Jump to content

Tetratec EX600 ή EHEIM 2213???


nikos193

Recommended Posts

Γεια σου nikos 193 για το tetratek EX600 δεν γνωριζω και πολλα αλλα για το EHEIM 2213 ξερω πολλα διοτι το ειχα στην κατοχη μου [6 χρονια] και δεν μου επαθε τιποτα απολυτος [440 λιτρο ανα ωρα]και για 250 λιτρα χωρητικοτητα ενυδρειου.Εσυ για τι ενυδρειο το θελεις; λιτρα κ.λ.π. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες! Το ενυδρείο μου είναι 60l και είναι φυτεμένο. Μπορείς να μου πεις τιμή και τι υλικά φίλτρανσης περιλαμβάνει η συσκευασία?

Link to comment
Share on other sites

Για το 60λιτρο σου το 2213 θα ειναι υπερ-αρκετο [ισως και υπερβολη] για τιμες δεν γνωριζω αν και ειναι πολυ ευκολο να μαθεις το μονο που ειμαι συγουρος οτι στην συσκευασια του ειναι τα 2 μπλε σφουγγαρια και 1 υαλοβαμβακα[λευκο] σου ευχομαι καλη συναιχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσω να βάλω και βιολογικά υλικά όπως μακαρόνι ή substrat μπορώ? και κάτι άλλο... είναι αθόρυβο γιατί στο ιδιο δωμάτιο κοιμάμαι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και μπορεις .....και πρεπει να βαλεις και τα 2 υλικα που ανεφερες.Ενα επισης απο τα καλυτερα βιολογiκα υλικα [κατα την δικη μου γνωμη]ειναι το Siporax τις SERA Τωρα για τον θορυβο ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθορυβο...για παρε και μια ιδεα..

post-1603-1159390089_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με έναν υαλοβάμβακα και και ένα σφουγγαρι (εκτος των βιολογικων) είναι καθαρό το νερό? γιατι την έχω είδει πατήσει με άλλα 2 φίλτρα και τώρα ψάχνω κάποιο με τέτια απόδοση που θέλω το νερό μου κρυστάλλινο! Και κάτι άλλο. τα υλικά πως φαίνονται από το φίλτρο? απ'οτι είδα στο Internet ο κάδος εχει ένα χρώμα σκούρο πρασινωπό με μαύρο θα έλεγα.

Φιλικά Νίκος.

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Νικο το φιλτρο νερου οπως θα ξερεις εξασφαλιζει ενα μηχανικο καθαρισμο ολων των καταλοιπων μικρων διαστασεων που αιωρουνται στο νερο.Αναλογα λοιπον με το μεγεθος και των αριθμο των ψαριων του ενυδρειου μπορεις να επιλεξεις καποιο φιλτρο.Τωρα το 2213 θα σε καλυψει πληρως και αν θελεις το νερο τοσο καθαρο θα προσθεσεις πολυ περισοτερα κοματια [Η΄'ενα ενιαιο οπως οι ολλανδοι] υαλοβαμβακα για να το πετυχεις και αφου βεβαια μειωσεις το βιολογικο σου υλικο.Ο καδος νικο ειναι οπως το ειπες πρασινος [ολα τα φιλτρα τις EHEIM ] και απλα εχω το κουτι απο το δικο μου 2217 που εχει γυρω του καποιες φωτο και σου εστειλα μια απο αυτες

Καλη συναιχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...