Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και μία εβδομάδα σκέφτομαι να κάνω το εντδρείο μου reef.

Έχω εδώ και ένα χρόνο 120lt γλυκό νερό αλλά δεν έχω ασχοληθεί ΚΑΘΌΛΟΥ με θαλασσινό!!!! :angry2:

Δεν ξέρω από που να αρχίσω....!!Βέβεαια πήγα σε ένα μαγαζι και μου είπαν ότι όταν το αποφασίσω να περάσω από εκεί και αυτοί θα μου πουν.

Για αρχή έχω αγοράσει ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2215 για 350lt. , eheim θερμοστάτη για 300lt. και σήμερα πήρα και 2 σακούλες ζωντανή άμμο η οποία είναι λεπτή χρώμαατος άσπρη και λέει έξω carib sea.

Από εδώ και πέρα τι χρειάζομαι..;Μου είπαν ένα skimmer και δύο λάμπες,μία λευκή και μία μπλέ.Μόνο αυτά...;Από φάρμακα;Πόσες μέρες πρέπει να το αφήσω να δουλεύει μόνο του;

Γενικά θέλω να μάθω τι πρέπει να κάνω.....

Ευχαριστώ............... <_<

Υ.Γ. Κανένα καλό βιβλίο για αρχάριους υπάρχει (ας είναι αγγλικά).....;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσεις μου είπαν ότι πρέπει να πάρω και 10 κιλά ζωντανή πέτρα.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή!

Αλλά για να μην απογοητευτείς μετά θα πρέπει να κάνεις κάποιες

θυσίες στην αρχή οικονομικές και διάβασμα!

Δεν ειναι μία χρυσή συνταγή και το αποτέλεσμα πάντα το προσδοκόμενο!

Δλδ θα χρειαστείς πολλά περελκόμενα όπως ρεφρακτόμετρο ...

αρκετά τέστς ... ζουμιά .. άνθρακες ... αντιφώσφορο κτλ!

Εκτός από τα περιφεριακά θα χρειαστείς και άλλα ...

σκίμμερ όπως δήποτε!

επίσης καλό είναι να σκεφτείς τι θέλεις να έχεις ώς τελικό αποτέλεσμα..

δλδ τι ψάρια - κοράλια κτλ ώστε να κάνεις τις απαραίτητες προεργασίες!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν βρίσκω πολύ σωστή την επιλογή σου να ασχοληθείς με το θαλασσινό ενυδρείο και μάλιστα με την κατηγορία Reef.

Από κει και ύστερα όμως, είμαι της γνώμης να κατανοήσεις πλήρως το αντικείμενο, με το οποίο πρόκειται να ασχοληθείς, ώστε να μπορείς ανά πάσα στιγμή να καταλαβαίνεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.

Πιστεύω ότι έχεις κάποια σχετική εμπειρία με τα ενυδρεία γενικότερα και τώρα κρίνεις, ότι πρέπει να αναβαθμιστείς, κατά κάποιο τρόπο σε μια περισσότερο ενδιαφέρουσα κατηγορία.

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να μελετήσεις αρκετά, οτιδήποτε βρίσκεται στα χέρια σου, που αφορά το Reef.

Στο συγκεκριμένο forum, θα βρεις πολλές πληροφορίες, τόσο από τις συζητήσεις μας με άτομα, που για πρώτη φορά ασχολήθηκαν, με την κατηγορία, αλλά και στα άρθρα, που θα σε βοηθήσουν να γνωρίσεις τις βασικές αρχές λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος.

Σαν αρχή θα ήθελα να σε πληροφορήσω, ότι το skimmer, είναι απαραίτητο σε όλα τα θαλασσινά συστήματα. Ο φωτισμός που σου πρότειναν, είναι ανεπαρκής. Φάρμακα δεν σου χρειάζονται, σε αυτό το στάδιο.

