Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου 45 λίτρων


panstelios22

Recommended Posts

Σκέφτηκα προς το παρών να την βγάλω με ενα μικρό ενυδρείο 45 λίτρων (50x30x30 cm) για τα 18 μικρά cichlids που γεννηθηκαν. Έχουν μεγαλώσει αρκετά και δεν μπορούν να μείνουν αλλό στο δυχτάκι. Αφού μου έχετε πει ότι έχω ήδη πολλά ψαράκια στο βασικό ενυδρείο δεν πρέπει να τα βάλω και αυτά. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω ενα μικρό. Έχουμε το σαράκι του DIY, καλή ευκαιρία να ξεκινήσω από δω να φτιάξω ένα ενυδρίο.

Ακόυτε πως το σκέφτηκα στο μυαλό μου και διορθώστε με σε οποιαδήποτε λάθη έχω. Θα το φτιάξω πάνω σε κομμάτι ξύλου 30μμ (περίσσεψε από πάγκο κουζίνας) ώστε το ενυδρείο να είναι μετακινούμενο. Ανάλογα που το χρειάζομαι να το παίρνω. Θα έχει μέσα το φίλτρο και την θερμάστρα και από πάνω θα βάλω μια εξωτερική λάμπα γραφείου που πιάνει με μανταλάκι. Όλα τα ηλεκτρικά θα καταλήγουν πίσω σε ένα πολύπριζο το οποίο μόνο αυτό θα χρειάζεται να βάζεις στην πρίζα. Έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο στην φωτογραφία που ακολουθει. Θα κολλήσω τα περιμετρικά γυαλλία και μετά άλλα 2 χρωματιστα στην δεξιά γωνία για να δημιουργηθεί χώρος για τα υλικά του φίλτρου. Θα τοποθετήσω μία αντλία αριστερά του ενυδρείου η οποία θα στέλνει το νερο μέσα στο φίλτρο, θα περνάει από σφουγγάρι και μακαρονάκια (ή ότι άλλο χρειάζεται, εσείς θα μου πείτε) και θα πέφτει κάτω, πίσω στο ενυδρείο. Στο κάτω μέρος του ενυδρείου θα κολλήσω μια πυκνή σχάρα να κρατάει τα υλικά του φίλτρου και για να μην κάνουν τα ψαράκια την αντίθετη διαδρομή.

Για να εξηγηθούμε, μην μου αρχίσετε πήγαινε πάρε ένα έτοιμο πιο φθηνά θα σου βγει. :( Θέλω να το φτιάξω με τα χεράκια μου.

Θέλω να μου πείτε αν έτσι όπως το σκέφτηκα το φίλτρο θα βγει πιο φθηνό από ένα μικρο εσσωτερικό έτοιμο φίλτρο. Αν ναι τι φίλτρο πρέπει να πιάσω? Αν όχι τι αντλία πρέπει να πιάσω. Μακαρονάκια σκέφτομε να βγάλω μερικά από το βασικό ενυδρείο ώστε να βοηθήσω και την βιλογία να αναπτυχθεί πιο γρήγορα (δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό). Σφουγγάρι πρέπει να αγοράσω.

Περιμένω απάντήσεις σας. Ευχαριστώ.

post-41730-1300673063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω, σκέφτομαι να χρησιμοποιείσω γυαλλί 5 mm. Στο Aquarium Building Calculator βγαίνει Safety Factor 7.6 . Πείτε μου αν χρειάζεται να βάλω κόντρες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις βρε παιδιά δεν θα βοηθήσει? Δεν θέλω να κάνω κάτι χωρίς τις κατάλληλες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα σου βγει διπλή τιμή....Ποιος θα φάει το ξύλο; :)

