Jump to content

Diy Υποστρωμα για φυτεμενο


Rik

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Μια που εως σημερα ασχολουμουν μονο με καποια ευκολα φυτα χωρις καποιο ιδιαιτερο υποστρωμα (χαλαζιακο χαλικι 2mm) θα ηθελα να πειραματιστω σε καποια λυση τυπου Walstad.

H kυρια Walstad προτεινει κανονικο χωμα η ακομα και καποιο απλο φυτοχωμα σαν χρηση με μια επιστρωση ψιλου χαλικιου. Εχει καποιος αναλογη εμπειρια με παρομοιο υποστρωμα και αν ναι ποιες οι εντυπωσεις και χαρακτηριστικα του φυτεμενου ενυδρειου; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα έχεις τρελή ανάπτυξη φυτών αλλά θα γίνεται μπάχαλο κάθε φορά που μεταφυτεύεις ένα φυτό, για πειραματικό ενυδρείο είναι ότι πρέπει. Εκτός και αν έχεις γαϊδουρινή υπομονή και ταχύτητα χελώνας.

Τα φυτά πρέπει να τα ξεβοτανίζεις πολύ αργά και με μεγάλη προσοχή ώστε να ανασηκώσας όσο το δυνατόν λιγότερο χώμα, και πάλι θα έχει θολούρα όπου θα καθαρίσει μετά από ώρες έως μέρες.

Προσοχή στην περιοχή από όπου θα μαζέψεις το χώμα επίσης ο κίνδυνος ανάπτυξης αλγης είναι πολλαπλάσιος και δεν σηκώνει πολλά λάθει.

Πάντως για πέραμα και συλλογή γνώσης στο συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις τρελή ανάπτυξη φυτών αλλά θα γίνεται μπάχαλο κάθε φορά που μεταφυτεύεις ένα φυτό, για πειραματικό ενυδρείο είναι ότι πρέπει. Εκτός και αν έχεις γαϊδουρινή υπομονή και ταχύτητα χελώνας.

Τα φυτά πρέπει να τα ξεβοτανίζεις πολύ αργά και με μεγάλη προσοχή ώστε να ανασηκώσας όσο το δυνατόν λιγότερο χώμα, και πάλι θα έχει θολούρα όπου θα καθαρίσει μετά από ώρες έως μέρες.

Προσοχή στην περιοχή από όπου θα μαζέψεις το χώμα επίσης ο κίνδυνος ανάπτυξης αλγης είναι πολλαπλάσιος και δεν σηκώνει πολλά λάθει.

Πάντως για πέραμα και συλλογή γνώσης στο συνιστώ.

Ηλπιζα να μου απαντησεις Χρηστο!

Το πειραματικο ενυδρειο θα είναι ένα 200αρι, δεν βιαζομε και προσπαθω να συλεξω πληροφοριες, γνωσεις και εμπειριες!

Σε πρωσοπικο μυνημα με τον φιλο Lasal πανω κατω μου ειπε τα ιδια και αυτό που μου ξεκαθαρησατε εντονα είναι το θεμα της μεταφυτευσεις! Από την στιγμη που θα στηθει το ολο ενχγηρημα υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να γινει καποια μεταφυτευση αμεσα ή εγω δεν καταλαβα κατι καλα.

Επισης εχω δει σε καποια ξενα site να προτεινουν το πολλαπλω ψεπλυμα του χωματος που είναι για το ενυδρειο τους. Αυτό εχει φανταζομε ως αποτελεσμα να χανοντε τα θρεπτικα συστατικα του χωματος σε μεγαλο βαθμο και από την μια είναι καλο για το οσο αφορα τις αλγες αλλα παλι από την άλλη μειωνουμε αισθητα την γονιμοτητα του υποστρωματος. Εχεις επηχηρησει κατι αναλογο;

Εγω σαν πρωτη προσεγγιση σκεφτομουν στον πατο του ενυδρειου να βαλω κοκκινοχωμα, παχος 1 cm, μετα από πανω κοσκινισμενο φυλλοχωμα αναμεικτο με χαλικακι 2 με 3 mm κοκκομετρια, και τελος χαλαζιακη ομοιας κοκκομετριας.

