Jump to content

Δισκοενυδρείο 700λ


Mpampis11

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο,Δίσκοι

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 180χ60χ65

Συνολικά Λίτρα: 702

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:Λιλασινα,Βαλισνέριες,Ανούμπιες,Εχινόδοροι διάφοροι,Κρυπτοκορίνες

Ψάρια:7 Δίσκοι, 5 Νέον, 5 Καρδινάλιοι, 7 Αρλεκίνοι, 2 Clown botia, 5 Cory aeneus, 5 Cory julii.

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:Μάυρο

Πέτρες:Κόκκινες

Ξύλα:Ρίζες διάφορες μέτριου μεγέθους

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:Carat 6

Φωτισμός : 2χ39W white 10000K, 2x39W red, 2x24 white 10000, 2x24 red

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 8 λάμπες Τ5

Διάρκεια φωτισμού:Περίπου 6-7 ώρες ανεβαίνοντας προοδευτικά στις 11 λόγω φυτεμένου.

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 1χFluval 405 - 1300l/h, 1xUnimax500 - 1500l/h, 1xfluval 205 - 200l/h (Θα αλαχτεί σύντομα με ένα jαd - 750l/h)

Θέρμανση/ Ψύξη:Scuba 300watt

Λίπανση: Kαθόλου.

Παροχή CO2: DIY με 3λιτρο μπουκάλι.

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH: 7.2

Γενική σκληρότητα (GH): 5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): <15

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Φωσφορικά (PΟ4): 0

Μέση Θερμοκρασία (°C):28.5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Προς το παρόν 1 φορά την εβδομάδα 10-15%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Βαρελάκι με αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-17804-1295597039_thumb.jpgpost-17804-1295597051_thumb.jpgpost-17804-1295597060_thumb.jpgpost-17804-1295597071_thumb.jpgpost-17804-1295597085_thumb.jpgpost-17804-1295597093_thumb.jpgpost-17804-1295597103_thumb.jpgpost-17804-1295597110_thumb.jpgpost-17804-1295597121_thumb.jpg

Φωτογράφιση μόνο με 53W αναμένα λόγω άσπρου βυθού.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι Μπαμπη !!!

πρεπει να εχεις κανει λαθος στις μετρησεις ( nh3 <15 ) :P

Επισης θα σου προτεινα να προσθεσεις αλλον εναν 300αρι θερμοστατη , ειναι πολλα τα λιτρα για να τα κουμανταρει ενας που εχεις :thumbup:

Ευχομαι τα καλυτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι Μπαμπη !!!

πρεπει να εχεις κανει λαθος στις μετρησεις ( nh3 <15 ) :P

Επισης θα σου προτεινα να προσθεσεις αλλον εναν 300αρι θερμοστατη , ειναι πολλα τα λιτρα για να τα κουμανταρει ενας που εχεις :thumbup:

Ευχομαι τα καλυτερα :thumbup:

ΝΟ3 <15 :bowdown::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα κανει μπαμ οτι ειναι νεοστημενο αφησε την φυση να κανει το θαυμα της και ανεβασε φωτο. :P

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο να το χερεσαι.

το ενηδριο ειναι ετημο η φτιαχτο;

αν ειναι ετημο μπορεις να μου δωσεις περισοτερες πληροφοριες;

ευχαριστω πολλυ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο να το χερεσαι.

το ενηδριο ειναι ετημο η φτιαχτο;

αν ειναι ετημο μπορεις να μου δωσεις περισοτερες πληροφοριες;

ευχαριστω πολλυ.

