Jump to content

DIY CO2 - Δεν βλέπω φυσαλίδες


chrisx

Recommended Posts

Μολις εγκατεστησα το DIY CO2 στο ενυδρειο μου Tο μιγμα έγινε σε 2λιτρο πλαστικο δοχειο με 3 φλιτζανια του τσαγιου ζαχαρη και ενα κουταλακι μαγιά.

Το έχω περίπου τέσσερις ώρες και δεν βλέπω φυσαλίδες. Να το αφήσω μέχρι αύριο ή θα έπρεπε κάτι να έχω δεί;

Link to comment
Share on other sites

το ανακατεψες το δοχειο καλα πρην το βαλεις για να διαλυθει η ζαχαρη

τη θερμοκρασια εχει ο χωρος που ειναι το μπουκαλι

και πος το εισαγεις στο ενυδρειο

εγω ειχα απο το μικρο μου ενυδρειο ενα φιλτρακι και συνδεω το σωληνα του διοξειδιου με το φιλτρο απο εκει που ειναι το σωληνακι για το οξυγωνο

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω τα εξης

Διαλυω τη ζαχαρη στο μπουκαλι, τη μαγια σε φλιτζανι με χλιαρο νερο και οταν τη ριχνω στο μπουκαλι, φροντιζω το νερο του να ειναι και αυτο χλιαρο.Ανακατευω το μειγμα και ετοιμο.Μετα απο τρεις-τεσσερις ωρες βλεπω παραγωγη CO2.Η ωρα εξαρταται και απο τη θερμοκρασια του δωματιου.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ανακάτεψα πολύ καλά. Βασικά η διαδικασία που ακολούθησα είναι ακριβώς όπως το περιγράφει ο zak. H θερμοκρασία δωματίου είναι 21 C. Ίσως να βιάζομαι ...

Link to comment
Share on other sites

ισως

δεν υπαρχει λογος να βιαζομαστε

το κανω για δυο μηνες και εχω εξαιρετικα αποτελεσματα με τα φυτα μου

για αυτο υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου πρότεινε να βάλω σε ένα κουβά ζεστό νερό και μετά να βάλω το μπουκάλι με το μείγμα μέσα.

Έτσι κάτι έχει αρχίσει να γίνεται (βλέπω κάποιες μικρές μικρές φυσαλλίδες στην επιφάνεια). Άρα πιθανόν φταίει η θερμοκρασία δωματίου αν και ο χώρος έχει θερμοκρασία 19-21 C.

To ερώτημα τώρα. Το νερό στον κουβά λογικά σε λίγο θα κρυώσει. Τον αφαιρώ και η διαδικασία θα συνεχιστεί (αφού λογικά ξεκίνησε), ή θα πρέπει να κρατήσω την θερμοκρασία έξω από το μπουκάλι ακόμα υψηλή (με αναέωση του νερού στον κουβά, ή κάποια θερμοφόρα στο μπουκάλι, ή άνοιγμα καλοριφέρ κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το μπουκάλι σου σε ένα κουβά με νερό θερμοκρασίας περίπου25-30 βαθμών ώστε να ζεσταθεί και να ξεκινήσει το μείγμα μετά, πρίν κρυώσει, βγάλε το μπουκάλι και τυλιξετο με μια πετσέτα ή και εφημερίδα που είναι καλό μονωτικό. Έτσι θα βελτιώσεις λίγο την κατάσταση. Πάντως εγώ πολύ γρήγορα βαρέθηκα όλη αυτή τη διαδικασία και την αστάθεια στην παραγωγή co2.

Έσκασα 100 ευρως και καθάρισα μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω αυτό που λες. Εσύ βαρέθηκες, εγώ ακόμα δεν ξεκίνησα κι μου'χουν παίξει τα νεύρα...

Με βλέπω κι εμένα για μια έτοιμη λύση απλά τώρα αγόρασα κάποια πράγματα (εξωτερ. φίλτρο κλπ) και έλεγα να καθυστερήσω λίγο την αγορά CO2 χρησιμοποιώντας DIY κατασκευή. Με 100 euro τι αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, τα πραγματα ειναι πολυ απλα!Δοκιμασε να φτιαξεις νεο μειγμα.Βαλε σε δυο λιτρων μπουκαλι μισο κιλο ζαχαρη(μισο πακετο) και ενα φακελακι μαγια με την διαδικασια που ξερεις.

Το κανω εδω και εξι μηνες, χωρις εφημεριδες, πετσετες κλπ και καθολου κοπο.

Το σωληνακι που ξεκιναει απο το μπουκαλι που καταληγει;Σε σκαλα hagen, κατι αλλο;Εχεις βαλει βαλβιδα ανεπιστροφης;Ειναι σωστη η φορα του;

Link to comment
Share on other sites

zak,

Έφτιαξα χθες το βράδυ νέο μίγμα με ζάχαρη σχεδόν μισό πακέτο (τρια φλυτζάνια λίγο μεγάλα), ένα κουτάλι μαγιά. Το καπάκι έχει τρυπηθεί και περνά το σωληνάκι (εκεί έχω βάλει σιλικόνη για τυχόν διαρροή. Πριν κουπώσω το μπουκάλι με το καπάκι τύλιξα το σπείρωμα (τις στροφές του μπουκαλιού) με ταινία τεφλόν και μετά βίδωσα. Φεύγει το σωληνάκι, παρεμβάλεται η βαλβίδα (έχει σωστή φορά) και καταλήγει στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου. Δεν με ενδιαφέρουν άμεσα όλα αυτά γιατί δεν έφτασα ακόμη εκεί...