Κατόπιν, πρέπει να ξέρουμε αν διαθέτεις sump, αν γνωρίζεις τις βασικές αρχές τοποθέτησης του βράχου, της άμμου, της κυκλοφορίας του νερού, αν είναι ο βράχος "κουραρισμένος" και ίσως κάποια άλλα.

Ένα πολύ καλό βιβλίο, που συστήνω για αρχάριους, είναι το "Natural Reef Aquariums" γραμμένο από τον John H. Tullock, εκδόσεις Microcosm t.f.h.

Το βιβλίο αυτό είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα, που εισάγει τον αναγνώστη στην όλη φιλοσοφία των φυσικών συστημάτων, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρηθεί σαν πλήρες, αφού οι εξελίξεις τρέχουν ώρα με την ώρα.

Σου εύχομαι καλή μελέτη και είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μου είπαν αυτά ότι θα κάνουν....Αφού θα το λειτουργώ κανονικά για 3 εβδομάδες μετά θα "ασχοληθώ" με τα άλλα πραγματακια.Που δεν είναι πραγματακια...λέμε τώρα....

Από την παρασκευή έχω διαβάσει όλα τα post στο forum του aquazone για τα reef 2 και 3 φορές μερικά αλλά θέλω κι άλλα.Έχοντας αυτά τα πράγματα τι άλλο για αρχή μου λείπει...;Πόσο έχει το κάθε εξάρτημα...;Το reef δεν θα έχει πολλά ψάρια αλλά πάρα πολύ λίγα και μικρά εννοείται.

Έχετε να μου προτίνετε κάποια πράγματα....;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις άμεσες απαντήσεις σας.

Θέλω να αρχίσω από τώρα για να μπορώ μέχρι τα χριστούγεννα να βάλω 2-3 πραγματάκια μέσα..... <_<

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Madlef...

Πολυ καλη η επιλογη σου.... απο εκει και περα ομως θα σου προτεινα να καθυστερησεις λιγο τις υπολοιπες αγορες και να διαβασεις αρκετα ωστε να μπορεσεις να ξεκινησεις χωρις να απογοητευτεις αργοτερα!

Εκτος απο το πολυ καλο βιβλιο που σου προτεινε ο Νικος Ψαλτης μπορεις να βρεις περισσοτερα ΕΔΩ (ξεκινα με τη σειρα ξεκινωντας ενα θαλασσινο ενυδρειο) και φυσικα στην κατηγορια βιβλιογραφιας.

Μετα σιγουρα θα μπορεσεις να εκφρασεις ανετα εδω οσες αποριες εχεις και να το συζητησουμε!! Οι αγορες που εχεις κανει σιγουρα δεν θα πανε χαμενες οποτε δεν χρειαζεται κανενα αγχος..μονο υπομονη <_<

Link to comment
Share on other sites

φίλε madlef

ο κόσμος του reef σε περιμένει. <_< .

.. το ξεκίνημα είναι πολύ βασικό και θέλει υπομονή .. που όπως βλέπω δεν σου περισσεύει..

.. για αυτό η πρόταση μου είναι να πάρεις και τρίτη σακούλα ζωντανής άμμου αν είναι απαραίτητη ώστε το στρώμα άμμου να ξεπερνάει τους 5 πόντους ύψους …

.. ο ζωντανός βράχος να γίνει 15-20 κιλά και να τοποθετηθεί προσεκτικά στο υπόστρωμα να πάρεις ένα skimmer .. το red sea πιστεύω ότι θα σε καλύψει εκτός αν θέλεις κάτι που να κάνει τον ελάχιστο δυνατό θόρυβο..

.. ο φωτισμός είναι πολύ σημαντικός και άμεσα σχετικός με τα κοράλλια που σκοπεύεις να φιλοξενήσεις ..

η κυκλοφορία νερού .. το ίδιο..

.. μέσα στο κάνιστρο προτείνω να βάλεις μακαρόνι , ενεργό άνθρακα ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ αντιφώσφορο και υαλοβάμβακα .. όχι σφουγγάρια ..

