Jump to content

Παράκληση θερμή...


satrianius

Recommended Posts

Λοιπόν φίλοι μου, σκέφτομαι εδω και μέρες να προσθέσω στο ενυδρείο μου CO2. H αισχροκέρδεια σ'αυτό το νησί (Κρήτη - Ηράκλειο) με έχει ξεπαραδιάσει και με έχει φέρει εκτός εαυτού αφού να φανταστείτε το φίλτρο της EHEIM 2213 το αγόρασα 90 ευρώ.Έτσι λοιπόν σκέφτηκα τη λύση DIY..

Αφού ξεψάχνησα το φόρουμ και διάβασα πολλές προτάσεις, κατέληξα στην "πατέντα" του φίλου istellas και τον ευχαριστώ γιαυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ype=post&id=853

Το πρόβλημά μου είναι στον μετρητή φυσαλίδων!

Διάβασα απο τον φίλο ThDam http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=711

πως αυτός κατάφερε με την απλή χρήση συστήματος έγχυσης ορού να κατασκευάσει ενα μετρητή. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πώς ακριβώς λειτουργεί!

Ας τα πάρω ξεκινώντας απο την αερόπετρα: Αερόπετρα>σωληνάκι>βαλβίδα αντεπιστροφής>σωληνάκι>σιφωνάκι>(??)

μετά το σιφωνάκι τι συνδέουμε?πάλι σωληνάκι και μετά αυτό μέσα στο μπουκάλι με το μίγμα?

Το να πάρω ενα βαζάκι και να βάλω τη μια ακρη απο το σωληνάκι στον πάτο και μετά να πρόσθέσω ενα άλλο στην κορυφή του βάζου έχοντας νερό μέσα στο βαζάκι για να μετράω τις φυσαλίδες το καταλαβαίνω. Αυτό όμως?

Παραθέτω τη φωτό του:

post-1105-1155672692_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε πρόσφατα έφτιαξα το αντίστοιχο DIY CO2 για εμένα και θα σου δώσω μια αναλυτική περιγραφή των κινήσεων μου!

Ακολουθείς τις οδηγίες του άρθρου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=711

με την μόνη διαφορά ότι μπορείς να μην τοποθετήσεις την ανεπίστροφη βαλβίδα εκεί που την έβαλε ο φίλος μας αλλά μέσα από το πώμα της φιάλης όπως περιγράφει ο Istellas εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ype=post&id=853

Από την στιγμή που θα το κάνεις με αυτόν τον τρόπο θα είσαι έτοιμος να το χρησιμοποιήσεις με περισσότερη ασφάλεια!

Όταν το ετοιμάσεις παίρνεις μια σύριγγα και την γεμίζεις με νερό!

Το σύστημα της έκχυσης έχει μια ειδική υποδοχή για ενέσεις που μας διευκολύνουν στο να εισάγουμε τα φάρμακα στον ασθενή χωρίς να κάνουμε επιπλέον τρύπες!

Στην περίπτωση μας απλά κρατάς το σύστημα όπως τελικά θα κρεμαστεί και το γεμίζεις με νερό από αυτό το ειδικό κούμπωμα!

Όταν το νερό φτάσει στα μισά του μικρού δοχείου είσαι έτοιμος!

Στη συνέχεια το ξανακλείνεις μην έχεις και διαρροές!

Κατά την προσωπική μου άποψη νομίζω ότι είναι ο καλύτερος και ο πιο εύκολος στην κατασκευή μετρητής φυσαλίδων!

Προσοχή μόνο να βάλεις την ανεπίστροφη όπως αναφέρει ο Istellas αλλιώς το νερό θα φύγει από κάτω (στο μπουκάλι ή στο πάτωμα)!

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε πάντως ότι ο μετρητής φυσαλίδων δεν είναι απαραίτητος σε DIY συστήματα με δεδομένο ότι δεν μπορείς να επέμβεις στο σύστημα αλλάζοντας την παρεχόμενη ποσότητα CO2. ;) Αν βγάζει ή όχι το βλέπεις και από την αερόπετρα. B)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τη λογική! Δεν είχα σκεφτεί την υποδοχή για τις ενέσεις.Άρα ακολουθάται η ίδια λογική με το βαζάκι της μαρμελάδας...