Link to comment
Share on other sites

Φώτη δεν ζήτησα ποιο είναι πιο φτήνο, το έτοιμο ή το DIY. Για το εξοπλισμό ρώτησα. Επειδή έχω σκοπό πιο μετά να κατασκευάσω ένα μεγάλο ενυδρείο είπα ότι είναι καλό να κάνω εξάσκηση σε ένα μικρό. Εξάλλου σε άλλα topic που δίαβασα σε όλους λέτε να μην δοκιμάσουν να κολλήσουν μεγάλο ενυδρείο άμα είναι η πρώτη τους φορά και θέλει εμπειρία και τέτοια. Εγώ τώρα που ξεκίνησα από μικρό λάθος είναι? Σας ρώτησα μόνο αν θα μου έρθει πιο φθηνά να βάλω τα υλικά χύμα με μια αντλία στην μια γωνία του ενυδρείου ή αν ένα μικρο εσωτερικό φίλτρο θα ήταν καλύτερη επιλογή. Όσο αφορά τα υλικά, τα 2 από τα 5 μεγάλα γυαλλιά που χρειάζομαι μπορώ να τα βγάλω από ένα κομμάτι που έχω σπίτι. Δεν ζήτησα από κανένα να πάρει ευθύνη ότι αυτό θά είναι πιο φθηνό ή πιο ακριβό. Γνώμες θέλω. Δεν σημαίνει ότι πείτε είναι ευαγγέλιο ή ότι είναι μπούρδες. Ο καθένας αναλλαμβάνει την ευθύνη την δική του. Διαβάζει και βγάζει τα συμπεράσματά του. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις,ποτέ δε δίνουμε νερό σε υλικά φίλτρου.Αντιθέτως τραβάμε από αυτά!Αν βουλώσουν τότε το νερό θα αρχίσει να τρέχει παντού,θα υπερχειλίσει.Αν δε θες να πας σε εσωτερικό αγοραστό πλαστικό φίλτρο που εξοικονομεί περισσότερο χώρο,τότε προτείνω τα εξής.

Θα χρειαστείς τα παρακάτω κομμάτια τζαμιού:

Για τη βάση 50x30 εκ (6mm) 1 κομμάτι

Πλαϊνά και χώρισμα φίλτρου 29x30 εκ (5mm) 3 κομμάτια*

*(Στο ένα θα έχεις από πριν κάνει τις τρύπες του σχήματος,θα εξηγήσω)

Μπρος και πίσω 50x30 εκ (5mm) 2 κομμάτια

Χωρίσματα φίλτρου 25x7 εκ (3 ως 5 mm) 2 κομμάτια

-Στον τζαμά,παραγγέλνεις τα τζάμια ροντέ (τροχισμένα).Στο ένα 29x30 κάνεις τρύπες του σχήματος μία πάνω αριστερά 7 εκατοστά διάμετρο 5 εκατοστά από αριστερά και 5 από πάνω.Την άλλη την κάνεις διαμέτρου όσο η σωλήνα της αντλίας σου ώστε να περνάει πάλι 5 ακατοστά από πάνω αλλά τώρα 5 εκατοστά από δεξιά.

-Σε ίσες αποστάσεις στο ένα πλαινό κολλάς κάθετα τα δύο μικρότερα κομμάτια όπως στο σχήμα.Το αριστερό να αφήνει κενό από κάτω και το δεξί να αφήνει κενό από πάνω.Δυο μέρες μετά ξεκινάς το ενυδρείο.

-Όλα πατάνε πάνω στη βάση.Ξεκινάς από την μία μεγάλη πλευρά.Καθαρίζεις με οινόπνευμα ,βάζεις σιλικόνη στη βάση μόνο εκεί που θα κολλήσεις και κολλάς προσεκτικά.Μπορείς να βάλεις και ταινία χάρτινη.

-Στη συνέχεια πιάνεις την πλευρά με τα χωρίσματα που ετοίμασες πριν 2 μέρες πολύ προσεκτικά όμως,και βάζεις σιλικόνη στη βάση όπου θα πατήσουν τα τζάμια (το πλαϊνό και τα χωρίσματα δηλαδή),αλλά και εκεί που θα πιάσει στην μεγάλη πλευρά.

-Προχωράς με το απέναντι πλαϊνό και το κολλάς και αυτό προσεκτικά.

-Τελειώνεις με την άλλη μεγάλη πλευρά.

