Jump to content

Τη φωτισμό χρησιμοποιείτε στο φυτεμένο σας και ποιες οι παρατηρήσεις σας;


Rik

Recommended Posts

Τη φωτισμό χρησιμοποιείτε στο φυτεμένο σας και ποιες οι παρατηρήσεις σας;

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να γνωρίσω καλύτερα αυτόν τον όμορφο κόσμο και όπως καταλαβαίνεται ψαχνωμε γενικός στο να βρω μια ισορροπημένη λύση όσο αφορά τον φωτισμό και το ιδανικότερο φάσμα του. Επειδή λίγο πολύ όλοι μας έχουμε καποιες εμπειρίες στο θέμα πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να καταγραφούν έτσι ώστε να δούμε πάνω κάτω στο τέλος εάν οι απόψεις συγκλίνουν σε κάποιο σχετικό πόρισμα.

Γενικά Χαρακτηριστικά

Ενυδρείο 180 λίτρων

Φωτισμός Μέτριος, Σύνολο σε Watt ~ 90 με ανακλαστήρες

Ωρες συνολικης φωτοπεριοδου 10

Λάμπες:

1) T5 – 24W Aqua Medic plant gro 6500 Kelvin ( blue and red ends of spectrum)

2) T8 – 18W Osram Fluora Light color: 77( blue and red ends of the spectrum)

3) T8 - 25 W Sylvania standard 4000 Kelvin (cool white, sunrise)

4) T8 – 20W Sunsun Plant Growth 10.000 Kelvin ( Blue Sky) Για 4 ωρες στο ενδιαμεσο της φωτοπεριοδου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Γενικά Χαρακτηριστικά

Ενυδρείο 70 λίτρων καθαρα

Φωτισμός υψηλος, Σύνολο σε Watt ~ 84 με 2 ανακλαστήρες

Ωρες συνολικης φωτοπεριοδου 10

Λάμπες:

1) 2 T5 – 24W sylvania gro lux

2) 2T8 – 18W Osram Fluora

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Χαρακτηριστικά

Ενυδρείο 70 λίτρων καθαρα

Φωτισμός υψηλος, Σύνολο σε Watt ~ 84 με 2 ανακλαστήρες

Ωρες συνολικης φωτοπεριοδου 10

Λάμπες:

1) 2 T5 – 24W sylvania gro lux

2) 2T8 – 18W Osram Fluora

Ευγε φιλε nikosn :thumbup:

Εμπρος παιδια δεν δαγκωνο! :thumbup:

Αντε και οι ποιο εμπειροι, πιστευω πως λιγο πολυ ολους μας εχει απασχοληση λιγο το ολο θεμα! :)

Link to comment
Share on other sites

RIO 125

Λάμπες Τ8 ,αριθμός τρείς (3)

1.Daylight της sera

2. original tropical της arcadia

3.freshwater της arcadia ( τοποθετημένη στη κόντρα)

:)

Link to comment
Share on other sites

Υποβρυχιος κηπος 300 λιτρα.

Χρησιμοποιω 6Χ54watt T5's.

Απο λαμπες βαζω ο,τι πιο φτηνο βρω απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας. Συνηθως κοστιζουν κατω απο 5 ευρω η μια. Κιτρινιαρες, λευκες, daylight, ολες μου κανουν φτανει να ειναι παμφτηνες.

Κατεληξα οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα...τα φυτα θελουν φως , αν τους το δωσεις αυτο τους ειναι αρκετο.

Εννοειται οτι αποφευγονται τα ακρα , διαλεγω απο 2.700k- 10.000k

Link to comment
Share on other sites

2x24w στα 50 λιτρα !

10000κ και 2700Κ. Απο μαγαζία με ηλεκ/γικό υλικό.

Το μόνο που κοιταω μετά τα Κελβιν είναι το CRI να είναι μεγαλύτερο απο 80

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Σε 300 λιτρα χρησιμοποιω την ιδια τεχνικη με τον ΑΛεξανδρο....