.. το νερό από αντίστροφη όσμωση είναι απαραίτητο ..

.. refractometer για να αλατίζεις σωστά

τεστ για ph , kh , αμμωνία , ΝΟ2,ΝΟ3 , φωσφορικά από 0,01, ασβέστιο , μαγνήσιο .

αν πάνε όλα καλά* .. στο τέλος του χρόνου θα έχεις μέσα ψαράκια

*αυτό θα εξαρτηθεί πολύ από τις δικές σου ενέργειες και από τον βράχο που θα βρεις ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Από την παρασκευή έχω διαβάσει όλα τα post στο forum του aquazone για τα reef 2 και 3 φορές μερικά αλλά θέλω κι άλλα.

Περα απο το πολύ καλό aquazone, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και εδώ http://www.aquazone.gr.

Εχει πολύ πληροφορία για μελέτη, που θα σε βοηθήσει να κάνεις μια σωστή άρχη στο reef σου.

Ανδρεας

Υ.γ Σε ζηλεύω! <_<

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το πολύ καλό aquazone, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και εδώ http://www.aquazone.gr.

Εχει πολύ πληροφορία για μελέτη, που θα σε βοηθήσει να κάνεις μια σωστή άρχη στο reef σου.

Ανδρεας

Υ.γ Σε ζηλεύω! <_<

Φιλε Ανδρεα εχεις δοκιμασει να κανεις link απο εκει που αναφερεις προς το Aquazone να δεις τι εμφανιζεται ???????? :angry2::rasp::angry2:

Αυτο που κανεις το θεωρεις θεμιτο ? Εχεις δει ποτε να γινεται κατι αντιστοιχο απο εκει ή μαλλον αν ειναι καν τεχνικα εφικτο ?

Link to comment
Share on other sites

.. το red sea πιστεύω ότι θα σε καλύψει εκτός αν θέλεις κάτι που να κάνει τον ελάχιστο δυνατό θόρυβο..

Ποιό είναι αυτό κατά τη γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αύριο θα πάω να πάρω το skimmer και 10 κιλά πέτρες μαλλον!!

Σιγά σιγά πρέπει να αρχίσω...Από φωτισμό πόσες και τι λάμπες μου προτείνετε...;Το ενυδρείο μου έτσι όπως είναι έχει θέσεις μόνο για 2 (που με το γλυκό νερό είχα βάλει 2 flora των 75cm,Τ8 και ήταν 25w η κάθε μία..Τώρα για 120lt. reef τι χρειάζομαι;Άμα για αρχή (στο στάδιο πριν βάλω μέσα οτιδήποτε μόνο την ζωντανή πέτρα) θα μου φτάνουν 2 λάμπες η θα πρέπει με την μια να τις βάλω όλες;

Και κάτι τελευταίο αλλά παρακαλώ όχι γέλια....Μόνο αλάτι χρειάζεται το νερό και τίποτα άλλο από "υγρά'.......; <_<

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας που πραγματικά με έχουν βοηθήσει απίστευτα!!!!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε, οι "πέτρες" που θα πάρεις να είναι κουραρισμένες, ώστε να τις τοποθετήσεις κατευθείαν στο ενυδρείο σου.

Για το φωτισμό, ήδη σου έχω πει την άποψή μου. Δύο άσπρες και μια ακτινική.

Δώσε βάση στην τοποθέτηση του βράχου και στην εξασφάλιση πολύ καλής κυκλοφορίας νερού, σε όσο το δυνατό περισσότερη επιφάνεια βράχου.

Πληροφορίες για αυτά θα βρεις πολλές στα πρόσφατα θέματα της κατηγορίας reef και nano reef.

Το θαλασσινό νερό θα το φτιάξεις με ανακάτεμα αλατιού κάποιας εταιρείας, σου προτείνω να είναι για reef, και νερό, κατά προτίμηση από αντίστροφη όσμωση.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο..

