Jump to content

Echinodorus Parviflorus 'tropica'


theodor72

Recommended Posts

Πριν από πέντε ημέρες παρατήρησα ότι ένας από τους Echinodorus parviflorus που έχω έβγαλε ένα κλαδάκι και ήταν έτοιμος να δώσει νέα φυτά :wub:

Μέσα σε λίγες μόνο μέρες βγήκαν τα πρώτα φυλλαράκια και οι ρίζες. Αναπτύσονται αρκετά γρήγορα! Αν η στάθμη του νερού ήταν πολύ χαμηλότερα ίσως να έβγαινε εκτός νερού και να έβλεπα και ανθάκια. :wootwoot:

Σίγουρα τα φυτάκια πρέπει να μεγαλώσουν και άλλο πριν κοπούν από το κλαδάκι τους και φυτευτούν χώρια.

post-9106-1294872965_thumb.jpg post-9106-1294872978_thumb.jpg post-9106-1294872990_thumb.jpg post-9106-1294873005_thumb.jpg post-9106-1294873018_thumb.jpg post-9106-1294873031_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη φροντίδα δε θέλουν! Αυτό που κατάλαβα είναι πως οι εχινόδοροι θέλουν κυρίως την ησυχία τους και πλούσιο υπόστρωμα! Ο συγκεκριμένος που έβγαλε τα νέα φυτάκια, είναι ο μεγαλύτερος από όλους, έχει παραμείνει στο ίδιο σημείο για πολύ καιρό και τελευταία έχω αρχίσει να βοηθάω τους εχινόδορους που έχω (perviflorus και quadricostatus) με ταμπλέτες κοντά στις ρίζες τους.

Όσο για κλαδέματα, έγινε πρόσφατα ένα μεγάλο ξεκαθάρισμα και τα φυτά θέλουν πλέον τον χρόνο τους :wub:

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα, μπράβο! ίσως να βοήθησε και το αραίωμα, να πήρε το φυτό τον αέρα του και να βρήκε χώρο να αναπτυχθεί!

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα, μπράβο! ίσως να βοήθησε και το αραίωμα, να πήρε το φυτό τον αέρα του και να βρήκε χώρο να αναπτυχθεί!

Ξεκαθάρισμα έγινε στα s. subulata και e. quadrostictus και μπόλικο κλάδεμα στο h. micranthemoides. Όπως βλέπεις, τους εχινόδορους δεν τους ενοχλώ καθόλου. Ούτε τα φύλλα που κιτρινίζουν αφαιρώ, αφού δε με ενοχλούν αισθητικά και δεν μου ανεβάζουν αμμωνία.

Είμαι της "φυσικής-natural σχολής" :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ευγε!!! :wub:

Πριν από κανένα χρόνο είχες πρόβλημα με τους δικούς σου εχινόδορους, τι έγινε τελικά; Επανήλθαν;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κανένα χρόνο είχες πρόβλημα με τους δικούς σου εχινόδορους, τι έγινε τελικά; Επανήλθαν;

Επανηλθαν ναι! :wub:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά, το ατημέλητο είναι πιο φυσικό και ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, νομιζω πως τα δύο φυτάκια φτάσανε σε ικανοποιητικό μέγεθος και για να μην επιβαρύνουν άλλο την μαμά τους, κόπηκαν και φυτεύτηκαν...

post-9106-1295651236_thumb.jpgpost-9106-1295651249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...