Jump to content

Ερώτηση για γεννίστρα.


Guest ergo

Recommended Posts

Πόσο καιρό μπορεί να κρατηθεί το guppy μέσα στην γεννίστρα?

Εχω διαβάσει τα άρθρα που υπάρχουν και τις αντίθετες απόψεις για την γεννίστρα αλλά θα ήθελα να μάθω για τη χρόνο μιλάμε μέσα στην γεννίστρα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο γκαπυ το μωρο ή θες να βαλεις την μαμα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι την μαμα δεν θα την βαλεις στη γεννηστρα θα την στρεσαρεις και υπαρχει περιπτωση να κρατησει τα μωρα της και να μην γεννησει με σοβαρα προβληματα για το ψαρι. Σε ποσα λιτρα την εχεις;

Ας την να γεννησει εκει απλως μπορεις να βαλεις λιγο κερατοφυλλο να επιπλεει στην επιφανεια για να μπορεσουν να κρυφτουν τα μωρακια κια μετα τα μαζευεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μια γέννα το προηγούμενο Σάββατο (24 μικρά). Έβαλα την μαμά την Πέμπτη μέσα στην γεννήστρα. Πρέπει να παρατηρήσεις τα εξής:

Φουσκωμένη κοιλιά αρκετά και πολί σκούρα.

Εμφανίζει διάθεση απομόνωσης από τα άλλα ψάρια. Ίσως όχι ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τροφή.

Τότε ετοιμάζεται να γεννήσει.

Καλό είναι για να μην αγχωθεί να την τοποθετήσεις την 21 μέρα της κύησης στην γεννήστρα. Μπορεί να γεννήσει από την 21 έως την 40 ημέρα.

Όταν γεννήσει καλό είναι να την απομακρύνεις από την γεννήστρα γιατί μπορεί να φάει τα μικρά.

Σήμερα γέννησε και η δεύτερη γκαπίνα μέσα στο ενυδρείο. Αναγκάσθηκα να γεννήσει εκεί έλλειψης δεύτερης γεννήστρας.

Πρόσεξε την διατροφή των μικρών όταν γεννηθούν και το περιβάλλον (συνθήκες νερού, όγκος ενυδρείου, φωτισμός, θερμοκρασία) που θα μεγαλώσουν.

Σου εύχομαι καλή γέννα και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν βαζω τα ψαρια μου να γεννησουν ετσι εξαλλου μετα απο λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις τα μωρακια

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

100lt ο χώρος για 6 ψάρια. δεν θέλω άλλο έιδος αλλά αποκλειστικά αυτό.

θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για την γεννίστρα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αστην μεσα στο ενυδρειο να γεννησει εχεις χωρο για να το κανεις και βαλε φυτακια

Link to comment
Share on other sites

Στα 100 λίτρα τα μικρά θα δυσκολευτούν να εντοπίζουν την τροφή που θα ρίχνεις. Να έχεις υπόψη σου ότι πολλά από αυτά θα πέσουν θύματα των ενήλικων guppy. Στο ενυδρείο θα επιβιώσουν τα πιο δυνατά.

Στην διατροφή τους εγώ χρησιμοποιώ βρασμένο κρόκο αυγού τον οποίο διαλύω σε νερό από το ενυδρείο και στην συνέχεια το ρίχνω μέσα στην γεννήστρα. Δημιουργείται ένα νέφος τροφής το οποίο και ευχαριστιούνται ιδιαίτερα. Θέλει προσοχή στην δοσολογία για να μην βρωμίσεις την γεννήστρα Επίσης χρησιμοποιώ με τον ίδιο τρόπο λειωμένη τροφή για μωρά ψάρια (σε μορφή σκόνης η οποία διαλύεται σε νερό ώσπου να γίνει πολτός). Καλύτερη τροφή είναι η αρτέμια.

Link to comment
Share on other sites

...Καλό είναι για να μην αγχωθεί να την τοποθετήσεις την 21 μέρα της κύησης στην γεννήστρα. Μπορεί να γεννήσει από την 21 έως την 40 ημέρα...

Επειδή έκανα και κάνω συστηματική εκτροφή σε ζωοτόκα, μπορώ να πω βάση σημειώσεων και παρατήρησης, ότι μία θηλυκιά γκαππίνα μπορεί να ξανα-γεννήσει από 16 ημέρες έως 5 εβδομάδες, ανάλογα την ηλικία της, το πόσες γέννες έχει κάνει, καθώς και κάποιους άλλους παράγοντες σχετικούς με το ζευγάρωμα.

Αν κάνετε προσεκτική παρατήρηση στο ζώο, και αν έχετε και την ανάλογη εμπειρία, μπορείτε να πετύχετε την ώρα της γέννας με +- 24 ώρες ή και λιγότερο.

