Jump to content

Recommended Posts

microworms.jpg

ΓΕΝΙΚΑ
Τα microworms είναι μια εξαιρετική πηγή τροφής για το πρώτο τάισμα λαρβών που είτε είναι πολύ μεγάλες για infusoria ή πολύ μικρές για να τραφούν με ναυπλίους αρτέμιας. Το είδος που συνήθως καλλιεργείται από τους χομπίστες είναι το Panagrellus redivivus. Τρέφονται ευκαιριακά με βακτήρια. Ωστόσο, είναι πιθανό να καλλιεργείται από τους χομπίστες ένας αριθμός διαφορετικών ειδών.

Το συγκεκριμένο είδος είναι ένα από τα λίγα που δε γεννά αβγά, αλλά μικρά. Τα βακτηριοφάγα nematodes είναι γνωστά ως μια ενδεχόμενη πηγή τροφή για τις λάρβες ψαριών. Είναι εύκολο να ανατραφούν σε μεγάλες ποσότητες σε μια καλλιέργεια. Έχουν μικρό κύκλο ζωής και υψηλή γονιμότητα. Είναι μικροσκοπικά με μήκος από 0.5 ως 2.0 mm και διάμετρο 0.05 mm. Κάθε σκουληκάκι δημιουργεί 10 - 40 μικρά κάθε 5-7 ημέρες για μια περίοδο 26-36 ημερών που είναι και η διάρκεια ζωής του. Τα μικρά αποκτούν σεξουαλική ωριμότητα σε τρεις περίπου ημέρες. Τριπλασιάζουν το μέγεθος τους την πρώτη ημέρα και τις επόμενες τρεις ημέρες το αυξάνουν κατά 5-6 φορές.

Το μικρό τους μέγεθος και η ευκολία καλλιέργειας τους, τα έχει φέρει ξανά στο προσκήνιο, ιδίως σε σύγκριση με το αυξανόμενο κόστος και τον αμφίβολο αριθμό των εκκολαπτόμενων αυγών της αρτέμια. Πολλοί θεωρούν πως είναι μικρότερης θρεπτικής αξίας αλλά αυτό μάλλον δεν ευσταθεί και πρέπει να είναι ισάξια αν όχι καλύτερα από την νεοεκκολαφθείσα αρτέμια.

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ
Τα miroworms είναι η πιο απλή καλλιέργεια ζωντανής τροφής. Όταν αφεθούν να αναπτυχθούν στις σωστές συνθήκες, θα πολλαπλασιαστούν σε τεράστιους αριθμούς. Είναι αξιόλογη ζωντανή τροφή και ανεκτική σε σχέση με τις συνθήκες που απαιτεί. Τα miroworms αγαπούν τη ζέστη και ένα εύρος θερμοκρασιών από 20 ως 25 °C είναι ιδανικό. Αν η θερμοκρασία κυμανθεί πέρα από αυτά τα όρια, είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω, ο ρυθμός που αναπαράγονται θα μειωθεί. Ωστόσο θα διατηρήσουν τον βιολογικό τους κύκλο και σε θερμοκρασίες από 5 ως και 37 °C. Επίσης έχουν το πλεονέκτημα πως παραμένουν ζωντανά και μέσα στο νερό για αρκετές ώρες (διάφορες πηγές αναφέρουν από 5 ως και περισσότερες από 24 ώρες) διάστημα μέσα στο οποίο θα πρέπει όλα να έχουν καταναλωθεί.