Σε ενυδρειο 120χ50χ50 (300 λιτρα)

2x glo 2x39 t5

Συνολο 4 t5

Απο μπροστα προς πισω

1 sylvania grolux

1 osram ~ 4000k

1 sylvania grolux

1 osram ~ 6000k

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος για το επιπεδο φωτισμου μου (μετριος φωτισμος),εχω αρκετη αναπτυξη και μπορω να αναφερω για να υπαρχει μετρο συγκρισης οτι το πιο δυσκολο φυτο που εχω ειναι το lileopsis braziliensis το οποιο αναπτυσεται πολυ γρηγορα...τα υπολοιπα ειναι αρκετα πιο ευκολα οποτε αναμενομενη η αναπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε 37.5 λίτρα χρησιμοποιώ:

1x24W PL Ψυχρό λευκό (δεν γνωρίζω kelvin)

1x15W T8 Original Tropical Arcadia

με ανακλαστήρες

Σε 100λ:

1x25W Sera Plant Color T8 - 4900k

1x25W Aquazonic Super Tropical Pink T8

1x25W Aquazonic Super Sun T8 - 7500k

με ανακλαστήρες

Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει osram cool white 6500k και sylvania warm white, φθηνές και απλές λάμπες με πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 125 λίτρα χρησιμοποιώ:

1x 28W Τ5 daylight

1x 28W T5 nature

Το ενυδρειο ειναι το RIO 125 και δε χρησιμοποιώ ανακλαστηρες, αλλα και δεν εχω φυτα με ιδιαιτερες απαιτησεις

Link to comment
Share on other sites

RIO 125

Λάμπες Τ8 ,αριθμός τρείς (3)

1.Daylight της sera

2. original tropical της arcadia

3.freshwater της arcadia ( τοποθετημένη στη κόντρα)

:)

Υποβρυχιος κηπος 300 λιτρα.

Χρησιμοποιω 6Χ54watt T5's.

Απο λαμπες βαζω ο,τι πιο φτηνο βρω απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας. Συνηθως κοστιζουν κατω απο 5 ευρω η μια. Κιτρινιαρες, λευκες, daylight, ολες μου κανουν φτανει να ειναι παμφτηνες.

Κατεληξα οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα...τα φυτα θελουν φως , αν τους το δωσεις αυτο τους ειναι αρκετο.

Εννοειται οτι αποφευγονται τα ακρα , διαλεγω απο 2.700k- 10.000k

2x24w στα 50 λιτρα !

10000κ και 2700Κ. Απο μαγαζία με ηλεκ/γικό υλικό.

Το μόνο που κοιταω μετά τα Κελβιν είναι το CRI να είναι μεγαλύτερο απο 80

Σε 300 λιτρα χρησιμοποιω την ιδια τεχνικη με τον ΑΛεξανδρο....

Σε ενυδρειο 120χ50χ50 (300 λιτρα)

2x glo 2x39 t5

Συνολο 4 t5

Απο μπροστα προς πισω

1 sylvania grolux

1 osram ~ 4000k

1 sylvania grolux

1 osram ~ 6000k

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος για το επιπεδο φωτισμου μου (μετριος φωτισμος),εχω αρκετη αναπτυξη και μπορω να αναφερω για να υπαρχει μετρο συγκρισης οτι το πιο δυσκολο φυτο που εχω ειναι το lileopsis braziliensis το οποιο αναπτυσεται πολυ γρηγορα...τα υπολοιπα ειναι αρκετα πιο ευκολα οποτε αναμενομενη η αναπτυξη τους.

Σε 37.5 λίτρα χρησιμοποιώ:

1x24W PL Ψυχρό λευκό (δεν γνωρίζω kelvin)

1x15W T8 Original Tropical Arcadia

με ανακλαστήρες

Σε 100λ:

1x25W Sera Plant Color T8 - 4900k

1x25W Aquazonic Super Tropical Pink T8

1x25W Aquazonic Super Sun T8 - 7500k

με ανακλαστήρες

Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει osram cool white 6500k και sylvania warm white, φθηνές και απλές λάμπες με πολύ καλά αποτελέσματα.

