Jump to content

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ


chgiannis

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΓΚΑΠΙ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60Λ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ?ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ! :blink:

ΠΟΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ 24 ΩΡΕΣ ΑΝΟΙΧΤΟΣ Η΄ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ?

ΦΙΛΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα και κατ΄αρχήν, προσπάθησε να γράφεις με μικρά.

Τώρα, το 60άρι είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις. Μπορείς να βάλεις 2 αρσενικούς και 5-6 θηλυκιές - που είναι μια σωστή αναλογία - και να τα αφήσεις να κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά... :) (μην ξεχνάς ότι τα λένε και εκατομμυριόψαρα!).

Βάλε και μερικά εύκολα φυτά μέσα (κερατόφυλλο, java moss, elodea και καμιά ανούμπια) για να νοιώθουν καλύτερα τα ψάρια, να κρύβονται εύκολα τα μικρά όταν γεννηθούν ώστε να μην γίνονται εύκολα τροφή για τα μεγάλα, αλλά και για να μαζεύουν τα περίσσια νιτρικά και τους άλλους ρύπους από το νερό σου (αυτό το τελευταίο, γιατί όταν γεννηθούν τα μικρά θα πρέπει να ταΐζεις πιο πολλές φορές καλά τριμένη τροφή => θα χαλάει πιο εύκολα το νερό).

Ακόμα θα έλεγα να βάλεις και ένα μικρό SAE (Crossocheilus siamensis) ή μερικά Apple snails για τις άλγες.

Το νερό των γκάππυ θα πρέπει να είναι λίγο σκληρό, που σημαίνει: GH = 10 - 15 και ΚΗ = 6 - 10. Με λίγα λόγια το κοινό νερό του δικτύου (είναι πολύ προσαρμοστικά σε μεγάλη γκάμα τιμών). Το ρΗ αν είναι γύρω στο 7,6 είναι μια χαρά. Πολλοί βάζουν και λίγο ενυδρειακό αλάτι στα ενυδρεία των γκάππυς (τα βοηθάει γενικώς).

Ο φωτισμός, 8 - 10 ώρες είναι αρκετός. Βέβαια εξαρτάται και από τα φυτά σου αυτό ή από το τι ενυδρείο θα στήσεις (πυκνοφυτεμένο ή όχι, εύκολα ή δύσκολα φυτά, ιδιαίτερες λιπάνσεις και φροντίδα των φυτών κλπ).

Τα γκάππυς είναι ζωοτόκα και πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή τους. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλεις μαζί αρσενικούς με θηλυκιές... και σε λίγο δεν θα ξέρεις τι να κάνεις τα μικρά! Γι αυτό έχε υπ' όψιν σου ότι σε τέτοιο ενυδρείο μέσα σε 6 μήνες έχεις φοβερό πρόβλημα υπερπληθυσμού!!! Από την άλλη είναι πανέμορφα ψάρια, ζωηρότατα, πολύχρωμα, παιχνιδιάρικα και δεν θα βαρεθείς ποτέ να τα χαζεύεις και να τα θαυμάζεις. Πολλοί ξεκινάνε με αυτά, περνάνε σε άλλα είδη μετά και ύστερα από χρόνια ξαναγυρίζουν πάλι σε ενυδρείο με γκαππάκια - οι πρώτες αγάπες, βλέπεις...

Διάβασε και αυτό το άρθρο εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

Σου εύχομαι καλές, μεγάλες και υγιείς γέννες.

Υ.Σ.: Αν δεν τα έχεις, προτίμησε να τα πάρεις από χομπίστα/ες και όχι από μαγαζί... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα το χρεισημοποιησεις μονο ως γεννηστρα;

Θα πρεπει να βαλεις μεσα 1 αρσενικο με 2-3 θηλυκες, παντα τα θηλυκα να ειναι περισσοτερα απ τ αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ GIN για τα φωτα σου!!!

