Jump to content

Καλημερα με ick


Recommended Posts

Kαλως ηρθα λοιπον κιεγω στο forum αλλα δυστυχως ξεκιναω με ασθενεια.Εχω λοιπον ηδη στησει ενα reef 400lt με sub 200lt.Eιναι ηδη στρωμενο αφου εχω μεταφερει ολη τη βιολογια απο ενα 160lt που λειτουργουσε 1 χρονο.Για να μην τα πολυλογω λοιπον εχω ενα blue tang o οποιος εχει ick σε μετρια προχωρημενο σταδιο. Σκεφτηκα λοιπον τη θεραπεια με χαλκο μιας και δεν εχω ακομη κοραλια,παρα μονο 2 cleaners 4 ερημιτες και ενα turbo snail. αλλα μια συντομη αναγνωση σε αλλα post μου αλλαξε γνωμη και σκεφτομαι πλεον την υποαλατοτητα.προτεινετε να κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο η να βαλω σε καραντινα τον tang?Φοβαμαι μηπως εχουν κολησει και τα αλλα και δεν εχει εκδηλωθει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθα λοιπον κιεγω στο forum αλλα δυστυχως ξεκιναω με ασθενεια.Εχω λοιπον ηδη στησει ενα reef 400lt με sub 200lt.Eιναι ηδη στρωμενο αφου εχω μεταφερει ολη τη βιολογια απο ενα 160lt που λειτουργουσε 1 χρονο.Για να μην τα πολυλογω λοιπον εχω ενα blue tang o οποιος εχει ick σε μετρια προχωρημενο σταδιο. Σκεφτηκα λοιπον τη θεραπεια με χαλκο μιας και δεν εχω ακομη κοραλια,παρα μονο 2 cleaners 4 ερημιτες και ενα turbo snail. αλλα μια συντομη αναγνωση σε αλλα post μου αλλαξε γνωμη και σκεφτομαι πλεον την υποαλατοτητα.προτεινετε να κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο η να βαλω σε καραντινα τον tang?Φοβαμαι μηπως εχουν κολησει και τα αλλα και δεν εχει εκδηλωθει ακομα.

Καλως Ηρθες targas !! :blink:

Εχεις αλλα ψαρια ??? Αν οχι δεν υπαρχει κατι να κολησει...

Φυσικα τον χαλκο πρεπει να τον ξεχασεις στο κεντρικο ενυδρειο σου αφου δεν θα ζησουν τα ασπονδυλα αλλα και ειναι αδυνατο να εισαι σιγουρος οτι θα αφαιρεθει ολος ποτε... εγω προτεινω, αν μπορεις, να κανεις θεραπεια με χαλκο σε καραντινα και να καθαρισεις μια και καλη!! Δεν γινεται αυτο ??? Παραλληλα αν δεν εχεις αλλα ψαρια καλο θα ειναι να αφησεις το ενυδρειο χωρις ψαρια για 4-6 εβδομαδες ωστε να μην βρισκει το ick ξενιστη και να εξαφανιστει...

Πες μας λιγα παραπανω και το συζηταμε...

:)

Link to comment
Share on other sites

Exv 1 altivelis,1bispinosus,1 naso,1 desardini,1 mandarin kai 2 clown.Ελεγα να μεταφερω τις γαριδες και τους ερημιτες και να κανω υποαλατοτητα στο κυριο ενυδρειο αντι να μεταφερω τον tang,ωστε αν εχουν κολησει και τα αλλα,που νομιζω οτι ειναι πολυ πιθανο,να γινει σε ολα η θεραπεια.Σωστα σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Exv 1 altivelis,1bispinosus,1 naso,1 desardini,1 mandarin kai 2 clown.Ελεγα να μεταφερω τις γαριδες και τους ερημιτες και να κανω υποαλατοτητα στο κυριο ενυδρειο αντι να μεταφερω τον tang,ωστε αν εχουν κολησει και τα αλλα,που νομιζω οτι ειναι πολυ πιθανο,να γινει σε ολα η θεραπεια.Σωστα σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Exv 1 altivelis,1bispinosus,1 naso,1 desardini,1 mandarin kai 2 clown.Ελεγα να μεταφερω τις γαριδες και τους ερημιτες και να κανω υποαλατοτητα στο κυριο ενυδρειο αντι να μεταφερω τον tang,ωστε αν εχουν κολησει και τα αλλα,που νομιζω οτι ειναι πολυ πιθανο,να γινει σε ολα η θεραπεια.Σωστα σκεφτομαι?