Σε 125 λίτρα χρησιμοποιώ:

1x 28W Τ5 daylight

1x 28W T5 nature

Το ενυδρειο ειναι το RIO 125 και δε χρησιμοποιώ ανακλαστηρες, αλλα και δεν εχω φυτα με ιδιαιτερες απαιτησεις

Παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, βλεπω ενδιαφερουσες αποψεις! :thumbup:

Θα περιμενω να μαζευτουν μερικες ακομα απαντησεις και τα ξαναλεμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Rio 125

6 λάμπες T8 διαφόρων τύπων,

τέσσερις 18 watt και δύο 15 watt

Είναι εναλλάξ daylight (7000Κ) και ροζ (4000Κ) και μία 10.000Κ

Υπέρ αρκετός φωτισμός για τα λίτρα μου αλλά και για τα φυτά που συνήθως είναι εύκολα έως μέτριας δυσκολίας.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Rio 125

6 λάμπες T8 διαφόρων τύπων,

τέσσερις 18 watt και δύο 15 watt

Είναι εναλλάξ daylight (7000Κ) και ροζ (4000Κ) και μία 10.000Κ

Υπέρ αρκετός φωτισμός για τα λίτρα μου αλλά και για τα φυτά που συνήθως είναι εύκολα έως μέτριας δυσκολίας.

Τουμπανο φιλε Αντρεα και καλο πασχα!

UP!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα.. ενυδρειο 130-60-65ύψος +100 λιτρα σαμπ,εχω 4Χ54W 2Χ Τ5 Arcadia Plant Pro 2X sylvania Grolux με ανακλαστηρες γιουβελ,8-9 ωρες καθημερινά..γενικα πιστεύω οτι ειναι καλως συνδειασμος για τα φυτα μου. :)

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ σε 230 λίτρα μια 80 watt στα 10000 K και μπορώ να πω ότι υπάρχει αρκετά καλή ανάπτυξη των φυτών μου, από μάρκα καμμία συγκεκριμένη, ότι βρω στο ηλεκτρολογικό κατάστημα της περιοχής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ σε 230 λίτρα μια 80 watt στα 10000 K και μπορώ να πω ότι υπάρχει αρκετά καλή ανάπτυξη των φυτών μου, από μάρκα καμμία συγκεκριμένη, ότι βρω στο ηλεκτρολογικό κατάστημα της περιοχής μου.

80 Watt λαμπα; :)

Τη ειδος λαμπας ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι με το φυτεμένο ενυδρείο ένας βασικός παράγοντας ήταν ο φωτισμός και επειδή το πλήθος των λαμπών φθορίου είναι πολυπληθές η επιλογή του κατάλληλου φωτισμού με προβλημάτισε αρκετά και προσπάθησα να κάνω μια μικρή έρευνα μήπως και βγάλω κάποια συμπεράσματα.

Βασική παράγοντες στην επιλογή μιας λάμπας που παρουσιάζονται πρωτίστως είναι τα Κελβιν, τα Λουμεν, το CRI (color rendering index),και η Ενεργειακή κλάση τα οποία συνοψίζω παρακάτω καθαρά πληροφοριακά.

Κελβιν:

Το Kelvin (σύμβολο: Κ).

Την διακύμανση των χρωμάτων από τα πιο ψυχρά ως και τα πιο θερμά την ονομάζουμε χρωματική θερμοκρασία και η κλίμακα που χρησιμοποιείται για τη μέτρηση της είναι η κλίμακα Kelvin. Όσο πιο ψυχρά είναι τα χρώματα τόσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία χρώματος, ενώ όσο δείχνει πιο θερμή η χροιά κατεβαίνει η χρωματική θερμοκρασία.

Λόγω διαφορετικών υλικών, οι φωτεινές πηγές εκπέμπουν φως διαφορετικού χρώματος. Αυτό μετριέται σε βαθμούς Kelvin και πρακτικά δείχνει πόσο θερμό (προς το κίτρινο) ή ψυχρό (προς το μπλε) είναι το χρώμα που εκπέμπει η εκάστοτε φωτεινή πηγή.

Warm white, Soft white, Θερμό λευκό ≤ 3.000Κ

White, Bright White, Λευκό >3.500Κ

Cool white, Ψυχρό Λευκό >4.000Κ

Daylight, Φως ημέρας ≥5.000Κ

Λούμεν :

Το Lumen (σύμβολο: lm).

Είναι η μονάδα SI ( International System)(Μετρικό Σύστημα) της φωτεινής ροής. Μετρά την δύναμη του φωτός όπως γίνεται αντιληπτό από το ανθρώπινο μάτι. Η φωτεινή ροή διαφέρει από τη ροή ακτινοβολίας, Μετρά την εκπεμπόμενη συνολική ισχύ του φωτός.