Φτιαχτό... Ράβε ξήλωνε 3-4 ώρες :P:thumbup::thumbup::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο !!!!Θα προσθετα λιγες ακομα ριζες μεσα.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν τα neon με τα cardinal στις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

για τη γυαλα δεν μπορω να σου πω και πολλα γιατι ειναι πολυ φρεσκια ακομα. τα δισκακια ειναι ομορφα ολα να οσυ ζησουν. διαφωνω για το co2 σε ενα τοσο μεγαλο συστημα οπου δεν θα εβαζα τιποτα αλλο απο πεχαμετρο και μπουκαλες για να εχω οσο γινεται στεθερες συνθηκες , το ιδιο και οι αλλαγες νερου που πιστευω οτι πρεπει οπωσδηποτε να ειναι και με νερο αντιστρ. οσμωσης. τελος να πω οτι προσπαθειες με μεγαλα συστηματα απο μονο και μονο το μεγεθος αξιζουν πολλα μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

Δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζουν τα neon με τα cardinal στις συνθήκες.

Ίσως έχεις δίκιο για τις θερμοκρασίες, νομίζω όμως οι 28-28.5 βαθμοί που έχω δεν είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

για τη γυαλα δεν μπορω να σου πω και πολλα γιατι ειναι πολυ φρεσκια ακομα. τα δισκακια ειναι ομορφα ολα να οσυ ζησουν. διαφωνω για το co2 σε ενα τοσο μεγαλο συστημα οπου δεν θα εβαζα τιποτα αλλο απο πεχαμετρο και μπουκαλες για να εχω οσο γινεται στεθερες συνθηκες , το ιδιο και οι αλλαγες νερου που πιστευω οτι πρεπει οπωσδηποτε να ειναι και με νερο αντιστρ. οσμωσης. τελος να πω οτι προσπαθειες με μεγαλα συστηματα απο μονο και μονο το μεγεθος αξιζουν πολλα μπραβο.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Η μπουκάλα είναι στα αμέσως επόμενα σχέδια σε λίγες μέρες.

Την αντίστροφη όσμωση δεν την χρειάζομαι γιατί θα κρατήσω τους δίσκους στο 7.2 περίπου. Η βρύση δίνει συνήθως 7.3 - 7.4. Οι αλλαγές θα είναι μικρές τις τάξεως των 100-150λ την εβδομάδα. Λογικά την επόμενη μέρα της αλλαγής το PH θα είναι πάλι 7.2. Λόγω του φυτεμένου και το GH, KH πέφτει απο το διοξείδιο και μαραμένα ή ξερά φύλλα και νομίζω ότι με καθημερινό βέβαια έλεγχο όλα θα είναι εντάξει. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πέρασαν κιόλας 25 ημέρες.

Τα φυτά θεριέβουν ήρθε και η πρώτη άλγη βέβαια αλλά τα χρώματα των ψαριών και όλου του ενυδρείου δίχνουν καταπληκτικά. :thumbup::thumbup:

post-17804-1297206026_thumb.jpgpost-17804-1297206046_thumb.jpgpost-17804-1297206059_thumb.jpgpost-17804-1297206073_thumb.jpgpost-17804-1297206091_thumb.jpgpost-17804-1297206123_thumb.jpgpost-17804-1297206141_thumb.jpgpost-17804-1297206153_thumb.jpgpost-17804-1297206179_thumb.jpgpost-17804-1297206310_thumb.jpgpost-17804-1297206347_thumb.jpgpost-17804-1297206363_thumb.jpgpost-17804-1297206377_thumb.jpgpost-17804-1297206489_thumb.jpgpost-17804-1297206506_thumb.jpgpost-17804-1297206528_thumb.jpgpost-17804-1297206553_thumb.jpgpost-17804-1297206568_thumb.jpgpost-17804-1297206584_thumb.jpgpost-17804-1297206756_thumb.jpgpost-17804-1297206769_thumb.jpgpost-17804-1297206782_thumb.jpgpost-17804-1297207935_thumb.jpg

Στις φώτο δεν υπάρχει ο ποιό μικρός δίσκος γιατί είναι καραντίνα. Τον πήρε στο κυνήγι ο αρσενικός cobalt γιατί πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής τα αυγά της θηλυκιάς και γδάρθηκε στο κεφάλι σε ένα ξύλο :buttrock:

post-17804-1297206614_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Με καθολου λιπανση μεσα σε 25 μερες τα φυτα εχουν τετοια αναπτηξη?

Μπραβο.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον χτηπιμενο δισκο.!