Η άλλη περιπτωσει είναι απλο κανονικο χωμα από καποιο καλα στραγγισμενο μερος και χαλικακι από πανω τυπου Walstad.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τα εμπορικά υποστρώματα που είναι για φύτευση, εκτός του λατεριτη και ακουαλιτη, ποια είναι η σύσταση τους; Και ποια η χρονικη τους διαρκεια σε ενα κανονικο φυτεμενο ενυδρειο;

Μήπως γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε υπάρχουν φυτά που τα μεταφυτεύουμε ή τα ξεριζώνουμε καλύτερα σπάνια και κάποια άλλα ποιο τακτικά. Πχ έναν εχινοδορο μπλεχερι θα τον ξεριζώσεις όταν πλέον γιγαντωθεί. Το ρίζωμα του είναι τεράστιο οπότε το πλήρες ανακάτεμα δεν το γλυτώνεις.

Τώρα αν βάλεις πχ στο ενυδρείο σου πολυσπερμα το οποίο σχεδόν κάθε εβδομάδα θέλει κλάδεμα και εκ νέου φύτεμα καταλαβαίνεις τώρα.

Σε αυτήν την περίπτωση θέλεις τσιμπίδα ώστε να έχεις την λιγότερη δυνατή ανατάραξη του βυθού.

Εγώ προσωπικά έβαλα 6cm φυλοχωμα από το δάσος και από πάνω 3cm χαλίκι κόκκομετρίας 3mm, δεν ξέπλυνα τίποτα και μου φαίνεται πολύ παράλογο να το ξεπλύνω. Ήμουν πολύ προσεκτικός στο φύτευμα, γενικά δεν είχα πρόβλημα.

Επίσης δοκίμασα και με άργιλο και από πάνω χαλίκι ότι καλύτερο για τις κρυπτοκορινες τρελάθηκαν από την χαρά τους. Μην διανοηθείς όμως να βάλεις φυτά που χρειάζονται τακτικό μεταφύτευμα, μην ξεχνάς ότι ο άργιλος είναι κατά πολύ ποιο λεπτός από την ψιλότερη άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε υπάρχουν φυτά που τα μεταφυτεύουμε ή τα ξεριζώνουμε καλύτερα σπάνια και κάποια άλλα ποιο τακτικά. Πχ έναν εχινοδορο μπλεχερι θα τον ξεριζώσεις όταν πλέον γιγαντωθεί. Το ρίζωμα του είναι τεράστιο οπότε το πλήρες ανακάτεμα δεν το γλυτώνεις.

Τώρα αν βάλεις πχ στο ενυδρείο σου πολυσπερμα το οποίο σχεδόν κάθε εβδομάδα θέλει κλάδεμα και εκ νέου φύτεμα καταλαβαίνεις τώρα.

Σε αυτήν την περίπτωση θέλεις τσιμπίδα ώστε να έχεις την λιγότερη δυνατή ανατάραξη του βυθού.

Εγώ προσωπικά έβαλα 6cm φυλοχωμα από το δάσος και από πάνω 3cm χαλίκι κόκκομετρίας 3mm, δεν ξέπλυνα τίποτα και μου φαίνεται πολύ παράλογο να το ξεπλύνω. Ήμουν πολύ προσεκτικός στο φύτευμα, γενικά δεν είχα πρόβλημα.

Επίσης δοκίμασα και με άργιλο και από πάνω χαλίκι ότι καλύτερο για τις κρυπτοκορινες τρελάθηκαν από την χαρά τους. Μην διανοηθείς όμως να βάλεις φυτά που χρειάζονται τακτικό μεταφύτευμα, μην ξεχνάς ότι ο άργιλος είναι κατά πολύ ποιο λεπτός από την ψιλότερη άμμο.

Σε καταλαβαινω απολυτα τη εννοεις για οσο αφορα την αργυλο, για αυτο και σκεφτηκα εαν ειναι να μπει στον πατο!Σε ευχαριστω και παλι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πώ και εγώ την γνώμη μου. Για πειραματισμούς με όλα αυτά συμφωνώ.

