Jump to content

ανασηκωμενα λεπια


Recommended Posts

Γεια σας :thumbup: σημερα γραφω για λογαριασμο μιας φιλης που δυστυχως δεν εχει internet και δεν μπορει να επικοινωνισει μαζι σας.

Το προβλημα που αντιμετοπιζει ειναι το εξης: Εχει ενα ενυδρειο περιπου 70 λιτρων στο οποιο εχει βαλει ζωοτοκα πλατυ και γκαπυ,τον τελευταιο μηνα ελειψε απο το σπιτι της και οταν γυρσε την προηγουμενη εβδομαδα ειδε 3 πλατυ με ανασηκωμενα λεπια αδυνατισμενα και τα περιτωματα στο ενα ειναι μακριες ασπρες κλωστες.ηδη εχει χασει 2 ψαρακια που η μαμα της που τα φροντιζε της ειπε οτι ειχαν τα ιδια συμπτωματα

εδω και 2 μερες κανει αλλαγες νερου με προετοιμασμενο νερο και αντιχλωριο

Απο φαρμακο τι να της προτεινω να ριξει?? πρεπει να κανει κατι συντομα γιατι βλεπει αυτα τα συμπτωματα και σε αλλα 3 ψαρακια!!(να αναφερω οτι υπαρχουν περιπου 10 μικρα ψαρακια απο γεννες)

ευχαριστουμε πολυ!Ξενια-Σοφια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι guppy και platy δεν πανε μαζι... Ισως ειναι λογω στρες.

Λόγω του stress είναι απίθανο να υπάρχουν τα παραπάνω συμπτώματα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πολλες λεπτομεριες δεν ξερω μιας και το ενυδρειο δεν ειναι δικο μου .

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.Ανασηκωμενα λεπια σε πλατυ ,περιτωματα σαν ασπρες μακριες κλωστες,τα ψαρια ειναι αδυνατισμενα .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα 70 λιτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με τα σφουγκαρια του

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):λειτουργει περιπου 1 χρονο χωρις καμια εμφανη ασθενεια

- Ψάρια (είδη και αριθμός):γυρω στα 17(μαζι με τα νεογεννητα)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγη νερου καθε 10 μερες,ταισμα 1 φορα την ημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ δεν εχει κανει μετρησεις

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:πλατυ

- Ιστορικό Ψαριού:εχει περιπου 3 μηνες στο ενυδρειο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:τα λεω παραπανω

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑκανενα μεχρι στιγμης

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:δυστυχως δεν εχω

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω και κατι ακομη .επειδη η κοπελα μενει στην Σαλαμινα σκευτηκα να της αγορασω εκτοζον και να της το στειλω ωστε να το εχει και για προληπτηκους λογους ,καλα δεν εκανα?

Εκει που πηγα να το αγορασω πουλανε το ενα σακουλακι απο την συσκευασια ( τα 125 γρ) 9 ευρω

εσεις που ξερετε, ετσι το πουλανε δεν παει δηλ. ολη η συσκευασια πουλανε χωριστα τα σακουλακια??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω και κατι ακομη .επειδη η κοπελα μενει στην Σαλαμινα σκευτηκα να της αγορασω εκτοζον και να της το στειλω ωστε να το εχει και για προληπτηκους λογους ,καλα δεν εκανα?

Εκει που πηγα να το αγορασω πουλανε το ενα σακουλακι απο την συσκευασια ( τα 125 γρ) 9 ευρω

εσεις που ξερετε, ετσι το πουλανε δεν παει δηλ. ολη η συσκευασια πουλανε χωριστα τα σακουλακια??

Καλά εκανες,ενα σακουλάκι μεσα σε μια χαρτινη συσκευασια είναι,νομιζω η τιμη ειναι καλή.