Καλά εδώ που τα λέμε όντως δεν έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα αφού η έκχυση του co2 στο νερό κατά κάποιο τρόπο είναι ανεξέλεγκτη.Μαρέσει όμως σαν ιδέα ;)

Μια και φίλε kouzman κατασκεύασες το Do It Yourself CO2 θα μπορούσες να με πληροφορήσεις για τον τρόπο με τον οποίο θα διαλύω τις φυσαλίδες στο νερό?

Διάβασα για την εισαγωγή του CO2 κατευθείαν στο εσωτερικό φίλτρο, όπως επίσης και για την εισαγωγή κατευθείαν στην έξοδο του νερού απο το ενυδρείο στο εξωτερικό φίλτρο. Μια ενδιαφέρουσα λύση είναι επίσης η κατασκευή με την αντλία νερού και το μπουκαλάκι με το σφουγγάρι.

Νομίζω οτι το τελευταίο είναι καλύτερο αλλά δεν θέλω αντλίες κλπ αντικείμενα να μου "μολύνουν" το μάτι.Αυτός είναι και ο λόγος που ξεφορτώθηκα το εσωτερικό φίλτρο άλλωστε B)

Για την εισαγωγή μέσω εξωτερικού φίλτρου με εξυπηρετεί αλλά διάβασα οτι μπορεί να σκοτώσει κάποια βακτηρίδια ή να ξενερώσει το φίλτρο..

Έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό ή πιστεύεις οτι μια απο αυτές τις λύσεις είναι οκ και ποιά απο αυτές τις τρείς προτείνεις?

Σας κούρασα!

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και μάλλον θα αλλάξω μέθοδο θα σου πω και τις δύο λύσεις και διαλέξεις όποια πρόταση νομίζεις ότι σε εξυπηρετεί καλύτερα!

Αρχικά έκανα την τοποθέτηση σε μία αερόπετρα όπως πολύ σωστά αναφέρεται και σε άλλα θέματα!

Στην συνέχεια μια και δεν ήθελα να έχω προβλήματα με το φίλτρο μου έβαλα την αερόπετρα μέσα στην συσκευή της Sera CO2 Start εκεί που τοποθετείτε κανονικά η ταμπλέτα και όλο το αέριο που έβγαινε παγιδεύονταν στον ειδικό θάλαμο!

Ουσιαστικά, αντέγραψα την μέθοδο της σκάλας διάχυσης με εξοπλισμό που είχα εύκαιρο και έχω παραγγείλει μια σκάλα για να την δοκιμάσω σε άλλο ενυδρείο και αν μου κάνει καλύτερη δουλειά θα αντικαταστήσω και την πατέντα που έχω τώρα!

Δεν μπορώ να σου πω ότι θα σε ενθουσιάσει αυτή η πρόταση μια και θα έχεις μέσα στο ενυδρείο έναν αρκετά εμφανή όγκο!

Σίγουρα η σκάλα διάχυσης είναι μια πιο διακριτική λύση αν και όχι τελείως αόρατη!

Αν τελικά στραφείς προς το φίλτρο καλύτερα να κάνεις την σύνδεση στο σωλήνα εξόδου του νερού για να μην υπάρχει περίπτωση να μαζευτεί το αέριο μέσα στον κάδο του φίλτρου!

Αν και σε αυτό καλύτερα να μας πει την γνώμη του και κάποιος άλλος!

Παραθέτω και κάποιες φώτο για να δεις τι ακριβώς έχω φτιάξει!

post-1048-1155745012_thumb.jpg

post-1048-1155745197_thumb.jpg

post-1048-1155745219_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Για την εισαγωγή μέσω εξωτερικού φίλτρου με εξυπηρετεί αλλά διάβασα οτι μπορεί να σκοτώσει κάποια βακτηρίδια ή να ξενερώσει το φίλτρο..

33033[/snapback]

Μύθος μακριά από μας φίλε satrianius και τα δύο! Μπορείς άνετα χωρίς κανένα φόβο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην συνέχεια μια και δεν ήθελα να έχω προβλήματα με το φίλτρο μου έβαλα την αερόπετρα μέσα στην συσκευή της Sera CO2 Start εκεί που τοποθετείτε κανονικά η ταμπλέτα και όλο το αέριο που έβγαινε παγιδεύονταν στον ειδικό θάλαμο!