Τώρα.Στο αριστερό διαμέρισμα με την μεγάλη τρύπα βάζεις κάτω υαλοβάμβακα και πάνω σφουγγάρι να πιάνει και την τρύπα (έτσι δε θες ούτε σίτα).Στο μεσαίο διαμέρισμα βάζεις το βιολογικό σου υλικό,και τέλος δεξιά,βουτάς την αντλία σου και η σωλήνα της βγαίνει ξανά στο ενυδρείο.

Δε θέλω να πάρω ευθύνη και να υπάρχει αστοχία,είπα μία ιδέα ελπίζω να βοηθάει.Κρινεις και παίρνεις!

post-40028-1300837364_thumb.jpg

post-40028-1300837388_thumb.jpg

post-40028-1300837397_thumb.jpg

post-40028-1300837406_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

Sorry Oresti είχα πρόβλημα με τον υπολογιστή, γι αυτό δεν απάντησα τόσες μέρες. Δύσκολο να μην έχεις internet.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα παω αυτές τις μέρες στον τζαμά να πάρω τιμή για το εσωτερικό χώρισμα + τα υλικά και θα δώ τι με συμφέρει από πλευράς φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο να ρωτήσω.

Αν φτιάξω το φίλτρο όπως στις εικόνες Ορέστη, αν είμαι σωστός, επειδή το νερό θα πέφτει στο ενυδρείο δεν θα χρειαστω αεραντλία για οξυγόνο. Αν βάλω εσωτερικό φίλτρο θα χρειαστώ λογικά. Σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο να ρωτήσω.

Αν φτιάξω το φίλτρο όπως στις εικόνες Ορέστη, αν είμαι σωστός, επειδή το νερό θα πέφτει στο ενυδρείο δεν θα χρειαστω αεραντλία για οξυγόνο. Αν βάλω εσωτερικό φίλτρο θα χρειαστώ λογικά. Σωστά τα λέω?

Η οξυγόνωση του νερού γίνεται με την ανατάραξη της επιφάνειας που μπορείς να πετύχεις με την έξοδο του φίλτρου ή έναν κυκλοφορητή. Η αεραντλία σε γενικές γραμμές είναι διακοσμητική και χρήσιμη σε ειδικές περιπτώσεις πχ κατα την διάρκεια θεραπείας, σε γεννήστρα που μεγαλώνει γόνος, το καλοκαίρι που ανεβαίνει η θερμοκρασία κλπ.

:)

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα γυαλλία και ξεκίνησα την Παρασκευή το ενυδρείο.

Καθάρισα τα πρώτα γυαλλία με οινόπνευμα και σημάδεψα που θα κολλήσω τα χωρίσματα.

Enydreio45L1-1.jpg

Με την κατάλληλη σιλικόνη κόλλησα τα χωρίσματα και την σήτα στην μεγάλη τρύπα.

Enydreio45L2-1.jpg

Σήμερα δεν βρήκα χρόνο για να κολλήσω το ενυδρείο, οικογενειακές υποχρεώσεις. Αύριο το πρωί.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και ελπίζω να πάει καλά η κατασκευή. :P

Link to comment
Share on other sites

Κολλήθηκε και το ενυδρείο σήμερα το πρωί. Τα έκανα λίγο χάλια με τις σιλικόνες αλλά έτσι όπως θα είναι τελειωμένο δεν θα φαίνεται κάτι.

Enydreio45L3.jpg

Δεν μάζεψα την σιλικόνη που ξεχείλισε γύρω γύρω. Θα την κόψω αφού στεγνώσει με μαχαιράκι. Ελπίζω να μην έχει απώλειες......

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να το κάνω όπως το χω στο μυαλό μου θα βγει σουπερ.

Παρεπιπτόντως, πότε να του βάλω νερό να το δοκιμάσω? Αύριο το πρωί που θα έχουν περάσει 2 μέρες?

