Jump to content

καινουργιο RENA


pan

Recommended Posts

Καλησπερα μολις ειδα τυχαια για ενα καινουργιο εξωτερικο φιλτρο της rena και λεγεται filstar xp4 λεει οτι εχει κυκλοφορια 1700λ/ω και καταναλωνει περιπου 30w.Εχει κανεις ιδεα για αυτο το φιλτρο το εχει αγορασει κανεις εδω ελλαδα και απο που:καθως και ποσο κανει εδω ελλαδα: αλλα χαρακτηριστικα πχ. ποσα λιτρα υλικα χωραει ο καδος του αν ειναι αξιοπιστο και γενικα αν γεμισει με υλικα ποσα ειναι τα λιτρα που γυρναει την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω εμπειρία από την εν λόγο εταιρεία φίλε pan βρήκα καλές κριτικές σε ξένα φόρουμ. Λίτρα που χωράει ο κάδος δυστυχώς δε βρήκα πουθενά παρά μόνο ότι έχει 4 καλάθια για υλικά, θεωρώ ότι θα χωράει περίπου στα 8 λίτρα. Δίνεται για ενυδρεία περίπου 1000 λίτρων άρα θέλει αρκετά μεγάλο ενυδρείο αλλιώς θα στο κάνει λες και πέρασε τσουνάμι! ;)

Επίσης 2 χρόνια εγγύηση εταιρείας και επιπλέον τιμή γύρω στα 200 δολάρια. (τιμή εξωτερικού προφανώς) Τα λίτρα που γυρνάει με υλικά και σε μανομετρικό ύψος 1.50m είναι περίπου 1.200lt/h

Για Ελλάδα μπορείς να βάλεις στην κατηγορία των μαγαζιών μια ερώτηση και να σου πουν κι άλλες λεπτομέρειες! B)

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακριβως τα εχω δει και εγω αλλα πουθενα δεν βρηκα λιτρα καδου και εγω 200 δολλαρια το ειδα αλλα ελλαδα ποσα να εχει και ποιο καταστημα να το φερνει.Σε ορισμενα ξενα φορουμ το συγκρινουνε με το μεγαλο της eheim αλλα λενε οτι με υλικα το rena εχει το 1/3 της αναγραφομενης ροης αληθευει??.Το rena ειναι πιο οικονομικο και εχει και ενα συστημα εξαγωγης αερα smart pump που εχει και το fluval fx5 καταναλωση σε w εχει την ιδια με το eheim αρα μενει η αξιοπιστια του σε βαθος χρονου.Οποιος εχει δουλεψει εστω και το προηγουμενο μοντελο το 3 ας μου πει δυο λογια αν αξιζει η αγορα του

Ευχαριστω εκ των προταιρων ;)

Σαφεστατα και αναφερομαι και στα καταστηματα οποιο καταστημα δει το θεμα και εχει καποια σχετικη γνωμη ας απαντησει B)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ποστάρεις στο φόρουμ αναζήτηση προϊόντων, εδώ ενδεχομένως να μη γίνει αντιληπτό! ;) Όλα τα φίλτρα ανάλογα με τα υλικά και το "στούμπωμα" που έχουμε κάνει, έχουν μείωση απόδοσης-ροής. Το πόσο θα είναι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το μανομετρικό ύψος, η χρήση ή μη σφουγγαριών, η χρήση υαλοβάμβακα κλπ. Η αξιοπιστία των φίλτρων, ανεξαρτήτου εταιρείας, είναι αρκετά μεγάλη και είναι σχετικά λίγες (έως ελάχιστες θα έλεγα) οι περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί προβλήματα. B)

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...