Ναι το ενυδρειο θα ειναι ΜΟΝΟ για γεννηστρα.Το μονο προβλημα ειναι οτι τα διαβαζω πολυ ευκολα αλλα στην πραξη τα πραγματα δεν ειναι οπωσ θελουμε... :) Ευελπιστω να πανε ολα καλα... :blink:

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω επειδη δεν ευχαριστησα τον filoxenos

filoxenos Σε ευχαριστωωωωωωωωω :):blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια :)

Υπαρχει και κατι αλλο που θελω να ρωτησω.Οπως σας ειπα πιο πανω το ενυδρειο θα ειναι αποκλειστικα για γεννηστρα.Αν ολα πανε καλα,θα πρεπει να βαλω και ξεχωριστη γενηστρα με τα μικρα??Να μην συνηπαρχουν γονεισ και παιδια μαζι προς αποφυγειν δυσαρεστων καταστασεων??

Ευχαριστω προκαταβολικα :blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

Εάν χρησιμοποιήσεις και γεννήστρα, απλώς θα αυξηθεί ο αριθμός των μωρών που θα επιζήσουν. Καλύτερα να βάλεις περισσότερα φυτά μέσα και να τα αφήσεις να γεννάνε ελεύθερα. Με τη γεννήστρα, στρεσάρονται τα θηλυκά που μπαίνουν μέσα για τη γέννα - και μπορεί να έχεις απώλειές τους - και μεγαλώνουν μεν πιο ασφαλή τα μικρά, αλλά πιο αργά - γιατί δεν μεγαλώνουν φυσικά.

Προτείνω χωρίς γεννήστρα και να σου επιζούν τα δυνατότερα.

Link to comment
Share on other sites

Απ τη στιγμη που θα την εχεις μονο για γεννηστρα θα βαζεις τον αρσενικο μονο για να ζευγαρωσει δλδ μονο για 2 ωρες και μετα επιστροφη στο κανονικο ενυδρειο και θα αφηνεις την θηλυκια μεχρι να γεννησει. Κατοπιν μαζευεις τα μωρα , να ειναι πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο και τα βαζεις στη γεννηστρα για καμια 15μερες μεχρι να επιστρεψεις την μαμα στο κανονικο ενυδρειο και μετα τα αφηνεις ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα GIN,FILOXENOS!!!! :thumbup: :wheelchair:

Καταρχην να σας ευχαριστησω που ασχοληστε ακομα με τις αποριες μου...Ρωτησα για την γενηστρα γιατι προχτες βρεθηκα σε ενα καταστημα και ρωτησα καποιον απο το προσωπικο για κερατοφυλλα και ανουμπιες και μολονοτι του εξηγησα ποιοσ ηταν ο σκοπος της αγορας των φυτων,εκεινος μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα φυτα ειναι πολυ μεγαλα και θα πρεπει να το γεμισω σχεδον ολο με τετοια αλλιως δεν θα καταφερω τιποτα. Και ετσι μου προτεινε την γεννηστρα.Για πιο ευκολα.Αυτος ηταν ο λογος που εθεσα το θεμα.Κραταω μια επιφυλαξη,γιατι μαλλον δεν καταλαβε τι ακριβως ζητουσα.Αυτο μου ειπε και ενας φιλος που ηταν μαζι.Δεν θελω να σκεφτω κατι αρνητικο για το καταστημα και γιαυτο λεω οτι μπορει να μην του εδωσα εγω ο ιδιος να καταλαβει τι ηθελα :ballistic:

Για να αλλαξω κλιμα ,εχω ξεκινησει το στρωσιμο του νερου εδω και 2 μερες.Την επομενη εβδομαδα θα κοιταξω να βρω την μια απο τισ 2 μαμαδες :) .Τον μπαμπα τον εχω ηδη και περιμενει την στιγμη :ballistic: (θελω να πιστευω :blush: )την μαμα νουμερο 2 θα την παρω απο φιλο χομπιστα!!!!

Αυτα για την ωρα...

