Jump to content

Στη χωρα της φεγγαροπετρας...................


panos_d7

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό,οχι aquascape)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100Χ40Χ50

Συνολικά Λίτρα:200

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:PLATY,SAE

Άλλα είδη:ΓΑΡΙΔΕΣ RED CHERRY & AMANO

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:ΧΑΡΤΟΝΙ

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2Χ39W SYLVANIA GROLUX

Διάρκεια φωτισμού:AKOMA ΣΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:FLUVAL 205,RENA ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

Θέρμανση/ Ψύξη:250W ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ

Λίπανση:ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΚΑΛΙΟ,FLOURISH

Παροχή CO2: ΠΛΗΡΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ CO2.(ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ Η ΔΙΑΧΥΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΣΩΤ. ΦΙΛΤΡΟΥ)

Παράμετροι

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH):-

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10......................και πεφτει σταδιακα

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Φωτογραφίες:

Δοκιμη για διαροες......................

dsc03103t.jpg

Αρχιζουν τα.............μερεμετια

dsc03134e.jpgdsc03136t.jpgdsc03168lg.jpgdsc03170vp.jpg

Και προχωραμε σιγα και σταθερα............................

dsc03208i.jpgdsc03212uv.jpg

dsc03236ro.jpgdsc03237k.jpg

dsc03216.jpgdsc03248c.jpg

dsc03281.jpgdsc03287r.jpg

dsc03222f.jpgdsc03244mu.jpg

dsc03264q.jpgdsc03280p.jpg

dsc03276y.jpgdsc03259ul.jpg

dsc03262ny.jpgdsc03258z.jpg

dsc03254d.jpgdsc03289j.jpg

Προβληματα...................αλγης :bowdown:

dsc03286dq.jpgdsc03264q.jpg

Λυπμαι για τη ποιοτητα των φωτο,ηταν οτι καλυτερο μπορουσα.

Φυσικα δε τελειωσε το στησιμο.Ειναι να προστεθουν και αλλα συγκεκριμενα φυτα..............αρκει να τα βρω στη θεσ/νικη.Σκεφτομαι επισης μολις ριξω το PH να βγαλω τα πλατυ και να βαλω ενα κοπαδοψαρο.Μου αρεσουν παρα πολυ τα cpd και ροδοστομοι αλλα που να ριξω τοσο πολυ το ph................ :thumbup:

Τα φυλα της ανουμπιας που ειχαν αλγη κοπηκαν.Απο νωρις εχω αρχισει τακτικα κλαδεματα στο πολυσπερμα.Γενικα εχουν παρει τα πανω τους απο την αρχη ολα τα φυτα.Συνηλθε και το λιλαοπσις απο το "κουρεμα".

Ακουω γνωμες-παρατηρησεις.

Με τη βοηθεια ολων σας ευελπιστω να διμιουργησω ενα ομορφο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ προσεγμένο και περιποιημένο, μπράβο! Όταν φουντώσουν περισσότερο και τα φυτά, θα γίνει ακόμα πιο όμορφο. Οι επιλογές σου σε ψάρια είναι πολλές γιατί τα λίτρα είναι αρκετά και οι διαστάσεις κατάλληλες για διάφορους συνδιασμούς ψαριών.

Να σημειώσω μόνο ότι τα cpd δεν είναι ακριβώς κοπαδόψαρα και δε τα θεωρώ γενικά καλή επιλογή για ένα τέτοιο ενυδρείο. Να ξέρεις ότι είναι πολύ μικρά, φοβιτσιάρικα έως επιφυλακτικά ακόμα και όταν εξοικειωθούν με το χώρο και με συνήθειες και κίνηση που ταιριάζει περισσότερο σε μικρό ενυδρείο (απότομες έως σπασμωδικές αλλαγές κατεύθυνσης και βάθους, κυνηγητά και συνεχές "ανακάτεμα" μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

μ΄αρέσει και έχει και μεγάλες προοπτικές να γίνει τέλειο!

Αν φουντώσουν τα φυτάκια σου και καλύψουν περισσότερο τις πέτρες θα ομορφύνει ακόμα πιο πολύ.

Τώρα ακόμα κολλάει το μάτι σου στις πέτρες, όταν πρασινίσει παραπάνω θα γίνει ζωγραφιά.

Καλή συνέχεια, αναμένουμε την εξέλιξη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μερακλής. :bowdown:

Εξελίσσεται όμορφα.Οι ανούμπιες χρειάζονται πιο σκιερά μέρη για να μην έχουν πρόβλημα με άλγη.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα,Sae και moss δεν πάνε μαζί...

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Εύγε, για το όμορφο διάκοσμο σου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσεγμένο και περιποιημένο, μπράβο! Όταν φουντώσουν περισσότερο και τα φυτά, θα γίνει ακόμα πιο όμορφο. Οι επιλογές σου σε ψάρια είναι πολλές γιατί τα λίτρα είναι αρκετά και οι διαστάσεις κατάλληλες για διάφορους συνδιασμούς ψαριών.