ΑΛΛΑ για ένα ενυδρείο το οποίο το στήνουμε για να το έχουμε για κάποιο διάστημα θα μας βγάλει την πίστη ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη επιχειρω το στησιμο του πρωτου μου ενυδρειου, τυπου Walstad ή El-natural, μεχρι τωρα εχω καταλαβει οτι αυτου του τυπου τα ενυδρεια δεν "σηκωνουν" πειραγματα του τυπου "Δε μου αρεσει εδω το φυτο, να το βγαλω και να το βαλω παραπερα". Απαξ και φυτευτουν τα φυτα, τα ξεχναμε και απλα τα κλαδευουμε. Αν ομως γινει απο πριν μια προσεκτικη μελετη των ειδων, καθως και του μερους που θα μπουνε, τοτε το αποτελεσμα ειναι πολυ φυσικο. Εννοειτε τις πρωτες μερες το νερο ειναι θαμπο, αλλα μετα απο 1 βδομαδα περιπου καθαριζει.

Η εμπειρια μου με το θεμα ειναι πολυ μικρη για να εκφρασω αποψη, οποτε οι πιο εμπειροι ας μας διαφωτισουν!

Σχετικα links:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...ron-talbot.html

http://thegab.org/Plants/setting-up-a-wals...anted-tank.html

http://thegab.org/Plants/step-by-step-sett...anted-tank.html

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...procedures.html

http://www.malloftheworld.com/aquarium/part1.htm

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...izer_greek.html

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Όσο και καλά να το μελετήσεις το θέμα αργά ή γρήγορα θα έρθει η φάση που θα ξεβοτανίσεις και τότε θα δεις την γλύκα του.

Παρόλα αυτά δεν πρόκειται να αποτρέψω κανέναν να το επιχειρήσει, είναι μια όμορφη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παω γυρευοντας και καλα κανετε και με προειδοποιητε, και να ειστε σιγουροι πως τα λαμβανω υποψιν και με το παραπανω, αλλα αυτη ειναι και η γλυκα του DIY!

Να σας εξηγήσω λίγο το όλο σκεπτικό μου.

Έχω στην διάθεση μου αυτή την στιγμή τα παρακάτω υλικά:

Κοκκινόχωμα, φυλλοχωμα, απλή ενυδρειακη άμμο 2 mm και χαλαζιακη άμμο 2mm. Έχω και κομποστ αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμο.

Μετά από τις δικες σας συμβουλές και του Lasal καταλαβαίνω πως είναι όντως ένα ιδιαίτερο πρόβλημα η μεταφύτευση, γιαυτο σκέφτηκα μήπως και έκανα το εξής εγχείρημα, δηλαδή να βάλω τα φυτά με το DIY υπόστρωμα μέσα σε γλαστρακια τύπου για Bonsai, δηλαδή μακρόστενα και χαμηλά δοχεία στα οποία όταν θα θέλω να τα επεξεργαστώ στις διάφορες μεταφυτεύσεις να μπορώ να τα βγάζω από το ενυδρείο και να τα δουλεύω έξω ή σε κάποια άλλη λεκάνη με νερό. Τι λετε αυτή η ιδέα μπορεί να με διευκολύνει στην πράξη;

Όσο αφορά το κοκκινόχωμα σκεφτόμουν να το βάλω στον πάτο του υποστρώματος για να αποφύγω την άμεση επαφή με το νερό για τυχών μεγάλο θόλωμα του νερού. Θα δουλέψει σαν ιδέα; Εάν βραχεί το κοκκινόχωμα δεν γίνεται σαν συμπαγές κολλώδες λάσπη ή θα την βρω μέσα στην στήλη του νερού; Δεν έχω πρόβλημα στο να πάρω λατεριτη απλά μου αρέσει και η DIY κατάσταση για αυτό με τρώει ο ……… να δοκιμάσω, η άποψη σας;

Τώρα, όσο αφορά το φυλλοχωμα, σκεπτόμουν να το κοσκινίσω, από την μια για να το καθαρίσω από τα χοντρά κομμάτια φύλλων, ξύλων, πέτρες κλπ ετσι ωστε να μπορουν να αφομοιωθούν καλύτερα και γρηγορότερα τα θρεπτικά συστατικά του χώματος από τις ρίζες μια που η μορφή του θα είναι σαν χούμους, θα είναι ποιο εύκολο στην διάσπαση του ακόμα και από τα βακτήρια με μείων φαντάζομαι την ποιο γρήγορη εξάντληση του αποθέματος θρεπτικών ουσιών.

