Jump to content

Προετοιμασία νερού με τύρφη


Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του Aquazone!

Σκέφτομαι να αρχίσω την προετοιμασία του νερού με τύρφη.

Επειδή στο ενυδρείο θα μπουν καρδνάλιοι, σκέφτομαι σταδιακά να φτάσω το pH γύρω στο 6-6,5.

Σκέφτομαι να προετοιμάζω το νερό με τύρφη από το βράδυ, και να κάνω την αλλαγή την άλλη μέρα το πρωί.

Κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 30 λίτρα.

Το νερό του δικτύου, έχει pH 7,8-8 περίπου, και το ενυδρείο 7,5 μιας και εδώ και μια εβδομάδα, έχω βάλει μέσα και ένα μικρό φίλτράκι με τύρφη.

Ξέρω πως πρέπει να πειραματιστώ αρκετά με τις δοσολογίες, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος γενικός ''κανόνας'' σχετικά με τις ποσότητες και τις ώρες που αφήνουμε την τύρφη μέσα στο νερό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

psarouklas

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξεκινησα να γραφω στο ΠΜ, κανονας και δοσολογια στανταρ δεν υπαρχει.

Αναλογα την τυρφη το ενυδρειο το νερο της βρυσης ...

Υπαρχουν 3 μεθοδοι που γνωριζω (με ενυδρειακη τυρφη σε κοκκους)

1. Τυρφη στο φιλτρο και αλλαγη με βρυσης

2. Τυρφη σε φιλτρο στο βαρελι προετοιμασιας (και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου)

3. Τυρφη και στο φιλτρο και στο βαρελι

Καθενα με τα συν και πλην του.

1. Ευκολη αλλαγη αλλα συχνο ανοιγμα του φιλτρου του ενυδρειου για αλλαγη τυρφης (αυτο θα γινεται ομως και στο φιλτρο του βαρελιου).

Επισης δεν πρεπει να υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις τιμες του νερου μετα την αλλαγη.

πχ αν εχουμε βαλει πολυ τυρφη για να προκαλεσουμε μεγαλη πτωση του πεχα και απο 8 φτασει πχ 6, σε αλλαγη 50% θα εχουμε ανοδο μιας μοναδας του πεχα.

Θα πρεπει να γινει αργα η αλλαγη, αναλογα την διαφορα που θα δημιουργηθει στο πεχα.

Οι θεωριες λενε αποτομη αλλαγη του πεχα μεχρι 0.2 ειναι ασφαλεις.

Στην πραξη εχουν πολλοι αλλαξει την τιμη περισσοτερο κατα την αλλαγη νερου χωρις προβληματα. (εγω μεχρι ενα βαθμο σε αλλαγη)

Δεν ξερω αν αυτο γινεται συστηματικα τι αποτελεσμα θα εχει και μακροχρονια. Αλλα δεν νομιζω με νορμαλ διαδιακσιες να υπαρξει.

Μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν παρουσιαζεται αμμωνια απο την τυρφη (λογω των οργανικων της) ή μαλλον την εξαφανιζει η βιολογια του ενυδρειου (αν και λογικα υπαρχουν οι επιπτωσεις στη μετρηση καποιων παραπανω νιτρικων λογω του κυκλου του αζωτου).

Μειονεκτημα ειναι οτι τρωει χωρο απο το φιλτρο για βιολογια. Χρειαζομαστε μεγαλυτερο φιλτρο.

2. Πιο ελεγχομενες τιμες και διαδικασιες. Το νερο μπαινει ηδη ετοιμο.

Μειονεκτημα ειναι η αγορα εξτρα εξοπλισμου, βαρελι 40-50% του ενυδρειου και φιλτρο που να γυριζει απο 3-10 φορες τα λιτρα του βαρελιου και με καταλληλη χωρητικοτητα για την τυρφη.

Οπως και ο ογκος ενος βαρελιου στο σπιτι.

(μπορει να μπει σε αυλη ή μπαλκονι, αλλα θα υπαρξουν προβληματα θερμοκρασιας (θα θελει θερμαντηρα το χειμωνα και το καλοκαιρι μπετονακια στην καταψυξη).

Καθε φορα που αλλαζουμε με φρεσκια τυρφη μπρει να μετραμε αμμωνιο (αβλαβες μεν λογω χαμηλου πεχα αλλα οπως και πιο πανω λογω του κυκλου του αζωτου θα εχουμε καποια παραπανω νιτρικα). Εγω καθε φορα που εβαζα φρεσκια τρυφη την αφηνα να γυρναει σε λιγο νερο για μια μερα και το αλλαζα με καθαρο.

3. Καλο αλλα περιττο και με τα μειονεκτηματα του και του 1 και του 2

Για τη δοσολογια τωρα ξεκινα με 30 ml τυρφη για καθε 10 λιτρα νερο και αναλογα προσθεσε κι αλλη.