Εννοώ ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν δημιουργούνται οι φυσαλίδες καν, όχι το αν φθάνουν στο ενυδρείο (αυτό θα με απασχολήσει στην συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα για τα υπολοιπα, μηπως ειχε γινει καποιο λαθος.Για παραδειγμα, αν ειχες βαλει την βαλβιδα αναποδα, οχι μονο δεν θα εβλεπες φυσαλιδες αλλα υπηρχε κινδυνος να εκραγει το μπουκαλι!

Γιατι δεν βαζεις το σωληνακι κατευθειαν μεσα στο νερο και να καταληγει σε σκαλα ή αεροπετρα;Να ξερεις παντως οτι με τη σκαλα γινεται καλυτερη διαχυση του CO2, γιατι μενει πιο πολυ ωρα στο νερο ενω δεν χρειαζεται να βαλεις και συστημα εγχυσης ορου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατά την παρασκευή του μίγματος, η θερμοκρασία του υγρού που μέσα θα πέσει η μαγιά είναι υψηλή, δεν θα έχεις ποτέ φυσαλίδες, γιατί θα έχει εξοντωθεί ο μύκητας και δεν θα αρχίσει η ζύμωση (πρέπει να είναι ελαφρά χλιαρό). Η αύξηση της αναλογικής πυκνότητας του διαλύματος, είναι καλή λύση για χειμωνιάτικες παρασκευές DIY co2. Και στα δικά μου ενυδρεία λειτουργούν χωρίς προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω αυτό που λες. Εσύ βαρέθηκες, εγώ ακόμα δεν ξεκίνησα κι μου'χουν παίξει τα νεύρα...

Με βλέπω κι εμένα για μια έτοιμη λύση απλά τώρα αγόρασα κάποια πράγματα (εξωτερ. φίλτρο κλπ) και έλεγα να καθυστερήσω λίγο την αγορά CO2 χρησιμοποιώντας DIY κατασκευή. Με 100 euro τι αγόρασες;

Με 100 ευρώ αγοράζεις 5κιλη μπουκάλα από ΠΡΟΝΟΙΑ και διπλό μανόμετρο με μικρομετρικη απο aquaristic.net και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι όλα ΟΚ.

Αφού τα τσέκαρα όλα, έφτιαξα μίγμα σε ποτήρι και πάλι δεν είδα αποτέλεσμα, οπότε αγόρασα νέα φακελάκια μαγιάς και τότε ήταν όλα μια χαρά.

Τα πρώτα φακελάκια ήταν ληγμένα! Τι να πω ...

Zorba_The_Freak,

πες μου και μια ενδεικτική τιμή για διπλό μανόμετρο με μικρομετρικη αν σου είναι εύκολο ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι όλα ΟΚ.

Αφού τα τσέκαρα όλα, έφτιαξα μίγμα σε ποτήρι και πάλι δεν είδα αποτέλεσμα, οπότε αγόρασα νέα φακελάκια μαγιάς και τότε ήταν όλα μια χαρά.

Τα πρώτα φακελάκια ήταν ληγμένα! Τι να πω ...

Zorba_The_Freak,

πες μου και μια ενδεικτική τιμή για διπλό μανόμετρο με μικρομετρικη αν σου είναι εύκολο ...

Το προηγούμενο post έγινε από τον Η/Υ του αδελφού μου για αυτό και το διαφορετικό nickname

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που σου λεω οτι ειναι ευκολη η διαδικασια!Στην πορεια θα το ετοιμαζεις σε ελαχιστο χρονο για πλακα!

Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Zorba_The_Freak,

πες μου και μια ενδεικτική τιμή για διπλό μανόμετρο με μικρομετρικη αν σου είναι εύκολο ...

Το προηγούμενο post έγινε από τον Η/Υ του αδελφού μου για αυτό και το διαφορετικό nickname

48,5 ευρώ κανει η μπουκάλα και άλλα τοσα τα διπλά μανόμετρα με την μοκρομετρική που σου έγραψα παραπάνω

Κοίτα και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Zorba σε ευχαριστώ και πάλι.

Ζak όντως δεν είναι τίποτα. Ήδη έχει πέσει το PH και η KH πράγμα που ήταν και επιδίωξη μου, πέρα από το θέμα το φυτών.

PS : Το ότι αγόρασα ληγμένη μαγιά όμως ρε παιδιά την πρώτη φορά που δοκίμασα DIY CO2 είναι απίστευτο :)

Link to comment
Share on other sites

Zorba σε ευχαριστώ και πάλι.

Ζak όντως δεν είναι τίποτα. Ήδη έχει πέσει το PH και η KH πράγμα που ήταν και επιδίωξη μου, πέρα από το θέμα το φυτών.

PS : Το ότι αγόρασα ληγμένη μαγιά όμως ρε παιδιά την πρώτη φορά που δοκίμασα DIY CO2 είναι απίστευτο <_<

Στον Ευαγγελατο για καταγγελια ΓΡΗΓΟΡΑΑΑ λεμε! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι η μαγιά λήγει έτσι απλά! έχω κάνει στο παρελθόν σε δικό μου ενυδρείο CO2 με μαγιά που είχε λήξει και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα βέβαια μπορεί απλά να έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...