Jump to content

2217 -ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ


GIN

Recommended Posts

Γειά σας εχθες πήρα το 2217 και θέλω προτάσεις για το γέμισμα του. Έχω βάλει υαλοβάμβακα, μπλε σφουγγάρια, Micromec JBL 1500μ2/λ και μακαρόνι της JBL. Δέν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύων ότι η καλύτερη επιλογή είναι είτε το Siporax της Sera είτε το Substrat Pro της EHEIM.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον νλίκο και θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις το 'στήσιμο' που σου προτείνεί η EHEIM,δηλαδή EHFI MECH-->Μπλέ σφουγγάρι-->Substrat Pro... :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να μην βάλω το Micromec που έχω πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να μην βάλω το Micromec που έχω πάρει;

2123[/snapback]

Τζινια, το Substrate Pro ειναι οτι καλυτερο. (Το καρβουνο της Εheim δεν μου αρεσει καθολου - αλλα αλλο αυτο). Κραταει περιπου ενα χρονο (με υπερφορτωμενο ενυδρειο), δεν μπουκωνει ευκολα, κτλ κτλ. Εγω θα το προτιμουσα. Οταν ειχα την 2229 ειχα βαλει και στα τρια καλαθια Substrate Pro και ειχα απλα κρατησει το προστατευτικο σφουγγαρι στην ακρη της υποδοχης αναρροφησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

να κανω μια ερωτηση και εγω για να μην ανοιγω καινούριο thread μια που είναι σχετική με το θέμα ?

Ξερει κανεις τι διαφορά έχει το Substrat Pro με το EHFISUBSTRAT. Σίγουρα μια είναι το σχήμα μια που το Substrat Pro είναι στρογγυλό . Η επιφάνεια δημιουργίας αποικιων είναι η ίδια . Υπάρχει κάτι άλλο ??

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση και εγω για να μην ανοιγω καινούριο thread μια που είναι σχετική με το θέμα ?

Ξερει κανεις τι διαφορά έχει το Substrat Pro με το EHFISUBSTRAT. Σίγουρα μια είναι το σχήμα μια που το Substrat Pro είναι στρογγυλό . Η επιφάνεια δημιουργίας αποικιων είναι η ίδια . Υπάρχει κάτι άλλο ??

19419[/snapback]

Έχει μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο και 'τρίβεται' ποιό δύσκολα σε σχέση με το απλό Substrat που ήθελε άλλαγη 1 φορά τον χρόνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...