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αμα θέλεις γκαππίνες, έλα από δω να σου δώσω. Ομορφες και ντελικάτες. Υγιείς και ώριμες. Και με καλή προίκα (!) : Κερατόφυλλο σε ότι ποσότητα θέλεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ filoxenos :blink: Και μονο που το προτεινες μου αρκει!Αν δεν βρω ακρη με την γκαπινα,θα σε επισκεφτω! :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα? :)

Μπορω να τοποθετησω ψευτικα φυτα αντι για αληθινα?πυκνοφυτεμενα μεν αλλα ψευτικα δε? :blush:

Θελω να υπευθημισω οτι ειναι η πρωτη φορα που θα επιχειρησω αναπαραγωγη και μου φαινεται οτι θα τα βρω δυσκολα.... :ballistic: Αλλα αν πρεπει να βαλω οπωσδηποτε αληθινα, :blink: να τα βαλω τωρα που ειμαι ακομα στο στρωσιμο του νερου.Αυτα!!

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Σε προτρέπω να μην βάλεις ψεύτικα.

Δημιουργούν μη πραγματικό περιβάλλον και χάνεις τα μεγάλα πλεονεκτήματα των αληθινών - θετική επίδραση στη χημεία του νερού και στο γενικότερο μικροπεριβάλλον του ενυδρείου, χρήση φυσικής και σωστής κρυψώνας για τα μικρά, ανάπτυξη μικροοργανισμών που αποτελούν την τροφή τους για τις πρώτες δύσκολες ώρες/μέρες της ύπαρξής τους, φυσική αίσθηση της εικόνας του ενυδρείου κλπ.

Μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης, που μπορούν να διατηρηθούν στο νερό σου χωρίς ουσιαστικά να κάνεις τίποτα και εκμηδενίζοντας σχεδόν τις πιθανότητες "να μην τα καταφέρεις" μαζί τους.

Μην το φοβάσαι, δεν είναι τίποτα.

Ψάξε για κερατόφυλλο, elodea, ανούμπιες, Vesicularia dubyana (JAVA MOSS), Hygrophila difformis (ΝΤΟΜΑΤΙΑ) ή Hygrophila polysperma και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Βάλ' τα μόλις στρώσεις το ενυδρείο και μετά τα ψάρια. Φρόντισε μόνο να τα απολυμάνεις/ξεπλύνεις καλά πριν, μήπως και σου μεταφέρουν καμιά ασθένεια - ή πάρ' τα από σίγουρη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθεις σημερα στη συναντηση θα εχω κερατοφυλλο για να σου δωσω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες GIN,filoxenos :blink:

Θα κοιταξω για τα φυτα που μου ειπες filoxenos και ελπιζω να μην αποητευτω... :)

GIN θα ηθελα πολυ να ερθω αλλα αυτον τον καιρο ειναι δυσκολο.Ελπιζω στο μελλον να τα καταφερω να ερθω...

Ευχαριστω για τις πληροφοριες :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες :angry2::rasp:

Μετα απο αρκετες μερες,τελικα σημερα μπηκαν οι υποψηφιες μαμαδες σε λιστα αναμονης προς τοκετο!!! :rasp: Ο μπαμπας βγηκε μετα απο περιπου 10 ωρες συνυπαρξης με τισ 2 θυληκες.Ελπιζω να εγινε δουλεια ή κανω λαθος??Παντως λιγη ωρα που τα παρατηρησα,απο τις πρωτες στιγμες,αρχισαν αμεσως τις ερωτοτροποιες :angry2: .Στο ενυδρειο τελικα εβαλα κερατοφυλλο,ανουμπιες και java moss.Κραταω καποιες επιφυλαξεις σχετικα με το αν θα τα καταφερω να τα διατηρησω.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην εχουμε πολλες απωλειες.Θελω να πιστευω οτι ακολουθησα οσο μπορουσα τις οδηγιες σας.

Αυτα τα λιγα.θα ανεβασω αργοτερα καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Τον αρσενικό γιατί τον έβγαλες? Κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα ότι "έγινε η δουλειά"... Κανονικά έπρεπε να τον αφήσεις 1 εβδομάδα εάν ήθελες σίγουρα αποτελέσματα και με όλες...

