Jump to content

Malawi . . . Rio 180


nikos2075

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα Rio 180 με Αφρικανές,

φίλτρο RENA XP3.

Συγκεκριμένα έχω:

2) Melanochromis auratus (ζευγάρι)

http://www.malawimayhem.com/profile_show.php?id=284

1) Protomelas fenestratus "Kirondo"

http://www.malawimayhem.com/profile_show.php?id=425

1) Protomelas fenestratus "Makanjila"

http://www.malawimayhem.com/profile_show.php?id=426

2) Cynotilapia spec. "Yellow Dorsal" (ζευγάρι)

http://www.malawimayhem.com/profile_show.php?id=151

ένα ζευγάρι σκαλάρια (απο το προηγούμενο ενυδρείο, θα τα δώσω σε ένα φίλο σε κανα μήνα)

και 2 γλύφτες.

Αν μπορεί να κάνει κάποιος και μία πρόταση για το πόσες κιχλίδες (αριθμό)

και ποιές μπορώ να βάλω στο ενυδρείο?

(είναι περίπου 160 με 170 λίτρα)

Οποιαδήποτε συμβουλή, πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ,

70745243.jpg

66486936.jpg

93077022.jpg

75743695.jpg

44318770.jpg

Ευχαριστώ!!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

το μονο που θα σου πω ειναι πως τα protomelas θα σε τρελενουν. ειναι υπεροχα ψαρακια με απιστευτα χρωματα! τρελενονται για αμμο!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη πλευρά του φόρουμ.

Αρχικά θα σου πω λίγα πράγματα για τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου.

Τα Melanochromis auratus ανήκουν στην ομάδα των mbuna της λίμνης Μαλάουι, φτάνουν σε μέγεθος τα 12εκ περίπου, μπαίνουν σε χαρέμια του ενός αρσενικού με 3 θηλυκές και είναι αρκετά επιθετικά ψάρια.

Τα Protomelas fenestratus ανήκουν στην ομάδα των Haplochromines της λίμνης Μαλάουι, φτάνουν σε μέγεθος τα 15εκ και είναι καλύτερα να μπαίνουν σε χαρέμια του ενός αρσενικού με 3 θηλυκές. Σαν ελάχιστο μήκος ενυδρείου ο Dr. Ad Konings θεωρεί το 1,20μ και τα 200 λίτρα.

Tα Cynotilapia spec. "Yellow Dorsal" δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι, πάντως υποψιάζομαι ότι είναι κάποια ποικιλία των Cynotilapia Αfra, τα οποία ανήκουν στην ομάδα των mbuna της λίμνης Μαλάουι, φτάνουν σε μέγεθος τα 10εκ και επίσης μπαίνουν σε χαρέμια.

Τα σκαλάρια όπως καταλαβαίνεις είναι ασύμβατα με τα παραπάνω είδη και καλό θα είναι να τα απομακρύνεις.

Αν οι γλύφτες (γατόψαρα) που αναφέρεις δεν ανήκουν στο είδος των Synodontis πρέπει να απομακρυνθούν και αυτοί.

Συμπερασματικά τα 180 λίτρα και το 1μ μήκος τα θεωρώ λίγα για τα συγκεκριμένα είδη και θα πρότεινα να πας σε ένα μοναδικό είδος από την ομάδα των Mbuna όπως έχει συζητηθεί και εδώ.

Επίσης θα πρότεινα η αριστερή πλευρά του ενυδρείου να διαμορφωθεί όπως και η δεξιά. Κάποιες ιδέες μπορείς να πάρεις από ένα πολύ χρήσιμο θέμα εδώ. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη πλευρά του φόρουμ.

Αρχικά θα σου πω λίγα πράγματα για τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου.

Τα Melanochromis auratus ανήκουν στην ομάδα των mbuna της λίμνης Μαλάουι, φτάνουν σε μέγεθος τα 12εκ περίπου, μπαίνουν σε χαρέμια του ενός αρσενικού με 3 θηλυκές και είναι αρκετά επιθετικά ψάρια.

Τα Protomelas fenestratus ανήκουν στην ομάδα των Haplochromines της λίμνης Μαλάουι, φτάνουν σε μέγεθος τα 15εκ και είναι καλύτερα να μπαίνουν σε χαρέμια του ενός αρσενικού με 3 θηλυκές. Σαν ελάχιστο μήκος ενυδρείου ο Dr. Ad Konings θεωρεί το 1,20μ και τα 200 λίτρα.

Tα Cynotilapia spec. "Yellow Dorsal" δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι, πάντως υποψιάζομαι ότι είναι κάποια ποικιλία των Cynotilapia Αfra, τα οποία ανήκουν στην ομάδα των mbuna της λίμνης Μαλάουι, φτάνουν σε μέγεθος τα 10εκ και επίσης μπαίνουν σε χαρέμια.

Τα σκαλάρια όπως καταλαβαίνεις είναι ασύμβατα με τα παραπάνω είδη και καλό θα είναι να τα απομακρύνεις.

Αν οι γλύφτες (γατόψαρα) που αναφέρεις δεν ανήκουν στο είδος των Synodontis πρέπει να απομακρυνθούν και αυτοί.

Συμπερασματικά τα 180 λίτρα και το 1μ μήκος τα θεωρώ λίγα για τα συγκεκριμένα είδη και θα πρότεινα να πας σε ένα μοναδικό είδος από την ομάδα των Mbuna όπως έχει συζητηθεί και εδώ.

