Jump to content

Πρόβλημα με Corydoras Sterbai


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σημάδια με εξόγκωμα σε ένα corydras sterbai

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:320 καθαρά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Fluval 405 με φουλ sera siporax και 1 καλαθάκι τύρφη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 δίσκοι εκτροφής, 5 cory sterbai, 6 αρλεκίνοι, μία μονομάχος, 3 μικρά sp3, 5 golden apple snails

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):80 λίτρα από α/ο κάθε 10 με 15 μέρες αλλαγή νερού, τάισμα 4 φορές την ημέρα αρκετή ποικιλία.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:4.69

- KH:1

- GH:4

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Ναι

-Strips:Όχι

-Ηλεκτρονικά:Ναι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Corydoras Sterbai

- Ιστορικό Ψαριού: Ποτέ δεν είχε παρουσιάσει τίποτα.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Εξόγκωμα με σημάδια στα πλαϊνά του ψαριού, πίσω από τα βράγχια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-21690-1302025194_thumb.jpg

post-21690-1302025212_thumb.jpg

post-21690-1302025232_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Είχα παρατηρήσει και πριν ένα μήνα κοντά κάτι μικρά σημαδάκια στο ίδιο ψάρι αλλά ήταν πολύ μικρά και δεν τα διέκρινα και καλά οπότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Τώρα βλέπω ότι είναι πιο έντονο και η υφή του όπως το βλέπω είναι σαν βαμβάκι. Κολλάει και η άμμος απάνω του σε εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριε κατασκοπε,ηθελα να σε ρωτησω...

το εξογκωμα ειναι και απο τις 2 μεριες του σωματος του,το χνουδι το οποιο αναφερεις βρισκεται στο ιδιο σημειο?

τα υπολοιπα ψαρια του κοπαδιου ειναι οκ?

το ph σου το κρατας σταθερο 4,68?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριε κατασκοπε,ηθελα να σε ρωτησω...

το εξογκωμα ειναι και απο τις 2 μεριες του σωματος του,το χνουδι το οποιο αναφερεις βρισκεται στο ιδιο σημειο?

τα υπολοιπα ψαρια του κοπαδιου ειναι οκ?

το ph σου το κρατας σταθερο 4,68?

Το Spy είναι από το spyros που είναι το όνομά μου. :P

Σαν προεξοχή είναι μικρή και είναι και από τις δύο μεριές. Αλλά φαίνεται επιφανειακό, όχι στο εσωτερικό του ψαριού. Το χνούδι είναι περισσότερο από την αριστερή πλευρά του ενώ δεξιά είναι ελάχιστο. Είναι πάνω στο σημείο όπου φαίνεται αυτή η αλλοίωση στα λέπια. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι όλα οκ, και του κοπαδιού και τα άλλα στο ενυδρείο.

Το Ph είναι σταθερό αλλά θέλω να το ανεβάσω στο 5.5 γιατί νομίζω το παραχαμήλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου φαίνεται πως 1 με 2 ακόμα sterbai έχουν λίγο αλλοιωμένα λέπια σαν σημάδι αλλά χωρίς βαμβάκι. Καμιά ιδέα μην τρέχουμε και είναι αργά;

Link to comment
Share on other sites

Το Spy είναι από το spyros που είναι το όνομά μου. :P

Σαν προεξοχή είναι μικρή και είναι και από τις δύο μεριές. Αλλά φαίνεται επιφανειακό, όχι στο εσωτερικό του ψαριού. Το χνούδι είναι περισσότερο από την αριστερή πλευρά του ενώ δεξιά είναι ελάχιστο. Είναι πάνω στο σημείο όπου φαίνεται αυτή η αλλοίωση στα λέπια. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι όλα οκ, και του κοπαδιού και τα άλλα στο ενυδρείο.

Το Ph είναι σταθερό αλλά θέλω να το ανεβάσω στο 5.5 γιατί νομίζω το παραχαμήλωσα.

σταδιακα και οχι αποτομα

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια έχουν μεγαλώσει ή έχουν παραμείνει ίδιο μέγεθος; Με το χνούδι που πριγράφεις τί γίνεται; Εκτός απο το εξόγκωμα εξωτερικά υπάρχει κα πληγή;

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια έχουν μεγαλώσει ή έχουν παραμείνει ίδιο μέγεθος; Με το χνούδι που πριγράφεις τί γίνεται; Εκτός απο το εξόγκωμα εξωτερικά υπάρχει κα πληγή;

Τα σημάδια μου φαίνονται ίδια και ακριβώς στο ίδιο σημείο. Ίσως λίγο το χνούδι να είναι πιο έντονο. Το εξόγκωμα ουσιαστικά είναι από τα λέπια του ψαριού. Δεν παρατηρώ καμία άλλη πληγή.

Έβγαλα και μερικές φωτογραφίες τώρα πάλι μήπως μπορούν να βοηθήσουν.