Να σημειώσω μόνο ότι τα cpd δεν είναι ακριβώς κοπαδόψαρα και δε τα θεωρώ γενικά καλή επιλογή για ένα τέτοιο ενυδρείο. Να ξέρεις ότι είναι πολύ μικρά, φοβιτσιάρικα έως επιφυλακτικά ακόμα και όταν εξοικειωθούν με το χώρο και με συνήθειες και κίνηση που ταιριάζει περισσότερο σε μικρό ενυδρείο (απότομες έως σπασμωδικές αλλαγές κατεύθυνσης και βάθους, κυνηγητά και συνεχές "ανακάτεμα" μεταξύ τους...

Θα τα διαλεγα μονο λογω ομορφιας.Δεν ηξερα οτι εχουν τετοια συμπεριφορα στο κολυμπι τους και οτι ειναι και φοβιτσιαρικα. :bowdown:

Οι αρλεκινοι μου αρεσουν επισης αλλα λογω τιμων νερου ειναι απαγορευτικα.Γενικα πρεπει να ριξω αρκετα το Ph πριν προχωρησω σε αλλαγη ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα,Sae και moss δεν πάνε μαζί...

Γιατι φωτη;Την διαλυουν;

Η moss γενικα ειναι πολυ λιγη και σε λιγα σημεια.Πιο πολυ την εβαλα να καλυψει τις ριζες απο τις ανουμπιες και για το γονο των γαριδων.Ειχα τη 100πλασια στο παλιο,δεμενη σε ξυλα με τα sae παλι μεσα και δεν ειδα καποια περιεργη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το στήσιμο σου φίλε μου,έχω ερωτευτεί τις πέτρες σου και τη διακόσμηση που τους έχεις κάνει!!!

Φανταστική ιδέα!

(Επειδή δεν έχω συνηθίσει στις συντομογραφίες)τα SAE σου είναι οττόκυκλοι?

Και όντως με 200λίτρα στην διάθεση σου μπορείς να κάνεις θαύματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το στήσιμο σου φίλε μου,έχω ερωτευτεί τις πέτρες σου και τη διακόσμηση που τους έχεις κάνει!!!

Φανταστική ιδέα!

(Επειδή δεν έχω συνηθίσει στις συντομογραφίες)τα SAE σου είναι οττόκυκλοι?

Και όντως με 200λίτρα στην διάθεση σου μπορείς να κάνεις θαύματα!!!!

Oχι νικητα ειναι Siamese Algae Eater.Το κακο ειναι οτι μεγαλωνουν αρκετα αλλα κανουν φοβερη δουλεια ιδιως εναντια στη bba αλγη.

Καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια αλλα πιο πολυ ολους αυτους που με τις παρατηρησεις και τις συμβουλες τους με βοηθανε να διορθωσω ή να βελτιωσω καποια πραγματα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Oχι νικητα ειναι Siamese Algae Eater.Το κακο ειναι οτι μεγαλωνουν αρκετα αλλα κανουν φοβερη δουλεια ιδιως εναντια στη bba αλγη.

Καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια αλλα πιο πολυ ολους αυτους που με τις παρατηρησεις και τις συμβουλες τους με βοηθανε να διορθωσω ή να βελτιωσω καποια πραγματα. :bowdown:

Οκ,ευχαριστώ για την απάντηση!Ακόμα μαθαίνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αρχή!Κλή συνέχεια με το χόμπι και το φρεσκοστημένο ενυδρείο!Όταν μεγαλώσουν τα φυτά ανέβασε και άλλες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα,μου αρεσει πολυ!Απ οτι βλεπω δεν εχεις υποστρωμα κατω απο το χαλικακι σου και ο φωτισμος σου δεν ειναι πολυ δυνατος με αποτελεσμα το λιλεοψις να δυσκολευτει λιγο.Γενικα σε φυτα τυπου γρασιδακι το υποστρωμα χρειαζετε.Τωρα οσον αφορα για το ph σου ριξτο σιγα σιγα με τυρφη και ετσι θα μπορεις να βαλεις και τους αρλεκινους.Τους ειχα και εχω και ειναι φοβερα ψαρια,γρηγορα και αν εχεις και μεγαλο κοπαδι βλεπεις ομορφες συμπεριφορες.Αν βαλεις τυρφη να ξερεις οτι το νερο σου θα γινει τσαγακι αλλα στους αρλεκινους αρεσει αυτο το νερακι.Πολυ καλη η προσπαθεια σου,καλη συνεχεια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια μπραβο!αν και με την διακοσμιση μπορεις να κανεις περισσοτερα.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φωτη;Την διαλυουν;