Επίσης θα πρότεινα η αριστερή πλευρά του ενυδρείου να διαμορφωθεί όπως και η δεξιά. Κάποιες ιδέες μπορείς να πάρεις από ένα πολύ χρήσιμο θέμα εδώ. Καλή συνέχεια.

:)

Ευχαριστώ για τις οδηγίες τις προτάσεις και τις συμβουλές σας,

θα κάνω ότι μπορώ

Link to comment
Share on other sites

@nikos2075, το εσωτερικό φίλτρο του rio το έχεις δουλέψει ; με ενδιαφέρει να μάθω πως είναι από άποψη θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

@nikos2075, το εσωτερικό φίλτρο του rio το έχεις δουλέψει ; με ενδιαφέρει να μάθω πως είναι από άποψη θορύβου.

το δικο μου δουλευει δυο χρονια και θα το ελεγα αθορυβο !!!

Έγινε επεξεργασία - ctpanoramix
Link to comment
Share on other sites

@nikos2075, το εσωτερικό φίλτρο του rio το έχεις δουλέψει ; με ενδιαφέρει να μάθω πως είναι από άποψη θορύβου.

Καλησπέρα φίλε μου,

δεν το δούλεψα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πέτρες

πού θα βρώ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πέτρες

πού θα βρώ?

Καλημέρα. Καλώς ήρθες!

Εγώ και πολύ άλλοι έχουμε πάρει από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για την συνθεση των ψαριων σου και τα πιθανα προβληματα,που μπορουν να σου δημιουργησουν λογο λιτρων ,στα ειπε ο Κυρ.Καρυδας.Εγω θα σου προτεινα,οταν το κανεις νταμαρι,να προσεξεις να δημιουργησεις αρκετους διαδρομους απο κατω,για να μπορουν τα δειλα ψαρακια να εξαφανιζονται.Το αριστερο και το κεντρικο υποθετο οτι ειναι ξυλα,αν ειναι βγαλτα γιατι θα σου ριχνει το PH.Αν σου αρεσουν τα ξυλα βαλε μερικα κλοναρια αναμεσα στης πετρες.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Για την συνθεση των ψαριων σου και τα πιθανα προβληματα,που μπορουν να σου δημιουργησουν λογο λιτρων ,στα ειπε ο Κυρ.Καρυδας.Εγω θα σου προτεινα,οταν το κανεις νταμαρι,να προσεξεις να δημιουργησεις αρκετους διαδρομους απο κατω,για να μπορουν τα δειλα ψαρακια να εξαφανιζονται.Το αριστερο και το κεντρικο υποθετο οτι ειναι ξυλα,αν ειναι βγαλτα γιατι θα σου ριχνει το PH.Αν σου αρεσουν τα ξυλα βαλε μερικα κλοναρια αναμεσα στης πετρες.

Καλη συνεχεια :)

Ευχαριστώ, πολύ καλές οι συμβουλές σου,

δυστυχως μετακομίζω Καλαματα σε 20 μέρες.

ΡΗ βρύσης 9 , οπότε μάλλον θα κρατήσω τα ξύλα.

Τα σκαλάρια θα τα πάρει ένας φίλος,

να του δώσω και τους γλύφτες???

Ελπίζω να βρω καλή πέτρα... και να το διακοσμίσω σωστά.

Τώρα για τη σύνθεση, θα δούμε....

Ερώτηση:

Έχω ένα φίλτρο RENA XP3 με 3 καλαθάκια,

τί υλικά μου προτείνετε να βάλω σε κάθε καλαθάκι?

(έχω αρκετά αστεράκια ήδη)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα όπως σου είπα παραπάνω θέλουν πιο όξινο νερό και δεν είναι συμβατά με τις Αφρικανές σου εκτός κι αν ανήκουν στην οικογένεια των Synodontis.

To φίλτρο σου να το γεμίσεις με βιολογικό υλικό καλής ποιότητας (πχ siporax, substrat pro). Πάνω μπορείς να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα όπως σου είπα παραπάνω θέλουν πιο όξινο νερό και δεν είναι συμβατά με τις Αφρικανές σου εκτός κι αν ανήκουν στην οικογένεια των Synodontis.

To φίλτρο σου να το γεμίσεις με βιολογικό υλικό καλής ποιότητας (πχ siporax, substrat pro). Πάνω μπορείς να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι.

:)

ok

θα τα δωσω και αυτά.

Με τί σειρά να τα βάλω απο κάτω προς τα πάνω.

Το ενυδρειακό βαμβάκι να το βάλω αντί για υαλοβάμβακα πάνω πάνω?

Thanks

άνοιξα τοπικ και στη φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καλάθια του φίλτρου θα έχουν βιολογικό υλικό και πάνω πάνω θα βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι (αυτό που αποκαλείς υαλοβάμβακα ).

:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καλάθια του φίλτρου θα έχουν βιολογικό υλικό και πάνω πάνω θα βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι (αυτό που αποκαλείς υαλοβάμβακα ).

:)

ok

thanks

Link to comment
Share on other sites

απο πέτρωμα τί προτείνετε, λόγω εμπειρίας

βασάλτη ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καλάθια του φίλτρου θα έχουν βιολογικό υλικό και πάνω πάνω θα βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι (αυτό που αποκαλείς υαλοβάμβακα ).

:)

Εχω το ιδιο φιλτρο,και κατω εβαλα χονδροκοκο σφουγγαρι και μαζευει πολυ λασπη.Ειναι αχρηστο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...