CRI:

Είναι ο δείκτης χρωματικής απόδοσης της λάμπας με πρότυπο το φυσικό φως του ηλίου. Η κλίμακα μέτρησης είναι από το 0 έως 100 σαν μέγιστη ποιότητα.

Στις λάμπες το συναντάμε σαν κωδικό τύπου 740, 950, 865 κλπ, όπου το πρώτο ψηφίο είναι ο δείκτης χρωματικής απόδοσης και τα επόμενα δυο ψηφία ο βαθμός Κελβιν.

Ενεργειακή κλάση :

Α έως G είναι η ενεργειακή κλάση που ανήκει η λάμπα. Αυτό είναι η σχέση κατανάλωσης / απόδοσης.

Α είναι η ενεργειακά αποδοτικότερη κλάση, και G η ενεργειακά λιγότερο αποδοτική. Οι σύγχρονες λάμπες οικονομίας είναι στην ενεργειακή κλάση Α.

• Στα Lumen αναφέρει πόσα λούμεν αποδίδει η λάμπα.

• Στα Watt αναφέρει πόσα βάτ καταναλώνει η λάμπα.

• Στο h αναφέρει την διάρκεια ζωής της λάμπας σε ώρες.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα παρακάτω συμπεράσματα και παρατηρήσεις προσπάθησα να τις συγκεντρώσω για να δώσω και μια άλλη οπτική γωνία περί του θέματος και κατά συνάρτηση επιλογής μιας λάμπας των ανάλογων απαιτήσεων μας ως προς τα φυτά.

Συνήθως οι επώνυμες ενυδρειακες λάμπες είναι μεταξύ του CRI 9 με 8 εκτός από τις τύπου 3band που έχουν κατώτερο CRI λόγο επιτηδευμένων επιλεγμένων κορυφών στην περιοχή του μπλε και κόκκινου φάσματος.

CRI9:

Στα υπέρ των λαμπών με CRI 9 είναι ότι έχουν ποιοτικότερο φάσμα, είναι οι πλέον ονομαζόμενες πλήρους φάσματος (full spectrum) λάμπες, με ποιο γεμάτο και ομοιόμορφο διάγραμμα, λιγότερες απότομες κορυφές, και συνήθως τις συναντάμε στην χρωματική θερμοκρασία μεταξύ των 3000Κ με 6500Κ.

Στα κατά των λαμπών με CRI 9 είναι ότι έχουν αρκετά λιγότερα λουμεν λόγο ποιοτικότερων και περισσοτέρων επιστρώσεων από τις CRI 8, είναι ενεργειακής κλάσεως B λόγο χαμηλότερης απόδοσης σε σχέση με την κατανάλωση τους(CRI 8 είναι Α), και συνήθως έχουν ένα ανώτερο κόστος αγοράς.

Συμπέρασμα:

Προτιμήστε τις λάμπες CRI 8 εάν θέλετε σε λιγότερα Watt να καλύψετε τις ανάγκες του ενυδρείου σας. Αν και το φάσμα τους είναι λίγο ποιο «βρώμικο» δεν θα αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα μια που πάντα μιλάμε για ποιοτικές λάμπες!

Προτιμήστε τις λάμπες CRI9 εάν θέλετε ένα ποιοτικότερο φάσμα αλλά θα πρέπει να υπολογίσετε περισσότερα Watt για να φτάσετε τα επίπεδα των λουμεν των CRI8.

Μην κάνετε χρήση λάμπες κατώτερης ποιότητας του CRI 8 γιατί η απόδοση σε λουμεν, και η αλλοίωση του φάσματος, είναι κατώτερα των αναμενόμενων προδιαγραφών.

Εξαιρούνται οι 3band τύπου Grolux, Fluora, κλπ.

Kelvin:

Τα Κελβιν είναι άλλος ένας πονοκέφαλος ο οποίος έχει απασχολήσει πρωτίστως πολύ κόσμο που πειραματίζεται στον ενυδρειοφιλο κόσμο. Σαν συμβουλή μπορούμε να πούμε καταρχάς ότι οι επιλογές μας να γίνουν σε λογικά πλαίσια από 2700Κ έως 12.000Κ.

