Jump to content

Ερωτήσεις για προσθήκη φίλτρου


gregory32

Recommended Posts

καλισπερα

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις..

σε ενυδρειο 240 λιτρα juwel rio 240 με eheim 2217 εχω 5 φυτα καταλληλα για δισκους και 7 ροδοστομους.

οι δισκοι θα μπουνε αργοτερα

μπορο να βαλω και το eheim 2215 πανο και αν ναι τι υλικα να βαλω μεσα ?

στο 2217 εχω τα <μακαρονια> πορολιθο -μπλε σφουγγαρι -τιρφι και αντι για το ασπρο σφουγγαρι εχω βαλη το μπλε που ειναι σαν τριχα..

σκοπος μου βασικα ειναι να το τοποθετησω για να συνδεσο την tetra uv 400 και να την βγαλο απο το 2217 για να εχω καλυτερα αποτελεσματα χωρις βεβαια να αφερεσω το 2217. η συγκεκριμενη uv δουλευει συμφωνα με τον κατασκευαστει αν δεν κανο λαθος μαζι με το 2215...

επισεις εχω ακουσει οτι οταν εχεις uv δεν μπορεις να δωσεις ψαρια σε αλλον που δεν εχει uv γιατι πεθαινουν?

επισεις αν βαλω και αλλα ψαρια μεσα θα εχουν προβλημα? η πρεπει να την κλεισω καποιες μερες πριν τα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γρηγόρη!

Μπορείς να βάλεις άνετα το 2215 που θες, καλό θα κάνει και μόνο! ;)

Στις λάμπες UV προσπαθούμε να έχουμε μικρή ροή ώστε να μένει το νερό και η λάμπα μας να καίει μικρόβια, μικροοργανισμούς, μύκητες, άλγες κλπ. Μπορείς να κάνεις ένα κύκλωμα bypass από το φίλτρο σου και με ένα τρίστομο να καθορίζεις την ποσότητα νερού που περνάει από τη λάμπα!

Όχι, δεν ισχύει αυτό για τη UV με την εξης έννοια: η UV αποστειρώνει το περιβάλλον που ζουν τα ψαράκια σου με αποτέλεσμα να μην έχουν αναπτύξει αμυντικούς μηχανισμούς ενάντια σε αρρώστιες. Αν τώρα πάρω εγώ ψάρι από σένα και έχω μικρόβια στο ενυδρείο μου (προφανώς χωρίς UV) θα αρρωστήσει και είναι μικρότερες οι πιθανότητες επιβίωσης από ένα ψάρι που ζει με μικρόβια και το ανοσοποιητικό του σύστημα είναι ετοιμοπόλεμο!

Όχι, δε χρειάζεται να την κλείνεις ποτέ, βασικά αν την ανοιγοκλείνεις καταστρέφεις πιο γρήγορα τη λάμπα. B)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα πρότεινα, να ακολουθήσεις τις εντολές του κατασκευαστή σε ότι αφορά τόσο την ροή του νερού ( λ/ω ) μέσα από το uv, όσο και την διάρκεια λειτουργίας ( ω/24ωρο) του.

Ότι αφορά το bypass, δεν ξέρω κατά πόσο θα λειτουργήσει, και δεν καταλαβαίνω σε τι οφελεί,δεδομένου πως έτσι, θα είναι λίγο δύσκολο να μετρήσεις τη ροή, σε μία συσκευή που δεν θεωρώ ό,τι καλύτερο την "στο περίπου" λειτουργία της.

Γειά και χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ zerox αρχικά σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου στο θέμα. Προτείνω το bypass καθότι με τον τρόπο αυτό μπορείς να βοηθήσεις μια μικρή UV, όπως αυτή του φίλου Γρηγόρη, να έχει αποτελέσματα σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο. Γνωρίζω ότι η κατασκευάστρια εταιρεία το εν λόγο σύστημα αποστείρωσης το δίνει για περίπου 400 λίτρα (100gal) αλλά αν διαβάσεις το Aquatic systems engineering του P.R. Escobal αποδεικνύει μαθηματικά ότι συστήματα τέτοια κάτω από 25watt δεν προσφέρουν τίποτα. Έτσι λοιπόν "μηχανευόμαστε" τρόπους να αυξήσουμε την απόδοση του συστήματός μας και ένας από αυτούς είναι ο περιορισμός της ροής. Αυτός είναι ο λόγος που το προτείνω. ;)

Για τις ώρες λειτουργίας είναι γνωστό ότι οι συγκεκριμένες λάμπες είναι για να δουλεύουν 24/24. B)

Φιλικά,

Γιώργος

ΥΓ: τη ροή τη μετράς ευκολότατα με ένα μπουκάλι του οποίου γνωρίζεις τον όγκο και ένα χρονόμετρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...