Ο αρσενικός γονιμοποιεί τη θηλυκιά πλευρίζοντάς την και ακουμπώντας την στο κατάλληλο σημείο, απλώνοντας πλαγίως το γονοπόδιό του (όργανο αναπαραγωγής στο κάτω μέρος του ψαριού, σαν μυτερό μακρύ πτερύγιο). Αυτό πρέπει να γίνει πολλές φορές επιτυχημένα, για να επιτευχθεί η σίγουρη γονιμοποίηση. Εάν γίνει, σε 30 - 45 ημέρες (εξαρτάται από διάφορους παράγοντες) θα έχεις τα αποτελέσματα στο ενυδρείο σου... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικος μπορει να κανει την γονιμοποιησει μεσα σε μια ωρα. Εγω μετα απο μερικες ωρες τους βγαζω χωρις να υπαρχει προβλημα.

Περιμενουμε φωτο των παιδιων σου

Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικός μπορεί να επιτελέσει το έργο του και σε πολύ λιγότερο από ώρα. Το θέμα είναι όμως ότι εάν επιδιώκουμε οπωσδήποτε γονιμοποίηση των θηλυκών, με αφαίρεση του αρσενικού μετά, θα πρέπει για να είμαστε σίγουροι, να αφήσουμε τα ψάρια αρκετά περισσότερο μαζί. Πράξεις θα γίνουν πολλές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και επιτυχημένες. Και εφ όσον βγαίνει από το ενυδρείο ο αρσενικός, εάν δεν εξασφαλίσουμε το αποτέλεσμα 100%, υπάρχει περίπτωση να περιμένουμε... να περιμένουμε... να περιμένουμε...

Κάνω επιλεκτικές αναπαραγωγές σε γκάππυ σε σύστημα 4 ενυδρείων εδώ και αρκετό καιρό και από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι ο χρόνος αυτός δεν εξασφαλίζει 100% τη γονιμοποίηση - δεν το αποκλείω, αλλά εγώ θα άφηνα τα ψάρια περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια!!!

Τον αρσενικο τον εβγαλα μετα απο οδηγια της GIN.Εσεις κατι παραπανω θα ξερετε.Τωρα που filoxenos μου λες οτι ο αρσενικος μου μπορει να μην ειναι πολυ ¨καρπερος¨ και να μην εγινε η γονιμοποιηση,με βαζεις σε σκεψεις... :angry2: Αν εχει γινει η γονιμοποιηση μετα απο ποσεσ μερες θα δω τα πρωτα φουσκωματα?Ειναι ηδη 10 μερες που εχω βγαλει τον αρσενικο.Μπορει να ειναι ιδεα μου αλλα νομιζω οτι η μια εχει αρχισει να ΄πριζεται΄!!!Μπορει βεβαια να το βλεπω εγω,γιατι ανυπομονω τα καταφερω!!!!!

Παντως μεχρι στιγμης εκτος της γονιμοποιησης,τα υπολοιπα πανε μια χαρα!!!Τα φυτα ολα οκ,τα ψαρια οκ και η ποιοτητα του νερου μια χαρα! :angry2: Να σας πω την αληθεια τα φυτα τα φοβομουν λιγο...Αλλα ολα καλα <_<

Εχω τραβηξει καποιες φωτο αλλα ειναι καπως θολες και φοβαμαι πως αν τις ανεβασω δεν θα φαινεται τιποτα!!!

Ευελπιστω να στειλω καποιες συντομα!!!!

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια σου θα αρχισουν να φουσκωνουν μετα απο περιπου 2 βδομαδες να ξερεις πως η εγκυμοσυνη τους κραταει απο 3-4 βδομαδες κανονικα αρα σε λιγο καιρο θα δεις τα νεα σου μωρακια.

Αν θες βαλε φωτο να τις δουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!

Μετα απο αρκετες μερες,επιτελους τις ανεβασα.....

Δεν ειναι υπεροχες???????

Και απο ΄φουσκωματα΄πιστευω οτι οτι πανε καλα....

post-2255-1165652042_thumb.jpg

post-2255-1165652104_thumb.jpg

post-2255-1165652163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που δεν υπηρξε προβλημα για τον χρονο που εμεινε μεσα το αγορι σου. Τα γκαπυ ειναι γρηγορα και κανουν καλη δουλεια χιχιχιιχι.