Κανε τις παρατηρησεις σου με μετρησεις, αλλα το τελικο αποτελεσμα της δρασης της τυρφης θα φανει μετα απο μερικες μερες παντως.

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :

Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)

1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr

1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr

1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr

1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.

Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. Τη φρεσκιας της περναω ενα καρτελακι γα να τη ξεχωριζω καθε φορα.

Η παλαιωση του νερου με προετοιμασια ειναι ευεργετικη για το ενυδρειο και παλαιωση σε χρονο κατω απο μια εβδομαδα δεν νοειται. Εγω τοσο (μια εβδομαδα) συνηθως αφηνω την τυρφη να γυρναει στο βαρελι προετοιμασιας με ενα φιλτρο (4-7 φορες τα λιτρα του βαρελιου)

Φιλος συνχομπιστας ειπε οτι με πολυ δυνατο φιλτρο (πχ να γυριζε 20-30 φορες τα λιτρα του βαρελιου την ωρα, πλυντηριο) και αρκετα μεγαλη ποσοτητα τυρφης το φτιαχνει σε λιγες ωρες

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον θα πάω στην μέθοδο 2, δηλαδή τύρφη σε φίλτρο στο βαρέλι προετοιμασίας, αν και σκέφτομαι να αφήσω και το μικρό φιλτράκι μέσα στο ενυδρείο.

Υπολόγισα λοιπόν, ότι για τα 30 λίτρα νερό που αλλάζω κάθε εβδομάδα θα χρειαστώ 90 ml τύρφη, δηλαδή 36gr, ένα μικρό φλιτζάνι του καφέ για αρχή.

Σκέφτομαι, η διαφορά του pH μεταξύ βαρελιού και ενυδρείου να είναι μισή μονάδα το πολύ.

Αρχικά λοιπόν, αν αφήνω το νερό με την τύρφη μέσα στο βαρέλι για 1 εβδομάδα, η διαφορά pH με το ενυδρείο θα είναι μεγάλη.

Βέβαια, όσο σιγά σιγά θα πέφτει το pH του ενυδρείου, τόσο περισσότερο πρέπει να προετοιμάζω το νερό, μέχρι να φτάσω στο τελικό στάδιο(pH 6-6,5).

Στην αρχή λοιπόν, πόσες περίπου μέρες πρέπει να το αφήνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω 50ml για καθε 10 λιτρα νερο* και βαζω και 30% ΑΟ για παρομοιο ενυδρειο.

ph:5.8-6.2

tds 60ppm (Gh:3 kH:<1)

* καθε 20 μερες αλλαγη τη μιση τυρφη

Νερο βρυσης

pH: 6.9-7.2 (μεσα στο ετος)

tds: 110-125ppm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω 50ml για καθε 10 λιτρα νερο και βαζω και 30% ΑΟ για παρομοιο ενυδρειο.

ph:5.8-6.2

tds 60ppm (Gh:3 kH:<1)

Αυτά σε διάστημα μιας εβδομάδας. Έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά σε διάστημα μιας εβδομάδας. Έτσι?

Ναι σε βαρελι 150 λιτρων με φιλτρο 1 λιτρο χωρητικοτητα που γυρναει 300 λιτρα μονο την ωρα (θα ηθελα πιο δυνατο)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Η τύρφη ρίχνει και την σκληρότητα (ΚΗ και GH) ή μόνο το ph? Γιατί από ΚΗ είμαι στο επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites

όσο πιο χαμηλό είναι το kh τόσο πιο εύκολα πέφτει το ph.Γενικά για να παίσει πάρα πολύ το ph πρέπει να έχεις χαμηλό kh

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ήδη 2 ΚΗ θα μου το ρίξει πολύ για να ρήξω μία μονάδα το ph?

Ποσο ειναι το ph σου τωρα?Δωστου χρονο,μην βιαζεσαι,θα πεσει και αλλο με kh 2. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη ρίχνει και την σκληρότητα (ΚΗ και GH) ή μόνο το ph? Γιατί από ΚΗ είμαι στο επιθυμητό.

άρα από τις απαντήσεις όπως καταλαβαίνεις η τύρφη ρίχνει και το kh και το gh.Επίσης η τύρφη απελευθερώνει και συστατικά τα οποία είναι απαραίτητα για τα ψάρια του Αμαζονίου έτσι αποφεύγεις και την αγορά ενός σκευάσματος που λέγεται black water.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το ph σου τωρα?Δωστου χρονο,μην βιαζεσαι,θα πεσει και αλλο με kh 2. ;)

Καλά για να πέσει δύσκολο. Από 7 πήγε 7.5 και δεν ξέρω και γιατί. Είχα KH 2 χωρίς αλλαγή νερού με Α/Ο ενώ η βρύση βγάζει ΚΗ6. Τώρα θα κάνω και με Α/Ο.