Καλως ηλθες targas21. :) Η ολη προταση σου ειναι μια ιδεα με σωστο υποβαθρο. Αλλα να γνωριζεις πως το συγκεκριμενο ψαρι που λες μεταξυ αλλων πολυ λιγων ψαριον, "μαγνητης" του ich... Η καλυτερη ιδεα μακραν ειναι σε ενα αλλο ενυδρειο να τον κανεις μια σωστη θεραπεια αλλιως υπαρχει ο κινδυνος να ξαναβγαλει ich ξανα και ξανα(η υποαλατοτητα ειναι μια αλλη λυση). Ειναι ενα ψαρι με τρομερη ευαισθησια στις παραμετρους του νερου οπως η διακυμανση θερμοκρασιας πρωι με βραδυ ή καποιες αλλες λοιπες ασταθεις συνθηκες. Εαν εχεις πανω απο 0,5 βαθμο κελσιου διαφορα στη θερμοκρασια θα στο ξαναβγαλει λογο στρες. Αλλα ειναι αλλο το ich λογο στρες που τοσο συχνα συνοδευει αυτο το ζωντανο που εχει γινει ποια κατι το δεδομενο στο χωρο μας μολις κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο μας. Εαν οι συνθηκες φτιαξουν και ειναι στην αρχη δεν θα εχει προβλημα, αλλα εαν κατι που παει στραβα και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι συνεχιστει...τοτε ποια θελουμε ποιο δυνατα μεσα.

Υπαρχει περιπτωση να μην περασει στα αλλα ψαρια αλλα αυτο εξαρτατε απο το ποιες συνθηκες ειναι αυτες που ενδεχωμενος οδηγησαν το ψαρακι σου εκει. Ειναι καιρο ετσι? Υπαρχει καποιος λογος στρες στο ενυδρειο σου? Εχεις σταθεροτητα στις τιμες σου? Ολα αυτα θα μας οδηγησουν σε μια ποιο αντικειμενικη γνωμη οσο αυτο ειναι δυνατον. :blink:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Oι συνθηκες και οι μετρησεις ειναι μια χαρα,οσο για το αν υπαρχει καποιος λογος στρες στο ενυδρειο δεν νομιζω.Το συγκεκριμενο ψαρι παντως ειναι απτην αρχη φοβιτσιαρικο και οποτε πλησιαζω μπαινοβγαινει δειλα στο βραχο.Η θερμοκρασια επειδη το εχω τσεκαρει δεν εχει μεταβολες.ειναι περιπου 20 μερες στο ενυδρειο και εχω δει τα σημαδια εδω και μια εβδομαδα περιπου.Για να πω την αληθεια σημερα ειδα μια μικρη βελτιωση αλλα δεν το ειπα γιατι μου φανηκε περιεργο να φυγει απο μονο του το Ick.Ειναι που δεν εχω ακομα και φωτα και δεν μπορωνα τον δω λεπτομερως.Υπαρχει περιπτωση να γινει καλα μονος του???

Link to comment
Share on other sites

.Για να πω την αληθεια σημερα ειδα μια μικρη βελτιωση αλλα δεν το ειπα γιατι μου φανηκε περιεργο να φυγει απο μονο του το Ick.Ειναι που δεν εχω ακομα και φωτα και δεν μπορωνα τον δω λεπτομερως.Υπαρχει περιπτωση να γινει καλα μονος του???

καλώς όρισες φίλε..

από την δική μου εμπειρία .. υπάρχει..

πόσο καιρό το έχεις στο ενυδρείο σου?

.. τρωει το ψάρι?

υπάρχει καμιά γαρίδα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες φίλε..

από την δική μου εμπειρία .. υπάρχει..

