Jump to content

Προσέχουμε για να το έχουμε και να το χαιρόμαστε !!!


Recommended Posts

Το καλοκαίρι τελείωσε και όλοι μας βρισκόμαστε πίσω στη καθημερινότητα … του ενυδρείου.

Στους περισσότερους φαντάζομαι δεν θα δημιουργήθηκε κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τα ψαράκια, είτε απλά γιατί δεν έτυχε, είτε γιατί πήρε τα κατάλληλα μέτρα συντήρησης.

Αλλά δεν είναι μόνο το καλοκαίρι εποχή διακοπών. Υπάρχουν γιορτές, επαγγελματικές υποχρεώσεις και χίλιοι δυο λόγοι που αναγκαζόμαστε να απουσιάσουμε για λίγες ή πολλές ημέρες.

Υπολόγιζα και εγώ να απουσιάσω κάποιες (που τελικά δεν έκατσε), αλλά παρόλα αυτά είχα προετοιμαστεί κατάλληλα. Έτσι θα μοιραστώ μαζί σας τον τρόπο προετοιμασίας της εικονικής μου απουσίας !!!

Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνετε είναι να εκπαιδεύσετε κάποιο άτομο το τι πρέπει να κάνει σε μια διακοπή ρεύματος ή το πέσιμο της ασφάλειας μιας και είναι ο κυριότερος φόβος και λόγος καταστροφής του ενυδρείου.

Επίσης πρέπει να γνωρίζει και τα βασικά ενός υπολογιστή για την έναρξη του προγράμματος (server) LiveStream Broadcaster, αν και μπορείτε να το χειριστείτε από το δίκτυο αρκεί να το έχετε να ξεκινάει μαζί με τα Windows.

(Δεν θα αναφερθώ σε διατροφή, συμπληρώματα και αναπληρώσεις διότι υπάρχουν τρόποι που λύνουν αυτό το θέμα).

Και ερχόμαστε στο θέμα της ζωντανής παρακολούθησης του ενυδρείου.

Φυσικά υπολογιστή έχουμε όλοι μας… δεν το συζητώ !!!

Δικτυακή κάμερα, οι περισσότεροι είτε στο φορητό είτε στον επιτραπέζιο… και αν όχι είναι πολύ φτηνές.

Εάν ο υπολογιστής βρίσκεται στον ίδιο χώρο με το ενυδρείο ακόμη καλύτερα, αν όχι χρειάζεται ένα καλώδιο προέκτασης USB, και βάσει των τεχνικών δυνατοτήτων θεωρητικά μπορεί να είναι και μέχρι 5 μέτρα.

Στη χειρότερη περίπτωση μεταφέρετε τον υπολογιστή στον ίδιο χώρο που υπάρχει το ενυδρείο.

Από τη διεύθυνση http://www.live-stream.net μπορείτε να κατεβάσετε τα απαραίτητα:

Το πρόγραμμα server για τον υπολογιστή και τον ανάλογο client για το κινητό σας, χωρίς να είναι απαραίτητο μιας που η παρακολούθηση μπορεί να γίνεται και μέσω του Ιντερνέτ.

Η εταιρία σας παρέχει δωρεάν και απεριόριστα «προβολή» εάν η κάμερα είναι δημόσιας θέας.

Εάν επιθυμείτε ιδιωτική χρήση/προβολή μπορείτε να επιλέξετε τα διάφορα «πακέτα».

Αφού εγγραφείτε (δωρεάν) και επιλέξετε την ενεργή κάμερα αρχίζει και η «έκθεσή σας» στο διαδίκτυο όλο το 24ώρο.

Για να το παρακολουθήσετε ζωντανά (μαζί και όλος ο υπόλοιπος κόσμος εάν επιλέξετε την δωρεάν υπηρεσία), απλά μεταβείτε στο http://www.live-stream.net/en/index.html

και επιλέξτε την κάμερά σας… ή όποια άλλη δημόσιας θέας !!

Εναλλακτικά μπορείτε να εγκαταστήσετε στο κινητό σας τον αντίστοιχο client και να το παρακολουθείται από εκεί.

Δεν θα αναφερθώ σε ρυθμίσεις των προγραμμάτων αφού στον ιστοχώρο της εταιρίας αναλύονται όλα.