Σκέφτομαι να βάλω ένα φιλτράκι στο δοχείο προετοιμασίας νερού μόνο με τύρφη και να κάνω δοκιμές για να ρίξω το ph. Απλά μην μου ρίξει πολύ και το ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

άρα από τις απαντήσεις όπως καταλαβαίνεις η τύρφη ρίχνει και το kh και το gh.Επίσης η τύρφη απελευθερώνει και συστατικά τα οποία είναι απαραίτητα για τα ψάρια του Αμαζονίου έτσι αποφεύγεις και την αγορά ενός σκευάσματος που λέγεται black water.

Η αλήθεια είναι ότι έβαζα πάντα black water. Οπότε με την τύρφη να μην βάζω καθόλου έ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έβαζα πάντα black water. Οπότε με την τύρφη να μην βάζω καθόλου έ?

Δεν χρειαζεται.Η τυρφη θα κανει την δουλεια που θελεις.Απλα να εισαι πολυ προσεκτικος γενικοτερα με την τυρφη στην χρηση της.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ρισκάρω να την βάλω στο φίλτρο του ενυδρείου έ? Σε ένα άρθρο εδώ διάβασα που έλεγε ότι είναι και αυτό μια λύση αλλά δεν θα μπορώ να κουμαντάρω το ph μου εύκολα έ?

Link to comment
Share on other sites

Να μην ρισκάρω να την βάλω στο φίλτρο του ενυδρείου έ? Σε ένα άρθρο εδώ διάβασα που έλεγε ότι είναι και αυτό μια λύση αλλά δεν θα μπορώ να κουμαντάρω το ph μου εύκολα έ?

Θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα.Καλυτερα να την χρησιμοποεις σε βαρελι κατα την προετοιμασια του νερου σε καθε αλλαγη.Ετσι θα ελεχγεις καλυτερα το νερο σου.Κανε παντως μια αναζητηση στο φορουμ,υπαρχουν πολλα αναλογα θεματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα πειραματιστώ κιόλας. Έτσι κι αλλιώς δεν θα μπει νερό στο ενυδρείο αν δεν είναι οκ οπότε θα τις βρω τις αναλογίες. Διάβασα και σε κάτι άλλα θέματα. Ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα πειραματιστώ κιόλας. Έτσι κι αλλιώς δεν θα μπει νερό στο ενυδρείο αν δεν είναι οκ οπότε θα τις βρω τις αναλογίες. Διάβασα και σε κάτι άλλα θέματα. Ευχαριστώ. ;)

αφού έχεις α/ο γιατί να παιδεύεσαι με τύρφη και αφού βάζεις black water

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις α/ο γιατί να παιδεύεσαι με τύρφη και αφού βάζεις black water

Για το ph.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να ανακεφαλαιωσουμε λιγο,γιατι θα χαθει το νοημα.

Το νερο σου ειναι απο Α/Ο?Αν ναι δεν χρειαζεται τυρφη.Μπορεις να σκουρηνεις το νερο σου με λιγο black water.Εαν παλι οχι(νερο βρυσης) τοτε βαλε τυρφη σε ενα βαρελι.

Να μας αναφερεις το Ph σου.Με kh 2 ειναι θεμα χρονου να κατρακυλησει......Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι,ουτε να βιαζεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

@ IoSpy ας ανοίξεις νέο θέμα που να ρωτάς για νερό από α/ο,τύρφη κλπ γιατί θα χαλάσει το θέμα και είχε ενδιαφέρον ;)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς έχει γίνει μία συζήτηση εδώ σχετικά με την Α/Ο μου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48186 Αν θες ρίξε μια ματιά.

Σε γενικές γραμμές να το εξηγήσω. Το νερό που έχει μέσα το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι χωρίς Α/Ο και έχει ΚΗ2. Άγνωστο το πως. ;)

Α/Ο αγόρασα πριν μερικές μέρες για να φτιάχνω το ph μου και στο topic που σου είπα πιο πάνω μου είπαν ότι η Α/Ο φτιάχνει το ΚΗ και όχι το ph. Οπότε θα προετοιμάζω το νερό στο βαρέλι στο ΚΗ που θέλω σκέφτηκα και θα ρίχνω το ph με την τύρφη.

Το ph στο ενυδρείο αντί να πέσει όμως ανέβηκε και από 6.8 που ήταν πριν λίγο καιρό έχει πάει 7.5. Παλιότερα χρησιμοποιούσα Ph down όπως και τώρα για να πέφτει το ph αλλά αυτό ανέβηκε...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς έχει γίνει μία συζήτηση εδώ σχετικά με την Α/Ο μου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48186 Αν θες ρίξε μια ματιά.

