Jump to content

Ενυδρείο από τζάμι 4 mm


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Μου χάρησαν εχτές πολλά τζάμια 4 mm σε διάφορες διαστάσεις.

Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Τι διαστάσεων ενυδρείο θα φτιάχνατε ΧΩΡΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ με αυτά τα τζάμια?

Εννοείται ότι θέλω να είναι 1000% ασφαλές σε αντοχή. Λέω χωρίς κόντρες γιατί μάλλον δεν θα μπορέσω να τις κόψω μόνος μου. Και αυτή είναι η δεύτερη ερώτησή μου...

2. Πως μπορώ να κόψω πιο εύκολα τα τζάμια? Εννοείται ότι θα αγοράσω το ειδικό κοπίδι. Εννοώ πως ακριβως το χρησιμοποιούμε

Τα φώτα σας παρακαλώ... ;)B):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΗΟ το πολύ 30 με 40 λίτρα με μικρό ύψος. Γύρω στους 20 πόντους δηλαδή άντε 25 με αυτό το πάχος τζαμιού και χωρίς κόντρες.

Απο την άλλη πάλι αν πάρεις έναν καλό διαμαντοκόφτη και του πάρεις τον αέρα μπορείς να κόψεις και τις κόντρες άνετα μιας και το πάχος είναι μικρό.

Ο διαμαντοκόφτης είναι σα στυλό φαντάζου και έχει κάτω μια μικρή ροδίτσα πάνω σε έναν άξονα.

Τραβάς την ροδίτσα πάνω στο τζάμι και αυτό σπάει τον αθέρα του τζαμιού.

Μετά με μια ελαφριά πίεση κόβεται ακριβώς στο σημείο που το χάραξες.

Προσοχή βέβαια μην σε κόψουνε τα τζάμια.

Οταν πάς να πάρεις το διαμαντοκοφτάκι να ζητήσεις λαδιού.

Τοποθετείς λαδάκι στην λαβή του και αυτό κυλάει μέχρι την ροδίτσα και την λιπαίνει για να γλυστράει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω τα λεγόμενα του Βαγγέλη.

Πριν κολλήσεις τα τζάμια, πρέπει να καθαρίσεις καλά τις επιφάνειες συγκόλησης με οινόπνευμα, για να φύγει εντελώς το λάδι του κόφτη.

Επίσης έχω δει κόφτες που παίρνουν πετρέλαιο αντι για λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο.

Θα αρχίσω τις δοκιμές.

Το σίγουρο είναι ότι θα ξεκινήσω με μερικά μικρά ενυδρειάκια για μονομάχους και ένα 30-35αρι για νοσοκομείο-καραντίνα-γεννίστρα κλπ.

Αν καταφέρω να κόψω κόντρες, πόσα λίτρα μπορώ να φτιάξω με ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο 80χ35χ60 από 4άρι τζάμι και είναι ευδρείο 18+ ετών. Αν τοποθετηθούν σωστά οι κόντρες πας άνετα σε τέτοια μεγέθη, άλλωστε οι εταιρείες φτιάχνουν ενυδρεία μέχρι και 120 λίτρων από τέτοιο πάχος τζαμιού. Το παν είναι οι κόντρες και να δέσουν σωστά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι

Οι κόντρες κάνουν την διαφορά. ;)

Παρόλα αυτά προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να χω 120 λίτρα νερού σε 4 χιλιοστά τζαμιού και να δικαιολογίσω γιατί.

Μια μέρα προσπαθούσα να ρίξω κάποιο ζουμί στο ενυδρείο με ένα φλιτζάνι και μου φεύγει απο τα χέρια.

Ενστικτωδώς στην προσπάθεια μου να το πιάσω το στριμώχνω πάνω σε μια γωνιά του ενυδρείου με αποτέλεσμα να φύγει ένα κομμάτι γυαλιού.

Με λίγα λόγια το πάχος του τζαμιού σε συνδυασμό με τις κόντρες θα αντέξουν την πίεση του νερού. Δεν τίθεται θέμα γιαυτό.

Το θέμα είναι όμως να αντέξουν και ενα απρόβλεπτο εξωτερικό χτύπημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο 80χ35χ60 από 4άρι τζάμι και είναι ευδρείο 18+ ετών. Αν τοποθετηθούν σωστά οι κόντρες πας άνετα σε τέτοια μεγέθη, άλλωστε οι εταιρείες φτιάχνουν ενυδρεία μέχρι και 120 λίτρων από τέτοιο πάχος τζαμιού. Το παν είναι οι κόντρες και να δέσουν σωστά! :hysterical:

Αυτά είναι 168 λίτρα ;) Άρα για τα μισά που λέω εγώ θα είμαι super :thumbup::thumbup::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...