Jump to content

Yδροθειο !!!!


Geosid

Recommended Posts

Σημερα μας ειπε ο Νικος για την απωλεια που ειχε στα Δισκακια του ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=435091 ) και μιλαγαμε για ποιοτητα αμμου και τα σχετικα , λεω με το μυαλο μου ( οσο εχω ) εγω εχω καρατ6 αμμο την πληρωσαμε ακριβα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο τετοια πραγματα ....

Καθομαι πριν απο καμια ωρα και τραβαω ενα βιντεο με τη καμερα το ενυδρειο που ειχα κατι τσακωμους μεσα και απο το πουθενα βλεπω μια φυσαλιδα να ανεβαινει μακρια απο τα ψαρια ...

Λεω μπας και ????

Δεν ριχνω μια ματια ???

Στηνω τριποδο

Στηνω καμερα

Βαζω να γραφει

Περνω την τσιμπιδα που εχω για το φυτεμα στο ενυδρειο και την βαζω στην αμμο με απαλες κινησεις κουναω την αμμο

Το αποτελεσμα επι της οθονης .....

Y.G : να πω οτι εδω και καιρο εβλεπα αναπνοες στα ψαρια μου παρολο που οι συνθηκες στο νερο ηταν μια χαρα ( κατα την γνωμη μου ) .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτο που βγαινει ειναι υδροθειο σωστα?και προφανως βλαβερο για τα ζωντανα μας?

τι μπορουμε να κανουμε για να μην εμφανιστει?"ανακατεμα βυθου"?

ενδιαφερομαι μελλοντικα για δικσοενυδρειο με τετοιο στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

μυριζε και ασχημα?

Link to comment
Share on other sites

μυριζε και ασχημα?

:):P

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανω τωρα ειναι ....

Εξω τα ξυλα απο τη μια μερια του ενυδρειου , εξω φυτα

και σκαλισμα στα 4/5 του ενυδρειου , μαζι με μια αλλαγη 60%

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι πολυ ασχημο, και ειδες δυστυχως τι επαθε ο νικος! να ρωτησω κατι επειδη τελευταια ολο και περισσοτερο αυτο το προβλημα το συζηταμε, μηπως να του κανουμε και μια κατηγορια, οπως ειναι για την αλγη, με τροπους αντιμετωπησεις? γιατι και εγω εχω αμμο και με ενδιαφερει οπως και πααρα πολυ αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

αυτο καλο ειναι να το ακουμε ολοι μας......

πολλες φορες ψαχνουμε να βρουμε την αιτια στα δυσκολα και δεν δινουμε σημασια στα ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

mod note

Tα ποστ που δεν βοηθούν στην επίλυση του προβλήματος του φίλου διαγράφηκαν.Ας συμμετέχουμε πιο παραγωγικά :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι με τη σειρα μου, δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει βυθος με αμμο χωρις τα αερια αυτα. δεν γινεται. οτι αμμο και να εχουμε θα εχει μπει νεκρη υλη, περιτωματα, τροφη. επισης αερισμος του βυθου δεν υπαρχει. ο βυθος δεν θερμενεται, οπως γινεται στη φυση απο τη γεωθερμια. οποτε ειναι αδυνατον να μην εχουμε. μονο αν εχουμε χαλικι, ισως αποφυγουμε.

σαν λυση πιστευω οτι καλο θα ηταν να ειχαμε θερμαντηρα βυθου. αυτο θα εξασφαλιζε κυκλοφορια νερου στο υποστρωμα, λογω διαφορα θερμοκρασιας του νερου(το ζεστο ανεβαινει). αλλη λυση: πολυ καλη οξυγωνωση-αναταραξη επιφανειας.

παντως, δεν νομιζω να δημιουργηται προβλημα σε ενα μεσο ενυδρειο, το αεριο που παραγεται. θα πρεπει ο βυθος να εχει πολυ παχος, πολυ νεκρη υλη, το ενυδρειο να ειναι παλιο και κατι να σκαλισει (ασυνηθιστα) πολυ το βυθο, ετσι ωστε να υπαρχει μεγαλη παραγωγη αεριου και να προλαβει να απροφηθει απο νερο.