Έχουμε και λέμε:

Πάω αύριο με το καλό και πέρνω τις "πέτρες",πάω σπίτι γεμίζω το ευδρείο με νερό και τις βάζω μέσα

ή

Ετοιμάζω το νερό από σήμερα,περνάνε κάποιες ώρες και αύριο βάζω τις πέτρες.....................; <_<

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω το νερό από σήμερα,περνάνε κάποιες ώρες και αύριο βάζω τις πέτρες.....................; <_<

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι αυτό κατά τη γνώμη σου?

http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/c...products_id=962

το έχει φίλος με πολύ ευαίσθητα αυτιά και είναι πολύ ευχαριστημένος ..

..

σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα ίσος καταλληλότερα..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μην αγορασεις το βραχο πριν γεμισεις το ενυδρειο σου!! Τι θα τον κανεις ? που θα τον βαλεις?

Πρωτα γεμιζεις το ενυδρειο με νερο απο ΑΟ, μετα ριχνεις το αλατι μεσα για να "σπασει" με τους κυκλοφορητες ( αυτο θα το κανεις μονο τωρα, την πρωτη φορα...μετα οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται με νερο φτιαγμενο αλλου) και μετα απο μια μερα και αφου μετρησεις και ειναι ΟΚ μπορεις να βαλεις τον κουραρισμενο βραχο και την ζωντανη αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταρχήν διάβασε αντίστοιχα ημερολόγια - logs στη κατηγορία nano-reefs. Υπάρχουν αναλυτικά κάποια στάδια δημιουργίας.

Αμεσα τώρα βάλε στο ενυδρείο σου από τα 120 lt τα 90 lt νερό και διάλυσε το αντίστοιχο αλάτι δηλαδή εαν σου λέει ότι 4 κιλά αλάτι κάνουν 120 lt θαλασσινού νερού εσύ βάλε 3 κιλά. Ρίξε αντιχλώριο για τα λίτρα αυτά, άστο κανα 2 ώρες με κυκλοφορητή. Κατόπιν ρίξε το αλάτι και άστο 2 ημέρες να διαλυθεί καλά με ένα κυκλοφορητή ή και 2 εαν θες.

Από το μαγαζί αυτή τη στιγμή θα έπαιρνα 2 κυκλοφορητές maxi jet 900 lt/h που θα σου χρησιμεύσουν έτσι και αλλιώς για το ενυδρείο σου. Επίσης θα έπαιρνα ένα 4 κιλο αλάτι tropic marine reef pro. Κάνε αυτά και τα λέμε σε 2 ημέρες που θα έχει δυαλυθεί το αλάτι. Εν τω μεταξύ βρες τρόπους που θα μπορούσες να περάσεις και άλλη λάμπα στο ενυδρείο σου. Μέτρα το καπάκι και πήγαινε και ρώτα για αντίστοιχα μεγέθη μήκους σε Τ5. Εχε υπόψη σου ότι οι Τ5 διαφέρουν σε πάχος (έιναι πιο λεπτές) και σε μήκος από τις Τ8. Επίσης τα ακροφύσια που έχεις στο καπάκι δεν κάνουν για τις Τ5, το ίδιο και οι μετασχηματιστές.

ΑΑΑΑ και κάτι άλλο στο μεταξύ Διάβαζεεεεε συνέχεια <_<:angry2::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/c...products_id=962

το έχει φίλος με πολύ ευαίσθητα αυτιά και είναι πολύ ευχαριστημένος ..

..

σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα ίσος καταλληλότερα..

Στο Internet έχω διαβάσει ότι είναι ίσως το καλύτερο skimmer αλλά έχει ένα μειονέκτημα.......Είναι Θορυβώδες!!!!

