Jump to content

Είναι εγκυμοσύνη???????


nag

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έχω ένα ενυδρείο 25 lt.sicce moby dick με 4 neons, 4 guppies και 1 γατόψαρο corydoras.

Παρατήρησα σήμερα πως ένα guppy έχει φουσκωμένη κοιλιά και υποπτεύομαι εγκυμοσύνη ..

δν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω .

*Παραθέτω μια photo από το εν λόγω guppy.

http://i53.tinypic.com/a3m3kh.jpg%20t

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε. αν δεν δεις να μαυριζει η κοιλα πισω πισω, εχεις χρονο ακομα για να γεννησει. το καλυτερο ειναι να βαλεις κερατοφυλλο και να το αφησεις να γεννησει μεσα στο ενυδρειο. ειναι και ομορφο και τα μικρα θα βγουνε μουρλια. αλλα τα λιτρα σου ειναι λιγα για τα ψαρια που εχεις και δεν ταιριαζουν μεταξυ τους παραμετρικα. τα νεον και τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα και πρειπει να τα διατηρεις σε ομαδες των 6 και πανω και τα γκαπι θελουν πιο σκληρο νερο απο τα δυο αλλα. τα γκαπι με τα νεον ειδικοτερα δεν ταιριαζουν πολυ μεταξυ τους. ο συνδιασμος ενος απο τα δυο ειδη με κορυ κατι μπορει να κανει, αλλα και παλι θες περισσοτερα λιτρα και να εισαι μεσα στα ορια των παραμετρων που θελουν τα ψαρια...

καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε. αν δεν δεις να μαυριζει η κοιλα πισω πισω, εχεις χρονο ακομα για να γεννησει. το καλυτερο ειναι να βαλεις κερατοφυλλο και να το αφησεις να γεννησει μεσα στο ενυδρειο. ειναι και ομορφο και τα μικρα θα βγουνε μουρλια. αλλα τα λιτρα σου ειναι λιγα για τα ψαρια που εχεις και δεν ταιριαζουν μεταξυ τους παραμετρικα. τα νεον και τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα και πρειπει να τα διατηρεις σε ομαδες των 6 και πανω και τα γκαπι θελουν πιο σκληρο νερο απο τα δυο αλλα. τα γκαπι με τα νεον ειδικοτερα δεν ταιριαζουν πολυ μεταξυ τους. ο συνδιασμος ενος απο τα δυο ειδη με κορυ κατι μπορει να κανει, αλλα και παλι θες περισσοτερα λιτρα και να εισαι μεσα στα ορια των παραμετρων που θελουν τα ψαρια...

καλη συνεχεια! :)

Έχω πλαστικά φυτά στο ενυδρείο. Θα πρέπει να τα αφαιρέσω και να αγοράσω κερατόφυλλο δλδ?

στις διαστάσεις αυτές (25lt) ενδύκνειται να τοποθετήσω πέτρες ή ξύλα? ή θα το παραφορτώσω?

Πρέπει να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο?μέχρι στιγμής βλέπω πως συμβιώνουν μια χαρά μεταξύ τους ..το πρόβλημα φαντάζομαι θα προκύψει όταν έχω τα μωρά όμως.

..θα περιμένω εξελίξεις λοιπόν! σ'ευχαριστώ!

μερικές photos ακόμη:

guppies

http://i56.tinypic.com/20adteb.jpg

γατόψαρο

http://i56.tinypic.com/2ikqn29.jpg

gupp-ina

http://i51.tinypic.com/kagu8m.jpg

Nάγια

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αν γεννησου κιολας θες μεγαλυτερο ενυδρειο. τα πλαστικα μπορεις να τα βγαλεις για να εχεις περισσοτερο χωρο, αλλα το κερατοφυλλο να το τοποθετησεις ετσι ωστε να κανει και καμια κρυψωνα για τα ψαρακια. το χαλικι σου ειναι εντονο χρωμα και ειναι χοντρο για κορυ. γνωμη μου: πηγαινε σε μεγαλυτερο ενυδρειο και κρατα νεον και κορυ. με αμμο :)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αν γεννησου κιολας θες μεγαλυτερο ενυδρειο. τα πλαστικα μπορεις να τα βγαλεις για να εχεις περισσοτερο χωρο, αλλα το κερατοφυλλο να το τοποθετησεις ετσι ωστε να κανει και καμια κρυψωνα για τα ψαρακια. το χαλικι σου ειναι εντονο χρωμα και ειναι χοντρο για κορυ. γνωμη μου: πηγαινε σε μεγαλυτερο ενυδρειο και κρατα νεον και κορυ. με αμμο :)