Οσο για θεραπεία θα πρότεινα sera omnipur καθώς οι πληροφορίες που μας δινεις ειναι ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση :thumbup:

Να ρωτησω και κατι τελευταιο σχετικα με το εκτοζον ,ριχνουμε 2 κουταλακια του γλυκου σε καθε 50 λιτρα νερο για θεραπεια ,σωστα?Για προληψη ποσο ριχνουμε, και καθε ποτε??Μετα την θεραπεια με εκτοζον χρειαζεται καποιος ανθρακας η αλλαγες νερου?Τα ρωταω αυτα γιατι εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και οι οδηγιες ειναι στα Ισπανικα, μην πω καμμια μπαρουφα στην κοπελα και τρεχει..... :thumbup:

Ευχαριστω πολυ!

Έγινε επεξεργασία - xeni@
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση :thumbup:

Να ρωτησω και κατι τελευταιο σχετικα με το εκτοζον ,ριχνουμε 2 κουταλακια του γλυκου σε καθε 50 λιτρα νερο για θεραπεια ,σωστα?Για προληψη ποσο ριχνουμε, και καθε ποτε??Μετα την θεραπεια με εκτοζον χρειαζεται καποιος ανθρακας η αλλαγες νερου?Τα ρωταω αυτα γιατι εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και οι οδηγιες ειναι στα Ισπανικα, μην πω καμμια μπαρουφα στην κοπελα και τρεχει..... :buttrock:

Ευχαριστω πολυ!

Παιδια επειδη πρεπει να μπει αμεσα το φαρμακο μπορειτε να μου απαντησετε συντομα γιατι δεν μπορω να βρω οδηγιες, ευχαριστω παρα πολυ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

20 γραμμαρια ανα 100 λιτρα,πρπ 4 κουταλακια του γλυκου.Αλλαγη κανονικα το 30%.Προληπτικα προτεινω ιδια δοσολογια περιπου ανα 10 ημερες.Δεν χρειαζεται ανθρακα μετα τη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και παλι :D επαναφερω το θεμα γιατι συνεχιζει και υπαρχει προβλημα,μετα απο θεραπεια με εκτοζον η κατασταση των ψαριων τουλαχιστον η εξωτερικη ειχε καλυτερεψει αρκετα,την τελευταια εβδομαδα ομως παρουσιαζουν ενα αλλο προβλημα(το σαββατοκυριακο πηγα και ειδα το ενυδρειο)και παρατηρησα το εξης:τα ψαρακια αρχιζουν και αδυνατιζουν,αυτο αρχιζει και φαινεται απο το σημειο πριν την ουρα και στη συνεχεια σε ολο το σωμα, η ουρα και τα πτερυγια ειναι μαζεμενα σαν κλειστη βενταλια και τα ψαρακια καταληγουν υπερβολικα αδυνατα ,παρολο που τρωνε κανονικα, να καθονται σε αυτη την κατασταση στον πατο του ενυδρειου και τελος να πεθαινουν το ενα μετα το αλλο ..Μαλλον τωρα το προβλημα ειναι εσωτερικο ....τι λετε να ειναι? τι θεραπεια προτεινετε?

ευχαριστουμε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα ποιότητας νερού.

Οι τελευταίες μετρήσεις ποιες είναι?

Καμια φωτογραφια απο τα ψαρια υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για θεραπεία θα πρότεινα sera omnipur καθώς οι πληροφορίες που μας δινεις ειναι ελάχιστες.

Και βιταμίνες .

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις δυστυχως δεν ξερω και εγω αυτο της ειπα οτι ειναι θεμα νερου ,φωτογραφιες προσπαθησα να βγαλω με το κινητο αλλα δεν φαινεται το προβλημα ,να της πω δηλ να αρχισει θεραπεια με το omnipur? το εκτοζον να το σταματησει η να το ριχνει και αυτο ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Το ektozon να το σταματησει.

Περα απο αυτο εαν το νερό είναι χαμηλής ποιότητας καμία θεραπεία δεν είναι ικανή να τα θεραπευσει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Το ektozon να το σταματησει.

Περα απο αυτο εαν το νερό είναι χαμηλής ποιότητας καμία θεραπεία δεν είναι ικανή να τα θεραπευσει πλήρως.

Ε ναι λογικο :D ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...