Jump to content

Διατροφή ανεμώνης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έφτιαξα το θαλασσινό μου ενυδρείο τον Οκτώβριο και την περασμένη Πέμπτη έβαλα πρώτη φορά μέσα μια Buble ανεμώνη. Ενώ από την πρώτη στιγμή απλώθηκε κανονικά δεν έφαγε ούτε καλαμάρι ούτε γαρίδα που της έδωσα. Από το Σάββατο ξεκίνησε να μαζεύεται και παραμένει ακόμα αρκετά μαζεμένη και φυσικά εξακολουθεί να μην τρώει. Τι σημαίνει αυτή η συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να συμπληρώσεις τη φόρμα που υπάρχει για αντιμετώπιση και διάγνωση προβλημάτων, για να μπορέσουν οι πιο έμπειροι αν σε βοηθήσουν

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έφτιαξα το θαλασσινό μου ενυδρείο τον Οκτώβριο και την περασμένη Πέμπτη έβαλα πρώτη φορά μέσα μια Buble ανεμώνη. Ενώ από την πρώτη στιγμή απλώθηκε κανονικά δεν έφαγε ούτε καλαμάρι ούτε γαρίδα που της έδωσα. Από το Σάββατο ξεκίνησε να μαζεύεται και παραμένει ακόμα αρκετά μαζεμένη και φυσικά εξακολουθεί να μην τρώει. Τι σημαίνει αυτή η συμπεριφορά;

Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο σου...και πές μας απαραίτητα για τις μετρήσεις σου αλλά και τον φωτισμό που έχεις...πάντως βιάστικες να την βάλεις, η ανεμώνη είναι ένας πολύ ξεχωριστός και απαιτητικός οργανισμός που έχει πολλές απαιτήσεις αλλά θέλει και πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο...

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

χμμμ παίζει να είναι μόνο για το γλυκό η φόρμα.

Γενικά, θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Μέγεθος, κυκλοφορία, σκίμμερ, φωτισμό, φόρτιση, μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες / παράμετροι του νερού πως είναι? πες μας τι μετρήσεις έχεις.

Από φωτισμό τι λάμπες έχεις? σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο σου...και πές μας απαραίτητα για τις μετρήσεις σου αλλά και τον φωτισμό που έχεις...πάντως βιάστικες να την βάλεις, η ανεμώνη είναι ένας πολύ ξεχωριστός και απαιτητικός οργανισμός που έχει πολλές απαιτήσεις αλλά θέλει και πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο...

+1 Στον κωστα κ αν μπορεις μια φωτο θα βοηθουσε παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει καθαρά 110 λίτρα. pH 8, συγκέντρωση νιτρικών το τεστ που έχω δεν δίνει τιμή απλώς δείχνει χρώματα και τα χαρακτιρίζει.Το νερό μου δίνει καλό επίπεδο νιτρικών, χωρίς αμμωνία. Θερμοκρασία 28 βαθμοί, λάμπα BOYU T8/20W, μπλέ αν έχει σημασία και το ενυδρείο βρίσκετε κοντά και σε φυσικό φώς χωρίς να πέφτει άμεσα πάνω του. Κυκλοφορητής να πώ την αλήθεια επειδή τον είχα για χρόνια σε ενυδρείο γλυκού νερού δε θυμάμαι ακριβώς πόσα λίτρα το λεπτό τραβάει και δε θέλω να λύσω το φίλτρο για να δω αν το γράφει πάνω. Πάντως είναι δυνατός. Όπως επείσης έχω και πολύ καλή οξυγόνωση. Τα ψάρια λειτουργούν απολύτως φυσιολογικά, η ανεμώνη εξακολουθει να μην τρώει. Δίνω και φωτογραφία. Ελπίζω να είναι αρκετά στοιχεία για βοήθεια

post-41732-1300181175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας σημαντικός παράγοντας για τη φιλοξενία ανεμώνης είναι ο δυνατός φωτισμός... και ΔΕΝ τον διαθέτει το σύστημά σου.

