Jump to content

Καινούριο γκάπυ με Ich;


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppy

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Έχει 2 άπρα εξογκόματα στην ράχη σαν σπυράκια και ένα στο αριστερό πτερύγιο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: ?

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ψάρι μπήκε στο ενυδρείο εχθές. Σήμερα που άνοιξαν τα φώτα πρόσεξα 2 άσπρα σπυράκια στην ράχη του και ένα στο αριστερό πτερύγιο. Επίσης αυτό που πρόσεξα είναι οτι το γονοπόδιό του είναι κοντό σε σχέση με το μέγεθος του. Εμπειρία δεν έχω αλλά το άλλο αρσενικό του ενυδρείου έχει πολύ μεγαλύτερο. Αναμένετε φωτογραφίες. Τα λοιπά στοιχεία δεν τα συμπλήρωσα γιατί δεν τα γνωρίζω καθώς το ψάρι είναι φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

οχι οτι μπορω να σε βοηθησω...καθ οτι κι εγω απειρη...ποσο μαλλον στις αρρωστιες,..αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να εγραφες τις...'ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ''

για να μπορεσουν να σε βοηθησουν καλυτερα τα παιδια που γνωριζουν... ;):blush:

και φωτοζ...το συντομοτερο :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οχι οτι μπορω να σε βοηθησω...καθ οτι κι εγω απειρη...ποσο μαλλον στις αρρωστιες,..αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να εγραφες τις...'ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ''

για να μπορεσουν να σε βοηθησουν καλυτερα τα παιδια που γνωριζουν... ;):thumbup:

και φωτοζ...το συντομοτερο :D:D

Δε νομίζω να έχουν νόημα οι μετρήσεις μου, το ψάρι ήρθε απο άλλο ενηδρείο. Θα μετρήσω ούτως η άλλως όμως και θα ποστάρω τα αποτελέσματα σε λίγο. Όσο για τις φωτογραφιες... είναι αδύνατον να το στριμώξω, αλλά και μί καλή που το έβγαλα δεν φαίνονται τα σπυράκια. Θα την ποστάρω και εκείνη σε λίγο. Πάω να μετρήσω... :blush:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!οι μετρησεις και βεβαια παιζουν μεγαλο ρολο οπως και οι μετρησεις του ενυδρειου απο το ενυδρειο που το ειδες?ποσα αρσενικα εχεις στο ενυδρειο?ειδες τιποτα κυνηγητα οταν μπηκε το ψαρι??εκανες σωστη προσαρμογη στο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3:0

ΝΗ4:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:20

pH:7.2

KH:6

GH:>7

Τώρα που το παρατηρώ και τα πτερύγια του είναι κοντύτερα απο του αλλου που έχω μέσα. Ίσως να είναι και η κατασκευή του έτσι. Πάντως έίναι πολύ δραστήριο!

post-22014-1282716442_thumb.jpg

post-22014-1282716456_thumb.jpg

post-22014-1282716471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα. Εδώ είναι οι μετρήσεις απο την σακούλα μισή ώρα μετά. Απο το ενυδρείο που προήλθε είναι αδύνατον να έχω μετρήσεις καθώς το ψάρι προήλθε απο πετ σοπ.

Η προσαρμογή κράτησε πάρα πολύ ώρα! Θέλω να πώ οτι την έκανα πολύ σιγά γιατί το pH που είδα στην σακούλα ήταν αρκετά κάτω.

Κυνηγητά δεν είχα καθόλου. Είδα όμως ένα φλέρτ με την θηλικιά! Όχι όμως κυνηγητό. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση γιατι γύριζαν γύρω γύρω παρόλο που ήταν τα φώτα σβηστά. Κατα τα άλλα η συμπεριφόρά του συνόλου ήταν ακόμα πιο "ήρεμη".

Στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο ενήλικα αρσενικά. Αυτό και άλλο ένα. Υπάρχει άλλο ένα αρσενικό το οποίο μάλλον δεν έχει ενηλικιωθεί. Σύνολο άυτή την στιγμή είναι 9 ψαράκια. Είχα σκοπό να δωρίσω τα 3 αλλά δεν το βλέπω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί δύο πιθανές ασθένειες.

