Jump to content

Εξωτερικός θερμοστάτης DIY


AlexanderTheGr

Recommended Posts

Δεν ξερω αν ακουγετε λιγο χαζο απλος θέλω να μου φύγει η απορία.

Θέλω να φτίαξω έναν εξωτερικό θερμοστάτη.

Φτιαχνουμε ενα απλό μινι ενυδρειο 10-15 λίτρα απο πλεξιγκλας το οποίο θα είναι κλειστο απο πανω. θα έχει μια εισαγωγη για να μπαινει το νερο και μια εξαγωγή. Επισης θα έχει και μια τρύπα για να μπει ένας απλος θερμοστατης. Εννοειτε οτι έχουμε κάνει τις απαρετητες στεγανοποιήσεις με σιλικονες. Ολο αυτο στο συστημα θα συνδεέτε με το εξωτερικό φίλτρο. Έτσι κάθώς θα περνάει το νέρο απο το εξωτερικό φίλτρο θα θερμενεται κίολας.

Μπορει να δουλεψει κάτι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχνουμε ενα απλό μινι ενυδρειο 10-15 λίτρα απο πλεξιγκλας το οποίο θα είναι κλειστο απο πανω. θα έχει μια εισαγωγη για να μπαινει το νερο και μια εξαγωγή. Επισης θα έχει και μια τρύπα για να μπει ένας απλος θερμοστατης. Εννοειτε οτι έχουμε κάνει τις απαρετητες στεγανοποιήσεις με σιλικονες. Ολο αυτο στο συστημα θα συνδεέτε με το εξωτερικό φίλτρο. Έτσι κάθώς θα περνάει το νέρο απο το εξωτερικό φίλτρο θα θερμενεται κίολας.

Μπορει να δουλεψει κάτι τετοιο??

Σίγουρα όχι φίλε AlexanderTheGr γιατί το plexy δεν κολλάει με σιλικόνη! Με το που αρχίσει και περνά νερό και αναπτυχθεί μια σχετική πίεση το όλο σύστημα θα ανοίξει . Και άντε να είσαι τυχερός να ανοίξει την ώρα που είσαι εκεί, σκέψου να ανοίξει ενώ λείπεις. Τέλος, αυτό που είπε ο φίλος Zorba_The_Freak είναι το καλύτερο, παίρνεις ένα έτοιμο, με μικρό σχετικά κόστος, και κάνεις ωραιότατα τη δουλειά σου χωρίς απώλειες χωρίς τίποτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό μπορεί να σε ενδιαφέρει

http://www.hydor.it/inglese/eth.htm

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...