Απόψεις;

Εφόσον καταλήξουμε στο θέμα περί φυλλοχωματος αυτό θα ήταν καλύτερο να αναμιχτεί με ψιλοκοκκο χαλίκι 2 mm για μια καλύτερη κυκλοφορία του νερού και άρα οξυγόνου και για μια καλύτερη εξάπλωση των ριζών ή να το βάλουμε σκέτο; Στην περίπτωση του σκέτου φυλλοχωματος το νερό θα μπορεί να κυκλοφορεί άνετα η θα γίνει πολύ σύντομα πολύ συμπαγείς με αρνητικό αποτέλεσμα αναερόβιων περιοχών και μεγάλη οξύτητα ως προς τις ρίζες;

Απόψεις;

Όσο αφόρα την λίπανση Η Walstad επιχειρηματολογεί και εγγυάται μια σχετικά ατελείωτη πηγή θρεπτικών μικροστοιχείων και μακροστοιχειων από το ίδιο το χώμα τα απόβλητα και αναπνοή των ψαριών φυτών και βακτηρίων. Όντως μπορούν να το υποστηρίξουν το όλο θέμα και στην πράξη ή θα έχουμε ελλείψεις θρεπτικών στοιχείων και χρειαζεται να συμπληρωνουμε εμεις με λιπασματα εμποριου. Ποια είναι η άποψη σας και ποιες είναι η εμπειρίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είναι DIY δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων τη θα συμβεί πχ εγώ δεν δοκίμασα ποτέ κοκκινόχωμα οπότε δεν ξέρω τη θα συμβεί.

Όπως προανέφερα δοκίμασα μόνο φθλοχομα και άργιλο.

Τώρα με τα γλαστρακια δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν πιστεύω πως όχι γιατί καθώς βγάζεις το γλαστρακι πάλι θα σηκωθεί θολούρα και δεύτερον κάποια φυτά μπορούν να βγάλουν το ρίζωμα τους και έξω από τα γλαστρακια πχ κάποιος εχινοδορος.

Όσο για το χώμα κάπου το έγραψα και ποιο αναλυτικά δεν θυμάμαι που, σε γενικές γραμμές σχεδόν σε όλα τα ενυδρεία μας ο βυθός έχει την ικανότητα του αυτοεμπλουτισμού δια μέσω διάφορων χημικών διαδικασιών. Στην φύση η διαδικασία αυτή γίνεται ποιο γρήγορα από ότι στο ενυδρείο μας για διάφορους λόγους που δεν θα αναφέρω τώρα γιατί δεν είναι το θέμα μας. Στο ενυδρείο ο ρυθμός ανανέωσης είναι ποιος αργός και εξαρτάτε από το είδος του βυθού το πάχος και τα φυτά και την μάζα των φυτών. Μερικές φορές πετυχένουμε μια ισορροπία μεταξύ ζήτησης και παραγωγής και άλλοτε πάλι όχι. Στην δεύτερη περίπτωση ο αυτοεμλουτισμός δεν προλαβαίνει την ζήτηση των φυτών και ο βυθός σιγά σιγά στειρώνεται.

Από ότι καταλαβαίνεις και εδώ δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε με βεβαιότητα αν θα έχεις επαρκή αυτοεμλουτισμό του χώματος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον καταλήξουμε στο θέμα περί φυλλοχωματος αυτό θα ήταν καλύτερο να αναμιχτεί με ψιλοκοκκο χαλίκι 2 mm για μια καλύτερη κυκλοφορία του νερού και άρα οξυγόνου και για μια καλύτερη εξάπλωση των ριζών ή να το βάλουμε σκέτο; Στην περίπτωση του σκέτου φυλλοχωματος το νερό θα μπορεί να κυκλοφορεί άνετα η θα γίνει πολύ σύντομα πολύ συμπαγείς με αρνητικό αποτέλεσμα αναερόβιων περιοχών και μεγάλη οξύτητα ως προς τις ρίζες;

Απόψεις;

Αν εννοεις να βαλεις φυλλοχωμα ανακατεμενο με χαλικι και απο επανω ενα στρωμα σκετο χαλικι, τοτε δε χανεις σε ποσοτητα/μαζα χωματος? Για να επιμενει η Walstad στο παχος του καθε στρωματος, 1,5 ιντσα δλδ ~4εκ, νομιζω οτι μαλλον ειναι το ιδανικο ωστε να μην εχουμε προβληματα. Εχει σημασια και το μεγεθος του χαλικιου. Υποθετω πως αν βαλουμε 4 εκ χωμα και απο πανω 10 εκ ψιλο χαλικι, θα εχουμε τις ιδιες πιθανοτητες να δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες με το αν βαλουμε 4 εκ χωμα και 5 εκ ψιλη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση στους προβληματισμούς μου, την έδωσε τελικά η κύρια Diane τελικά σε ένα ποστ που γράφει τα παρακάτω:

I hope this tank works for you, but I'm dubious.

