Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα!

Με ένα χρόνο καθυστέρηση (και έχοντας να κάθεται όλο τον εξοπλισμό από φίλο) άλλαξα το 120άρι με 240άρι και ετοιμάζομαι για Αφρική!!! :) .. Εδώ το ενυδρείο το οποίο μπήκε στη θέση του σήμερα!

2375132270085462538S600x600Q85.jpg

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι 8-10 Demasoni ή μισά από αυτά και μισά Labido... θα δούμε τί ακριβώς σε λίγες μέρες :)

Έχω επίσης έτοιμα περίπου 40 κιλά πέτρες λάβας και 25 κιλά χαλαζιακή μπεζ άμμο.

Επειδή όμως είναι το πρώτο μου ενυδρείο, ετοιμαστείτε για ΠΟΛΛΕΣ ερωτήσεις!!! Αν και έχω διαβάσει αρκετά το forum, ειδικά πέρσυ, και τα περισσότερα τα θυμάμαι, έχω επίσης φρεσκάρει ήδη αρκετά θέματα, δεν έχω όμως ΚΑΜΙΑ προηγούμενη εμπειρία με ενυδρείο, ούτε χρυσόψαρο δηλαδής.. :( οπότε πολλές ερωτήσεις ή κολλήματα που θα έχω μπορεί να ακουστούν αστεία.. Αυτά που γνωρίζω από διάβασμα είναι θεωρητικά, από πράξη μηδέν όμως.. πχ έχω ήδη άγχος για το πώς θα βάλω μπροστά το φίλτρο (εξωτερικό eheim pro II), και γενικά για καμιά καραμπινάτη καρατιά του πρωτάρη και άσχημες συνέπειες που θα μπορούσε να έχει αυτό.. γι'αυτό και οι ερωτήσεις μπορεί να τσακίζουν, παρακαλούνται οι συμφορουμίτες με επιβαρυμένη υγεία να μήν παρακολουθούν το τόπικ! :P

Έχω ξεπλύνει καλά τις πέτρες λάβας, θα τις βράζω επίσης για μεγαλύτερη σιγουριά και θα ξεπλύνω πολύ καλά και την άμμο...

Μιά πρώτη ερώτηση, είναι πού θα μπορούσα να προμηθευτώ φελιζόλ να βάλω κάτω από τη γυάλα και πίσω (ίσως και μέσα), για προστασία αλλά και περιορισμό απωλειών θερμότητας. Τα Praktiker παρ'ότι το διάβασα ότι έχει δε φέρνουν, μόνο κάτι πολύ λεπτά φελιζόλ διακοσμητικά βρήκα εκεί.

Τέλος, αν τα βρώ σκούρα και δε βγάλω άκρη, επειδή ο φίλος μου και πρόην κάτοχος του όλου εξοπλισμού έχει κάποια προσωπικά θέματα και θα είναι δύσκολο να τον απασχολήσω με το ενυδρείο, θα εκτιμήσω πολύ τη βοήθεια κάποιου γείτονα συμφορουμίτη στο χώρο μου κάποιο απογευματάκι (μένω στο Μαρούσι), στην κρίσιμη πρώτη συνδεσμολογία και έναρξη φίλτρου / θερμοστάτη .. ή/και στο μπόλιασμα του ενυδρείου, α, και στις πρώτες μετρήσεις του νερού!.. (έχω πολλά τέστς κλπ αλλά ποτέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει..) έχω και καφετιέρα Nespresso!!! :)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή αρχή φίλε μου και καλώς ήρθες στην Αφρική..

Φελιζόλ θα βρεις σε μαγαζιά με μονωτικά!Μέσα αν θα βάλεις θα είναι μόνο για περισσότερη 'ασφάλεια' από τις πέτρες..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε! :)

Ακόμα βράζω τις πέτρες λάβας..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην υπερωχη Αφρικη.Φελιζολ μην βαλεις,αλλα αν θα βαλεις να ειναι το μπλε Dow.Οτι θελεις ρωτας ,και ολοι εδω ειμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι 8-10 Demasoni ή μισά από αυτά και μισά Labido... θα δούμε τί ακριβώς σε λίγες μέρες :)

Καλή επιτυχία κι από μένα. Τα demasoni αν τελικά τα φιλοξενήσεις καλύτερα να είναι σε ομάδα των 10 για τους λόγους που αναφέρονται εδώ. Τα labido από την άλλη σε ένα χαρεμάκι των 1m+3f θα είναι μια χαρά.

Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην υπερωχη Αφρικη.Φελιζολ μην βαλεις,αλλα αν θα βαλεις να ειναι το μπλε Dow.Οτι θελεις ρωτας ,και ολοι εδω ειμαστε :D

Ευχαριστώ!