Από την πληθώρα των λαμπτήρων μπορεί να αναρωτηθεί κανείς ποία να επιλέξει. Η απάντηση βρίσκεται στο ενυδρείο σας. Λάβετε υπόψη ότι μια υψηλότερη συγκέντρωση της ερυθρής ακτινοβολίας προάγει την ανάπτυξη επιμήκυνση των φυτών, ενώ σε υψηλότερη συγκέντρωση μπλε ακτινοβολίας ευνοεί την ανάπτυξη, ως προς την δομή και τον όγκο τους. Πιστεύω ότι η ισορροπία της ακτινοβολίας και των δύο είναι απαραίτητη, δίδοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στο κόκκινο, η οποία από την έμφυτη ενέργεια του έχει μικρότερη ικανότητα να διεισδύει στη στήλη του νερού, με τον τρόπο αυτό, θα εξασφαλιστεί ένα καλό ποσό της κόκκινης ακτινοβολίας.

Επίσης μια άλλη εμπειρική μεταβλητή ως προς τα Κελβιν σε συνάρτηση με τα λουμεν είναι το ότι έχουμε πολλά λουμεν στις λάμπες από 3000Κ έως 6500Κ ενώ ανεβαίνοντας σε Κελβιν από εκεί και πέρα βλέπουμε μια αισθητή μείωση των λουμεν στις λάμπες.

Όσο για τις 3band είναι καλό αν υπάρχουν να μπαίνουν σε συνδυασμό με άλλες πλήρους φάσματος μια που έχουν λίγα λουμεν, αφύσικο φωτισμό και εκτός αυτού τα φυτά χρειάζονται όλο το χρωματικό φάσμα για να μπορέσουν να ολοκληρώσουν και άλλες λειτουργίες εκτός της φωτοσύνθεσης.

Επιλέξτε την ταχύτητα και την ποιότητα της ανάπτυξης, κατάλληλα για την προσαρμογή των εκπομπών CO2 και άλλων θρεπτικών ουσιών και επιλέξτε τα ανάλογα φώτα και φωτοπεριοδο. Να θυμάστε, τα φώτα δεν είναι ποτέ η αιτία της ανάπτυξης της άλγης, αλλά εξακολουθεί να είναι ένας παράγοντας που την προκαλεί έμμεσα, η κύρια μεταβλητή είναι πάντα το επίπεδο θρεπτικών ουσιών που υπάρχουν στο νερό ή κάποιων θρεπτικών που μπορούν να λείπουν επιβραδύνοντας την σωστή ανάπτυξη των φυτών δίνοντας έτσι χώρο στις αλγες.

Παρακάτω συγκέντρωσα κάποιες λάμπες σαν παράδειγμα όλες στα 36W, για να δείτε και επιτόπου τα χαρακτηριστικά τους. Όπως Βλέπεται η FLUORA και η Arcadia Original Tropical που είναι (3band) έχουν χαμηλό CRI και Lumen. Η Osram Biolux965 και αυτή υστερεί σε Lumen σε σχέση με τις CRI 8 και όσο για τις 8000Κ και πάνω πάλι χάνουν έδαφος από τις 3000,4000, και 6500Κ.

Osram L 36W/77 FLUORA (3band) CRI 7 Lumen 1400 Kelvin N/A

Arcadia Original Tropical (3band) 36W CRI N/A Lumen1100 Kelvin 4100K

Arcadia Fresh water lamp 36W CRI 8 Lumen 2900 |Kelvin 6950K

Philips Master TL-D 840 Super 80 36W CRI 8 Lumen 3350 Kelvin 4000K

Osram Biolux965 (full Spectrum) CRI 9 lumen 2300 Kelvin 6500K

Osram LUMILUX 865 (Daylight) CRI 8 Lumen 3250 Kelvin 6500K

Osram LUMILUX 880 (Skywhite) CRI 8 Lumen 2900 Kelvin 8000K

Sylvania Aquastar T8 F36W CRI N/A 2200 lm 10000 Kelvin

Ελπίζω να έδωσα κάποια επιπλέον κριτήρια στην επιλογή των λαμπτήρων και κάθε προσθήκη πληροφοριών και εμπειριών είναι ευπρόσδεκτη για να μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη κρίση όσο αφορά την επιλογή αυτών. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι Τ5 στα 149cm και την εχω σε λειτουργία 9 ώρες την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Χαρακτηριστικά

Ενυδρείο : 8 λιτρα

Φωτισμός υψηλος, Σύνολο σε Watt 29 με ανακλαστηρα 6500 Kelvin.