Θα πρέπει άμεσα να προσθέσεις φωτισμό ώστε να καλύψει τις ανάγκες του οργανισμού ή να την δώσεις σε κάποιον να σου την φιλοξενήσει, ειδάλλως θα το χάσεις το ζωντανό και είναι κρίμα.

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας ότι η φιλοξενία ζωντανών οργανισμών είναι πολύ υπεύθυνη υπόθεση και να τους αγοράζουμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι το ενυδρείο μας θα τους παρέχει όλες τις συνθήκες που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ένας σημαντικός παράγοντας για τη φιλοξενία ανεμώνης είναι ο δυνατός φωτισμός... και ΔΕΝ τον διαθέτει το σύστημά σου.

Θα πρέπει άμεσα να προσθέσεις φωτισμό ώστε να καλύψει τις ανάγκες του οργανισμού ή να την δώσεις σε κάποιον να σου την φιλοξενήσει, ειδάλλως θα το χάσεις το ζωντανό και είναι κρίμα.

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας ότι η φιλοξενία ζωντανών οργανισμών είναι πολύ υπεύθυνη υπόθεση και να τους αγοράζουμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι το ενυδρείο μας θα τους παρέχει όλες τις συνθήκες που χρειάζονται.

Ακριβώς.

Με 20w blue, περιμένεις να ζήσει ανεμώνη?

Άμεσα πρέπει να ανέβεις σε watt

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει καθαρά 110 λίτρα. pH 8, συγκέντρωση νιτρικών το τεστ που έχω δεν δίνει τιμή απλώς δείχνει χρώματα και τα χαρακτιρίζει.Το νερό μου δίνει καλό επίπεδο νιτρικών, χωρίς αμμωνία. Θερμοκρασία 28 βαθμοί, λάμπα BOYU T8/20W, μπλέ αν έχει σημασία και το ενυδρείο βρίσκετε κοντά και σε φυσικό φώς χωρίς να πέφτει άμεσα πάνω του. Κυκλοφορητής να πώ την αλήθεια επειδή τον είχα για χρόνια σε ενυδρείο γλυκού νερού δε θυμάμαι ακριβώς πόσα λίτρα το λεπτό τραβάει και δε θέλω να λύσω το φίλτρο για να δω αν το γράφει πάνω. Πάντως είναι δυνατός. Όπως επείσης έχω και πολύ καλή οξυγόνωση. Τα ψάρια λειτουργούν απολύτως φυσιολογικά, η ανεμώνη εξακολουθει να μην τρώει. Δίνω και φωτογραφία. Ελπίζω να είναι αρκετά στοιχεία για βοήθεια

Kαλή σου μέρα...

Ο φωτισμός σου όπως είπε και ο aiolos θέλει ΑΜΜΕΣΑ αναβάθμηση...η μπλέ λάμπα δέν προσφέρει τίποτα απολύτος, την βάζουμε στο θαλασσινό ενυδρείο μόνο για εφέ και για να πιάσουμε κάποιες συχνότητες φωτισμού...

Τί μήκος έχει το ενυδρείο σου; μήπως μπορέσεις και προσαρμόσεις το μίνιμουμ σε λάμπες, που είναι 0,5 watt ανα λίτρο άν πάς σε 2 τ5 χ 54watt θα είσαι super...

Βράχο έχεις μέσα; και πόσα κιλά;

Κυκλοφορία δέν νοήτε σε θαλασσινό η κυκλοφορία του φίλτρου, Άν καταλαβα σωστά...

θα πρέπει να πάρεις κυκλοφορητές και να έχεις επαρκή κυκλοφορία σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου σου αλλιώς ο βράχος σου αλλά και το σύστημα με τον καιρό θα μπουκώσει και θα καταρεύσει...

skimmer έχεις;

Με τί τέστ κάνεις τις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μια διευκρίνηση. Η μπλε λάμπα δεν είναι καθόλου εφέ. Είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη των κοραλλιών, αλλά από μόνης της δεν αρκεί με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μια διευκρίνηση. Η μπλε λάμπα δεν είναι καθόλου εφέ. Είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη των κοραλλιών, αλλά από μόνης της δεν αρκεί με τίποτα.