Φτου φτου τα κοριτσια σου κουκλες ετοιμες ειναι περιμενε να γεννησουν μεσα στη βδομαδα

Περιμενουμε νεα απ τις μελλουσες μαμαδες σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημεραααααααααα :D:P;)

Ειναι γεγονος!!!!Τελικα εγινα μπαμπας!!! :thumbup: Μολις την Πεμπτη,το μεσημερι,μετα την δουλεια, πηγα να ταισω τις μαμαδες μου μιας και τις τελευταιες ημερες μου φανονταν οτι δεν χορταιναν με τιποτα!!!!Καθως τις χαζευα,κατι καινουριο μου κεντρισε την προσοχη.... :rasp: Ηταν μια μικροσκοπικη μορφη ψαριου,διαφανη με δυο μικρα ματακια,που επρεπε να επιμηνεις αρκετη ωρα για να το διακρινεις!Να πω την αληθεια μεχρι να το συνηδητοποιησω,περασαν μερικα λεπτα,σκεπτομενος οτι δεν ηταν ψαρι αλλα μολις επανηλθα...... πανικος!!!!!

Εκανα σαν τρελος!!!! :rasp: Η χαρα μου δεν περιγραφοταν!!!!Αμεσως εβαλα την γεννηστρα στο ενυδρειο...Εκει ηρθε και το δευτερο σοκ!!!! :blink: Μολις ταραξα λιγο την ηρεμια του ενυδρειου για να βαλω την γεννηστρα,απο παντου πεταγοντουσαν ψαρακια!!!! :D Δεν ηξερα τι κανω!!!Εχασα την μπαλα!!! ^_^ Η χαρα μου δεν λεγοταν!!!!!Τελικα κατορθωσα να μαζεψω 17 διαφανα,μικροσκοπικα κ πολυ 'γκαζιαρικα' ψαρακια! :thumbup: Με παιδεψαν αρκετα να τα μαζεψω!

Το πρωι της επομενης ηρθε και η απογοητευση... :) Απο τα κενα που εχει η γενηστρα,εφυγαν 10 ψαρακια.Το αποτελεσμα γνωστο,δυστηχως...Τροφη για τις 2 μαμαδες... :rasp: Απο οτι καταλαβα,μαλλον η γενηστρα ειχε μεγαλα κενα για τα ψαρακια που εβαλα.Τελικα πηγα και αγορασα αλλη απο τουλι.Μου την ονομασαν παγιδα.Τελικα αυτο υποδεχτηκε τα υπολοιπα 7 νεογνα,πιο ασφαλη, που μεχρι τωρα χαιρονται το χωρο τους χωρις τον φοβο των μεγαλων ψαριων. :thumbup:

Περιμενω ακομα μια μαμα να γενησει.Η μαμα (κυρα-Καίτη)που ηδη γενησε μπηκε σε αλλο ενυδρειο.Οι φωτο ειναι απο τις καλυτερες 'θολες' που εχω...Μαλλον παω και για καινουρια μηχανη :thumbup:

Τελος ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστω στους GIN και filoxenos για τις πολυτημες συμβουλες που μου εδωσαν και για τον χρονο που αφιερωσαν στις ερωτησεις μου!Παιδια σας ευχαριστω :thumbup:

Θα σας ενημερωνω για την πορεια των νεογνων!!!!

post-2255-1166862140_thumb.jpg

post-2255-1166862202_thumb.jpg

post-2255-1166862245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο να σου ζησουν τα μωρουλια αντε και με περισσοτερες γεννες.

Τις μαμαδες να την επιστρεψεις στο κανονικο ενυδρειο μετα απο 15 μερες τουλαχιστον για να "ξεκουραστουν" απ τη γεννα.

Τι τροφη τους δινεις;

Θα πρεπει να τα ταϊζεις 3-4 φορες την ημερα τα μωρουλια σου.

Περιμενουμε εξελιξεις απο τα μικρα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...