Mixing peat and a red clay soil gave me an iron toxicity problem than wouldn't go away (p. 132, my book). The natural, inevitable acidity of peat reacting with an iron-rich clay will release excessive iron into the root area and water. The excessive iron (which can be toxic to plants) may kill plant roots; it will also leach into the water to stimulate algae and/or bacteria (p. 167, my book).

Και ο σύνδεσμος είναι:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...y-new-rain.html

Το όλο θέμα επεξηγείτε στο ότι το ίδιο φυλλοχωμα είναι πλούσιο σε οξέα, εάν το εμπλουτίσουμε με επιπλέων κοκκινόχωμα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος υπερβολικής τοξικότητας σιδήρου στο ήδη όξινο περιβάλλον των ριζών, προωθώντας και την ανάπτυξη των άλγεων. Μόνο κάποια φυτά μπορούν ίσως να τα καταφέρουν υπό αυτές τις συνθήκες όπως πχ, το Red Tiger Lotus και πάλι παίζεται.

Στην σελίδα του βιβλίου της αναφέρει πως μετά από πολλούς πειραματισμούς δεν βρήκε κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα σε σχέση με το απλό χώμα για τα φυτά της στο ενυδρείο.

Ερευνητές επανειλημμένα είδαν πως είχαν καλύτερη ανάπτυξη των φυτών ενυδρείου με χώμα αντί της άμμου. Για παράδειγμα 6 είδη φυτών μεγάλωσαν 2 με 7 φορές περισσότερο σε ένα μείγμα από άμμο, κηπευτικό χώμα και φυλλοχωμα σε σχέση με την άμμο μόνο.

Οπότε όπως βλέπεις φίλε Troll η άμμος είναι χρήσιμη για να μην έχουμε μεγάλες αναερόβιες περιοχές με προβλήματα τοξικότητας από τα βαρέα μέταλλα που υπάρχουν στο χώμα, δημιουργώντας υδρόθειο, χαμηλό Redox,μη σωστή οξυγόνωση, και υπερβολική συγκέντρωση οργανικών οξέων, για μια υγειης αναπτυξη των ριζων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Eιχες μιλησεις για ψιλο χαλικι, οχι για αμμο. Ουτως ή αλλως ενα ποσοστο αμμου εχουν ολα τα ειδη χωματος.

Εκανα ενα μικρο πειραμα. Στο αριστερο μπουκαλακι εβαλα απο κατω το χωμα που ετοιμασα και απο πανω ενα στρωμα χαλικιου, ενω στο αριστερο εβαλα μονο χωμα. Προσθεσα και στα δυο νερο με τροπο που να μην προκαλεσω αναδευση και το αποτελεσμα ειναι το παρακατω.

aquael80_23.jpg

Μετα απο μια ωρα το νερο στο αριστερο μπουκαλακι εχει καθαρισει, ενω στο δεξι οχι ακομα. Προσεξα οτι και στις δυο περιπτωσεις υπηρχε παγιδευμενος αερας στο χωμα. Στο μπουκαλι με το χαλικι ελευθερωνοταν μετα απο ελαφρο χτυπημα, ενω στο μπουκαλι με το σκετο χωμα ελευθερωνοταν σταδιακα. Οποτε το χωμα θα πρεπει να εχει νερο, δλδ να ειναι λασπη, οταν το στρωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παω γυρευοντας και καλα κανετε και με προειδοποιητε, και να ειστε σιγουροι πως τα λαμβανω υποψιν και με το παραπανω, αλλα αυτη ειναι και η γλυκα του DIY!

Αδελφέ, ας μιλήσουμε και λίγο puplic :thumbup:

Φαντάζομαι ότι περίπου έχεις κατασταλάξει.

Σίγουρα άκυρο το κοκκινόχωμα οχι μόνον για λόγους τοξικότητας αλλά και για λόγους θολούρας.

