Jump to content

Recommended Posts

Κατ'άρχήν γειά σας. Έχω ένα ενυδρείο 450L με φίλτρο 150L(δεύτερο ενυδρείο ακριβώς κάτω απο αυτό με σφουγγάρια και βιόσφαιρες). Στο ενυδρείο υπάρχουν 10 δίσκοι περίπου 10cm ο ένας και λειτουργεί περίπου 8 μήνες. Ταίζω TetraBit για δίσκους και κατεψηγμένες τροφές (σε καθημερινή βάση). Αλλαγές στο νερό γίνονται με σύστημα αντίστροφης όσμωσης κάθε 2 εβδομάδες το 1/3 του νερού. Οι τιμές του ΝΟ(3) δεν είναι ικανοποιητηκές (μεταξύ 25 και 12.5). Πρίν 1-2 εβδομάδες στο τζάμι είδα κάτι μικρά στίγματα. Σήμερα παρατήρησα κάτι μικρά ζωήφια να περπατάνε μοιάζουν με μικρές ψείρες. Θα ήθελα να μου πείτε πώς λέγονται , γιατι εμφανίστηκαν αν μπορούν να βλάψουν τα ψάρια και ποιός ειναι ο τρόπος αντιμετώπισής τους. Σας παραθέτω μια φωτογραφία για να γίνω πιό συγκεκριμένος. Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κουράζω.

;)B):thumbup:

post-618-1155750470_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλωσόρισες στην παρέα μας και δεν τίθεται καν θέμα ενόχλησης μια και αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης αυτού του πόρταλ!

Δηλαδή να μας παρέχει βοήθεια και συμβουλές για τα ερωτήματα (συνήθως προβλήματα) που αντιμετωπίζουμε κατά την ενασχόληση με τον άγνωστο και μαγευτικό κόσμο των ψαριών!

Αν και δεν έχω να σου δώσω κάποια απάντηση στο πρόβλημα σου θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι αργά (είναι και σε άδεια οι περισσότεροι) ή γρήγορα θα έχεις κάποια έμπειρη άποψη!

Αν σου είναι εύκολο κάνε μας μια περιγραφή της δομής και της κίνησης των οργανισμών μια και η φωτογραφία δεν μπορεί να έχει την λεπτομέρεια που διακρίνει την απευθείας παρατήρηση!

Οι οργανισμοί αυτοί λες ότι κινούνται και δεν είναι κολλημένοι στο τζάμι, μήπως μοιάζουν με μικρά σκουληκάκια;

Η κίνηση τους βασίζεται σε κάποια βοηθητικά όργανα ή απλά σέρνονται πάνω στο τζάμι;

Link to comment
Share on other sites

Λέγονται πλανάρια........

Κάνε μια αλλαγή νερού καλό καθάρισμα του βυθού

και τάιζε λιτότερα,γιατί συνήθως εμφανίζονται από το σάπισμα

της τροφής που περισεύει στο πυθμένα του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Πετρος αλλαγες νερου και πολυ καλο καθαρισμα και φυσικα ελατωσε την ποσοτητα τροφης

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου είπαν οι φίλοι πιο επάνω είναι απολύτως σωστά.

Αυτά που βλέπεις είναι Planaria και μπορείς να διαβάσεις για αυτά καθώς και τρόπους αποφυγής ΕΔΩ.

Πρέπει να μειώσεις την τροφή που δίνεις και εγώ μάλιστα θα σου πρότεινα να μην ταίζεις κατεψηγμένη τροφή πάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα.

Επίσης πολύ καλη δουλειά κάνουν στο ενυδρείο και τα apple snails καθώς καθαρίζουν υπολοίματα τροφής και για αυτά η planaria είναι ένας υπέροχος μεζές.

Καλό θα είναι επίσης να προμηθευτείς και τροφή για δίσκους σε flakes πλούσια σε σκόρδο καθώς βοηθάει σε διάφορα εντερικά προβλήματα που μπορεί να αναπτυχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα μειώσω την τροφή και θα κάνω αλλαγή νερού. Apple Snails έχω 3-4 τα υπόλοιπα τα καθάρισαν οι δίσκοι B) ελπίζω μόνο να μην προκαλέσουν πρόβλημα στα ψάρια. Και πάλι ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα θα σου προτεινα και εγω αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 1/3 και οχι 1 ανα 2 βδομαδες.Το παν για τους δισκους ειναι καθαρο νερο.Και πιστεψε με δεν ειναι υπερβολη αυτο που σου λεω εβδομαδιαια αλλαγη ειναι το ακρως απαραιτητο αλλοι κανουν 2 και 3 φορες την εβδοαμδα αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...