με αυτό σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πω ότι είναι καλύτερα να αφήσεις τα πράγματα στη τύχη και να περιμένεις να αναρρώσει μονός του ..

.. αν μπορείς να κάνεις τις σωστές κινήσεις για τη θεραπεία που αναφέρονται πιο πάνω .. είναι προτιμότερο ..

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες φίλε..

από την δική μου εμπειρία .. υπάρχει..

πόσο καιρό το έχεις στο ενυδρείο σου?

.. τρωει το ψάρι?

υπάρχει καμιά γαρίδα στο ενυδρείο?

Θα συμφωνήσω κα εγώ με όλα όσα αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστ και ιδιαίτερα στο τελευταίο.

Γενικά αυτό το ψάρι, από προσωπική μου εμπειρία, βγάζει κατά καιρούς παράσιτα, τα οποία εξαφανίζονται από μόνα τους, χωρίς να μεταπηδήσουν στα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου.

Πρόσφατο παράδειγμα έχω να αναφέρω το μικρό blue tang, που έχω βάλει στο nano μου. Είναι το μοναδικό αλανιάρικο ψαράκι, που έχει το ενυδρείο με αποτέλεσμα να είναι μόνιμα τρομαγμένο, ειδικά όταν αντιλαμβάνεται κάποια κίνηση στο δωμάτιο.

Πριν μερικές μέρες παρατήρησα, ότι ήταν γεμάτο άσπρα στίγματα, ενώ τα υπόλοιπα ψαράκια (gobies), δεν παρουσίαζαν κανένα πρόβλημα. Δεν είμαι σε θέση να διακρίνω αν πρόκειται για ick ή oodinum.

Μετά από τρεις τέσσερις ημέρες, παρατήρησα ότι τα στίγματα είχαν όλα εξαφανιστεί και το ψάρι ήταν πεντακάθαρο και υγιές.

Αυτό, που θα σε συμβούλευα είναι να μην κάνεις καμία αλλαγή νερού κατά την περίοδο αυτή, έστω και αν είναι η ώρα της προγραμματισμένης αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι ειναι κινητικοτατο και τρωει σαν τρελο και οπως ειπα το εχω περιπου 20 μερες.Εχω και 2 γαριδες cleaner.Προς τοπαρον λεω να μην κανω τιποτα για 2-3 μερες και να το εχω υπο συνεχη παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι ειναι κινητικοτατο και τρωει σαν τρελο και οπως ειπα το εχω περιπου 20 μερες.Εχω και 2 γαριδες cleaner.Προς τοπαρον λεω να μην κανω τιποτα για 2-3 μερες και να το εχω υπο συνεχη παρακολουθηση.

Καλο θα ηταν να του εμπλουτιζεις την τροφη με σκορδο και βιταμινες...αυτο ειναι κατι προληπτικο που μπορεις να το κανεις συχνα....βοηθαει κατα την γνωμη μου... για σκορδο εχει η Seachem το Garlic Guard με το οποιο μουλιαζεις την τροφη για κανα τεταρτο πριν τη ριξεις στο ενυδρειο!

Δοκιμασε το... :)

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι ειναι κινητικοτατο και τρωει σαν τρελο και οπως ειπα το εχω περιπου 20 μερες.Εχω και 2 γαριδες cleaner.Προς τοπαρον λεω να μην κανω τιποτα για 2-3 μερες και να το εχω υπο συνεχη παρακολουθηση.

targas πως παει το ψαρακι σου? :)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα απο χθες να ενημερωσω αλλα ξεχαστηκα.Το ψαρακι μου ειναι μια χαρα εδω και 2 μερες :blink: χωρις θεραπεια.Προφανως (και ευτυχως) η αιτια δεν ηταν το νερο αλλα ο ευαλωτος χαρακτηρας του ψαριου.

Ολα βαινουν καλως.Και τωρα ειναι η ωρα για νεους συγκατοικους...(αυριο,μεθαυριο) :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα βαινουν καλως.Και τωρα ειναι η ωρα για νεους συγκατοικους...(αυριο,μεθαυριο) <_<

Ολα καλα λοιπον, να σου πανε ολα δεξια!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...