Τώρα κουφάθηκα! Πως δεν το σκέφτηκα; Μα, μαζί δεν μιλούσαμε την άλλη φορα για τη συσκευή της Sera? http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4188&st=20

Νομίζω οτι θα το δοκιμάσω. Θα μελετήσω τις φωτό σου και αν κάτι δεν καταλαβαίνω θα ρωτήσω! ;)

Βασικά το προβλημά μου δεν ήταν μόνο ο όγκος αλλά γενικότερα η εικόνα της μπουκαλίτσας με το μοτόρι μέσα στο ενυδρείο σαν κατασκευή του Κύρου Γρανάζη B)

Θα σας πώ νεότερα!

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειαστείς εδώ είμαι και θα ήθελα και εγώ όπως σου είπα να βελτιώσω την εγκατάσταση μου!

Θα σου πρότεινα να το βάλεις σε κάποιο σημείο που να υπάρχει ικανοποιητική ροή νερού μέσα από τον αντιδραστήρα για καλύτερη διάχυση!

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση: Μα πως θα βγάλω το νερό απο τον θαλαμίσκο του σωλήνα? Με τις ταμπλέτες έπεφτε η στάθμη μόλις τις έριχνα και γέμιζε με CO2. Εδώ τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν χρειάζεται να έχει κενό αέρος αφού η φουσκάλα θα σκάει κάποια στιγμή μέσα στον θαλαμίσκο και στη συνέχεια θα αναμιγνύεται με το νερό και θα καταλήγει στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία του αντιδραστήρα δεν αλλάζει καθόλου μια και το αέριο θα πηγαίνει πάλι επάνω και θα εκτοπίζει το νερό έξω από τον θάλαμο!

Το πρόβλημα που έχει η μέθοδος μου είναι καθαρά θέμα διάχυσης στο ενυδρείο μια και η όλη συσκευή είναι αρκετά κλειστεί για να επιστρέψει την ομοιόμορφη κατανομή του διαλυμένου CO2!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή μου είπες οτι ψάχνεις για κάτι διαφορετικό απο τον Co2 start βρήκα σήμερα σε pet ενα μικρό βαρελάκι που κάνει αυτή τη δουλειά: σπάει τις φυσαλίδες και κάνει και διάχυση εκτοπίζοντας το νερό με το διοξείδιο μέασ στο ενυδρείο. Η τιμή του ήταν 22 ευρώ. Πάω όμως στοίχημα οτι μπορείς να το βρείς πολύ φθηνότερα. Είπαμε, εδώ είναι φωτιά και λάβρα...

Αλήθεια πόσο κοστίζει μια φιάλη με μανόμετρα κλπ? Εδω μου έδειξαν μια φιαλίτσα και μου είπαν 350 ευρώ!

Και το γέμισμα 5...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο πες μου την εταιρία για να μπορέσω να το βρω και να δω αν με βολεύει!

Αν το πάρεις κάνε ποστ μια φωτο να το δούμε!

Τελικά τι έχεις κάνει;

Ποια τακτική ακολούθησες;

Για εξοπλισμό να ξέρεις ότι καλό θα είναι να πάρεις μια μεγάλη φιάλη και να την γεμίζεις όσο πιο σπάνια γίνεται (αυτό βεβαίως ανάλογα με τον χώρο που έχεις)!

Τιμές από Ελλάδα δυστυχώς δεν ξέρω αν και μπορείς να βάλεις ένα νέο θέμα στα καταστήματα και να ρωτήσεις!

Το πρόβλημα όμως με τον εξοπλισμό είναι ότι θα χρειαστείς ph-controller, ο οποίος στοιχίζει περίπου 200 ευρώ μόνος του, μια και χωρίς αυτόν κινδυνεύεις να έχεις ατυχήματα!

Δες εδώ καθαρά ενδεικτικά:

http://shop.aquarium-server.de/shop/shop.p...magnetic-valve/

http://shop.aquarium-server.de/shop/shop.p...ph%20controller

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kouzman αύριο θα πάω στο pet και θα σου πώ ακριβώς περι τίνος πρόκειται.

