Jump to content

γεννα δισκων


kostas disc

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι μετα απο δυο χρονακια μου ΅εσκασε΅1 ζευγαρι σε ενα απο τα ενυδρεια μου που ειναι 200 λιτρα 2215eheim+fluval 104 η φιλτρανση και αντιμετωπιζω προβλημα......γεννανε, βγαινουν τα μικρα αλλα μετα απο 8 με 9 ημερες απο την αρχη εννοω τα μικρα πεθαινουν....οι παραμετροι του νερου ειναι σωστες τα μικρα πρεπει να τα χανω μαλλων επειδη δεν προσκολιουνται στους γονεις....δεν το βαζουν κατω και μετα αφου χασουν τα μικρα ξανα απο την αρχη.........εχουν κανει μεχρι σημερα 4 γενες.καμια συμβουλη ?ευχαριστω προκαταβολικα............

cap036.bmp

Link to comment
Share on other sites

Τι χρωμα ειναι το ζευγαρι? ποσες τετοιες αποτυχημενες προσπαθειες ειχες?ειχες καποιο φως ανοιχτο στο χωρο ή στο ενυδρειο καθ ολο το 24 ωρο?

Link to comment
Share on other sites

Περιέγραψέ μας λίγο το χώρο που έχεις το ζευγάρι σου, τι συγκάτοικους έχουν (αν υπάρχουν), και τις συνθήκες νερού σου, κάθε πότε κάνεις αλλαγές στη γεννήστρα και ότι πιστεύεις ότι θα μπορέσει να μας βοηθήσει να καταλάβουμε καλύτερα το χώρο που έχεις το ζευγάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Περιέγραψέ μας λίγο το χώρο που έχεις το ζευγάρι σου, τι συγκάτοικους έχουν (αν υπάρχουν), και τις συνθήκες νερού σου, κάθε πότε κάνεις αλλαγές στη γεννήστρα και ότι πιστεύεις ότι θα μπορέσει να μας βοηθήσει να καταλάβουμε καλύτερα το χώρο που έχεις το ζευγάρι σου.

...................???

Link to comment
Share on other sites

...................???

καλησπερα ο χωρος ειναι 200 λιτρα 1 malboro red ο αρσενικος 1 pigeon gold το θυληκο εχω και 1 ανσιστους και απο φυτα εχω 4 echinodorus bleheri και 2βαλισνεριες..φιλτρανση eheim2215 fluval 104+5watt tetra uv. απο λαμπες 2*35watt και co nutrafin κανιστρο.αλλαγεσ νερου καθε 10 μερες 40 λιτρα και εχουμε:no3 10 no2 0 kh 5 και ph 6.3 26βαθμους χωρης λαμπες και 27 με 28 με φωτησμο.αυτα σημερα ξανακανανε αυγα σε κωνο που εβαλα.αντε να δουμε .............

:)

post-1660-1163866900.jpg

Link to comment
Share on other sites

ελλατωσε το kh σου στο 2 με 3.Οταν σου γεννησουν δηλ σημερα κανε μια μικρη αλλαγη νερου που θα κρατησει αρκετη ωρα δηλ σιγα σιγα και μετα κοβεις δεν ξαναταιζεις μεχρι τα μικρα να κουμπουν μονα τους.Ολες οι αλλοι παραμετροι καλοι μου φαινονται καλα θα ηταν βεβαια εφοσον το ενυδρειο ειναι γεννηστρα να μην ειχες αμμο και φυτα για να μην χανονται τα μικρα αλλα και ετσι νομιζω οτι θα κανεις δουλεια.Δεν ξερω αν εχεις αλλα πρεπει να εχεις και αεροανλτια ειναι σημαντικο.Ελπιζω να πανε καλυτερα τα πραγματα στην επομενη γεννα δηλ αυτη.Καλη επιτυχια και περιμενουμε τις εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι πραγματικα να τα δεις καποια στιγμη μεγαλα!!και ολα τα προβληματα να λυθουν...πιστευω ειναι η πιο ομορφη εμπιρεια να βλεπεις νεογεννητα αλλα και απο τις χειροτερες οταν τα χανεις!καλη επιτυχια!!! :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...