Πραγματικά, υπάρχουν άπειρα υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να φιλοξενήσουμε και να αναπτύξουμε μια καλλιέργεια miroworms. Αυτό που χρειάζεται είναι να βρει κανείς το υλικό που τον βολεύει περισσότερο. Μπορούν να καλλιεργηθούν σε οποιοδήποτε ρηχό, επίπεδο, στεγανό δοχείο με εφαρμοστό καπάκι. Αυτό αποτρέπει την μόλυνση της καλλιέργειας από έντομα ή άλλα ζωύφια, αλλά και την αφυδάτωση της. Μικρές τρύπες θα πρέπει να ανοιχτούν στο καπάκι, για την κυκλοφορία του αέρα και τα δοχεία να τοποθετηθούν σε αεριζόμενο χώρο. Θα μπορούμε να συλλέγουμε miroworms καθημερινά για ένα διάστημα 28-56 ημερών χωρίς να αλλάξουμε το υλικό της καλλιέργειας. Φυσικά, αυτό εξαρτάται από το υλικό που χρησιμοποιούμε. Μετά από κάποιες εβδομάδες (ανάλογα με την θερμοκρασία) το μείγμα θα αρχίσει να εκπέμπει μια δυσάρεστη μυρωδιά και να φαίνεται αρκετά πιο σκούρο από πριν. Τότε θα πρέπει η καλλιέργεια να αντικατασταθεί. Είναι καλή ιδέα να έχουμε τουλάχιστον δύο καλλιέργειες ταυτόχρονα σε εξέλιξη, καθώς η παραγωγή μιας καλλιέργειας μπορεί να μειωθεί εξαιρετικά απότομα. Μπορούμε να ξεκινήσουμε την δεύτερη καλλιέργεια περίπου δύο εβδομάδες μετά την πρώτη.

Μια καλλιέργεια μπορεί να ετοιμαστεί από οποιοδήποτε αλεύρι σιτηρών, μαγιά και νερό. Ωστόσο το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό την παραγωγή της.

Ένα υλικό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, είναι το αλεύρι από σιτάρι. Το αλεύρι ανακατεύεται με νερό ώστε να σχηματίσει έναν λείο πολτό και τοποθετείται στο δοχείο μας. Η προσθήκη μαγιάς στην αρχική προετοιμασία του υλικού δε φαίνεται να έχει κάποια επίδραση στην παραγωγικότητα των miroworms. Όμως η προσθήκη μαγιάς σε μια ήδη αναπτυγμένη καλλιέργεια σε εβδομαδιαία βάση, έχει σημαντική επίδραση στην αύξηση τη παραγωγής μας. Μετά το «μπόλιασμα» του μείγματος μας με ζωντανά σκουλήκια μπορούμε να προσθέτουμε 5 ml διαλύματος μαγιάς (αναλογία : 1gr μαγιάς σε 10 ml νερού) με ψεκασμό πάνω στο μείγμα κάθε 7 ημέρες. Η προσθήκη μαγιάς εμποδίζει επίσης την ανάπτυξη μυκήτων.

Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε νιφάδες βρώμης (quaker). Αναμειγνύουμε ένα μέρος νερού με ένα μέρος βρώμης, απλώνουμε το μείγμα στο δοχείο της καλλιέργειας δημιουργώντας ένα στρώμα 15-25 χιλιοστών και το τοποθετούμε στον φούρνο μικροκυμάτων για τρία λεπτά. Αφήνουμε στη συνέχεια να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου και καθαρίζουμε προσεκτικά με ένα υγρό πανί ότι υλικό έχει παραμείνει στα πλευρικά τοιχώματα του δοχείου. Αφού κρυώσει το μείγμα, τοποθετούμε τα αρχικά σκουλήκια στην επιφάνεια του μείγματος. Μέσα σε 3 – 6 ημέρες θα πρέπει να δούμε την επιφάνεια να κινείται. Με την χρήση μεγεθυντικού φακού μπορούμε να δούμε εκατοντάδες μικροσκοπικά σκουληκάκια.

Και εδώ μπορούμε να αυξήσουμε την παραγωγή σκουληκιών πασπαλίζοντας σκόνη μαγιάς στην επιφάνεια του μίγματος. Αυτό θα βοηθήσει μετά τις δύο πρώτες εβδομάδες και μια φορά την εβδομάδα θα πρέπει να αρκεί. Αν το μείγμα γίνει πολύ νερουλό, μπορούμε να προσθέσουμε στο δοχείο μια φέτα ψωμί για να απορροφήσει την επιπλέον υγρασία. Η προσθήκη του ψωμιού έχει παρόμοια επίδραση με αυτή της μαγιάς μπύρας.