1)IckΤα σημάδια μοιάζουν πολύ. Είναι ανάγλυφα άσπρα και πολύ μικρά. Το ψάρι όμως δεν ξίνεται. Ίσως επειδή είναι μόνο 3 τα σημάδια.

2)Fish Pox

Ίσως είναι και αυτό ;)

Πάντως οτι έχω διαβασει ως τώρα δεν μιλάει ξεκάθαρα για ανάγλυφα στίγματα

Παρακαλώ αν το συγκεκριμένο link απαγορεύεται να διαγραφεί

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Ick λέω να πάρω αυτό. Τα παρουσιάζει αισιόδοξα τα πράματα.

Για το ick μπορείς να βάλεις αλατάκι(ενυδρειακό ή τυροκομικό) χωρίς να μπλέξεις με φάρμακα

Αναλογία τουλάχιστον 3 γραμμάρια στο λίτρο και υψηλή θερμοκρασία περίπου 30

Link to comment
Share on other sites

Για το ick μπορείς να βάλεις αλατάκι(ενυδρειακό ή τυροκομικό) χωρίς να μπλέξεις με φάρμακα

Αναλογία τουλάχιστον 3 γραμμάρια στο λίτρο και υψηλή θερμοκρασία περίπου 30

Αρχικά δεν χρειάζεται να βάλεις ούτε αλάτι ούτε φάρμακα μέχρι να διαπιστώσεις την ασθένεια σίγουρα. Καλύτερα κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού 50% με προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο (και αν έχει και αλόη ακόμα καλύτερα). Αύξησε τη θερμοκρασία στους 30 και περίμενε. Αν έχεις κανά μικρό ενυδρείο βγάλε το ψάρι και βάλτο καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Μήμπος το ψαράκι πρέπει να βγει αμέσως από το ενυδρείο ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να περιμένω γιατί το Ick μου είπαν πως έχει ραγδαία εξέλιξη. Το ρισκάρισα λοιπών όσων αφορά την διάγνωση και πήρα της API το Liquid Super Ick Cure. Περιττό να σας πώ οτι μόλις το έριξα τα ψάρια μαστούρωσαν στο λεπτο και το νερό έγινε μπλέ! Έχουν περάσει 4 ώρες και το περισσότερο χρώμα έχει φύγει και βλέπω τα ψάρια καλύτερα. Τα φώτα λέω παραμείνουν κλειστά για τις 5 μέρες της θεραπείας. Αμέσως μετά αλλαγή νερού 30% και άνθρακας.

Αυτό που με στεναχωρεί επιπρόσθετα είναι τα φυτά μου. Θα μείνουν 5 μέρες χωρίς φώς. Ήταν που ήταν οριακά...Την επόμενη εβδομάδα θα μπεί DIY φωτιστικό 28+28Watt, αντε να δούμε τι θα γίνει.

Δημήτρη το σκέφτηκα και εγώ αυτό που λες. Αλλά να το βγάλω και να το βάλω που; Και εκτός αυτού ήταν στο νερό 16 ώρες... μάλλον οτι ήταν να γίνει θα είχε γίνει.

Θα ενημερώνω σχετικά για να έχετε μια εικονα, ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιον. Αν κάποιο παιδί έχει να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

είχα πρόβλημα με ick στον μονομάχο μου!Αφού το πρόλαβε στην αρχή είσαι καλά!Και εγώ το ίδιο φάρμακο πήρα και με άνοδο της θερμοκρασίας στους 30 σε 10 ημέρες ήταν οκ!Το φως γιατί το έκλεισες????Δεν νομίζω να επηρεάζει την θεραπεία!!!ούτε το λέει στις οδηγίες του φαρμάκου!Μόνο για απομάκρυνσή του άνθρακα λέει..