Ανά πάσα στιγμή λοιπόν έχετε ζωντανή εικόνα του ενυδρείου σας όπου και να βρίσκεστε όλο το 24ώρο.

…. Και ξαφνικά όλα μαύρα !!!

Διακοπή ρεύματος… που ναι μεν μπορεί να επανήλθε αλλά δεν λειτουργεί ο υπολογιστής, αλλά μπορεί όμως (ακόμη χειρότερα) να είναι και πέσιμο κάποιας ασφάλειας.

Φυσικά τηλέφωνο στο φίλο που αγγαρέψαμε να δει τι συμβαίνει, (γιατί σύμφωνα με τον νόμο του Murphy όλα θα γίνουν μόλις φύγει από το σπίτι σας αμέσως μετά το τάισμα που ανέλαβε) !!!

Αν επανήλθε το ρεύμα απλά κάνει επανεκκίνηση του υπολογιστή ή τις όποιες ενέργειες που του είχατε μάθει.

Θα πρέπει να λάβετε υπ όψιν ότι η διακοπή μετάδοσης της εικόνας μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους, σπάνιους μεν αλλά όχι απίθανους: Όπως πρόβλημα σύνδεσης με τον πάροχο του Ιντερνέτ ή «πέσιμο» του server της εταιρίας.

post-13206-1315164829_thumb.jpg post-13206-1315164841_thumb.jpg

post-13206-1315164853_thumb.jpg post-13206-1315164867_thumb.jpg

Στις δοκιμές που κάνω εδώ και 20 ημέρες επί 24ώρου, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σύνδεσης.

Πάντως είναι μια καλή και ανέξοδη λύση για να έχετε μαζί σας (έστω εικονικά) το ενυδρείο σας.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε θερμα .αψογο.

:hysterical::wootwoot:

εγω ειχα κανει κατι ανολογο με το αυτοκινητο στο πατρικο μου.

:wootwoot::wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο!Μπράβο Βαγγέλη!

Link to comment
Share on other sites

το μονο κακο ειναι οτι θα πρεπει το κομπιουτερ να δουλευει επι 24 βασεως.

Link to comment
Share on other sites

το μονο κακο ειναι οτι θα πρεπει το κομπιουτερ να δουλευει επι 24 βασεως.

Ε ναι... αλλά προκειμένου να ζω με το άγχος το τι γίνεται στο σπίτι, δεν χάλασε ο κόσμος στο να παραμείνει κάποιες μέρες ανοιχτός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η πρόταση και σίγουρα θα μας βγάλει κάποιο άγχος, αλλά επειδή από τεχνολογία είμαι............. :hysterical::wootwoot::wootwoot: δύο ερωτήσεις:

1.- ο υπολογιστής όταν είναι ανοικτός και δεν χρησιμοποιείται για κάποιο χρονικό διάστημα, τότε η οθόνη του μπαίνει σε κατάσταση αναμονής και επανέρχεται αν πατήσεις ένα πλήκτρο ή ελαφρά το κουμπί που ανοίγει και κλείνει. Σ' αυτές τις περιπτώσεις η κάμερα εξακολουθεί να λειτουργεί και να στέλνει εικόνα?

2.- αν ανοίγεις τον υπολογιστή σου όποια άλλη στιγμή το συγκεκριμένο πρόγραμμα ενεργοποιείται αυτόματα και σε βλέπει όλο το διαδίκτυο την ώρα που γράφεις ή χρειάζεται να το ενεργοποίήσεις ο ίδιος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις :wub::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

1) Αν έχει να κάνει με την αδράνεια της οθόνης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... η αναμετάδοση συνεχίζεται.

2) Αν το πρόγραμμα το έχεις στην εκκίνηση ναι μεν ανοίγει αλλά δεν ενεργοποιείτε η κάμερα... πρέπει να πατήσεις το κουμπί play ή show για να αρχίσει η μετάδοση.

Αυτό μπορείς να το κάνεις με δύο τρόπους:

Α) από τον υπολογιστή σου με κλικ στο αντίστοιχο κουμπάκι του προγράμματος

Β) μέσω Ιντερνέτ (από το site της εταιρίας) και φυσικά μόνο ο κάτοχος του συγκεκριμένου λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα δυνατότητα!