Αντε να βγάλεις άκρη μετά. <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις τελείωσα από το πρώτο setup του ενυδρείου αλλά έχω ένα πρόβλημα......

Οι λάμπες που έπαιρνε το καπάκι μου ήταν μέγεθος 72cm περίπυ.Τώρα οι καινούργες είναι παραπάνω!!Τι να κάνω;!Επίσης το παλικάρι από το μαγαζί μου είπε ότι σαν σύνολο θα μπουν 2 τ8, 2 τ5 και μια μπλε.Πως θα φτιάψω το καπάκι μου μιας και έχει μόνο θέση για 2 και οι καινούργες ςίναι μεγαλύτερες;;!!!!Το καπάκι μου είναι τελείος άχρηστο!

Και κάτι ακόμα..Οι Τ5 θέλουν τους δικούς τους μετασχηματιστές....;Αυτούς που πουλάνε στα pet-shop και κανουν

90€....;Δεμ μπορεί ένας ηλεκτρολόγος να μου φτιάξει....; :angry2:<_<

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι έβαλα tropic marine reef pro.

2 κυκλοφορητές 680l/h

Skimmer πήρα της red sea για 400lt.

Καλά είναι....;

Υ.Γ. Ξέρει κανείς τα παλιά μου ψάρια (σκαλάρια,πλάκο,καρχαρίες,γκουράμι κ.α.....) που να τα δώσω....;!!!

Άμα τα κρατήσω κι άλλο θα πεθάνουν στο τέλος.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις σκοπό να βάλεις 5 συνολικά λάμπες.

Δεν καταλαβαίνω όμως το συνδυασμό Τ5 και Τ8.

Μπορείς να βάλεις τέσσερις Τ5 ή και πέντε ακόμα. Μπορείς να κάνεις ένα συνδυασμό με τρεις άσπρες και μια ακτινική.

Θα χρησιμοποιήσεις το αμέσως μικρότερο μήκος, που να χωράει στο καπάκι σου και θα τις τοποθετήσεις επάλληλα:

_______________

_______________

_______________

_______________

Δεν ξέρω αν βοηθάει το σχήμα.

Πάντως και παράλληλα να τις βάλεις και να περισσεύει κενό δεξιά αριστερά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Οι ηλεκτρονικοί μετασχηματιστές πωλούνται στις ηλεκτρολογικές αποθήκες και ο κάθε διπλός, χωρίς τη δυνατότητα dimmer, κοστίζει περίπου 16-18 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι έβαλα tropic marine reef pro.

2 κυκλοφορητές 680l/h

Skimmer πήρα της red sea για 400lt.

Καλά είναι....;

Υ.Γ. Ξέρει κανείς τα παλιά μου ψάρια (σκαλάρια,πλάκο,καρχαρίες,γκουράμι κ.α.....) που να τα δώσω....;!!!

Άμα τα κρατήσω κι άλλο θα πεθάνουν στο τέλος.... :angry2:

Αλατι μια χαρα...

Οσο αφορα την κυκλοφορια θα εξαρτηθει απο το τι κοραλλια θελεις να βαλεις και απο το στησιμο βραχου κτλ... για αρχη καλα ειναι και βλεπουμε!

Το Skimmer δεν το εχω δουλεψει....παντως καλα εκανες και πηρες για περισσοτερα λιτρα απο οτι ειναι το ενυδρειο σου.

Τωρα σε τι φαση βρισκεσαι ακριβως? Φτιαχνεις το νερο σου ? Περιεγραψε μας.... :angry2:

Καλη αρχη <_<

Οσο αφορα τα γλυκα ψαρακια σου η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις μια Αγγελια ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα με βοήθησε αλλά....μου λες πως δεν χρειάζεται να βάλω τ8....;τ5 μήπως....;Η ακτινική είναι η μπλε ή

κάνω λάθος....;

Με διαστάσεις 100χ30χ40 (ύψος) τι λάμπες θα έβαζες....;

Από τις 12:30 το πρωί εώς στις 6 έκανα:

1) Καθάρισα το ενυδρείο πολύ καλά (μόνο με νερό) από το γλυκό νερό που είχα.