Οπότε πρέπει να το στερεώσω με καμιά πέτρα(γιατί διάβασα πως επιπλέει) ..

όταν λες μεγαλύτερο ενυδρείο, ποιές διαστάσεις εννοείς?πάνω από 60 lt?

και καθόλου Guppies μέσα?μόνο γατόψαρο και Neons μέσα? :/

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θηλυκά; γιατί νομίζω ότι είδα μόνο αρσενικά. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ωχ οντος και νομιζω εχει και γονοποδιο... αλλα δεν εχω τετοια γκαπι εγω σε χρωματισμους, ειναι λιγο παραξενα και δεν μπορω να πω σιγουρα αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο... το ιδανικο για μενα ειναι να πας σε 80 λιτρα με αμμο και μεσα κορυ, νεον, ξυλα, φυτα... κορυφη!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θηλυκά; γιατί νομίζω ότι είδα μόνο αρσενικά. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά.

Άρχισα να υποπτεύομαι εγκυμοσύνη επειδή το συγκεκριμένο guppy τις προηγούμενες μέρες δεν είχε εκδηλώσει τέτοιο 'φούσκωμα'. Συν τις άλλοις ό,τι συνέχεια πηγαίνει το δίχρωμο guppy kάτω απ την κοιλιά του σαν να θέλει να παίξει ή να κολλήσει .. μόνο με αυτα τα 2 το παρατηρώ .. Μπορεί να κάνω και εγώ λάθος όμως. Τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι με την φροντίδα ψαριών ..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να ξερεις συνηθως το αρσενικο κηνυγαει το θηλυκο και το παρενοχλει.

κοιτα τα προφιλ των ψαριων που εχεις και αφιερωσε λιγο διαβασμα και θα σου λυθουν πολλες αποριες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να ξερεις συνηθως το αρσενικο κηνυγαει το θηλυκο και το παρενοχλει.

κοιτα τα προφιλ των ψαριων που εχεις και αφιερωσε λιγο διαβασμα και θα σου λυθουν πολλες αποριες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Σ'ευχαριστώ πολύ! βοηθάς απο την αρχή και το εκτιμώ.το όνομά σου?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! βοηθάς απο την αρχή και το εκτιμώ.το όνομά σου?

αχιλλεας. εχεις παρομοια ψαρια με εμενα εκτος απο νεον που μου αρεσουν ομως και πολυ. και εγω ετσι ξεκινησα με τα πετ σοπ και χειροτερα. 3 χρυσοψαρα, 15 λιτρα...εχανα ενα χρυσοψαρο τη μερα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Καταρχας τα guppy που ειδα στην φωτογραφια ειναι και τα 3 αρσενικα! :) Πρεπει να εχει φαει πολυ το guppy που νομιζεις οτι ειναι εγγυος ή μπορει να εχει καποια αρρωστια(δεν ειμαι σιγουρος ασε να σου πει ενας πιο εμπειρος)

Δευτερον..Τα νεον δεν ταιριαζουν με τα guppies... Τo corydoras σου(aeneus πρεπει να ειναι) Πρεπει να μπει σε ομαδα των 6+ ατομων.... Τα λιτρα(25) ειναι πολυ λιγα για ολα αυτα τα ψαρια!!! Εγω στην θεση σου θα εβαζα εναν αρσενικο μονομαχο :) (θα αλλαζα πρωτα βεβαια τα πλαστικα με αληθινα φυτα και θα εβαζα και κανενα ξυλο) και θα ηταν ολα μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Καταρχας τα guppy που ειδα στην φωτογραφια ειναι και τα 3 αρσενικα! :) Πρεπει να εχει φαει πολυ το guppy που νομιζεις οτι ειναι εγγυος ή μπορει να εχει καποια αρρωστια(δεν ειμαι σιγουρος ασε να σου πει ενας πιο εμπειρος)