στη θεση σου γιωργο, αν θα αποφασιζα να κανω αυτη τη δουλεια, θα εβαζα καπου αλλου τα ψαρια και μια καλη αεραντλια στο ενυδρειο, ωστε να φυγει το αεριο που θα "εβγαζα" απο το βυθο. σκεψου οτι χαλας τις ισσοροπιες σκαλιζοντας το βυθο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φαινεται οτι δεν μπορει να προκαλεσει προβλημα αλλα μετα απο αυτο που συνεβει στο νικο με τους δισκους του αναθεωρησα κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε οτι ο νικος ειχες δισκους σε 120 λιτρα ενυδρειο και ειχε αμελησει λιγο τις ρουτινες, οπως ειχε πει. πως ξερουμε οτι προερχεται απο αναεροβιες? οχι οτι υπηρχαν, αλλα οτι αυτες ηταν η αιτια για το κακο.

εμενα γενικως μου συμβαινει κατι οταν βαζω χερι στο ενυδρειο. οταν το αφηνω στην υσηχια του, ολα πανε ρολοι. φυσικα δεν εχω δισκους μεσα.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτο που βγαινει ειναι υδροθειο σωστα?και προφανως βλαβερο για τα ζωντανα μας?

τι μπορουμε να κανουμε για να μην εμφανιστει?"ανακατεμα βυθου"?

ενδιαφερομαι μελλοντικα για δικσοενυδρειο με τετοιο στησιμο.

Καλημέρα,

το υδρόθειο είναι πολύ επικίνδυνο αέριο, ακόμα και σε σχετικά μικρές ποσότητες και για τον άνθρωπο. Σε συγκεκριμένες ποσότητες (ppm) επέρχεται θάνατος μέσα σε λίγα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδι τι προτινεται για λυση? οταν θα κανουμε της αλαγες νερου να ανακατευουμε λιγο και την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκεκριμένες ποσότητες (ppm) επέρχεται θάνατος μέσα σε λίγα λεπτά.

1000 ppm :P

To οποιο ειναι σχετικα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι μπορει να παθεις.Επηδι προκειται να βαλω αμμο τον χειμωνα,τρομοκρατηθηκα λιγακι.Και τι λυση υπαρχει,πως μπορουμε να το καταλαβουμε,μονο οταν δουμε φυσαλιδες ?

Συγχαρητηρια και σευχαριστω Geosid για το θεμα που ανοιξες. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι μπορει να παθεις.Επιδη προκειται να βαλω αμμο τον χειμωνα,τρομοκρατηθηκα λιγακι.Και τι λυση υπαρχει,πως μπορουμε να το καταλαβουμε,μονο οταν δουμε φυσαλιδες ?

Συγχαρητηρια και σευχαριστω Geosid για το θεμα που ανοιξες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ενυδρείο που να μην μαζεύει υδρόθειο ή τέλος πάντων βλαβερά αέρια και χημικές ενώσεις στο υπόστρωμα (φυτεμένα) ή στην άμμο δηλαδή σε όλο το βυθό.

Δεν τολμώ να περιγράψω τι γίνεται κάθε φορά που ξεστήνω ένα φυτεμένο ενυδρείο με υπόστρωμα (και το έχω κάνει πολλές φορές). Μία ιδέα που μπορεί να βοηθήσει είναι σίγουρα το καλώδιο θέρμανσης του βυθού.

Το θέμα είναι πόσο αναταράσσεις και ανατρέπεις την ισορροπία αυτή και όπως έγραψε ο Νίκος στο δικό του θέμα πόσο ακολουθείς ή δεν ακολουθείς κάποια ρουτίνα. Πόσες φορές δεν έχουμε δει περιπτώσεις θανάτων σε φυτεμένα από αναταράξεις και αλλαγές στο βυθό και στο υπόστρωμα με απελευθέρωσή αερίων, αμμωνίας κλπ. ?

Για τους δίσκους (που δεν έχω καμία εμπειρία) προφανώς τα πράγματα είναι ακόμη πιο ευαίσθητα και οι ισορροπίες λεπτές.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα ολα καλα .

