Jump to content

Το πρωτο μου φυτεμενο


rastafarian

Recommended Posts

Μετα απο 4 μηνες περιπου λητουργειας του ενυδρειου μου ειπα να κανω και εγω μια παρουσιαση αν και ακομα δεν εχω τελειωσει με την ψαροσυνθεση μου και πολλα φυτα ειναι νεα ακομα στο ενυδρειο μου.Θελω να ευχαριστισω ολους σας για την βοηθεια σας σε πολλα θεματα που ειχα.Επεισης να ευχαριστισω τους φιλους και συχνομπιστες που μου εδωσαν κλαδεματα και γαριδες.Ενα μεγαλο ευχαριστω στον stormtrooper για την βοηθεια βημα βημα για το στησιμο του ενυδρειου μου.Λοιπον εχουμε και λεμε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x35x40 juwel record 11o

Συνολικά Λίτρα:110

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: hygrophila difformis,Hygrophila polysperma 'Rosanervig',corymbosa siamensis,ludwigia repens,Java fern,mayaca fluviatilis,cryptocoryne albida rot,lilaeopsis mauritiana,alternanthera reineckii,echinodorus cordifolius,cabomba caroliniana και 2 ειδη valsineria που δεν ξερω τι ειναι

Ψάρια:8xTrigonostigma heteromorpha,2xOtocinclus,2x sae(θα φυγουν συντομα αν καταφερω να τους πιασω)

Άλλα είδη: 5xred cherry,σαλιγκαρια λαθρεπιβατες

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:3d juwel

Πέτρες:1 πετρα λαβας

Ξύλα:1 ξυλο

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:Dannerle(δεν θυμαμαι ακριβως)

Βυθός:10 κιλα ψιλοκοκο χαλικακι 1-2mm μαυρο και 2-3 κιλα καφε 1-2mm ολα της Dannerle

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x18 watt t8

Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Εσωτερικο της juwel 400l/h με ενα σφουγγαρι,ενα λιτρο eheim substract pro ενυδρειακο βαμβακι

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντηρας juwel 100 watt

Λίπανση: ταμπλετες βυθου Dannerle

Παροχή CO2: diy co2 με σκαλα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: sera vipagran,tropical flakes

Παράμετροι

pH: 6.7

Γενική σκληρότητα (GH): 6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% καθε εβδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προετοιμασια νερο σε βαρελι με εσωτερικο φιλτρο γεματο τυρφη,θερμοστατη και αντιχλωριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Περιμενω να αγορασω ενα εξωτερικο φιλτρο και οταν γινει αυτο θα αυξιθει το κοπαδι των αρλεκινων και θα μπει και ενα ζευγαρι dwarf gourami

Φωτογραφίες:

post-26285-1296302245_thumb.jpg

post-26285-1296302279_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραματα ρε Κωστα !!!!

Συνεχισε οπως πας :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ,δεν θα τα καταφερνα χωρις την βοηθεια σας και γενικως του forum :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταπληκτικό το ενυδρείο σου!!! :thumbup::)

Φαίνεται ότι στήθηκε με υπομονή ! :)

Τέλεια τα Φυτά και η διακόσμηση ... ( αν δεν εγραφες ότι το είναι το πρώτο σου φυτεμένο θα στοιχημάτιζα ότι φυτεύεις χρόνια... :D )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταπληκτικό το ενυδρείο σου!!! :):hysterical:

Φαίνεται ότι στήθηκε με υπομονή ! :)

Τέλεια τα Φυτά και η διακόσμηση ... ( αν δεν εγραφες ότι το είναι το πρώτο σου φυτεμένο θα στοιχημάτιζα ότι φυτεύεις χρόνια... :D )

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ :thumbup:

Οντως στηθηθε με πολυ υπομονη,διαβασμα και πολυτιμη βοηθεια απο ολα τα παιδια εδω.ειναι το πρωτο μου φυτεμενο και το παλευω πολυ,ελπιζω να γινει και καλητερο με τον καιρο γιατι ειναι μονο 4 μηνων περιπου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ρε Κώστα! :)

Φωτη σ ευχαριστω φιλε μου και ευχαριστω και για τις γαριδες που μου εδωσες!Δεν τα καταφερα να ερθω στη συναντηση της Τεταρτης ειμουν αρρωστος(και ακομα ειμαι).Θα κανω οτι μπορω να ερθω αυτη την βδομαδα :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το πραγματικά όμορφο ενυδρείο σου, ωραία χρώματα και στημένο με μεράκι.

