Jump to content

Καινούριο Fluval 205 κάνει βουητό


magman

Recommended Posts

Εγκατέστησα εχθές ένα καινούριο Fluval 205 στο ενυδρείο μου. Παρατηρώ οτι κάνει ένα βουητό όταν λειτουργεί. Επίσης αν βάλω το χέρι μου μπροστά απο την έξοδο του φίλτρου φαίνεται σαν να μην πετάει το νερό συνεχώς με την ίδια ένταση, σαν να πάλλεται ενα πράμα. Αέρα δεν έχει μέσα, τον πέταξε όλλο στα πρώτα 20 λεπτά. Είναι στο προβλεπόμενο ύψος κάτω απο το ενυδρείο, οι σωλήνες είναι ευθεία με ελάχιστα μπόσικα και η βαλβίδα που ελέγχει την ροή είναι στο τέρμα ανοιχτό. Έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Το λάστιχο στεγανοποίησης της κεφαλής είναι σωστά τοποθετημένο;Είσαι σίγουρος οτι έχει αδειάσει από αέρα;

Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει νερό με την τρόμπα?

Link to comment
Share on other sites

Το λάστιχο στεγανοποίησης είναι στη θέση του. Ο αέρας λογικά έχει βγεί γιατί δεν βλέπω φυσαλίδες στην έξωδο.

Νερό έβαλα με την τρόμπα που έχει για αυτή την δουλειά. Ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης 100%

Εχθές που το άνοιξα για να βγάλω απο μέσα τον άνθρακα έβγαλα και το προπελάκι μήπως και δεν ήταν καλά τοποθετημένο. Ακολούθησα πάλι τις οδηγίες κατα γράμμα. Πάλι όμως ο ίδιος θόρυβος, σα να δουλεύει ένα μοτέρ. Φίλος που έχει το ίδιο φίλτρο δεν ακούγεται τσίκ!!!

Θα δοκιμάσω σήμερα να το κουνήσω δεξιά- αριστερά. Για να βγεί ο αέρας υποθέτω...

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

αν οχι πηγαινε να το δουνε και στο πετ, εχεις και εγκυηση. το ιδιο επαθα με ενα εσωτερικο που εριχνε το νερο στην εξοδο λες και πιροβολει και οχι συνεχομενα...μου το αλλαξαν!

Link to comment
Share on other sites

αν οχι πηγαινε να το δουνε και στο πετ, εχεις και εγκυηση. το ιδιο επαθα με ενα εσωτερικο που εριχνε το νερο στην εξοδο λες και πιροβολει και οχι συνεχομενα...μου το αλλαξαν!

Ο χειρότερος εφιάλτης μου!!! :):P;) Τι φίλτρο θα έχω όταν θα βγάλω το δικό μου;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο χειρότερος εφιάλτης μου!!! :):P;) Τι φίλτρο θα έχω όταν θα βγάλω το δικό μου;;;;;

ειναι και αυτο...εγω ευτυχως ειχα κιαλλο και εδεσα το υλικα αυτου που αλλαξα πανω στην εισοδο του αλλου...μειωθηκε η ροη του αλλα κρατησε... δεν ξερω φιλε...δεν τους περνεις ενα τηλ...

Link to comment
Share on other sites

Θα κανονισεις για να γινεις μπαμ μπαμ.

Βαλε τα υλικα σε ενα κουβα (τον ενυδρειακο σου) με νερο απο το ενυδρειο και μια αεραντλια (θερμανση δεν χρειαζεται τετοια εποχη), κανε την αλλαγη του φιλτρου, ξεπλυνε το, καθαρισε το και βαλε τα υλικα.

Βαλε και ανθρακα για μερικες μερες.

Μη ταισεις για μια μερα και μετα ξεκινα δειλα να ανεβαζεις ποσοτητα ταισματος σταδιακα.

Αν παρακολουθεις τις τιμες του νερου με τεστ, ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

... φωβάμαι μήπως είμαι υπερβολικός... δηλαδή εσάς τα φίλτρα είναι εντελώς αθόρυβα;;

Link to comment
Share on other sites

Θα κανονισεις για να γινεις μπαμ μπαμ.

Βαλε τα υλικα σε ενα κουβα (τον ενυδρειακο σου) με νερο απο το ενυδρειο και μια αεραντλια (θερμανση δεν χρειαζεται τετοια εποχη), κανε την αλλαγη του φιλτρου, ξεπλυνε το, καθαρισε το και βαλε τα υλικα.

Βαλε και ανθρακα για μερικες μερες.

Μη ταισεις για μια μερα και μετα ξεκινα δειλα να ανεβαζεις ποσοτητα ταισματος σταδιακα.

Αν παρακολουθεις τις τιμες του νερου με τεστ, ακομα καλυτερα.

Συμφωνω με οσα λεει ο Σπύρος,αν και προσωπικα τα υλικά του φίλτρου θα τα έβαζα σε μια ενυδρειακή κάλτσα και μετα μεσα στο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα λεει ο Σπύρος,αν και προσωπικα τα υλικά του φίλτρου θα τα έβαζα σε μια ενυδρειακή κάλτσα και μετα μεσα στο ενυδρείο. :)

Και αυτο :P

Νομιζω η αεραντλια θα απεδιδε οξυγονωνοντας περισσοτερο σε ενα κουβα παρα στο ενυδρειο.

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο :P

Νομιζω η αεραντλια θα απεδιδε οξυγονωνοντας περισσοτερο σε ενα κουβα παρα στο ενυδρειο.

Τι λες?

Λογικά ναι.Πιο ευκολο μου φαινεται στο ενυδρείο πάντως.Το σημαντικο στην περιπτωση του φίλου είναι η ταχυτητα και η προσοχη μετα την επαναλειτουργια του φίλτρου. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά το μπόλι σαν λύση πώς σας φαίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά το μπόλι σαν λύση πώς σας φαίνετε;

μια χαρα αλλα μπολι απο που?

Link to comment
Share on other sites

Για μπόλι θα βάλω αγγελία. Πάντως γυρίζοντας σπίτι το κούνησα δεξιά- αριστερά και έκανε ένα θόρυβο που σίγουρα ήταν αέρας! Και έβγαλε αέρα απο την εξαγωγή. Ακόμη ακούγεται όμως, θα του δώσω άλλες δύο μέρες (αναγκαστικά) και μετά θα πάει στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να το κουνάς,βγάλε το από την πρίζα 2-3 φορές και ξαναβάλε το.Ταυτόχρονα δούλευε και την τρόμπα του.Θα σταματήσει ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να το κουνάς,βγάλε το από την πρίζα 2-3 φορές και ξαναβάλε το.Ταυτόχρονα δούλευε και την τρόμπα του.Θα σταματήσει ο θόρυβος.

Στην αρχη νομιζα οτι μιλαγες γιατι κατι αλλο και οχι για φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά που έγραψα για την πρίζα δηλαδή... :)

Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα 305 όταν το ξεκίνησα.

Αφού το τρέλανα στη σφαλιάρα ήρθε στα κανονικά του. :P

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που στώσει, που έγινε χειρότερο σήμερα, θα πρέπει να κάνω αυτή τη δουλειά σε κάθε συντήρρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...