Link to comment
Share on other sites

είχα πρόβλημα με ick στον μονομάχο μου!Αφού το πρόλαβε στην αρχή είσαι καλά!Και εγώ το ίδιο φάρμακο πήρα και με άνοδο της θερμοκρασίας στους 30 σε 10 ημέρες ήταν οκ!Το φως γιατί το έκλεισες????Δεν νομίζω να επηρεάζει την θεραπεία!!!ούτε το λέει στις οδηγίες του φαρμάκου!Μόνο για απομάκρυνσή του άνθρακα λέει..

βεβαια τη θερμοκρασια 30 μην την πας, αλλα γκαπι αλλο μονομαχος....

Link to comment
Share on other sites

είχα πρόβλημα με ick στον μονομάχο μου!Αφού το πρόλαβε στην αρχή είσαι καλά!Και εγώ το ίδιο φάρμακο πήρα και με άνοδο της θερμοκρασίας στους 30 σε 10 ημέρες ήταν οκ!Το φως γιατί το έκλεισες????Δεν νομίζω να επηρεάζει την θεραπεία!!!ούτε το λέει στις οδηγίες του φαρμάκου!Μόνο για απομάκρυνσή του άνθρακα λέει..

Αυτό με το φώς το διάβασα σε σχετικά πόστ. Τώρα κατα πόσο βοηθάει ας μιλήσουν οι αρχαιότεροι.

Έχω κλείσει και εγώ τον ανεμισήρα προσωρινά. Θα βάλω χρονοδικόπτη να λειτουργεί 1 ώρα και μία ώρα να σβύνει και βλέπυμε. Θέλω να φτάσω την θεμοκρασία 28-30. Ώς τώρα έπαιζε 26-28.

10 μέρες εσύ;;; Το φάρμακο μέσα λέει οτι την 5η μέρα κάνεις αλλαγή, βάζεις άνθρακα και είσαι οκ. Εσύ έκανες 2ο κύκλο; Ήταν προχωρημένη η κατάσταση όταν έβαλες το φάρμακο; Άλλα ψάρια φαντάζομαι δεν υπήρχαν στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια τη θερμοκρασια 30 μην την πας, αλλα γκαπι αλλο μονομαχος....

Οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι!Έκανα 2 κύκλους θεραπείας!!Ήταν σε προχωρημένη κατάσταση!!!Μόνος του είναι στο ενυδρείο!!Το έπαθε στην όταν το πήρα μάλλον λόγο απότομης αλλαγής συνθηκών!Τον πέταξα μπλουμ μέσα ;):D !!!Αλλά από τότε δεν ξαναπαρουσιάστηκε!!!Περιμένουμε ευχάριστα νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσατε καλά παιδιά. Αν κάποιος έχει ένσταση για τα κλειστά φώτα που αναέφερα παραπάνω ας το πεί!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποια πράματα στο internet για το Ick και είναι κάτι που δεν μου άρεσε πολύ. Σας παραθέτω απόσπασμα απο το link

Προτότυπο

Ich is most often brought into the tank or pond on new fish or plants (not if they are quarantined!). However, it is also believed that some survivors of an Ich infection can become latent carriers, with the parasites forming a latent stage at protected sites such as the base of fins or the gills.

Subsequent stress or poor conditions can awaken white spot to re-infect either its host or other fish.

Μετάφραση

Το Ich συνήθως εισάγεται στο ενυδρείο ή την λίμνη με κάποιο καινούριο ψάρι ή φυτό (εκτός και αν έχουν περάσει απο καραντίνα). Οστώσο, πιστεύεται επίσης οτι κάποιοι επιζόντες μιας μόλυνσης απο Ich μπορούν να γίνουν φορείς, έχοντας το παράσιτο σε λανθάνουσα κατάσταση σε προστατευμένα σημεία, όπως την βάση των πτερυγίων και τα βράνχια.

Μεταγενέστερη έκθεση σε στρές η κακές συνθήκες μπορεί να αφυπνήσει το Ich και να μολυνθεί είτε ο ξενιστής του είτε άλλα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου...

Προτότυπο

Treatment

It is only the free-swimming stage of the parasite that is susceptible to treatment; neither the trophonts under the epithelium or the tomont cysts can be killed. So any treatment plan has to be carried out over a period of time in order to kill the emerging parasites. This in turn depends on temperature. At 7oC the life cycle will take six weeks, whereas at 25oC it will be complete in a week.