2)Έκανα το setup του εξωτερικού φίλτρου (eheim 2215) με ότι χρειαζόταν.

3) Το γέμισα με καθάρο νεράκι ρίχνωντας μέσα το αλάτι και το αντιχλώριο.

4)Έβαλα σε λειτουργία τους κυκλοφοριτές,φιίλτρα (εσωτερικά και εξωτερικά) και τον θερμοστάτη.

Τώρα με προβληματίζουν τα φώτα μου (έχω πάρει ήδη 2 λάμπες) γι αυτό θέλω τα φώτα σας!! <_<

Το skimmer ούτε καν που το έχω ανοίξει γιατί μου είπαν ότι θα το βάλω όταν βάλω και τις πέτρες (μάλλον το σάββατο).

Την ζωντανή άμμο αλήθεια μπορώ να την βάλω κι αύριο η μαζί με την πέτρα;Τότε δεν θα ρίξω και τα βακτηρίδια;

Γι αρχή λέω 8 με 10 κιλά βράχο...Καλά θα ναι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταρχήν τι υλικά έχεις βάλει στο Eheim? Το φίλτρο δεν χρειάζεται να δουλεύει από τώρα. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να το εκκινήσεις αφού βάλεις την ζωντανή άμμο μία μέρα μετά, να κάτσει η θολούρα. Το skimmer μπορείς να το ξεκινήσεις κατευθείαν με την άμμο. Βράχο θα έβαζα από Δευτέρα. Γενικά μη βιάζεσαι.

Το skimmer σου το έχω και εγώ ή μάλλον το δούλευα μέχρι πρόσφατα, για τα λεφτά του είναι καλό έχει 2 βασικά μειονεκτήματα που με έκαναν να το αλλάξω. Είναι σχετικά θορυβώδες (βέβαια δεν υπάρχει τελείως αθόρυβο) και επιπλέον θέλει συνεχώς μικρορυθμίσεις σχετικά με την ροή του νερού ώστε να δουλεύει σωστά. Βέβαια είναι μικρός ο όγκος που καταλαμβάνει στο ενυδρείο σου και αυτό είναι πλεονέκτημα.

Οσον αφορά τα φώτα,αφού το μήκος του ενυδρείου σου είναι 100 cm γιατί δεν χωράνε 85 cm λάμπες. Εγώ προσπάθησα να τις κρατήσω με tireup από τα καλώδια για να μη κοπούν με το καιρό. Πειραματίσου, προσπάθησε να εφεύρεις λύση. Μετά θα πρέπει να πέσεις στα 55 cm όπου για το μήκος σου θα πρέπει να βάλεις όλο το βράχο στο κέντρο ώστε να καλύπτεται από τις λάμπες. Προσωπικά ξήλωσα τελείως τις Τ8 και έβαλα μόνο τις Τ5. Δυστυχώς μόνο εσύ μπορείς να βρεις λύση σε αυτό το πρόβλημα. Οσο πιο πολύ φως τόσο περισσότερα κοράλια από άποψη ποικιλίας και επιλογών θα μπορείς να βάλεις. Η ακτινική είναι μπλε χωρίς να ισχύει και το αντίστροφο, ότι είναι μπλε δεν είναι απαραίτητα ακτινική.

Για αρχή μπορείς να βάλεις όσο βράχο θέλεις, συνολικά βάλε γύρω στα 15 κιλά και λίγο παραπάνω ώστε κάποια στιγμή να στηριχτείς για βιολογικό μόνο στο βράχο και την άμμο. Εχεις σκεφτεί πως θα στηρίξεις τον ζωντανό βράχο? Διάβασε σχετικά topics περί αυτού.

Αλήθεια τα ψάρια που τα έχεις βάλει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...