Την τρώνε. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα,μου αρεσει πολυ!Απ οτι βλεπω δεν εχεις υποστρωμα κατω απο το χαλικακι σου και ο φωτισμος σου δεν ειναι πολυ δυνατος με αποτελεσμα το λιλεοψις να δυσκολευτει λιγο.Γενικα σε φυτα τυπου γρασιδακι το υποστρωμα χρειαζετε.Τωρα οσον αφορα για το ph σου ριξτο σιγα σιγα με τυρφη και ετσι θα μπορεις να βαλεις και τους αρλεκινους.Τους ειχα και εχω και ειναι φοβερα ψαρια,γρηγορα και αν εχεις και μεγαλο κοπαδι βλεπεις ομορφες συμπεριφορες.Αν βαλεις τυρφη να ξερεις οτι το νερο σου θα γινει τσαγακι αλλα στους αρλεκινους αρεσει αυτο το νερακι.Πολυ καλη η προσπαθεια σου,καλη συνεχεια! :thumbup:

Με την τυρφη ξερω τι παιζει και δε βαζω με τιποτα.Σιγα σιγα θα ριξω τη σκληροτητα και το ph με αλλαγες που κανω με νερο οσμωσης.Εχω πολυ υπομονη δοξα το θεο.

Το λιλαοπσις ξερω οτι θελει πολυ φως,ακομα δεν εχω φτασει τις 10 ωρες που ειναι και ο στοχος της φωτοπεριοδου.Προς το παρον ανοιγουν 6 ωρες για να μην εχω αποτομα προβληματα με αλγες.Καθε βδομαδα ανεβαινω απο 30 λεπτα.

Στο κεντρο εχω πειραματικα πολυ λιγη cuba και ενω ειναι και σε χαμηλοτερο επιπεδο και πιο απαιτηικη σε φως παει καλα.Περιεργως καλα............... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Την τρώνε. :bowdown:

Σοβαρα;Δε το ξερα.Και αν δεις ποση πεταξα απο το προηγουμενο........................ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση φίλε Πάνο! :bowdown:

Τις πέτρες που έχεις στο ενυδρείο τις πήρες από μαγαζί ή από τη φύση?

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση φίλε Πάνο! :bowdown:

Τις πέτρες που έχεις στο ενυδρείο τις πήρες από μαγαζί ή από τη φύση?

Τις πηρα απο μαγαζι που εχει μονο τετοια.Και πολυ φθηνα.Ειδικα σε σχεση με ξυλα που πανε 25 και 30 ευρω το κιλο.Τις πετρες τις πηρα κατι λεπτα το κιλο.

Το μονο κακο με τις συγκεκριμενες ειανι οτι θελουν ΠΟΛΥ καθαρισμα.Επιλογη της γυναικας τι να κανω; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου, φαινεται οταν μια δουλεια εχει γεινει με μερακι και οτι την εψαξες την δουλεια!

Οσο για τις σκληροτητες καλο ειναι να τσεκαρης και τις πετρες και το χαλικακι εαν ειναι ασβεστολιθηκες γιατι αλλιως τσαμπα θα παιδευεσαι με την οσμωση, μια που σε ενδιαφερει να χαμηλωσεις το ΡΗ.

Οσο για τον φωτισμο ενα ακομα ιδιο GLO και θα εισαι σουπερ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου, φαινεται οταν μια δουλεια εχει γεινει με μερακι και οτι την εψαξες την δουλεια!

Οσο για τις σκληροτητες καλο ειναι να τσεκαρης και τις πετρες και το χαλικακι εαν ειναι ασβεστολιθηκες γιατι αλλιως τσαμπα θα παιδευεσαι με την οσμωση, μια που σε ενδιαφερει να χαμηλωσεις το ΡΗ.

Οσο για τον φωτισμο ενα ακομα ιδιο GLO και θα εισαι σουπερ! :bowdown:

Να σαι καλα φιλε μου,δεν υπαρχει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα.Οπως ειπες το εχω ψαξει το θεμα.Δεν ειναι και το 1ο ενυδρειο που στηνω αλλωστε. :thumbup:

Το χω σκεφτει για το ιδιο εξτρα φωτιστικο σωμα αλλα θα πρεπει να ειμαι με ενα μπετονι στο χερι απο τις εξατμισεις.Ιδιως αυτη την εποχη.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μου,δεν υπαρχει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα.Οπως ειπες το εχω ψαξει το θεμα.Δεν ειναι και το 1ο ενυδρειο που στηνω αλλωστε. :thumbup:

Το χω σκεφτει για το ιδιο εξτρα φωτιστικο σωμα αλλα θα πρεπει να ειμαι με ενα μπετονι στο χερι απο τις εξατμισεις.Ιδιως αυτη την εποχη.

:hysterical:

Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, φεταααααα!

Αληθεια, αυτη η πετρα ποια ειναι η ονομασια της;

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, φεταααααα!

Αληθεια, αυτη η πετρα ποια ειναι η ονομασια της;

:bowdown:

Φεεεετα :thumbup:

Φεγγαροπετρα λεγεται.Ετσι μου παν τουλαχιστον.................

Link to comment
Share on other sites

Φεεεετα :thumbup:

Φεγγαροπετρα λεγεται.Ετσι μου παν τουλαχιστον.................

Ναι, απο οτι εψαξα λιγο στο νετ την βρηκα σαν φεγγαροπετρα, φαιοπετρα, και πετρα Αρης. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...