Link to comment
Share on other sites

Με καθολου λιπανση μεσα σε 25 μερες τα φυτα εχουν τετοια αναπτηξη?

Μπραβο.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον χτηπιμενο δισκο.!

Δεν είναι πολύ καλά. :thumbup:

Πριν ένα λεπτό ξάπλωσε κάτω και αναπνέει βαριά και τα πτερύγια είναι κολλημένα στο σώμα. Δεν νομίζω να τα καταφέρει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ καλά. :thumbup:

Πριν ένα λεπτό ξάπλωσε κάτω και αναπνέει βαριά και τα πτερύγια είναι κολλημένα στο σώμα. Δεν νομίζω να τα καταφέρει. :thumbup:

ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε καλα!

Εχεις βαλει καποιο φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε καλα!

Εχεις βαλει καποιο φαρμακο?

Κάνω θεραπεία με esha2000.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω θεραπεία με esha2000.

Μακαρι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να πανε ολα καλα.

Δυστυχώς ο μικρός δίσκος πριν λίγη ώρα μας άφησε. :thumbup:

Το ζευγάρι cobalt το απόγευμα μόλις γυρίσω σπίτι θα πάει ή στην γεννήστρα ή στο τηγάνι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό στήσιμο, εγώ ίσως έβαζα μια μεγάλη ρίζα στο κέντρο.

κρίμα που δεν γλύτωσε το δισκάκι :thumbup:

Αυτά έχει το σπορ μας. Πρέπει να μας συμβούν πράγματα για να μαθαίνουμε και να αποκτούμε εμπειρία.

Δεν ξέρω αν έπρεπε να βάλω μικρό δισκάκι με ενήλικα που γεννούν. Μάλλον το κακό έγινε γιατί το έβαλα μέσα χωρίς να υπάρχει μεγάλος πληθυσμός.

Έχω κόψει ένα πολύ καλό χοντρό κλιματόξυλο απο το εξοχικό αλλά δεν μπορώ να το βράσω καλά για να το βάλω.

Αν βάλω ενυδρειακή μεγάλη ρίζα θα μου κρύψει τα φυτά.

Πάντως κάποια σχετικά μεγαλούτσικα ξύλα θα μπούν αριστερά μπροστά απο τις κρυπτοκορίνες και θα παλέψω το κλιματόξυλο για την μέση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για την πολύ όμορφη προσπάθεια. Αν ήμουν στη θέση σου (δεν υπάρχει δυστυχώς ούτε ο χώρος ούτε το χρήμα), θα μείωνα τα είδη των κοπαδόψαρων και θα αύξανα τον αριθμό των ατόμων στο κοπάδι που θα κρατούσα. Είναι πολλά τα λίτρα και το μήκος και θα ήταν πανέμορφο νομίζω ένα μεγάλο κοπάδι καρδινάλιοι (30+ άτομα) να κόβουν βόλτες από τη μια μεριά στην άλλη... Κι άλλα τόσα κορυ στο βυθό δε θα ταν ασχημα επίσης... Από την άλλη γούστα είναι αυτά και το ενυδρείο είναι πανέμορφο έτσι κι αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για την πολύ όμορφη προσπάθεια. Αν ήμουν στη θέση σου (δεν υπάρχει δυστυχώς ούτε ο χώρος ούτε το χρήμα), θα μείωνα τα είδη των κοπαδόψαρων και θα αύξανα τον αριθμό των ατόμων στο κοπάδι που θα κρατούσα. Είναι πολλά τα λίτρα και το μήκος και θα ήταν πανέμορφο νομίζω ένα μεγάλο κοπάδι καρδινάλιοι (30+ άτομα) να κόβουν βόλτες από τη μια μεριά στην άλλη... Κι άλλα τόσα κορυ στο βυθό δε θα ταν ασχημα επίσης... Από την άλλη γούστα είναι αυτά και το ενυδρείο είναι πανέμορφο έτσι κι αλλιώς!

Ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια.

