Jump to content

Διαχωρισμός φύλου σε δίσκους


istellas

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι,

πως μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό?

Κάπου διάβασα ότι ένας τρόπος για να τα ξεχωρίσεις είναι με το αν η προέκταση των άνω και κάτω πτερυγίων πέφτει μέσα στην ουρά, τότε είναι θηλυκό.

Αν αληθεύει τότε και τα 4 δισκάκια μου είναι θηλυκά

Άντε βρες τώρα εσύ αρσενικά δισκάκια αν είναι έτσι :)

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Η αναγνωριση του φυλου στους δισκους ειναι με μια λεξη "ΑΔΥΝΑΤΗ".Ο μονος τροπος να τους ξεχωρισουμε με σιγουρια ειναι αποκλειστικα και μονο οταν γεννανε.

Αυτο ειναι κατι που δεν το λεω εγω αλλα ολοι οι εκτροφεις δισκων παγκοσμιως,μεταξυ αυτων και ο guru των δισκων Jack Watley. :)

Απλως υπαρχουν καποια εξωτερικα χαρακτηριστικα που μας δινουν καποιες επιπλεον πιθανοτητες αναγνωρισης του φυλου περαν του 50-50!

Αυτο που λες για την προεκταση της γραμμης των πτερυγιων οντως ισχυει.Επισης αυξανεται η πιθανοτητα ενας δισκος να ειναι αρσενικος οταν το ραχιαιο πτερυγιο του καταληγει σε μυτη και δεν ειναι στρογγυλεμενο.Ενας αλλος τροπος διαχωρισμου ειναι οτι στα θηλυκα τα χειλια τους ειναι ισομεγεθη εν αντιθεση με τα αρσενικα που το πανω χειλος ειναι ελαφρως μεγαλυτερο.

Οτι σου αναφερα πριν ειναι αποκλειστικα και μονο επιπλεον πιθανοτητες και οχι κατι σιγουρο.Επισης αναφερονται σε ενηλικα ψαρια και οχι μικρου μεγεθους.

Για οποια απορια εχεις,εδω ειμαστε! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Η αναγνωριση του φυλου στους δισκους ειναι με μια λεξη "ΑΔΥΝΑΤΗ".Ο μονος τροπος να τους ξεχωρισουμε με σιγουρια ειναι αποκλειστικα και μονο οταν γεννανε.

Αυτο ειναι κατι που δεν το λεω εγω αλλα ολοι οι εκτροφεις δισκων παγκοσμιως,μεταξυ αυτων και ο guru των δισκων Jack Watley. :)

Απλως υπαρχουν καποια εξωτερικα χαρακτηριστικα που μας δινουν καποιες επιπλεον πιθανοτητες αναγνωρισης του φυλου περαν του 50-50!

Αυτο που λες για την προεκταση της γραμμης των πτερυγιων οντως ισχυει.Επισης αυξανεται η πιθανοτητα ενας δισκος να ειναι αρσενικος οταν το ραχιαιο πτερυγιο του καταληγει σε μυτη και δεν ειναι στρογγυλεμενο.Ενας αλλος τροπος διαχωρισμου ειναι οτι στα θηλυκα τα χειλια τους ειναι ισομεγεθη εν αντιθεση με τα αρσενικα που το πανω χειλος ειναι ελαφρως μεγαλυτερο.

Οτι σου αναφερα πριν ειναι αποκλειστικα και μονο επιπλεον πιθανοτητες και οχι κατι σιγουρο.Επισης αναφερονται σε ενηλικα ψαρια και οχι μικρου μεγεθους.

Για οποια απορια εχεις,εδω ειμαστε! :rolleyes:

2515[/snapback]

Μου κάνει πάντως εντύπωση πως κάποιοι επαγγελματίες προσπαθούν να σου πουλήσουν δισκάκια διαβεβαιώνοντας ότι είναι ζευγάρι.Αυτοί στο φλιτζάνι το βρίσκουν;

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι.Φυσικα υπαρχουν και καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις οπως επι παραδειγματι να εχουν ηδη γεννησει στα ενυδρεια του μαγαζιου.Απο εκει και περα ποτε δεν μπορουν να ειναι σιγουροι.Απλα προσπαθουν να πουλησουν......... :):rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...