Μια ακόμη μέθοδος απαιτεί μόνο μια φέτα ψωμί και μαγιά μπύρας. Καταρχήν αφαιρούμε την κόρα από τη φέτα του ψωμιού και την τοποθετούμε έτσι ώστε να κάτσει καλά στον πάτο του δοχείου. Ανακατεύουμε 5 γραμμάρια μαγιά μπύρας με 1/4 του φλιτζανιού νερό και ρίχνουμε το μείγμα στο ψωμί φροντίζοντας να μουλιάσει εντελώς. Είναι πολύ σημαντικό να μην περισσεύει παρά ελάχιστο νερό όταν γείρουμε το δοχείο. Πρέπει να θυμόμαστε ότι όσο πιο υγρή είναι μια καλλιέργεια, τόσο χαμηλότερη είναι και η παραγωγή σκουληκιών.

Στη συνέχεια προσθέτουμε την αρχική καλλιέργεια microworms, σκορπίζοντας την στην επιφάνεια του ψωμιού. Εφαρμόζουμε καλά το καπάκι του δοχείου και το τοποθετούμε σε ένα ζεστό μέρος. Μέσα σε τρεις με τέσσερις ημέρες, η καλλιέργεια θα πρέπει να βρίσκεται σε πλήρη ανάπτυξη, με σκουλήκια να μετακινούνται στην επιφάνεια του. Καθώς καταναλώνεται το ψωμί, μπορούμε να προσθέσουμε άλλη μια φέτα ψωμιού για να κρατήσουμε ενεργή την καλλιέργεια. Μετά την προσθήκη 3 – 4 φετών ψωμί η καλλιέργεια θα πρέπει να αντικατασταθεί.

ΤΑΙΖΟΝΤΑΣ MICROWORMS
Η συλλογή των σκουληκιών είναι μια πολύ απλή διαδικασία. Απλά περιμένουμε μέχρι τα σκουλήκια να αρχίσουν να ανεβαίνουν στα τοιχώματα του δοχείου και τα μαζεύουμε από εκεί «ξύνοντας» με μια σκληρή βούρτσα, ένα πλαστικό μαχαίρι ή οτιδήποτε άλλο μας βολεύει στην επιφάνεια του δοχείου. Ξεπλένουμε τη βούρτσα ή το μαχαίρι σε ένα ποτηράκι με 2 – 3 εκατοστά νερό. Μετά από μερικές επαναλήψεις, θα μπορούμε να δούμε στο νερό αναρίθμητα σκουλήκια να «παλεύουν» στο νερό. Μπορούμε τότε να ταΐσουμε στις λάρβες χρησιμοποιώντας ένα σταγονόμετρο. Καλό είναι όταν συλλέγουμε τα σκουλήκια να μην ερχόμαστε σε επαφή με το υλικό της καλλιέργειας για να μη μεταφερθεί υλικό στο ενυδρείο και να αποφύγουμε τυχόν μόλυνση του νερού. Εναλλακτικά μπορούμε να απλώσουμε στην επιφάνεια της καλλιέργειας μικρά επίπεδα ξυλάκια ( π.χ. ξυλάκια παγωτού ή κάτι ανάλογο). Τα σκουλήκια θα συρθούν πάνω τους και από εκεί μπορούμε εύκολα να ταΐσουμε στις λάρβες. Μια άλλη μέθοδος απαιτεί τη χρήση ενός κομματιού χοντρού χαρτιού κουζίνας κομμένο έτσι ώστε να καλύπτει περίπου τη μισή επιφάνεια της καλλιέργειας. Το μέγεθος του θα καθορίσει και το μέγεθος της «σοδειάς» μας. Καλό είναι το χαρτί κουζίνας να είναι υγρό, ώστε να μην αφαιρέσει υγρασία από την καλλιέργεια μας. Περιμένουμε για μερικές ώρες και μετά ξεπλένουμε το χαρτί με καθαρό νερό πάνω από ένα χάρτινου φίλτρου (αυτά τα κωνικά που χρησιμοποιούμε στον καφέ). Αυτό που θα παραμείνει στο φίλτρο είναι εκατομμύρια σκουλήκια για να ταΐσουμε τις λάρβες μας.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όσα σκουλήκια δε φαγωθούν θα πεθάνουν και θα μολύνουν το νερό ιδιαίτερα σε ένα μικρό ενυδρείο. Αν δεν προσέξουμε, μπορεί να αποδεκατιστεί ολόκληρη «φουρνιά» λαρβών μέσα σε λίγες ώρες. Για να προλάβουμε τέτοια προβλήματα, προσπαθούμε να ταΐζουμε τις λάρβες τρεις με τέσσερις φορές την ημέρα με μικρές ποσότητες, παρά μια ή δύο φορές με μεγαλύτερες ποσότητες.