Και κάτι ακόμα. Πρέπει στα υλικά να βάλω και βαμβάκι και μπλε σφουγγάρι? Τα siporax μέσα στο κουτί είναι σε διχτάκι, να τα βάλω μέσα με αυτό για να τα κρατά μαζεμένα ή θα δημιουργήσει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να το κάνω όπως το χω στο μυαλό μου θα βγει σουπερ.

Παρεπιπτόντως, πότε να του βάλω νερό να το δοκιμάσω? Αύριο το πρωί που θα έχουν περάσει 2 μέρες?

Και κάτι ακόμα. Πρέπει στα υλικά να βάλω και βαμβάκι και μπλε σφουγγάρι? Τα siporax μέσα στο κουτί είναι σε διχτάκι, να τα βάλω μέσα με αυτό για να τα κρατά μαζεμένα ή θα δημιουργήσει πρόβλημα?

Ασε να περάσουν 3 μέρες μετά την κόλληση για να είσαι σίφουρος ,μόνο για δοκιμή.Το τελικό γέμισμα κάν΄το μετά από 5+ μέρες για να ξεμυρίσει.Αναλόγως την ποσότητα σιλικόνης.Αν έχεις σημεία με παχιά σιλικόνη ίσως να θέλει κ άλλο.....λογικά όμως θα είσαι οκ.

Τώρα,για υλικά φίλτρου εγώ θα έβαζα κάτω σφουγγάρι μπλε και πάνω βαμβάκι να είναι το πρώτο που θα συναντάει το νερό, στο ένα διαμέρισμα.Το κεντρικό θα το γέμιζα με βιολογικό υλικό.Όσο πάρει μέχρι πάνω (χώρισμα).Αν θες μπορείς να δεις αν μαζί με την αντλία που θα διαλέξεις χωράει και ο θερμοστάτης.Αν πάλι όχι,βάλε και πανω στην αντλία βιολογικό υλικό .Μπορείς να κάνεις ένα επιπλέον χώρισμα με πλέξιγλας πάνω από την αντλία (οριζόντια) και να τα βάλεις εκεί για περισσότερη αποικίσημη επιφάνεια, προαιρετικά.

Δες το σχήμα,και ας ακούσουμε και άλλες γνώμες για να σιγουρευτούμε.Α,στη θέση του μπλε σφουγγαριού μπορείς να βάζεις και άνθρακα,το προτείνω ειδικά για τον πρώτο μήνα,με τις φρέσκες σιλικόνες.

post-40028-1302114845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τεστ σήμερα το πρωί και βγήκε αρνητικό :thumbup:

Έχω μια μικρή απώλεια στην πισω, κάτω αριστερή γωνία. Μπορώ να βάλω σιλικόνη από μέσα και από έξω? Θα κολλήσει, θα κλέισει ή να το ξανακολλήσω από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τεστ σήμερα το πρωί και βγήκε αρνητικό :thumbup:

Έχω μια μικρή απώλεια στην πισω, κάτω αριστερή γωνία. Μπορώ να βάλω σιλικόνη από μέσα και από έξω? Θα κολλήσει, θα κλέισει ή να το ξανακολλήσω από την αρχή?

Δεν ξέρω τι ακριβώς κόλληση έχεις κάνει .Σου βάσζω ένα σχεδιάκι για να δεις πως πρέπει να είναι.

Αν νομίζεις πως δεν έχεις πετύχει ένα τέτοιο αποτέλεσμα,θα σου πρότεινα να το κάνες απο την αρχή.

Εκτός αν γενικα το έχεις κάνει κάπως έτσι και απλά σου ξέφυγε κάτι μικρό.

Προσπάθησε να αλείφεις ομοιόμορφα την σιικόνη παντού και στρώστην εσωτερικά με το δάκτυλο σου κάνοντας το γώνιασμα.Επίσης προσπάθησε να διώξεις τον αέρα.Αν επιλέξεις να μπαλώσεις το σημείο,ξύσε όση σιικόνη έχει τώρα η περιοχή,καθάρισε με οινόπνευμα και κάνε την δουλειά.