Καρδινάλιοι και νέον είναι ακριβώς 32 :thumbup:

Κοπαδιάζουν μαζί και είναι όλα πανέμορφα. Όσο για τις βόλτες απο την μιά μεριά στην άλλη ρώτα τον κύριο Cobalt αν το επιτρέπει. Εδώ πάω κοντά στο τζάμι να δω απο κοντά τα αυγουλάκια και έρχεται και προσπαθεί να με διώξει. :thumbup::buttrock:

Τους αρλεκίνους του έχω πάνω απο 2,5 χρόνια απο μωράκια και λυπήθηκα να τους δώσω.

Όσο για τα κόρυ θα γίνουν γύρω στα 15 σε λίγες μέρες.

Μόλις μετακομίσω το επιθετικό ζευγάρι στην γεννήστρα θα μπούν άλλοι 4 ενήλικες δίσκοι.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Χτες μπήκαν και άλλες 6 "δισκάρες" απο φίλο εδώ στο φόρουμ.

Οι πιο μεγάλοι μετρήθηκαν 15εκ. ο ένας και 16 εκ. ο άλλος και όλοι τους χοντροί με κοιλάρες.

Ένας ξαδερφός μου προσπαθούσε να με πείσει να ανάψω φωτιά στο τζάκι και να ετοιμάσω την σχάρα. :thumbup:

Απ' ότι φαίνεται θα αρχίσω και λίγη κατεψυγμένη καρδιά 2-3 φορές την εβδομάδα γιατί μάλλον κάνει αρκετή δουλειά.

Πανέμορφα ψάρια, ευχαριστώ Γεράσιμε.

Μόλις ξεστρεσαριστούν και πάρουν το χρώμα τους φώτο άμεσα (άν τα αφήσει ο γιόκας μου).

Να κάνω κάποια αλλαγή στην ρουτίνα των αλλαγών τώρα που υπάρχουν 12 δίσκοι απο 1 φορά την εβδομάδα 15-20% στο 30%;

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Χτες μπήκαν και άλλες 6 "δισκάρες" απο φίλο εδώ στο φόρουμ.

Οι πιο μεγάλοι μετρήθηκαν 15εκ. ο ένας και 16 εκ. ο άλλος και όλοι τους χοντροί με κοιλάρες.

Ένας ξαδερφός μου προσπαθούσε να με πείσει να ανάψω φωτιά στο τζάκι και να ετοιμάσω την σχάρα. :thumbup:

Απ' ότι φαίνεται θα αρχίσω και λίγη κατεψυγμένη καρδιά 2-3 φορές την εβδομάδα γιατί μάλλον κάνει αρκετή δουλειά.

Πανέμορφα ψάρια, ευχαριστώ Γεράσιμε.

Μόλις ξεστρεσαριστούν και πάρουν το χρώμα τους φώτο άμεσα (άν τα αφήσει ο γιόκας μου).

Να κάνω κάποια αλλαγή στην ρουτίνα των αλλαγών τώρα που υπάρχουν 12 δίσκοι απο 1 φορά την εβδομάδα 15-20% στο 30%;

Μπαμπη καλως τα δεχτηκες και αυτα :hysterical::hysterical:

Οπως στα ελεγα ηταν ε??? :thumbup::thumbup::buttrock:

Οσο για αυτο που ρωτας σχετικα με την αλλαγη σου , μπορεις να κανεις 30% καθε βδομαδα , μονο καλο θα κανεις με καθαρο νερακι :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη καλως τα δεχτηκες και αυτα :hysterical::hysterical:

Οπως στα ελεγα ηταν ε??? :):rasp::D

Οσο για αυτο που ρωτας σχετικα με την αλλαγη σου , μπορεις να κανεις 30% καθε βδομαδα , μονο καλο θα κανεις με καθαρο νερακι :blink:

Είναι τέρατα. :angry2:

Μόνο που είναι πολύ στην τσίτα και στρεσαρισμένοι ακόμα. :hysterical:

Δεν έχουν φάει ακόμα. Και τους έκανα και 2 ώρες και κάτι προσαρμογή για σιγουριά.

Ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...