Δευτερον..Τα νεον δεν ταιριαζουν με τα guppies... Τo corydoras σου(aeneus πρεπει να ειναι) Πρεπει να μπει σε ομαδα των 6+ ατομων.... Τα λιτρα(25) ειναι πολυ λιγα για ολα αυτα τα ψαρια!!! Εγω στην θεση σου θα εβαζα εναν αρσενικο μονομαχο :) (θα αλλαζα πρωτα βεβαια τα πλαστικα με αληθινα φυτα και θα εβαζα και κανενα ξυλο) και θα ηταν ολα μια χαρα!!

Καλησπέρα !

Το περίεργο είναι πως ειδικά τις τελευταίες μέρες τα ταίζω ελάχιστα(λόγω του ό,τι ΞΑΝΑστρώνω το ενυδρείο).

Οπότε από άποψη τροφής, ρίχνω κάθε 2 μέρες και από πολύ λίγο.. τι να πώ .. μέχρι στιγμής πάντως δεν έχει εμφανίσει μαύρο σημάδι. ίσως είναι μετεωρισμός ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Το περίεργο είναι πως ειδικά τις τελευταίες μέρες τα ταίζω ελάχιστα(λόγω του ό,τι ΞΑΝΑστρώνω το ενυδρείο).

Οπότε από άποψη τροφής, ρίχνω κάθε 2 μέρες και από πολύ λίγο.. τι να πώ .. μέχρι στιγμής πάντως δεν έχει εμφανίσει μαύρο σημάδι. ίσως είναι μετεωρισμός ε? :)

ή αρρωστια (χτυπα ξυλο), αν δεις οτι κραταει πολυ η φαση με το φουσκομα ενημερωσε ξανα :)

Link to comment
Share on other sites

αχιλλεας. εχεις παρομοια ψαρια με εμενα εκτος απο νεον που μου αρεσουν ομως και πολυ. και εγω ετσι ξεκινησα με τα πετ σοπ και χειροτερα. 3 χρυσοψαρα, 15 λιτρα...εχανα ενα χρυσοψαρο τη μερα....

Χάρηκα Αχιλλέα. πολύ χρήσιμα τα links σου. Πρέπει να σκέφτω σοβαρά τις αμμουδιές :)

Link to comment
Share on other sites

ή αρρωστια (χτυπα ξυλο), αν δεις οτι κραταει πολυ η φαση με το φουσκομα ενημερωσε ξανα :)

ναι έγινε !

Link to comment
Share on other sites

ή αρρωστια (χτυπα ξυλο), αν δεις οτι κραταει πολυ η φαση με το φουσκομα ενημερωσε ξανα :)

Καλησπέρα

παραμένει και σήμερα το φούσκωμα ..

http://i54.tinypic.com/161m7gi.jpg

βρίσκεται συνεχώς στον βυθό του ενυδρείου κάπως αδρανοποιημένο συγκριτικά με τα υπόλοιπα..

σημείωση: εξακολουθούν να το 'πειράζουν' μερικά από τα άλλα guppies .. και αυτό δείχνει πως ενοχλείται αποφεύγοντας την επαφή.

είναι άρρωστο ? :/

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα νέο θέμα εδώ

συμπληρώνοντας όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς στη Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θηλυκά; γιατί νομίζω ότι είδα μόνο αρσενικά. Μπορεί να κάνω και λάθος.