--------------------
Infusoria, Η απαραίτητη τροφή για νεοεκκολαφθείσες λάρβες
Grindal, Θρεπτική και οικονομική ζωντανή τροφή
Προνύμφες κουνουπιών, Μια καλοκαιρινή λιχουδιά

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καταρχας συγχαριτηρια για το αρθρο αλλα εχω μια ερωτηση.Ετοιμη καλλιεργεια για να ξεκινησουμε που θα βρουμε;

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καταρχας συγχαριτηρια για το αρθρο αλλα εχω μια ερωτηση.Ετοιμη καλλιεργεια για να ξεκινησουμε που θα βρουμε;

Από κάποιον χομπίστα! Και εγώ έτσι απόκτησα την δικιά μου καλλιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. :(

Τα microworms μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για τροφή μικρών δίκσων? Αν ναι, μέχρι ποιά ηλικία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τον λόγο, γιατί να μη μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως τροφή μικρών δίσκων! Βέβαια, μια πιο έγκυρη απάντηση θα μπορούσε να μας δώσει κάποιος "δισκάς". Αλλά πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ κάποιο πρόβλημα. Όσον αφόρα το μέγεθος, και μιλώντας γενικά, μπορούμε να ταΐζουμε τα ψαράκια μας microworms μέχρι του σημείου που τα σκουληκάκια είτε δεν επαρκούν ως ποσότητα, είτε είναι πολύ μικρά για να τραβήξουν την προσοχή τους.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το θέμα μπράβο γιατί ένας φίλος μου και γείτονας μου αγόρασε από το internet και δεν είχαμε ξεκάθαρες πληροφορίες για να μεγαλώσουμε την καλλιέργεια αλλά οκ το βρήκε στην πορεία.Υπάρχουν και τα banana worms που μοιάζουν απλά για να μεγαλώσεις την καλλιέργεια πρέπει να προσθέσεις και μπανάνα :(

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το θέμα μπράβο γιατί ένας φίλος μου και γείτονας μου αγόρασε από το internet και δεν είχαμε ξεκάθαρες πληροφορίες για να μεγαλώσουμε την καλλιέργεια αλλά οκ το βρήκε στην πορεία.Υπάρχουν και τα banana worms που μοιάζουν απλά για να μεγαλώσεις την καλλιέργεια πρέπει να προσθέσεις και μπανάνα :(

Και μόλις μεγαλώσουν οι αποικίες θα αρχίσουμε να μοιράζουμε με τον Karrot

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις μεγαλώσουν οι αποικίες θα αρχίσουμε να μοιράζουμε με τον Karrot

Έτσι πρέπει :D:(

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία δουλειά! Αν μπορείς Θόδωρε εμπλούτισε την με 2-3 φωτογραφίες!

Microworms μπορώ να ταίσω και τον μονομάχο μου?

Link to comment
Share on other sites

Για τον μονομάχο σου, καλύτερα είναι τα grindal! Για περισσότερες πληροφορίες stay tuned ...

Για φωτογραφίες, δε θα ήθελα να ανεβάσω κάποιες από το διαδίκτυο και η μηχανή μου δεν έχει τέτοιες δυνατότητες. Αν κάποιος φίλος έχει την όρεξη και την φωτογραφική μηχανή να μας παρουσιάσει φωτογραφικά βήμα βήμα την δημιουργία μιας καλλιέργειας, θα χαρώ ιδιαίτερα να προστεθεί εδώ η δουλειά του :(

Δες και εδώ για τα grindal : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=grindal

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Άντε να με δει η γυναίκα να τα καλλιεργώ...