Οι πέτρες λάβας βράσανε όλες μέχρι αργά το βράδυ, και σήμερα λιάζονται και αερίζονται! Σειρά έχει για σήμερα η χαλαζιακή άμμος. :)

Σκέφτομαι να βαλω ανάμεσα στη βάση και τη γυάλα ένα Dow 3cm (κάπως θα το καλύψω από τα πλάγια), για μόνωση, ύψος και καλύτερο πάτημα. Συμφωνείτε;

Φελιζόλ μέσα λέω κι εγώ να μή βάλω, μόνο γύρω από τις πέτρες κατά το στήσιμο των πετρών και μέχρι να τις στερεώσω με ενυδρειακή σιλικόνη, μην έχουμε και κανένα ατύχημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κι από μένα. Τα demasoni αν τελικά τα φιλοξενήσεις καλύτερα να είναι σε ομάδα των 10 για τους λόγους που αναφέρονται εδώ. Τα labido από την άλλη σε ένα χαρεμάκι των 1m+3f θα είναι μια χαρά.

Καλή συνέχεια.

:)

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να κολλησεις τις πετρες?Αν ναι μην τις κολλας,γιατι μετα θα εχεις προβληματα αν θελεις να αλλαξεις κατι η για να πισεις κανεν μικρο η ψαρι.

Αν ειναι εργοστασικο ενυδρειο,δεν χρειαζεται να βακεις φελιζολ στην βαση

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να κολλησεις τις πετρες?Αν ναι μην τις κολλας,γιατι μετα θα εχεις προβληματα αν θελεις να αλλαξεις κατι η για να πισεις κανεν μικρο η ψαρι.

Αν ειναι εργοστασικο ενυδρειο,δεν χρειαζεται να βακεις φελιζολ στην βαση

Ναί για να τις κολλήσω.. ΟΚ θα κοιτάξω να αποφύγω να τις κολλήσω, μόνο αν κάποιο συγκεκριμένο σημείο δω ότι χρειάζεται πρόσθετη ευστάθεια θα κολλήσω..

Ναι εργοστασιακό είναι, αλλά θέλω πάραυτα να βάλω για τους λόγους ύψος, μόνωση, και ένα σύν στην κατανομή του βάρους όπως το αντιλαμβάνομαι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω να μην βάλεις!Για μόνωση κόλα φενιζόλ στην πλάτη!!!!!!!!!!!Τώρα για τις πέτρες εγώ μερικές τις έχω κολλήσει μιας και με το στήσιμο μου έπρεπε να κολληθούν μερικές για θέμα ασφάλειας!Αν μπορούσα δεν θα κολλούσα καμία!

Καλή επιτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βαλεις ενα πλακαζ 3 η 5 ποντων παχος για το υψος,γιατι στα εργοστασικα ειναι μελετημενη η βαση και μπορει να εχεις προβλημα μετα

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω να μην βάλεις!Για μόνωση κόλα φενιζόλ στην πλάτη!!!!!!!!!!!Τώρα για τις πέτρες εγώ μερικές τις έχω κολλήσει μιας και με το στήσιμο μου έπρεπε να κολληθούν μερικές για θέμα ασφάλειας!Αν μπορούσα δεν θα κολλούσα καμία!

Καλή επιτυχία!!!!!

Ναι αλλα το δικο σου ενυδρειο ειναι τριγωνικο ,και κατα καποιο τροπο επιβαλλοταν να τις κολλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το δικο σου ενυδρειο ειναι τριγωνικο ,και κατα καποιο τροπο επιβαλλοταν να τις κολλησεις.

Γι αυτό λέω αν μπορούσα δεν θα κόλλαγα καμία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα δώ για πλακάζ, δεν το είχα σκεφτεί, όντως αφού είναι εργοστασιακό μην χαλάσω τη "συνταγή" του..

Κι εγώ θα κολλήσω μόνο όπου πάω να κάνω (αν κάνω) τίποτα πιο ιδιαίτερο στο στήσιμο όπου θα χρειαστεί σταθερότητα.. πχ τίποτα σαν "πύλη"..

Link to comment
Share on other sites

Το "χρονοδιάγραμμα" λέει σήμερα να παίξω (εκτός ενυδρείου!) με συνδιασμούς των πετρών, αύριο λογικά θα εισάγω τις πέτρες, αν χρειαστεί και κόλληση 1-2 μέρες να στεγνώσει φτάνουμε από Πέμπτη κι έπειτα να μπορώ να γεμίσω με νερό και να βάλω μπροστά το φίλτρο! :)

Η ερώτηση είναι, υπάρχουν άλλα πράγματα τα οποία να πρέπει να προετοιμάζω στο μεταξύ; μήπως να λύσω το φίλτρο να τσεκάρω ή/και καθαρίσω κάτι;