και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω :) άσε που δεν μου φαίνεται κανένα έγκυος άμα είναι θηλυκό και μου φαίνεται τα ταΐζεις πάρα πολύ...πιο καλά είναι πολλές φορές από λίγο

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω :) άσε που δεν μου φαίνεται κανένα έγκυος άμα είναι θηλυκό και μου φαίνεται τα ταΐζεις πάρα πολύ...πιο καλά είναι πολλές φορές από λίγο

Συμφωνό ότι δεν έχουν φουσκωμένη κοιλιά. Τάιζε πολύ λίγο διότι τα γκάπυ έχουν μικρό στομάχι και δεν μπορούν να φάνε πολύ. Λίγη τροφή και πολλές φορές. Άλλωστε αν τα παρατηρήσεις τσιμπολογάνε όλη τη μέρα άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το γκαπυ αυτό είναι αρσενικό άρα αποκλειεται να ειναι εγκυμοσυνη!

Πες μου σε παρακαλώ τι τροφή τους δίνεις και πόση?

Αν τους δινεις αποξηραμένες λαβρες κουνουπιων που συνηστουν για γκαπυ να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσπεπτες για αυτα και χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα!

Επίσης τα φλακες αν τους δινεις μεγάλη ποσοτητα τοτε και αυτά προκαλουν πριξιμο αστα μια μερα νιστικα δεν παθενουν τιποτα απολυτως και τους κανει και καλό!!!

Μία ακόμη μεθοδος να ξεμπλοκάρεις το παραφουσκομένο ψαράκι σου (αν αυτό προερχεται απο το φαγητό) ειναι η εξης:Μία μερα δίαιτα και την επομένη ριχτου ενα αρακά ζεματισμενο ομως πριν καλα! Αυτό τα βοηθάει να καθαρίσει το εντερο τους και πολλες αλλες εντερικές δυσλειτουργίες!!!!

Ησυμπεριφορα αυτου του ψαριου εχει αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το γκαπυ αυτό είναι αρσενικό άρα αποκλειεται να ειναι εγκυμοσυνη!

Πες μου σε παρακαλώ τι τροφή τους δίνεις και πόση?

Αν τους δινεις αποξηραμένες λαβρες κουνουπιων που συνηστουν για γκαπυ να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσπεπτες για αυτα και χρειάζεται πολύ μικρή ποσότητα!

Επίσης τα φλακες αν τους δινεις μεγάλη ποσοτητα τοτε και αυτά προκαλουν πριξιμο αστα μια μερα νιστικα δεν παθενουν τιποτα απολυτως και τους κανει και καλό!!!

Μία ακόμη μεθοδος να ξεμπλοκάρεις το παραφουσκομένο ψαράκι σου (αν αυτό προερχεται απο το φαγητό) ειναι η εξης:Μία μερα δίαιτα και την επομένη ριχτου ενα αρακά ζεματισμενο ομως πριν καλα! Αυτό τα βοηθάει να καθαρίσει το εντερο τους και πολλες αλλες εντερικές δυσλειτουργίες!!!!

Ησυμπεριφορα αυτου του ψαριου εχει αλλάξει?

Καλημέρα

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν και το συγκεκριμένο guppy το έχασα μέσα σε 3 μέρες.

Είχα ανοίξει άλλο thread για το προβλημά μου εδώ μετά από σύσταση ενός συντονιστή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47467

τώρα μου έμειναν 3 guppies και τα ταίζω με μια τροφή που λέγεται Dupla Rin (65ml) . Ούτως η άλλως ξαναστρώνω το ενυδρείο μου όπως έχω προαναφέρει, και η ποσότητα τροφής είναι ελάχιστη. Τα ταίζω κάθε 2 μέρες .. Δεν ξέρω τι έφταιξε τελικά μ'αυτό το guppy ..

και πάλι σ'ευχαριστώ

Νάγια

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι την βοηθεια σας. Απο χθες αυτο το γκαπακι μου καθεται στην επιφανεια του νερου και δεν εχει ορεξη για κολυμπι. Για φαγητο κανει σαν τρελο. Παρατηρισα λιγο φουσκομενη κοιλια. Μηπως ειναι εγκυμοσυνη?

img1103s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια καλύτερη φωτογραφία θα βοηθούσε περισσότερο αν και το βλέπω για αρσενικό.Η κοιλιά του φαίνεται φυσιολογική προς παραγεμισμένη... (Με φαγητό...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...