Την γκρίνια ποιος την αντέχει;:(:D

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ! Ακριβώς όπως τα λες είναι Μιχάλη! :wub: Και 'γω τα ταπεράκια μου τα έχω σε μια ντουλαπίτσα στο κλιμακοστάσιο :)

Link to comment
Share on other sites

να δω πότε θα μπουν οι γυναίκες σας στο aquazone να διαβάσουν όσα λέτε :):D XAXAXA μήπως να φτιάξουμε μια κατηγορία "Συμβουλές Γάμου" και να τις ψήνουμε ότι η διατήρηση ενυδρείων συμβάλλει στην οικογενειακή ευτυχία και γαλήνη; ΧΑΧΧΑΧΑ

(σας δουλεύω εκ του ασφαλούς, καθώς είμαι 25, αλλά σύντομα και εμένα με βλέπω στα ίδια. Ήδη 3 ενυδρεία στο δωμάτιό μου, αν είχα ολόκληρο σπίτι στη διάθεσή μου στο σαλόνι αντί για τηλεόραση θα είχαμε ενυδρείο!)

Link to comment
Share on other sites

να δω πότε θα μπουν οι γυναίκες σας στο aquazone να διαβάσουν όσα λέτε :):D XAXAXA μήπως να φτιάξουμε μια κατηγορία "Συμβουλές Γάμου" και να τις ψήνουμε ότι η διατήρηση ενυδρείων συμβάλλει στην οικογενειακή ευτυχία και γαλήνη; ΧΑΧΧΑΧΑ

(σας δουλεύω εκ του ασφαλούς, καθώς είμαι 25, αλλά σύντομα και εμένα με βλέπω στα ίδια. Ήδη 3 ενυδρεία στο δωμάτιό μου, αν είχα ολόκληρο σπίτι στη διάθεσή μου στο σαλόνι αντί για τηλεόραση θα είχαμε ενυδρείο!)

μακάρι να το είχαμε όλοι αυτό το πράγμα και να πετάγαμε την τηλεόραση :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από το αρχικό μου σχόλιο και την πλακίτσα

ευχαριστούμε, πολύ χρήσιμο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φίλε theodor72 εξαιρετικό άρθρο!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα κάνω 2 ερωτήσεις εδώ.

Τα microworms μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως την artemia για τις νεοκκολάφθεισες λάρβες των apistogramma;( τελικο μεγεθος 5-7 εκ)

Τα microworms μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως την infusoria και μετα την artemia στα ember tetra; ( 2-2.5 cm τελικο μεγεθος)

Και παλι συγχαρητηρια για το εξαιρετικό άρθρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συγχαρητηρια για το εξαιρετικο αρθρο και με την ευκαιρια

 

Ζηταω μπολι αποικιας Microworms περιοχη Χαλκιδα-Αθηνα

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το εξαιρετικο αρθρο και με την ευκαιρια

 

Ζηταω μπολι αποικιας Microworms περιοχη Χαλκιδα-Αθηνα

 

Βαλε μια αγγελια φιλε μου!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πρωτα απ΄ολα θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον @Husky_Jim :bigemo_harabe_net-146:για το μπολι microworms , vinegar eels κ.α !!!!!

Η καλλιεργεια microworms είναι η πιο απλή καλλιέργεια ζωντανής τροφής, οπως εγραψε και ο @theodor72.

Ενα 4λ ταπερ με καλλιεργεια φτανει για να ταιζουμε 100+ μικρα (τετρακια για παραδειγμα) σε καθημερινη βαση(καλυτερα μερα παρα μερα με νεοεκκολαπτόμενη αρτεμια)!

Δυο μερες μετα το μπολιασμα

mw.jpg.36ada338bc6591ae085c1b8c447e5b6e.jpgmw-1.jpg.d263750b72ebd26192aeebd2e34cad91.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...