Ελεύθερη Μετάφραση

Θεραπεία

Μόνο το στάδιο της "ελεύθερης κολύμβησης" του παράσιτου είναι επιρρεπές στην θεραπεία. Οπότε η θεραπεία πρέπει να διαρκεί κάποια χρονική περίοδο για να σκοτώσει τα αναδυόμενα παράσιτα. Αυτό εξαρτάται απο την θερμοκρασία. Στους 7oC ο κύκλος ζωή του παράσιτου θα διαρκέσει 6 εβδομάδες, ενω στους 25oC θα ολοκληρωθεί σε μια εβδομάδα.

Και ερωτώ εγώ τώρα... με δεδομένο οτι το πιάσαμε στην αρχή,η πενθήμερη θεραπεία που προτείνει η API επαρκεί;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες μετά την εισαγωγή του φαρμάκου στο νερό τα σημάδια έχουν ελαττωθεί περισσότερο απο 60% Μάλιστα για να δώ το σημάδι στην ρίζα του πλαινού πτερύγιου χρειάστηκε πολύ ώρα παρατήρησης ενώ αυτό στο κεφάλι φαίνετε και δεν φαίνετε. Το ψάρι δείχνει γενικά σε πολύ καλύτερη κατάσταση, είναι πολύ πιο ήρεμο και θα έλεγα οτι συμπεριφέρεται όπως τα υπόλοιπα!

Τα άλλα ψάρια δεν έχουν σημάδια Ich. Η θερμοκρασία μου είναι αυτή τη στιγμή στους 27.5oC. Έχω ακόμα συσκότηση εκτός απο κάποια ώρα που ανοίγω για να τα παρατηρήσω και να τα ταίσω. Και το παράδοξο είναι οτι μετά απο 48 ώρες χωρίς φώς τα φυτά έχουν πάρει τα πάνω τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρήκα στο internet για το φώς κατα την διάρκεια της θεραπείας είναι οτι σκοτώνει σε κάποιο βαθμό το malachite green που είναι το κύριο συστατικό της θεραπείας που χρησιμοποιώ. Οι 48 ώρες χωρίς φώς πρέπει να έπαιξαν ρόλο και στην προσαρμογή του άρρωστου ψαριού. Θυμάμαι ένα θηλικό που είχα βάλει στο ενυδρείο με παρόμοια συμπεριφορά και ήταν αγρίμι για μέρες. Σήμερα τα φώτα θα ανοίξουν κανονικά. Ίσως τα κρατήσω πάλι σβυστά αύριο που θα μπεί πάλι φάρμακο.

Το μόνο που με προβληματίζει πλέον είναι η διάρκεια της θεραπείας. Οι περισσότεροι που διάβασα προτείνουν 7+ μέρες, καθώς το παράσιτο σκοτώνεται στην φάση που κυκλοφορεί στο νερό και όχι όταν είναι πάνω στο ψάρι. Οι οδηγίες όμως μιλάνε για 5 μέρες. Σκέφτομαι μήπως πρόσθετα άλλη μία δόση, δύο μέρες παραπάνω δηλαδή. Ή να καθυστερούσα να βάλω άνθρακα στο φίλτρο. Φοβάμαι μόνο μην κάνω κακό στα ψάρια. Αν κάποιος έχει εμπειρία επι του θέματος και έχει να προτείνει κάτι θα ήθελα να το ακούσω ( ή μάλλον να το διαβάσω ;) )

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι απο τον ασθενή ;)

Θα ανεβάσω καλύτερο βίντεο αύριο. Γνωρίζει κανείς πόσα mB μπορώ να ανεβάσω ανα βίντεο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν υπάρχει κανένα σημάδι της ασθένειας πάνω στο ψάρι. Φάρμακο σε 2 ώρες και τα φώτα σβυστά μέχρι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα ένα

με την αντίδραση των ψαριών μετά την εισαγωγή του φαρμάκου στο νερό. Νομίζω αξίζει να δείτε στο 1:38 ΄την συμπεριφορά τους...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...