Jump to content

Βάψιμο καπακιού - SOS


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Εχω ετοιμάσει ένα καπάκι από κοντραπλακε θαλάσσης για το betta tank.

Το έχω βάψει με χρωματιστό βερνίκι και το έχω τώρα ήδη δέκα μέρες στη βεράντα για να ξεμυρίσει καλά.

Η ερώτηση είναι: Υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα τα ψαράκια μου μια και το βερνίκι δεν είναι ειδικό?

Δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό αλλά γράφει ότι είναι επικίνδυνο για υδρόβιους οργανισμούς.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν περάσεις το βερνίκι,το πέρασες με αστάρι;

Αν όχι,φοβάμαι πως θα "σκάσει" το βερνικόχρωμα.

Επι του θέματος δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν περάσεις το βερνίκι,το πέρασες με αστάρι;

Αν όχι,φοβάμαι πως θα "σκάσει" το βερνικόχρωμα.

Επι του θέματος δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Να σκάσει δεν νομίζω γιατί το βερνίκι ήταν πολύ αραιό σαν νερό και το πέρασα και 5 χέρια. Να φανταστείς δεν φαίνεται τίποτα, έγινε σαν φυσικό χρώμα του ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ Πρόβλημα.

Εκτός και αν έρθει σε επαφή με το νερό.

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΑΠΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΥΔΡΑΤΜΟΙ ΘΑ ΑΚΟΥΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ?

Έγινε επεξεργασία - egmajo
Link to comment
Share on other sites

Ζορμπά από ότι κατάλαβα μιλάμε για βερνίκι εμποτισμού αν είναι έτσι τσεκάρισε αν έχει χημικά για την προστασία του ξύλου από σκουλήκι . Αν έχει δεν θα το εμπιστευόμουνα και τόσο λόγο των υδρατμών που πιθανόν θα επαναφέρουν στο νερό του ενυδρείου τα χημικά .Αν δεν έχει τότε είσαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Τα διάφορα βερνίκια, ακόμα και όταν είναι στην υγρή τους μορφή, δεν είναι υδατοδιαλυτά. Ειδικά και από τη στιγμή που θα στεγνώσει είναι αδιαπέραστο από το νερό και μένει αναλλοίωτο κάτω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. :thumbup: Είχα φτιάξει και εγώ καπάκι λουστραρισμένο και δούλεψε για σχεδόν δύο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα διάφορα βερνίκια, ακόμα και όταν είναι στην υγρή τους μορφή, δεν είναι υδατοδιαλυτά. Ειδικά και από τη στιγμή που θα στεγνώσει είναι αδιαπέραστο από το νερό και μένει αναλλοίωτο κάτω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. :thumbup: Είχα φτιάξει και εγώ καπάκι λουστραρισμένο και δούλεψε για σχεδόν δύο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. ;)

Αυτό πιστεύω και ελπίζω και εγώ :hysterical::hysterical::hysterical:

Αλλά λίγο άγχος ομολογώ ότι το έχω :thumbup::wacko::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...