Βγάζει απίστευτη θολούρα που είναι χειρότερη από ομίχλη και δεν κατακάθεται με τίποτα.

Εγώ θα επιμείνω στο να προσθέσεις κομπόστ γιατί το ζητούμενο εκτός από την ανάπτυξη είναι να έχεις και μακροπρόθεσμα λίπασμα, αλλιώς........γιατί το όλο εγχείρημα!!

Στην περίπτωση που δεν είναι έτοιμο το κομπόστ......μπορείς να βρεις και έτοιμο.

Εφόσον θα είναι πειραματικό το ενυδρείο έχω να κάνω μια ριζοσπαστική πρόταση. (που δεν την πραγματοποίησα όταν πειραματιζόμουνα γιατί άλλαξα τεχνοτροπία)

Η πρόταση μου είναι πυκνό πλέγμα

Μέχρι στιγμής μόνον έναν κινέζο είχα δει να κάνει κάτι ανάλογο για άλλους λόγους όμως.

Μπορεί να μπεί ενα πυκνό πλέγμα πάνω απο το φυλλόχωμα.

Τώρα θα μου πείτε και τί γίνεται αν περάσουν οι ρίζες απο μέσα? (Μα θα μπούνε σίγουρα!!)

Μετακινούμε το χαλίκι μέχρι να δει φως το πλέγμα και κόβουμε τις ρίζες προσεκτικά

Ούτως ή άλλος σε μια μεταφύτευση αυτό θα κάναμε με τις ρίζες, θα τις κόβαμε.

Και οι ρίζες που θα μείνουν μέσα? Είτε τις τραβάμε με την τσιμπίδα προσεκτικά είτε αφήνουμε κάποιες μέσα για να μπουν στον βιολογικό κύκλο.

Οπότε πλέον μπορεί να γίνει και η μεταφύτευση με το μικρότερο αρνητικό κόστος.

Να σημειώσω ότι το πλέγμα θα καταλαμβάνει επιφάνεια ίση με το φυλλόχωμα.

Δηλαδή δεν θα πιάνει τα άκρα του ενυδρείου.

Τι λέτε!! αξίζει να γίνει το πείραμα??

Ελααααααα θέλουμε θετικές σκέψεις

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Κοκκινόχωμα τέλος γιατί όντως μπορώ να μπλέξω άσχημα!

Δεν έχω καμία αντίρρηση ως προς το κομποστ αλλά πιστεύεις πως μπορεί να μου προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα το κάτι παραπάνω η διαφορετικό από το φυλλοχωμα. Για το δικό μου δεν το συζητάω γιατί δεν είναι ακόμα καλά χωνεμένο.

Όσο αφορά το πλέγμα δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να με εξυπηρετήσει στην πράξη. Καταλαβαίνω τη εννοείς αλλά να κάθομαι μετά να βγάζω τις ρίζες με το τσιμπιδάκι, μόνο στη σκέψη αρρωσταίνω! :buttrock: Άσε που εάν προσπαθήσω να βγάλω τις ρίζες θέλεις δεν θέλεις θα γίνει μπάχαλο και πολύ πιθανόν δεν θα βγαίνουν μια που θα έχουν μπλέξει τόσο πολύ με το υπόστρωμα και το δίχτυ. Να τις αφήσω μέσα φοβάμαι ολίγων το εγχείρημα. Μην με παρεξηγείς Respect :thumbup: για την ιδέα σου μου θυμίζει λίγο ανάλογη φάση με moss πάνω σε δίχτυ σαν Background. Ποιο εύκολο μου φαίνεται να πάρω μια μακρόστενη ζαρντινιέρα και να την κόψω οριζόντια περίπου στους 7 πόντους και να την βάλω στο πίσω μέρος του ενυδρείου στο πλάτος του και να μπορώ να την μπαίνω βγάζω ολόκληρη.

Περιμένω νέα σου για το κομποστ! :thumbup:

Φυσικα καθε ιδεα και παρατηρηση ειναι ευπρόσδεκτη απο ολους, και το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Η Ζαρντινιερα............

post-16909-1297288117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To κατεχεις το οτοκαντι ε?

Με αυτη τη λογικη, γιατι να μη βαλεις τα φυτα σου σε μικρα γλαστρακια και στο υπολοιπο να εχεις το χαλικακι σου?

Link to comment
Share on other sites

To κατεχεις το οτοκαντι ε?