Κύριε Δημήτρη έχετε δίκιο και ευχαριστώ για την διευκρίνιση, απλά επειδή δέν ανέφερε για κοράλια παρά μόνο για ψάρια και ανεμώνη θεώρησα πως πρόκειτε για fo μάλλον δέν το διατύπωσα εγώ σωστά...και πάλι πολύ χρήσιμη η παρέμβασή σας... :(:D

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε κ αυτο το αρθρο ελπιζω να σε βοηθησει αρκετα.Οτι αποριες εχεις κ οτι θελεις ρωτα ελευθερα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42798

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκριση σας αν και εγώ δε μπορώ να σας προσφέρω μια ανάλογη βοήθεια. Λόγω του ότι η αγορά στη Λάρισα είναι κλειστά σήμερα δεν μπορώ να κάνω κάποια άμεση ενέργεια. Ως προσωρινό μέτρο έχω τοποθετήσει ένα προβολέα των 60W που εστιάζει ακριβώς πάνω στην ανεμώνη. Μπορώ να πώ ότι ορθώθηκε λίγο αλλά πάλι δεν έφαγε ούτε καλαμάρι ούτε γαρίδα (της τα έχω δώσει ωμά). Προς τον costas21 χρησιμοποιώ τα DAJANA NO2 & pH tests. Για σιγουριά όμως πηγαίνω κάθε τόσο και στο pet shop και μου το μετράει και εκεί. Ίσως δεν περιέγραψα τον κυκλοφορητή καλά. Έχω ένα μοτέρ μέσα στο φίλτρο που πιάνει μια ολόκληρη πλευρά του ενυδρείου και έναν κυκλοφορητή που έχει σφουγγάρι στο κάτω μέρος του. Αυτός μόνο είναι 800 λίτρα το λεπτό. Σε συνδυασμό με το μοτέρ είναι σα να φυσάει παντού μέσα στο ενυδρείο. Δεν υπάρχει πρόβλημα κυκλοφορίας δηλαδή. Σχετικά με την ανεμώνη είναι ήδη η 6η μέρα που δεν έχει φάει τίποτα. Πότε κινδυνεύει από ασιτία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε... :(

Φρόντισε ο προβολέας σου να μήν είναι κοντά στην επιφάνεια του νερού γιατί η λάμπες πυρακτόσεως άν έχει τέτοια ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία...φρόντισε όσο μπορείς πιό γρήγορα για την αναβάθμιση του φωτισμού σου...

όσο αφορά την κυκλοφορία συγνώμη εγώ δέν κατάλαβα καλά... :D

Ακόμα και να της βάλεις το φώς που χρειάζεται θα αργήσει να συνέλθει ΑΝ συνέλθει, γιατί όπως σου είπα χρειάζεται ένα καλά στρωμμένο σύστημα, μπορεί να την έχεις ένα χρόνο στο ενυδρείο σου και αυτή να πεθαίνει σιγά σιγά απο την μέρα που θα την βάλεις...η γνώμη μου είναι να την δώσεις σε κάποιον να σου την φιλοξενήσει ή να την επιστρέψεις στο pet...δέν το λέω για κακό απλά να μήν ταλαιπωρηθείς ούτε εσύ ούτε το ζωντανό...και όταν με το καλό οριμάσει το ενυδρείο σου να ξαναπροσπαθήσεις...

Πάντα φιλικά Κώστας :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το καλαμάρι ανήκει στο διαιτολόγιο της ανεμώνης.

Η γαρίδα πάντως ανήκει.

Και επίσης πολύ καλή τροφή ειναι η μαρίδα. Οχι βεβαια ολόκληρη, αλλα την κοβεις σε ενα κομμάτι όσο ειναι το στόμα της ανεμώνης σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...