:D:thumbup:

Την επόμενη φορά θέλεις τρίποδο και ταχύτητα 1/125 ή μεγαλύτερη (1/250) με αντίστοιχο διάφραγμα ίσως πιο ανοιχτό από τώρα (πχ f2.8)κι αν σου βγαίνουν σκοτεινές ανέβασε λίγο το ISO στο 300-400 το πολύ. Έτσι θα φαίνονται και τα ψαράκια καλύτερα :)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το πραγματικά όμορφο ενυδρείο σου, ωραία χρώματα και στημένο με μεράκι.

:hysterical::hysterical:

Την επόμενη φορά θέλεις τρίποδο και ταχύτητα 1/125 ή μεγαλύτερη (1/250) με αντίστοιχο διάφραγμα ίσως πιο ανοιχτό από τώρα (πχ f2.8)κι αν σου βγαίνουν σκοτεινές ανέβασε λίγο το ISO στο 300-400 το πολύ. Έτσι θα φαίνονται και τα ψαράκια καλύτερα :)

Ευχαριστω πολυ Andreas301 για τα καλα σου λογια και για τις συμβουλες σου.Ευχαριστω πολυ και ολους εσας στα φυτεμενα που με βοηθησατε με τις συμβουλες σας οταν ειχα διαφορα προβληματα :D:thumbup::)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο και πολλά υποσχόμενο ενυδρείο!

Άφησε το τώρα να φουντώσει και όταν έρθει η ώρα να γίνουν οι επεμβάσεις ίσως πούμε περισσότερα. Κάποιες μικροαλλαγές που πιθανόν να έκανα εγώ, είναι :

- θα έβαζα όλες τις alternanthera reineckii σε ένα μπουκετάκι και θα τις τοποθετούσα πίσω από την ρίζα. Αν και ήδη υπάρχουν αρκετά φυτά εκεί.

- τις Hygrophila polysperma που βρίσκονται στο κέντρο θα τις άλλαζα θέση, καθώς γίνονται αρκετά ψηλές και δε νομίζω να ταιριάζει ένα ψηλό και ογκόδες φυτό στο κέντρο, στο συγκεκριμένο στήσιμο.

- την πέτρα δεξιά θα την έθαβα λίίίίγο ακόμα ώστε να φαίνεται πως βγαίνει μέσα από το χαλικάκι και όχι ότι κάθεται πάνω σε αυτό.

- θα έβαζα άλλους 2-3 otocinclus

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι προαιρετικά...(εκτός από το τελευταίο :):D )

Link to comment
Share on other sites

psarouklas σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!

theodor72 καθε προταση σου ειναι δεκτη!εχεις δικιο για τις alternanthera reineckii και για τις Hygrophila polysperma.για τις πρωτες δεν επρεπε να σπασω τελικα το γλαστρακι σε 2 κομματια,επρεπε να το βαλω ολο πισω εκει που ειναι τωρα το μισω(πισω απο το ξυλο)Θα το αφησω να φουντωσει τωρα και μετα θα χρειαστω την βοηθεια σας για αλλαγες.Ελπιζω να μου πιασει και το γρασιδακι που εχω βαλει δοκιμαστικα.Οσο για την πετρα που λες ειναι αυτη που ειχε την bga και ηταν μεσα στο χαλικι αλλα αναγκαστικα να την βγαλω για να την καθαρισω και δεν μπορεσα να την ξαναχωσω μεσα και φοβηθικα μηπως ανακατεψω το βυθο και εχουμε αλλα προβληματα.

Για τους oto σιγουρα θα μπουν αλλοι 2-3 :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειακι σου φιλε rastafarian :)

ευχομαι να το δεις συντομα 'ζουγκλα' ή οπως αλλιως θα σου αρεσε :D

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειακι σου φιλε rastafarian :)

ευχομαι να το δεις συντομα 'ζουγκλα' ή οπως αλλιως θα σου αρεσε :D

Σ ευχαριστω φιλε she'sinpanties :thumbup:

Μαλλον για ζουγκλιτσα το παω!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο φίλε!!!συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή !!!

Το συγκεκριμένο post είναι 100% επικίνδυνο !!!

Βλέποντας το μπορεί να κολλήσεις το μικρόβιο του... φυτεμένου ενυδρείου .

Jahhhhh Rastafarian !!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...