Με αυτη τη λογικη, γιατι να μη βαλεις τα φυτα σου σε μικρα γλαστρακια και στο υπολοιπο να εχεις το χαλικακι σου?

Είμαι αρχιτέκτονας, οπότε καταλαβαίνεις………….

Απλά σκέφτηκα την ζαρντινιέρα σαν καλύτερη λύση έτσι ώστε οι ρίζες να έχουν τον χώρο να εξαπλωθούν ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που εάν προσπαθήσω να βγάλω τις ρίζες θέλεις δεν θέλεις θα γίνει μπάχαλο και πολύ πιθανόν δεν θα βγαίνουν μια που θα έχουν μπλέξει τόσο πολύ με το υπόστρωμα και το δίχτυ.

Μα εγώ δεν μίλησα για δίχτυ.

Πλέγμα (πυκνό μεταλλικό πλέγμα)

Ξανασκέψου το

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε περπατήσει κάποιες οδούς θα σου συνιστούσα να μην περπατήσεις και εσύ τις περπατημένες που γνωρίζουμε εκ των προτέρων τα αποτελέσματα. Χάραξε νέες οδούς, κάνε το πείραμα που σου λέει ο Lasal ώστε να μαθαίνουμε και εμείς.

ΥΓ.

Τη στο καλό να μην έχουμε κάποια πειραματόζωα προτού το επιχειρήσουμε στον εαυτό μας.

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Lasal κατάλαβα τη εννοείς, όσο αφορά για το πλέγμα, απλά εγώ εκφράστηκα λάθος λέγοντας το δίχτυ. Αν και πάλι εγώ σκεφτόμουν για πλαστικό πλέγμα. :buttrock:

Χρήστο δεν είναι ότι έχω πρόβλημα στο να γίνω το πειραματόζωο σας (αρκεί να μην υπάρξει σωματική βία) :thumbup: , αλλά σκέφτομαι λίγο το όλο εγχείρημα και με προβληματίζουν κάποια βασικά σημεία.

Το πλέγμα στην ουσία θα μας βοηθήσει στο να μπορούμε να βγάλουμε το επιφανειακό χαλικάκι από πάνω χωρίς να μπορεί να αναμειγνύετε με το υπόστρωμα. Εφόσον το βγάλουμε θα μας βοηθήσει θεωρητικά στο να κρατάει το οποιοδήποτε υπόστρωμα στο τέλος επιλέξουμε να βάλουμε, στον πυθμένα χωρίς να αιωρείται μετά μέσα στην στήλη. Πολύ βασικό έτσι ώστε να μην θολώνει υπερβολικά το νερό και γίνετε το έλα να δεις, για να μην πω καμία άλλη κουβέντα. :buttrock: Αυτό που με απασχολεί όμως περισσότερο είναι ότι όσες ρίζες και αν καταφέρουμε να βγάλουμε μετά με το τσιμπίδι :thumbup: από το πλέγμα πάντα θα μένει μέσα ένα μεγάλο (πολύ μεγάλο) ποσοστό ριζών σε αποσύνθεση, και άσε που τραβώντας τες θα ανεβαίνει και το πλέγμα συν κάργα χώμα. :thumbup: Από την μια όντως θα εμπλουτίζει το υπόστρωμα αλλά μέχρι να χωνέψουν και να αποσυντεθούν οι κομμένες ρίζες φοβάμαι την μεγάλη απελευθέρωση αμμωνίας ή ακόμα και μεγάλη συγκέντρωση αναερόβιων περιοχών με αποτέλεσμα όταν μεταφυτεύουμε από πάνω τις υγιείς ρίζες των φυτών να καταστρέφονται(καίγονται) συν την απώλεια των υπόλοιπων ζωντανών οργανισμών όπως τα ψάρια. :hysterical: Ακόμα και για τα φυτά της γης δεν βάζουμε ποτέ μη χωνεμένο λίπασμα στο ρίζωμα αλλά στην επιφάνεια έτσι ώστε χωνεύοντας τα θρεπτικά στοιχεία κατεβαίνουν με τα ποτίσματα στις ρίζες. Ειδικά μέσα στο υπόστρωμα του ενυδρείου η διάσπαση τους γίνετε ακόμα ποιο δύσκολη φαντάζομε μια που το οξυγόνο στο νερό είναι λιγότερο και με δυσκολία κυκλοφορεί στο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση πράγματι.