Κάτι ακόμα, στο background στο κέντρο έχει πιάσει moss από τον προηγούμενο κάτοχο και την αφήσαμε επι τούτου! :) θα τα καταφέρει να επιβιώσει; να κάνω κάτι να τη βοηθήσω να τη βγάλει καθαρή;

άλλα βήματα προετοιμασίας που μπορεί να μου διαφεύγουν, ωστε να μην τρέχω τελευταία στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να βαλεις πανω στο γυαλι τις πετρες,με τετοιο τροπο ωστε να εχουν πολλες τρυπες.Μετα βαζεις την αμμο ,και μετα το νερο.Για την μος θα μας τα που οι αλλοι :)

Link to comment
Share on other sites

Βήματα

1,Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου ,μπαστούνια λάστιχα και spray bar.

2.Τοποθέτηση πετρών.

3.Ρίχνουμε την άμμο

4.Νερό

5.Ξεκίνημα του φίλτρου ,και Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο,η ηφαιστιακες πετρες να μην εχουν αιχμες.

έχουν πολλές και μερικές αιχμές (αυτά που φαίνονται σαν επιφάνεια σφουγγαριού), και λιγες μεγαλύτερες.. Θα ήταν λύση με κάτι να τις λειάνω ως ενα βαθμό?

Link to comment
Share on other sites

Βήματα

1,Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου ,μπαστούνια λάστιχα και spray bar.

2.Τοποθέτηση πετρών.

3.Ρίχνουμε την άμμο

4.Νερό

5.Ξεκίνημα του φίλτρου ,και Καλή επιτυχία :)

Ευχαριστώ πολύ!

Μαζί με το (1) να πιάσω πίσω γωνία και για το θερμοστάτη (ή να υπολογίσω κάποιον ικανό αέρα για το θερμοστάτη), πρίν τις πέτρες επίσης, σωστό;

Link to comment
Share on other sites

έχουν πολλές και μερικές αιχμές (αυτά που φαίνονται σαν επιφάνεια σφουγγαριού), και λιγες μεγαλύτερες.. Θα ήταν λύση με κάτι να τις λειάνω ως ενα βαθμό?

Για μένα δεν είναι πρόβλημα!΄Με τον καιρό θα γίνουν βούτυρο με την άλγη που θα πιάσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείς άλλες πέτρες λείες θα ήταν το καλύτερο .Προσωπικά δεν υποστηρίζω τη χρήση πέτρας λάβας στα αφρικάνικα ,βέβαια υπάρχουν φίλοι που χρησιμοποιούν ,δεν τους αδικώ ,απο κει και πέρα αν δεν μπορείς να πάρεις άλλες πέτρες η λείανση πιθανόν να είναι μια λύση :)

Link to comment
Share on other sites

έχουν πολλές και μερικές αιχμές (αυτά που φαίνονται σαν επιφάνεια σφουγγαριού), και λιγες μεγαλύτερες.. Θα ήταν λύση με κάτι να τις λειάνω ως ενα βαθμό?

Αν μπορεις βαλε μας μια φωτογραφια να δουμε.Να ξερεις οτι η Αφρικη εχει πολλες ταχυτητες και καβγαδακια,οποτε μπορει να σου γδαρει το ψαρι.Να τις λειενεις δεν μπορεις,γιατι αυτες η πετρες ειναι λαβα,δηλ,λιωμενη πετρα και ειναι πολυ σκληρες

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείς άλλες πέτρες λείες θα ήταν το καλύτερο .Προσωπικά δεν υποστηρίζω τη χρήση πέτρας λάβας στα αφρικάνικα ,βέβαια υπάρχουν φίλοι που χρησιμοποιούν ,δεν τους αδικώ ,

Θα συμφωνήσω και εγώ σ αυτό!Αν και είναι όμορφες δεν έχουν καμία σχέση με τις πέτρες που υπάρχουν στην λίμνη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείς άλλες πέτρες λείες θα ήταν το καλύτερο .Προσωπικά δεν υποστηρίζω τη χρήση πέτρας λάβας στα αφρικάνικα ,βέβαια υπάρχουν φίλοι που χρησιμοποιούν ,δεν τους αδικώ ,απο κει και πέρα αν δεν μπορείς να πάρεις άλλες πέτρες η λείανση πιθανόν να είναι μια λύση :)

Ευχαριστώ και πάλι!!! Θα κοιτάξω να λειάνω τις αιχμές, τουλάχιστον όπου είναι εντονες.. Ομολογώ ότι είχα διαβάσει πως δεν έιναι του βιοτόπου, αλλά οι άτιμες μου αρέσαν μακράν περισσότερο από τις "βιοτοπικές" επιλογές.. κατά τα άλλα θα προσπαθήσω να προσομοιώσω το βιότοπο όσο το δυνατόν καλύτερα, με πολλές πέτρες, κρυψώνες κλπ!..

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...