Jump to content

Σωλήνας εξαγωγής αντλίας


nigesi

Recommended Posts

Ο σωληνας εξαγωγης της αντλιας μου αποτελειται απο δυο κομματια τα οποια εχουν κατα μηκος τρυπες.Εχει τοποθετηθει με βεντουζες στο πισω κ πανω μερος του ενυδρειου(κατω απο το τζαμι των λαμπτηρων).Το ενα κομματι κοιταζει προς τα πανω ωστε οι τρυπες να ψεκαζουν το νερο κ να αναταρασεται η επιφανεια για καλυτερη οξυγονωση.Να κανω το ιδιο κ με το δευτερο κομματι για καλυτερη κυκλοφορια του νερου;

Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας εξαγωγής είναι ένας. Εκεί συνδέεις την φλογέρα, αυτό δηλαδή που έχει τρύπες κατα μήκος για να εισέρχεται το νερό πάλι στο ενυδρείο, κοντά στην επιφάνεια για να αναταράσει το νερό.

Το δεύτερο κομμάτι που το βρήκες ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχεις το eheim pro 3 ή κάποιο ανάλογο που έχει 2 καταθλίψεις... Η δεύτερη φλογέρα που λέει ο φίλος Βαγγέλης (ή αλλιώς spray bar) μπορεί να τοποθετηθεί ώστε να αναταράσσει την επιφάνεια με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις φυτά. Η ανατάραξη οξυγονώνει το νερό αλλά διώχνει το CO2 που είναι απαραίτητο για αυτά. B) Αν έχεις φυτά (ή σκοπεύεις να βάλεις) θα βάλεις το πρώτο να αναταράσσει ελαφρά την επιφάνεια και το δεύτερο όχι. Επίσης, μπορείς να μην το βάλεις γιατί περιορίζει τη ροή του φίλτρου σου! Μια ισορροπία λοιπόν χρειάζεται! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας εξαγωγής είναι ένας. Εκεί συνδέεις την φλογέρα, αυτό δηλαδή που έχει τρύπες κατα μήκος για να εισέρχεται το νερό πάλι στο ενυδρείο, κοντά στην επιφάνεια για να αναταράσει το νερό.

Το δεύτερο κομμάτι που το βρήκες ;;;;;

Η φλογερα ειναι η λεξη που εψαχνα!Αυτο που εννοω ειναι πως η φλογερα αποτελειται απο δυο κομματια.Εχει τοποθετηθει με βεντουζες κατω απο το κομματι τζαμι που μπαινουν οι λαμπες.Η σωστοτερη τοποθετηση ειναι με τις τρυπες να κοιτουν προς την επιφανεια,οριζοντια με την επιφανεια,η καθετα προς το βυθο;

Υ.Γ Εισαι κ συ φανατικος του βρωμικου της Μαβιλλης η το εχεις ξεπερασει αυτο το σταδιο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω είμαι του Χίλτον !!!

;)

Μάλλον τώρα κατάλαβα τι λες.

Η φλογέρα σπάει σε κομμάτια. Έτσι ;

Το σωστότερο είναι να κοιτούνε οριζόντια με την επιφάνεια του βυθού και είναι στο ίδιο ύψος και ελαφρώς χαμηλότερα απο αυτή.

Και τα 2 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχεις το eheim pro 3 ή κάποιο ανάλογο που έχει 2 καταθλίψεις... Η δεύτερη φλογέρα που λέει ο φίλος Βαγγέλης (ή αλλιώς spray bar) μπορεί να τοποθετηθεί ώστε να αναταράσσει την επιφάνεια με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις φυτά. Η ανατάραξη οξυγονώνει το νερό αλλά διώχνει το CO2 που είναι απαραίτητο για αυτά. B) Αν έχεις φυτά (ή σκοπεύεις να βάλεις) θα βάλεις το πρώτο να αναταράσσει ελαφρά την επιφάνεια και το δεύτερο όχι. Επίσης, μπορείς να μην το βάλεις γιατί περιορίζει τη ροή του φίλτρου σου! Μια ισορροπία λοιπόν χρειάζεται! ;)

Το ενυδρειο μου προετοιμαζεται για κιχλιδες malaui mbuna,οποτε φυτα δεν εχω τοποθετησει κ ουτε νομιζω πως χρειαζεται.Η λυση που εχω ακολουθησει μεχρι στιγμης ειναι το ενα κομματι να αναταρασσει την επιφανεια κ το αλλο οχι.Η μη τοποθετηση της φλογερας δεν θα ειναι ενοχλητικη για τα ψαρια;Επισεις εχω παρατηρησει πως απο τη στιγμη που τοποθετησα τη φλογερα με τον ανω τροπο τα φυλλα τροφης που ριχνω δεν μενουν για πολυ στην επιφανεια,με αποτελεσμα οι χηρες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη να μην τρωνε με τη βουλημια που συνηθιζαν.(τρωνε κατεξοχην απο την επιφανει με θεαματικοτατα αστραπιαια κατακορυφα).Ειναι αυτο προβλημα;post-1877-1157965912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το κατάλαβα.

Είναι σπαστό σε 2 κομμάτια.

Και όπως σου είπα και παραπάνω βάλτα και τα 2 να χτυπούν την επιφάνεια για να έχει οξυγόνωση.

Τα ψάρια σου δεν έχουν κανένα πρόβλημα απο αυτό.

Όσο για το τάϊσμα κλείνε τα φίλτρα όταν το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...