βγηκαν ΟΛΑ εξω και σιγα σιγα ανακατεψα ΟΛΗ την αμμο (εβγαλε τα αντερα του ) εκανα μια αλλαγη 60% χτες , ετοιμαζω αλλη μια για σημερα το βραδι ,

μιας και ειναι αδειο το ενυδρειο σημερα εχει να πεσει αλλο ενα ανακατεμα για τυχον υπολοιματα και μια καλη σκουπα βυθου .

Τα ψαρια ναι μεν εχουν στρασαριστη ( λιγακι ) :) αλλα τι να κανουμε ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ενυδρείο που να μην μαζεύει υδρόθειο ή τέλος πάντων βλαβερά αέρια και χημικές ενώσεις στο υπόστρωμα (φυτεμένα) ή στην άμμο δηλαδή σε όλο το βυθό.

Δεν τολμώ να περιγράψω τι γίνεται κάθε φορά που ξεστήνω ένα φυτεμένο ενυδρείο με υπόστρωμα (και το έχω κάνει πολλές φορές). Μία ιδέα που μπορεί να βοηθήσει είναι σίγουρα το καλώδιο θέρμανσης του βυθού.

Το θέμα είναι πόσο αναταράσσεις και ανατρέπεις την ισορροπία αυτή και όπως έγραψε ο Νίκος στο δικό του θέμα πόσο ακολουθείς ή δεν ακολουθείς κάποια ρουτίνα. Πόσες φορές δεν έχουμε δει περιπτώσεις θανάτων σε φυτεμένα από αναταράξεις και αλλαγές στο βυθό και στο υπόστρωμα με απελευθέρωσή αερίων, αμμωνίας κλπ. ?

Για τους δίσκους (που δεν έχω καμία εμπειρία) προφανώς τα πράγματα είναι ακόμη πιο ευαίσθητα και οι ισορροπίες λεπτές.

Το καλωδιο θερμανσης,αντικαθιστα την θερμαστρα? Και ποσο εφυκτο ειναι να μπει σε ενα ενυδρειο 180χ50.Υπαρχουν σαλιγκαρια η κατι αλλο, που μπορει να επιβιωσει μαζι με αφρικανες?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω δηλ.για να ανακατευει τον βυθο.Γιατι τωρα εχω 3 γατοψαρα και βλεπω οτι σκαβουν πανω απο 2 ποντους χαλικη χοντρο.Αυτα στην αμμο δεν θα εχουν καλυτερο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο θερμανσης,αντικαθιστα την θερμαστρα?

Οχι με τίποτα

Και ποσο εφυκτο ειναι να μπει σε ενα ενυδρειο 180χ50.

Παντού μπαίνει αρκεί να το αγοράσεις ή να αγοράσεις περισσότερα από ένα :)

Υπαρχουν σαλιγκαρια η κατι αλλο, που μπορει να επιβιωσει μαζι με αφρικανες?

Ναι zebra snails, αλλά είσαι εντελώς offtopic, πάντως τα zebra δεν ανακατεύουν το βυθό :P

αλλά μην ανησυχείς γιατί αν αναπτυχθούν ramshorn ή Melanoides tuberculata θα γεμίσει ο τόπος, τα ευνοεί και το σκληρό νερό των αφρικάνων

OffTopic

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα ολα καλα .

βγηκαν ΟΛΑ εξω και σιγα σιγα ανακατεψα ΟΛΗ την αμμο (εβγαλε τα αντερα του ) εκανα μια αλλαγη 60% χτες , ετοιμαζω αλλη μια για σημερα το βραδι ,

μιας και ειναι αδειο το ενυδρειο σημερα εχει να πεσει αλλο ενα ανακατεμα για τυχον υπολοιματα και μια καλη σκουπα βυθου .

Τα ψαρια ναι μεν εχουν στρασαριστη ( λιγακι ) :) αλλα τι να κανουμε ???

Τελικα μηπως ,λεω εγω τωρα,μηπως η σκουπα ειναι απαρετητη?

Link to comment
Share on other sites

1000 ppm :P

To οποιο ειναι σχετικα πολυ :)

Ναι, έχεις δίκιο, απλά το ανέφερα με σκοπό να δείξω πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μηπως ,λεω εγω τωρα,μηπως η σκουπα ειναι απαρετητη?

σκουπα στην αμμο γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...