Jump to content

DIY co2 - υγρό


Guppy

Recommended Posts

Γειά σας παιδία.......Στο diy co2 που έχω δεν μπορώ να κάνω σωστή διάχυση. Χρειάζεται να πάρω τη "σκάλα" όπως μου είπαν. Είμαι σε δίλλημα σκάλα ή υγρό της tetra νομίζω, και δεν θα χρειάζεται να ανησυχώ με τη διάχυση;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Με το υγρό δεν έχω δουλέψει ποτέ φίλε GUPPY, το DIY πάντως είχε θαυμάσια αποτελέσματα και είναι ασύγκριτα πιο φτηνό. ΙΜΟ πάρε μια σκαλίτσα (είναι ωραίο και το εφέ ;)) και δε θες τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια μικρή στρογγυλή αερόπετρα (βγάζει τη πιο μικρή φυσαλίδα) και βάλτο κοντά στην είσοδο του εσωτερικού σου φίλτρου ή βαθειά κάπου στο ενυδρείο και κάμποσα φυτά από πάνω, ώστε να "κρατάνε" κάπως τις φυσαλίδες και είναι οκ (εγώ έχω βάλει πάνω από την αερόπετρα ένα πυκνό και μεγάλο κομάτι κερατόφυλλο και λειτουργεί καλύτερα από... σκάλα!).

Δεν νομίζω να έχεις φουλ φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων για να ψάχνεσαι περισσότερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει σημερα αεροπετρα(απο τις απλες) αλλα εβλεπα οτι δημιουργουσε πιεση στον μετρητη φυσαλιδων. Τωρα το αφησα στην εξοδο του εσωτερικου φιλτρου και την σπαει λιγο. Βγαζει 8 φυσαλιδες το λεπτο, ειναι πολλες για 35 λιτρα με 3 guppy μεσα και hygrophila;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει 8 φυσαλιδες το λεπτο, ειναι πολλες για 35 λιτρα με 3 guppy μεσα και hygrophila;;;;

34756[/snapback]

Δεν μπορεί κανείς να σου πει ούτε ναι, ούτε όχι. :thumbup: Είναι συνάρτηση του πόσα φυτά έχεις, τι ποσοστό από το παραγόμενο CO2 διαλύεται στο νερό σου κλπ κλπ κλπ. Μπορείς να πάρεις τεστ CO2 ή γνωρίζοντας ΚΗ και ρΗ να υπολογίσεις (έμμεσα) την περιεκτικότητα. ;) Πάντως μην είσαι τόσο σχολαστικός γιατί σου ξαναλέω ότι δεν μπορείς -εκ των πραγμάτων- να αλλάξεις την παροχή σε CO2. B)

Link to comment
Share on other sites

Το co2 είναι χαμηλό, έκανα την μετατροπή εδώ. Ξέρεις μήπως την εξίσωση για co2;; Θα πάρω σκαλίτσα....όταν ξαναπάω Θεσ/νίκη εδώ στο Κιλκίς όλοι κοιμούνται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...