Αν και εγώ θα προτιμούσα να βάλω την κάμερα να βλέπει καμιά μπαλκονόπορτα! Μπορεί να είναι καλοκαίρι, αλλά δε θέλο να βρω το σπίτι μου θερινό!!! :hysterical:

Εννοείται πως κάνω πλάκα! Ευχαριστούμε Αίολε :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Χε χε Θοδωρή... και αυτό γίνεται αν επιλέξεις το πακέτο με περισσότερες κάμερες

Link to comment
Share on other sites

Χε χε Θοδωρή... και αυτό γίνεται αν επιλέξεις το πακέτο με περισσότερες κάμερες

Υπάρχει και τέτοιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω και μέχρι 100 κάμερες μπορεί να βάλει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι σχεδόν στο τέλος, και το μόνο που λείπει είναι το θέμα κινητού.

Τι πρέπει να κατεβάσω απο το αντίστοιχο site Γιά το Iphone, επειδή δεν το έχει στις επιλογές

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν στο τέλος, και το μόνο που λείπει είναι το θέμα κινητού.

Τι πρέπει να κατεβάσω απο το αντίστοιχο site Γιά το Iphone, επειδή δεν το έχει στις επιλογές

Η εταιρία ήταν να βγάλει και για iPhone πρόγραμμα, αλλά αν δεν έβγαλε ακόμη μη σε ανησυχεί, μπες από το κινητό σου στο ιντερνέτ πάνε στο site της εταιρίας απ όπου μπορείς να το βλέπεις και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλλησπερα σε ολους.

το δοκιμασα κι`εγω αυτο το προγραμμα. εκανα εγκατασταση σε υπολογιστη και σε κινητο και ολα κομπλε αλλα εχω ενα προβλημα.

αυτο που βλεπω στο ιντερνετ και στον υπολογιστη μου εχει μια διαφορα περιπου στην μιση ωρα με αυτο που βλεπω μετα στο κινητο μου.

ασε που πηδαει καποια στιγμιοτυπα.

αν ξερεις καποιος κατι ας βοηθησει! ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρχει μια διαφορά στον χρόνο αναμετάδοσης είναι απόλυτα φυσιολογικό.... για το μισή ώρα που λες μπορεί να οφειλόταν σε πολλούς παράγοντες και στιε συνδέσεις μεταξύ των δικτύων.

Με τα στιγμιότυπα που πηδάει δεν κατάλαβα τι εννοείς.... μη ξεχνάς ότι η δωρεάν παροχή της υπηρεσίας δεν σου προσφέρει όλα τα προνόμια της πληρωμένης αν εννοείς το frame rate.

Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρχει μια διαφορά στον χρόνο αναμετάδοσης είναι απόλυτα φυσιολογικό.... για το μισή ώρα που λες μπορεί να οφειλόταν σε πολλούς παράγοντες και στιε συνδέσεις μεταξύ των δικτύων.

Με τα στιγμιότυπα που πηδάει δεν κατάλαβα τι εννοείς.... μη ξεχνάς ότι η δωρεάν παροχή της υπηρεσίας δεν σου προσφέρει όλα τα προνόμια της πληρωμένης αν εννοείς το frame rate.

θελω να πω πως μπορει να κατσω μπροστα στην καμερα για 10 λεπτα και αυτο οχι μονο να μην το δω επιδη θα το εχει προσπερασει αλλα να μην καταλαβω καν αλλαγη (δηλαδη του οτι κατι μπορει μπορει να περασε η να εγινε, χτυπα ξυλο).

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα και εσύ είναι λίγο τραβηγμένο αυτό που λες.... αν θα είσαι εκτός σπιτιού ότι και να γίνει δεν θα προλάβεις να κάνεις τίποτα....

Ο τρόπος παρακολούθησης που περιγράφεται είναι απλά να βλέπεις ότι όλα λειτουργούν και δεν έχει πέσει κάποια ασφάλεια του ενυδρείου.... ότι άλλο και να γίνει (χτύπα ξύλο όπως λες)... απλά θα ήσουν θεατής εξ αποστάσεως !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και πλησιάζουν οι μέρες όπου κάποιοι θα απουσιάσουν, ας θυμηθούμε το θέμα για να πάρουμε κάποια μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...