Θα ακολουθήσω πρός το παρόν τη λύση με το μπουκάλι του αναψυκτικού και το κουτάκι της sera. 22 ευρώ θα δώσω αν δω οτι τα κατάφερα με την κατασκευή και την παραγωγή διοξειδίου!

Μια ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι μαγιά να βάλω, ΞΗΡΗ σε σακουλάκι ή την κανονική που δίνουν στον φούρνο?

Link to comment
Share on other sites

Μια ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι μαγιά να βάλω, ΞΗΡΗ σε σακουλάκι ή την κανονική που δίνουν στον φούρνο?

33218[/snapback]

Καλυτερα δοκιμασε την μαγια στο σακουλακι θα την βρεις ευκολα σε super market.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα δοκιμασε την μαγια στο σακουλακι θα την βρεις ευκολα σε super market.

33219[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο. Τώρα περιμένω να δω τις πρώτες φυσαλίδες..

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το νερό που βάζω στο καζανάκι με την σύριγγα φεύγει μετά απο λίγο απο το σωληνάκι που πάει πρός το μπουκάλι..

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο. Τώρα περιμένω να δω τις πρώτες φυσαλίδες..

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το νερό που βάζω στο καζανάκι με την σύριγγα φεύγει μετά απο λίγο απο το σωληνάκι που πάει πρός το μπουκάλι..

33225[/snapback]

Βαλε μια αντεπιστροφη να μην φευγει το νερο και αναποδα, του ορου το καζανακι.

Οσο για το ποσο κοστιζει μια μπουκαλα. Αν εχεις γνωστο με καφετερια που εχει χυμα μπυρα πες του να σου δωσει μια μπουκαλα ανθρακικου 6 κιλων ~45 με 50 ευρω. Αλλα τοσα ενα διπλο μανομετρικο, και 15 ευρο ενα μικρορυθμιστη οξυγονου

Έγινε επεξεργασία - stratos111
Link to comment
Share on other sites

Την Ανεπίστροφη που την έβαλες τελικά;

Αν δεν την έβαλες στο πώμα της φιάλης τότε λογικά το νερό που βάζεις με την σύριγγα θα καταλήξει στο μπουκάλι!

Το ίδιο πρόβλημα είχα να αντιμετωπίσω και εγώ και για αυτό έβαλα την ανεπίστροφη στο πώμα (εκτός από την ασφάλεια που σου παρέχει)!

Λογικά θα πρέπει να έχει αρχίσει να παράγει CO2!

Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα. Ένα φιλαράκι μου έχει καφετέρια. Δεν χάνω τπτ να ρωτήσω!

Την ανπίστροφη την έβαλα πάνω απο το καζανάκι του ορού. Θα βάλω σήμερα άλλη μια και κάτω.

Μια βραδιά πέρασε και καμία φυσαλίδα. Ταρακούνησα λίγο το μίγμα πρίν απο λίγο και άρχισε να τρέχει σαν τρελό. Πρέπει να χάνει λίγο απο την εγκοπή στο πώμα του μπουκαλιού. Το διόρθωσα αλλά ρίχνει 4-5 μαζί, μετά σταματάει για 3"-4" και πάλι το ίδιο...είναι πολύ ασταθές.

Link to comment
Share on other sites

Κανε λιγη υπομονη,θα διορθωθει.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να βαλεις και δευτερη,

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις την ανεπιστροφη βαλβιδα απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ξυπνάς και συ πρωϊ ε; ;)

Οκ, δεν θα το ψάξω άλλο, θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ξυπνάς και συ πρωϊ ε; ;)

Οκ, δεν θα το ψάξω  άλλο, θα περιμένω.

33242[/snapback]

Μακαρι να ξυπναγα και γω πρωι!!!

Η δουλεια μου συνηθως τωρα το καλοκαιρι ειναι βραδυνη. B)

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλή ξεκούραση τότε..

Σόρυ για το πρωΙνό πρήξιμο αλλά oι φυσαλίδες ήταν πάρα πολλές και το ph απο <7,5 που είχα έπεσε κάπου στο 7,3 σε λιγότερο απο μισή ώρα. Γίνεται αυτό? Φοβήθηκα για οσμωτικό σόκ και το αποσύνδεσα για λίγο. Αν ρίχνω παράλληλα και οξυγόνο θα βοηθήσει?

Μην σας κουράζω, απαντήστε όποτε έχετε χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...