Προσπάθησε το αποτέλεσμα να είναι ξεκάθαρο και στρομένο καλά.Μόνο με στρωμένη καλα σιλικόνη αποφεύγεις διαρροές,γιατί είναι ελέγξιμη η κατάσταση.

post-40028-1302199493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει έτσι. Όλες τις γωνιές τις ειχα στρώσει με το δάκτυλο. Το είχα για αρκετη ώρα και μόνο από εκεί ειχα την απώλεια. Θα δοκιμάσω να το μπαλώσω και βλέπουμε.

Να σας ρωτήσω. Έσας ο τζαμάς τα γυαλλιά σας τα κόβει τέλεια? Είναι όλα γωνιασμένα 90 μοίρες? Εμένα πάντως δεν ήταν. Άσε μερικά που χάναν και κανένα χιλιοστό. Τον είχα ρωτήσει όταν τα παράγγειλα πως θα τα κόψει και μού πε στο χέρι. Τον ρώτησα αν θα ήταν καλά γωνιασμένα και μου πε να μην ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο οι περισσότεροι κοβουν στο χέρι...απλά δε στα έκοψε καλα,αν μιλάμε για 1-2 χιλιοστα μπορείς να το μπαλώσεις με λίγη σιλικόνη.

Ωραια δουλεια μπράβο!

Το μονο που εχω να προσθέσω είναι οτι θα προτιμούσα και μια τρύπα κατω απο την αλλη,5 πόντους απο το βυθο ωστε να τραβαει και απο κάτω.

Οχι πως τωρα δε θα δουλεψει βεβαια!

Οταν τελειωσει το μπουκάλι με το οινοπνευμα,γέμισε το μπουκάλι ζιβανια και ανεβα Αθηνα να τα πιουμε και να τα πούμε :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ενα backround για να κρύψω τα υλικά του φίλτρου και να μην φαίνονται από το εσωτερικού του ενυδρείου, κάτι λεπτό και απλό. Πήρα πυκνή πολυστερίνη ενός πόντου για να βάλω να πατήσει το ενυδρείο στο ξύλο. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω από αυτή την πολυστερίνη σαν backround. Να βάλω μια στρώση σιλικόνι, να ρίξω χώμα (που θα έχω πλύνει) και μετά άλλη μια στρώση σιλικόνη. Μιλάμε για ένα backround 30χ30. Πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ενα backround για να κρύψω τα υλικά του φίλτρου και να μην φαίνονται από το εσωτερικού του ενυδρείου, κάτι λεπτό και απλό. Πήρα πυκνή πολυστερίνη ενός πόντου για να βάλω να πατήσει το ενυδρείο στο ξύλο. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω από αυτή την πολυστερίνη σαν backround. Να βάλω μια στρώση σιλικόνι, να ρίξω χώμα (που θα έχω πλύνει) και μετά άλλη μια στρώση σιλικόνη. Μιλάμε για ένα backround 30χ30. Πως σας φαίνεται?

Εγώ δε θα το πειραζα για βλέπω καλύεταρα και πίσω,τα υλικά.Επίσης θα κλείσεις και άλλο χώρο από το ήδη μικρό ενυδρείο.Μπορείς όμως να το κάνεις όπως είπες,όχι χώμα,άμμο.Επίσης μπορείς να πάρει μαύρο πλέξιγλας και να το κολλήσεις στη θέση αυτήν.Αν ακόμα επιμένεις σε πιο ρεαλιστικό εφέ δοκίμασε καιτην συνταφή φελιζολ-τσιμέντο δεξαμενών νερού (3-4 χέρια από Aquamat ή Durostick D-1).

Link to comment
Share on other sites

Πως θα φαίνεται μετά από λίγο καιρό η σιλικόνη και πως το τσιμέντο? Το μπλεξικλας όντως είναι μια εύκολη λύση. Με σιλικόνη το κολάω και όλα οκ με άνωση κτλ?

Το χώμα το σκέφτηκα διότι το ενυδρείο θα είναι γενικά σε καφέ χρωματισμούς, θα ταιριάζει καλύτερα. Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω χώμα?

Αν τελικά θα χρησιμοποιήσω πλεξιγλας θα βάλω σε καφέ χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...