Ωρες συνολικης φωτοπεριοδου :8

Link to comment
Share on other sites

σε ενυδρειο 300 λιτρων 2χ30 η μια ειναι tropical river και η αλλη plant κατι την ειχε το ενυδρειο πανω το οποιο ειναι μαρκα wave

Link to comment
Share on other sites

ριο 180

2x45 t5

1x24 t5

2x30 t8

8 ώρες οι τ8 και η 24τ5

6 ώρες οι 45άρες τ5

Link to comment
Share on other sites

Είναι Τ5 στα 149cm και την εχω σε λειτουργία 9 ώρες την μέρα.

Γενικά Χαρακτηριστικά

Ενυδρείο : 8 λιτρα

Φωτισμός υψηλος, Σύνολο σε Watt 29 με ανακλαστηρα 6500 Kelvin.

Ωρες συνολικης φωτοπεριοδου :8

σε ενυδρειο 300 λιτρων 2χ30 η μια ειναι tropical river και η αλλη plant κατι την ειχε το ενυδρειο πανω το οποιο ειναι μαρκα wave

ριο 180

2x45 t5

1x24 t5

2x30 t8

8 ώρες οι τ8 και η 24τ5

6 ώρες οι 45άρες τ5

Παιδια ευχαριστω για την συμετοχη σας! :)

Καλο ειναι εαν γνωριζεται να συμπληρωνεται περισσοτερες πληροφοριες των λαμπτηρων σας για μια καλυτερη συλλογη στοιχειων. :)

Link to comment
Share on other sites

23λιτρο μονομαχοενυδρείο

6watt μη ενυδρειακή

11watt aquael ecolight ειδική για φυτά 8000kelvin

φωτοπερίοδος:12ωρο(!!!)

Φυτά εύκολων-μέτριων απαιτήσεων

Το νερό ειναι σκουρόχρωμο από τους 10 τόνους τύρφη που έχω μέσα( :) )

Τα φυτά πηγαίνουν καλά

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε 37.5 λίτρα χρησιμοποιώ:

1x24W PL Ψυχρό λευκό (δεν γνωρίζω kelvin)

1x15W T8 Original Tropical Arcadia

με ανακλαστήρες

Σε 100λ:

1x25W Sera Plant Color T8 - 4900k

1x25W Aquazonic Super Tropical Pink T8

1x25W Aquazonic Super Sun T8 - 7500k

με ανακλαστήρες

Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει osram cool white 6500k και sylvania warm white, φθηνές και απλές λάμπες με πολύ καλά αποτελέσματα.

Στα 37.5λ άλλαξα τη μία PL 24W λάμπα και έβαλα την παρακάτω γιατί ήθελα λιγότερα watt

Philips TL-D 54/765 15W 1SL

kelvin - 6200

Ενεργειακή Kλάση - Β

CRI - 72 Ra8

Colour Designation - Cool Daylight

Lamp Luminous Flux EM - 830 Lm

Kαι τώρα έχω σύνολο 30W φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο 1*40*60 δεν το εχω φυτεμενο(ειμαι αφρικανος)

και εχω 2 τ5 FHO 39 watt SYLVANIA GROLUX με αντανακλαστηρες

18:00-24:00 ωρες φωτισμου

ενω στο φυτεμενο θα χρησιμοποιουσα τις ιδιες λαμπες με περισσοτερες ωρες φωτισμου

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψαχνοντας να βρω καποιο θεμα οσο αφορα τις καλυτερες λαμπες για φυτεμενο επεσα σε αυτο.Ας γραψω λοιπον τι χρησιμοποιω και εγω.

Σε ενυδρειο ανοιχτο 200λιτρων εχω Τ5 2χ39w grolux.

Στην αρχη ειχα μια daylight αλλα αρχισα να εχω προβληματα με πρασινες αλγες.Δε ξερω αν φταιει αυτη αλλα την αλλαξα προληπτικα με ακομα μια grolux.

Βεβαια εγινε πιο ροζ αλλα με τον καιρο το συνηθιζεις.Τα φυτα παντως πανε σαν τρελα.

Ωρες προς το παρον 7 και ανεβαζω καθε βδομαδα 20 λεπτα.

Οσοι βαζουν απο ηλεκτρολογικα οτι να ναι δεν εχουν προβληματα με αλγες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...