν είναι το ζητούμενο και πάλι από ότι καταλαβαίνω από την ερώτηση σου αυτό.

Αν και πιστεύω πως τα γνωρίζεις αυτά τα λεγόμενα, εγώ τα αναφέρω για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου απαντησετε εαν μπορω να χρησιμοποιησω ενα προφιλτρο και φιλτρο ανθρακα (χωρις οσμωση η DI) για να αφαιρω απο το νερο της βρυσης μου το χλωριο και τις χλωραμινες.

Εαν αυτο ισχυει, ποια φιλτρα πρεπει να αγορασω (ποσα μικρα θελω, ποιον ανθρακα, σωληνακια κλπ) για ποσα λιτρα θα μπορεσει το συγκεκριμενο συστημα να αφαιρεσει το χλωριο και τις χλωραμινες απο το νερο βρυσης μου; Καθε ποτε θα χρειαστω να αλλαξω τα φιλτρα.

Θελω προταση για συγκεκριμενο προιον (με γνωμωνα την καλυτερη αποδοση, δηλαδη προτιμω να πληρωσω 20€ για 10.000 λιτρα νερου απο το να πληρωσω 10€ για 5.000 λιτρα νερου).

Ευχαριστω πολυ.

Καλημερα ,

Θα προτειναμε ενα φιλτρο σαν αυτο :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29850

(τροποποιημενο για ενυδρειακη χρηση , πχ χωρις τη βρυση αλλα με συνδεσμο λαστιχου)

, εξοπλισμενο ομως με δυο φιλτρα ενεργου ανθρακα (ενα GAC και ενα CTO) . Διατηρωντας μια σωστη ροη στο φιλτρο , μπορεις να πετυχεις αποτελεσματικη απομακρυνση χλωριου και χλωραμινων για 10.000 λιτρα νερο κατ'ελαχιστον.Το χλωριο δεν ειναι δυσκολο να απομακρυνθει και προτεινουμε αυτη τη διαταξη κυριως για το θεμα των χλωραμινων.Φιλτρο sediment δεν ειναι απαραιτητο (ο ανθρακας block προσφερει επαρκη προστασια εως 10 micron που ειναι μια χαρα για ενυδρειακο νερο).

Επισης , αυτο το φιλτρο μετατρεπεται ευκολα ειτε σε ποσιμο οικιακο (μεσα σε 30 δευτερολεπτα) ή ακομα και σε οσμωση στο μελλον.

Τελος , η εταιρεια μας το Σεπτεμβρη θα διαθετει και KX Carbons (Made in USA) και συγκεκριμμενα τα παρακατω μοντελα , τα οποια θα εξοπλιζουν ολα τα ποσιμα συστηματα σαν αυτο που σου προτεινω :

http://www.kxtech.com/App_Docs/NewLit/MATR...20LOW%20RES.pdf

http://www.kxtech.com/App_Docs/NewLit/MATR...20LOW%20RES.pdf

Οι παραπανω ανθρακες 10'' επιτυγχανουν φιλτρανση στερεων εως και 0,5 micron ενω απομακρυνουν το χλωριο για εως και 75.000 λιτρα νερο.

Φιλικα

WW

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σας. Εχω καποιες απορειες αλλα θεωρω σωστο κατακαλοκαιρο να μην σας ταλαιπωρω, θα ξαναμιλησουμε σιγουρα τον Σεμπτεμβρη. Και παλι ευαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...