Δεν ανήκω σε αυτούς που έχουν πειραματιστεί με τέτοιου είδους υποστρώματα, θα έλεγα ότι προσωπικά ανήκω στην κατηγορία αυτών που προσπαθούν με εύκολα ως μέτρια φυτά να έχουν ένα καλό αποτέλεσμα τόσο αισθητικά όσο και αναπτυξιακά και με τη χρήση ενυδρειακού υποστρώματος διαφόρων τύπων.

Οι παραπάνω φίλοι έχουν πειραματιστεί πολύ περισσότερο και οι γνώμες που ακούστηκαν είναι πολύ ενδιαφέρουσες.

Τώρα, διαβάζοντας όμως επί του θέματος αρκετά, στο κομμάτι της χρήσης λιπασμάτων και χωμάτων ως υποστρώματα, μεταξύ άλλων διάβασα (εδώ σε αυτό το εξαιρετικά καλό βιβλιαράκι παρ' όλο το μικρό του μέγεθος) ότι καλό είναι αντί να χρησιμοποιείται οποιοδήποτε απλό καθαρό (χωρίς φάρμακα) χώμα φύτευσης (soil) ή λίπασμα ή τύρφη (peat moss) ή κοπριά (manure) ή οτιδήποτε άλλο, καλύτερα να είναι sterilized potting soil. Το έψαξα λοιπόν λιγάκι και βρήκα αυτά

http://www.ehow.com/how_2060243_sterilize-potting-soil.html

http://www.associatedcontent.com/article/2...tting_soil.html

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...14073656AAlx9sz

Αφού θα γίνεις που θα γίνεις πειραματόζωο, ας μπει και αυτή η ιδέα στη συζήτηση :)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση πράγματι.

Οι παραπάνω φίλοι έχουν πειραματιστεί Αφού θα γίνεις που θα γίνεις πειραματόζωο, ας μπει και αυτή η ιδέα στη συζήτηση :)

Καλημέρα Αντρέα. Το όλο πείραμα ξεκίνησε από την Παρασκευή.

Η αναλογία χωμάτων που έκανα χρήση είναι :

50% φυτόχωμα εμπορίου (potting soil) αποστειρωμένο.

25% Φυλλοχωμα Πηλίου.

25% Ενυδρειακη Άμμο ουδέτερη, τύπου ζάχαρη.

Για τους αγαπητούς μου φίλους Lasal και Χρήστο καταλαβαίνω πως είναι η περπατημένη μέθοδος για αυτούς, αλλά για μένα είναι εντελώς ένας καινούργιος κόσμος για εξερεύνηση οπότε ελπίζω να κατανοείτε την επιλογή μου.

Επίσης να τονίσω για τους φίλους του DIY ότι το ενυδρείο με το χαλαζιακο χαλικάκι των 2 mm που χρησιμοποίησα σαν ανώτερο στρώμα πάνω από το DIY υπόστρωμα ότι είναι στρωμένο εδώ και ένα χρόνο περίπου οπότε τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν μέτρησα καθόλου αμμωνία και το ΡΗ μου κυμαίνετε μεταξύ του 7,5 και 8. Αυτό το ξεκαθαρίζω μια που κάποιοι προτείνουν την λεγόμενη dry start μέθοδο του Tom Barr για να μπορέσει να αναπτυχτεί οι πρωτογενείς βιολογία σε συνθήκες νερού.

Εγώ θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την μέθοδο της Diane Walstad που προτείνει την άμεση εκκίνηση του όλου συστήματος μια που το ενυδρείο μου το προορίζω για μέτριου φωτισμού και τεχνολογίας, (φωτισμός περίπου 100 W σε 200 λίτρα περίπου ενυδρείου, και DIY CO2 συν Excel).

Μέσα έχω κάποια φυτά εύκολων και μέτριων απαιτήσεων όπως το Κερατοφυλλο, Bacopa Caroliniana,Anubia Nana, Sagitaria Platifila, και ένα που δεν το γνωρίζω και κάποια στιγμή θα βάλω Φώτο. Στην πορεία θα προσθέσω και άλλα φυτά απλά περιμένω να κατεβώ Αθήνα σε μερικές ημέρες έτσι ώστε να ψάξω για κάποια της αρεσκείας μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...