Καλό είναι να μην μένει στη γεννήστρα περισσότερο από 48 ώρες η μάννα, προς αποφυγήν επιπλοκών. Επίσης καλό είναι αν την βάλεις σε γεννήστρα να γεννήσει τελικά, να αυξάνεις και την θερμοκρασία στους 29 (βοηθάει πολύ την κατάσταση...). Επίσης, προτιμάτε τις μεγάλες γεννήστρες με το διχτάκι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι η μαμα να γεννησει σε ενα αλλο ενυδρειο και οχι σε γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο αστην να γεννησει στο ενυδρειο σου και μαζεψε τα μωρα σε μια γεννηστρα. Αλλα προσεχε να κανεις καποια πατεντα να κλεινει απο πανω γιατι εγω σημερα βρηκα την γκαπινα μεσα στην γεννηστρα και μου χε φαει τα 4 πλατυ που περιμενα να γεννηθουν τοσο καιρο και που τα επιασα απ το 180λτ με πολυ κοπο. Μου ρθε να την σφαξω

Link to comment
Share on other sites

να την πνίξεις...

Σε αυτή την λύση έχω καταλήξει αλλά φοβάμαι ότι θα «χαθούν» πολλά λόγω ότι μπορεί να λείπω την ώρα που θα αποφασίσει να γεννήσει…

έχω αγοράσει και την πλαστική γεννίστρα και την υφασμάτινη... αρχάριος...

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε να το κανω αλλα τη γλυτωσε τωρα αν την ξαναβρω μεσα δεν ξερω τι θα παθει

Την υφασματινη να χρησιμοποιησεις εχει ποιο πολυ χωρο και δεν μπορουν να τα δουνε απ εξω για να τους μπουν ιδεες. Οχι πως δεν εχω βρει και στην τουλινη επισκεπτες, το ενα ΣΑΕ και το Κουμποταϊ, αλλα τουλαχιστον αυτοι οι 2 δεν μου φαγαν κανενα μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα είναι να φαγωθούν...

κάτι σε προγραμματισμένη γέννα "δεν παίζει"? ;)

και πόσο καιρό τα κρατώ μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κρατησεις τουλαχιστον κανα 2μηνο μεχρι να μεγαλωσουν και να μην μπορουν να φαγωθουν.

Τωρα για προγραμματισμενη γεννα δεν θα σου ελεγα να το κανεις, υπαρχει τροπο αλλα δεν σου λεω ειναι αμαρτια να το ταλαιπωρισεις το ζωο και να γεννησει πριν την ωρα του

Link to comment
Share on other sites

για πλάκα αναφέρθηκα σε προγραμματισμένη γέννα και ομολογώ ότι ;)

ας γεννήσει όποτε θέλει, όσα θέλει και με όποιον θέλει...

2μηνο. κάπου τόσο υπολόγιζα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε και η δεύτερη γκαπίνα μέσα στο ενυδρείο. Επιβίωσαν 5 μικρά τα υπόλοιπα φαγώθηκαν από την μάνα και τα άλλα. Η μάνα συνεχώς τα κυνηγάει. Θα επιβιώσουν τα ικανότερα. Επειδή έχω 24 μικρά από την άλλη γέννα μικρό το κακό. Από αυτά θα κρατήσω, όταν μεγαλώσουν, 2 και τα υπόλοιπα θα τα χαρίσω σε κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα μωρουλια σου αντε και με πολλες γεννες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

GIN σαν μαμή ( νέος τίτλος σου απονέμετε ) που είσαι σου στέλνω και εγώ τις φωτογραφίες από την χιφοφορινα μου που νομίζω ότι είναι έγκυος , δες και πες μου.

Γιατί είναι φουσκωμένη αρκετά βέβαια ,έχει νομίζω και μια ψείρα (εστί την αγόρασα δεν το είδα) να ρίξω τώρα φάρμακο η μετά από την γέννα .

ΕΡΝΕΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Eρνεστο πρωτα απ ολα τα 2 ψαρακια που βλεπω στην 1 φωτο δεν ειναι ξιφοφοροι αλλα μολλυ. Ο χρυσος τι ειναι αγορι ή κοριστι;

Την ψειρα δεν μπορω να την δω γιατι δεν ανοιγει η φωτο.

Το ψαρακι σου ειναι εγκυος αλλα θελει ακομη καποιες μερες.

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο τα εχεις;

Ελπιζω να μην την βαλεις για την γεννα σε γεννηστρα....

Οποιοδηποτε φαρμακο θα ριξεις αφου γεννησει το ψαρι σου και απομακρινεις σ αλλο ενυδρειο τα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...