Σε γενικές γραμμές να το εξηγήσω. Το νερό που έχει μέσα το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι χωρίς Α/Ο και έχει ΚΗ2. Άγνωστο το πως. :D

Α/Ο αγόρασα πριν μερικές μέρες για να φτιάχνω το ph μου και στο topic που σου είπα πιο πάνω μου είπαν ότι η Α/Ο φτιάχνει το ΚΗ και όχι το ph. Οπότε θα προετοιμάζω το νερό στο βαρέλι στο ΚΗ που θέλω σκέφτηκα και θα ρίχνω το ph με την τύρφη.

Το ph στο ενυδρείο αντί να πέσει όμως ανέβηκε και από 6.8 που ήταν πριν λίγο καιρό έχει πάει 7.5. Παλιότερα χρησιμοποιούσα Ph down όπως και τώρα για να πέφτει το ph αλλά αυτό ανέβηκε...

Θα στο πω αλλη μια φορα,με τοσο χαμηλο kh θα πεσει συντομα το ph.Μην ριχνεις τπτ αλλο για να το ριξεις.Η αποτομη πτωση μπορει να βλαψει τα ψαρια σου.

Και ελεγξε,αν εχεις κατι μεσα στο ενυδρειο που ισως σου ανεβαζει την σκληροτητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς έχει γίνει μία συζήτηση εδώ σχετικά με την Α/Ο μου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48186 Αν θες ρίξε μια ματιά.

Σε γενικές γραμμές να το εξηγήσω. Το νερό που έχει μέσα το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι χωρίς Α/Ο και έχει ΚΗ2. Άγνωστο το πως. ;)

Α/Ο αγόρασα πριν μερικές μέρες για να φτιάχνω το ph μου και στο topic που σου είπα πιο πάνω μου είπαν ότι η Α/Ο φτιάχνει το ΚΗ και όχι το ph. Οπότε θα προετοιμάζω το νερό στο βαρέλι στο ΚΗ που θέλω σκέφτηκα και θα ρίχνω το ph με την τύρφη.

Το ph στο ενυδρείο αντί να πέσει όμως ανέβηκε και από 6.8 που ήταν πριν λίγο καιρό έχει πάει 7.5. Παλιότερα χρησιμοποιούσα Ph down όπως και τώρα για να πέφτει το ph αλλά αυτό ανέβηκε...

αυτό έχεις?

http://aquariumpharm.com/products/Product.aspx?ProductID=85

αυτά τα σκευάσματα από αυτά που έχω διαβάσει στο internet αυτό που κάνουν είναι να κατεβάζουν το kh με αποτέλεσμα να πέφτει και το ph γι'αυτό είχες χαμηλό kh και σαν αποτέλεσμα και χαμηλό ph.τώρα το ph σου ανεβαίνει είτε γιατί δεν έχεις κάνει αναλογία σωστή α/ο-βρύση(αυτό μπορείς να το δεις, αφού έχεις βάλει αυτήν την μίξη νερού,με το τι kh έχεις μέσα) είτε δεν έχει προλάβει να παίσει το ph γιατί δεν έχει ωριμάσει το ενυδρείο(με αλλαγές με τα ίδια gh και kh το ph του ενυδρείου θα παίσει μόνο του).Στις αλλαγές στο δοχείο αλλαγής θα ρυθμίζεις το kh και gh εκεί που θες (δλδ στις τιμές του ενυδρείου) με την κατάλληλη αναλογία και θα περιμένεις λίγες ώρες και θα παίσει μόνο του το ph

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

αυτό έχεις?

http://aquariumpharm.com/products/Product.aspx?ProductID=85

αυτά τα σκευάσματα από αυτά που έχω διαβάσει στο internet αυτό που κάνουν είναι να κατεβάζουν το kh με αποτέλεσμα να πέφτει και το ph γι'αυτό είχες χαμηλό kh και σαν αποτέλεσμα και χαμηλό ph.τώρα το ph σου ανεβαίνει είτε γιατί δεν έχεις κάνει αναλογία σωστή α/ο-βρύση(αυτό μπορείς να το δεις, αφού έχεις βάλει αυτήν την μίξη νερού,με το τι kh έχεις μέσα) είτε δεν έχει προλάβει να παίσει το ph γιατί δεν έχει ωριμάσει το ενυδρείο(με αλλαγές με τα ίδια gh και kh το ph του ενυδρείου θα παίσει μόνο του).Στις αλλαγές στο δοχείο αλλαγής θα ρυθμίζεις το kh και gh εκεί που θες (δλδ στις τιμές του ενυδρείου) με την κατάλληλη αναλογία και θα περιμένεις λίγες ώρες και θα παίσει μόνο του το ph

ναι αυτό έχω. Δηλαδή να μην βάλω καθόλου τύρφη αφού έχω Α/Ο για το ΚΗ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...