Edit: Ξέχασα να πω πως υπάρχουν και κοψίματα στην ουρά του όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Επίσης το μπαμπάκι που νομίζω ότι βλέπω μπορεί να είναι βλέννα; Επισημαίνω πάλι πως τα ασπράκια είναι κολλημένη άμμος απάνω του.

post-21690-1302523494_thumb.jpg

post-21690-1302523505_thumb.jpg

post-21690-1302523520_thumb.jpg

post-21690-1302523535_thumb.jpg

post-21690-1302523546_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Eχεις παρατηρήσει το ψάρι να ξύνεται;

Link to comment
Share on other sites

Eχεις παρατηρήσει το ψάρι να ξύνεται;

Όσες φορές κάθομαι και το παρακολουθώ για ώρα δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Η συμπεριφορά του είναι ακριβώς ίδια με τα υπόλοιπα του κοπαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύσου pimafix και άρχισε θεραπεία για μια εβδομάδα. Ο,τι και αν είναι, δεν ενοχλεί το ψάρι, οπότε καλύτερα να δοκιμάσουμε πρώτα ένα ελαφρύ φάρμακο παρά να πάμε σε κάτι πιο ισχυρό που θα σου επηρεάσει την βιολογία.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

πάντως άμα δεν έχεις μια ολοκληρωμένη διατροφή πρέπει να ανεβάσεις οπωσδήποτε το ph γιατί το νερό σου έχει πολύ λίγα ιχνοστοιχεία :thumbup:Πάντως μου κάνει εντύπωση που με τόσο χαμηλό ph έχεις πρόβλημα με ασθένειες :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε επί πτυχίω (:thumbup: ) γενικά νομίζω οτι οι ασθένειες στα ψάρια δεν επηρεάζονται τοσο πολύ απο το ph, ειδικά όσες προκαλούνται απο μύκητα.

Σπύρο κάνε την θεραπεία και μας ενημερώνεις. Στο τέλος της εδβομάδας κάνε και μια αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία να γίνει κανονικά μέσα στο κυρίως ενυδρείο;

Από διατροφή τρώνε αρκετά μεγάλη ποικιλία πιστεύω. Και βάζω και ιχνοστοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το pimafix είναι ελαφρύ φάρμακο δεν επηρεάζει σε κάτι. Ουτε άνθρακας χρειάζεται μετά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή νερού σήμερα ως προγραμματισμένη ρουτίνα και ξεκίνησα την θεραπεία με pimafix. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Το ψάρι μέχρι σήμερα είναι όπως τις προηγούμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η θεραπεία ολοκληρώθηκε προχθές και σήμερα θα γίνει και αλλαγή νερού. Καμία βελτίωση στο ψαράκι. Τώρα τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πιάσεις το ψάρι και να του κάνεις κανενα μπάνιο με ισχυρή δόση απο καποιο φάρμακο που έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το πιάσω και να το βάλω και σε καραντίνα. Αυτή τη στιγμή στο φαρμακείο μου έχω μόνο το pimafix και ektozon. Τι φάρμακο πρέπει να πάρω και τι ακριβώς να του κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το τι είναι και δεν ξέρω να σου πω .

Στη περίπτωση όμως αυτή θα έπαιζα με ισχυρά φάρμακα σε μορφή μπάνιου και μόνο .

Για αρχή θα έκανα χρήση με καποιο φουράνιο .

Να έχεις υπ όψιν σου οτι τα μπάνια δεν θα κρατάνε περισσότερο απο μισή ώρα , θα βάζεις διπλή δόση απ ότι σου λένε τα σκευάσματα και θα κανεις κάθε μέρα μπάνιο το ψάρι .

Σε 48 ώρες θα πρέπει να δείς τα πρώτα αποτελέσματα αν έχει κάνει κάτι το φάρμακο αλλιώς αλλάζεις .

Τροφή με βιταμίνες οπωσδήποτε .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το τι είναι και δεν ξέρω να σου πω .

Στη περίπτωση όμως αυτή θα έπαιζα με ισχυρά φάρμακα σε μορφή μπάνιου και μόνο .

Για αρχή θα έκανα χρήση με καποιο φουράνιο .

Να έχεις υπ όψιν σου οτι τα μπάνια δεν θα κρατάνε περισσότερο απο μισή ώρα , θα βάζεις διπλή δόση απ ότι σου λένε τα σκευάσματα και θα κανεις κάθε μέρα μπάνιο το ψάρι .

Σε 48 ώρες θα πρέπει να δείς τα πρώτα αποτελέσματα αν έχει κάνει κάτι το φάρμακο αλλιώς αλλάζεις .

Τροφή με βιταμίνες οπωσδήποτε .

Το φουράνιο σε ποια φάρμακα το βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Furan 2. Η δοσολογία αναγράφεται πάνω στην συσκευασία. Να έχεις άνθρακα έτοιμο για χρήση μετά την θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Furan 2. Η δοσολογία αναγράφεται πάνω στην συσκευασία. Να έχεις άνθρακα έτοιμο για χρήση μετά την θεραπεία.

Το μπάνιο θα το κάνω σε ένα 20λιτρο. Τον άνθρακα να τον βάλω στο κανονικό ενυδρείο; Χρειάζεται; Αφού δεν θα μπει φάρμακο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δικο μου λάθος, οχι, δεν θα χρειαστεί κατι. :thumbup: Καλη επιτυχια στην θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...